Strona 1 z 1

[OPIS] Macrogryphosaurus (makrogryfozaur)

: 24 czerwca 2008, o 15:51
autor: Sebastian
Macrogryphosaurus (makrogryfozaur)

Długość: 6 m
Masa: 400 kg?
Czas: turon - wczesny koniak (93 - 89 Ma)
Miejsce: formacja Portezuelo w Patagonii (Argentyna)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Ornithischia
Genasauria
Cerapoda
Ornithopoda
Euornithopoda
Iguanodontia
Euiguanodontia
Elasmaria


Macrogryphosaurus to rodzaj ornitopoda, którego skamieniałości zostały odnalezione 60 km na północny zachód od miasta Neuquén w Argentynie. Holotyp MUCPv-321 to materiał pozaczaszkowy, który składa się z 8 kręgów szyjnych, 14 piersiowych, 6 krzyżowych i 16 ogonowych oraz żeber, kości miednicznych, jednego mostka i płytek piersiowych. Skamieniałości te pochodzą z przedziału czasowego turon - wczesny koniak, czyli sprzed 93 - 89 Ma. Na podstawie znanego materiału długość dinozaura szacuje się w przybliżeniu na 6 m. Jego nazwa rodzajowa pochodzi z języka greckiego: makro - duży; grypho - zagadkowy oraz sauros - jaszczurka. Pełne znaczenie nazwy makrogryfozaura wraz z jego epitetem gatunkowym to "duży zagadkowy jaszczur z Gondwany".

Ornitopod ten jest niezwykle interesującym okazem, ponieważ posiada niektóre cechy niespotykane u tej grupy dinozaurów. Niewątpliwie jednak jest on blisko spokrewniony z opisanym w roku 2004 Talenkauen. Ich odmienność od pozostałych iguanodonów stała się podstawą do stworzenia nowego kladu o nazwie Elasmaria (gr. cienka płytka). Obejmuje on zatem Macrogryphosaurus gondwanicus, Talenkauen santacrucensis, a także ich ostatniego wspólnego przodka i wszystkie potomne taksony. Ponieważ skostniałe płytki piersiowe są bardzo cienkie i pozbawione zewnętrznego rzeźbienia, początkowo były one definiowane jako zdeformowane części obojczyków lub nawet wytwory mostka. Znane są one jak dotąd jedynie u trzech rodzajów ornitopodów - elasmarów Talenkauen i Macrogryphosaurus (Ameryka Południowa) oraz bazalnego ornitopoda z gatunku Thescelosaurus neglectus (Ameryka Północna). Funkcja owych skostnień nie jest do końca jasna. Autorzy opisu nowego kladu oraz taksonu stawiają hipotezy, że miały one prawdopodobnie swój udział w oddychaniu, jak ma to miejsce u ptaków. U makrogryfozaura zostały one znalezione poniżej piersiowych żeber i między nimi. Od Talenkauen odróżnia go przede wszystkim budowa mostka oraz stawu biodrowego.

Prace:
1) Calvo, Porfiri i Novas, (2007). "Discovery of a new ornithopod dinosaur from the Portezuelo Formation (Upper Cretaceous), Neuquén, Patagonia, Argentina.". Arquivos do Museu Nacional 65 (4): 471–483.
2) Norman, David B. (2004). "Basal Iguanodontia", in Weishampel, D.B., Dodson, P., and Osmólska, H. (eds.): The Dinosauria (wydanie drugie), Berkeley: University of California Press, pp. 413-437. ISBN 0-520-24209-2.

Spis gatunków:
Macrogryphosaurus Calvo, Porfiri i Novas, 2007
Macrogryphosaurus gondwanicus Calvo, Porfiri i Novas, 2007

Obrazek

Obrazek

Re: [OPIS] Macrogryphosaurus (makrogryfozaur)

: 24 czerwca 2008, o 16:05
autor: nazuul
Sebastian pisze:Miejsce: Grupa NeuquĂŠn w Patagonii (Argentyna)
formacja Portezuelo
Sebastian pisze:Skamieniałości te pochodzą z przedziały czasowego turon - wczesny koniak
u
Sebastian pisze:wraz z jego epitetem gatunkowy
gatunkowym
Sebastian pisze:Znane są one jak dotą djedynie u trzech rodzajów ornitopodów - elasmarów Talenkauen i Macrogryphosaurus (Ameryka Południowa) oraz hypsilofodontyda z gatunku Thescelosaurus neglectus
teskelozauryda
Sebastian pisze:Macrogryphosaurus Calvo, J.O.; Porfiri, J.D. & Novas, F.E. 2007
Macrogryphosaurus gondwanicus Calvo, J.O.; Porfiri, J.D. & Novas, F.E. 2007
nie lepiej tak:
Calvo, Porfiri i Novas, 2007

MoĹźe lepiej rysunek talenkauena?
http://fc06.deviantart.com/fs23/i/2007/ ... rtists.jpg
Nie należy mylić jednak rodzaju tego z Gryposaurus, ponieważ makrogryfozaur jest dość odlegle spokrewniony z hadrozaurami.
To chyba jest nieportzebne

: 24 czerwca 2008, o 16:09
autor: Sebastian
Na tamtym rysunku Talenkauen jest jakiś mizerny, a poza tym Macrogryphosaurus był bardziej krępy i dłuższy, dlatego rysunek Zalmoxes może być... Oryginalna rekonstrukcja talenkauena niech zostanie do jego opisu... Miałem też zamiar wstawić ten rysunek przedstawiający Dryosaurus lub Valdosaurus. Przy okazji dzięki za poprawki pozdro :) A co do teskelozaurydów jest to rzaczej rodzina nie pewna i chyba niedefiniowana. Synonimizuje się ja raczej z hypsilofodotydami lub obie rodziny unieważnia sie i traktuje ich przedstawicieli jako bazalne ornitopody. Przynajmniej w pracy o Macrogryphosaurus jest napisane że Thescelosaurus to hypsilofodotyd.

http://www.avians.net/rkc/paleo/dryo.gif

http://internt.nhm.ac.uk/resources/natu ... saurus.jpg

: 24 czerwca 2008, o 16:25
autor: nazuul
Ten dryozaur chyba bardziej przypomina Macrogryphosaurus i Talenkauen, bo ma małą głowę, a taką miał Talenkauen, a zalmokses miał dość dużą. Pomyślałem żeby wstawić talenkauena, bo w końcu najbliższy krewny i nic nie myślałem o tym, że masywniejszy jest Macrogryphosaurus. Najlepiej będzie poczekać, do czasu umieszczenia opisu w ED jego rekonstrukcja może się pojawić.
A co do teskelozaurydĂłw jest to rzaczej rodzina nie pewna i chyba niedefiniowana
Ojej, ja myślałem że z tą rodziną jest wszystko w porządku. Natomiast czytałem, że hipsylofodontydy to rodzina parafiletyczna składająca się z różnych bazalnych ornitopodów. Rzeczywiście taxonsearch.org podaje, że nie ma definicji Thescelosauridae. Ale Bugenasaura, Parksosaurus i Thescelosaurus tworzą klad.
http://en.wikipedia.org/wiki/Thescelosaurus
Więc najbezpieczniej pewnie używać po prostu formy "bazalne ornitopody/euornitopody".

EDIT
Ta kombinacja rysunkĂłw jest chyba najlepsza

: 24 czerwca 2008, o 16:29
autor: Sebastian
Spokojnie przeciez na Ciebie nie krzycze chłopie - spokojnie nie gryzę. Podziwiam Cię za Twoje zasoby energii. Pozdrawiam Sebastian OZiemski :)

Re: [OPIS] Macrogryphosaurus (makrogryfozaur)

: 24 czerwca 2008, o 16:39
autor: nazuul
Spokojnie przeciez na Ciebie nie krzycze chłopie - spokojnie nie gryzę.
No ja myślę :P
Po prostu staram się pisać sensownie
Podziwiam Cię za Twoje zasoby energii
Dzięki :mrgreen:
Pozdrawiam Sebastian OZiemski
RĂłwnieĹź pozdrawiam

No dobra a teraz częśc merytoryczna postu:
Sebastian pisze: makra - duĹźy;
o
Sebastian pisze: (gr. cienka płytka).
zastanawiam się, dlaczego "gr" jest kursywą.
Miejsce: Grupa NeuquĂŠn w Patagonii (Argentyna)
a dokładniej formacja Portezuelo

: 24 czerwca 2008, o 16:41
autor: Sebastian
Ok takie małe "przeoczenia" :D Swoją drogą te płytki mogły występować nietylko u Elasmaria. Posiadał je wspomniany prymitywniejszy od nich teskelozaur. U większości poprostu mogły się nie zachować, gdyż były cienkie i zapewne dość elastyczne. Czy Elasmaria ma sens?

: 24 czerwca 2008, o 17:03
autor: nazuul
Sebastian pisze:Czy Elasmaria ma sens?
inną cechą tego kladu jest: "well developed epipophyses on the third cervical vertebra", a więc nie tylko płytki.
Sebastian pisze:Swoją drogą te płytki mogły występować nietylko u Elasmaria. Posiadał je wspomniany prymitywniejszy od nich teskelozaur. U większości poprostu mogły się nie zachować, gdyż były cienkie i zapewne dość elastyczne.
Może wszystkie ornitopody pierwotnie je posiadały? Miał je na pewno klad tescelozaury + iguanodontia, a więc powinny mieć także formy bardziej od nich zaawansowane. U hadrozaurydów ich nie ma, bo gdyby były pewnie zachowały by się w jedenej z tych "mumii". Może je hadrozaury straciły?
Jeżeli oczywiście płytki tescelozaura i elsmarów to pozostałość po przodkach a nie cecha niezależnie się u nich pojawiająca.
Moje wnioskowanie oparłem na tym kladogramie:
http://en.wikipedia.org/wiki/Thescelosa ... sification

: 24 czerwca 2008, o 17:45
autor: Tomasz
i jeszcze jedno:
dotą djedynie
>dotąd jedynie ;)

: 26 września 2008, o 14:52
autor: nazuul
Sebastian pisze:skostniałe płytki piersiowe
(...)
Znane są one jak dotąd jedynie u trzech rodzajów ornitopodów - elasmarów Talenkauen i Macrogryphosaurus (Ameryka Południowa) oraz bazalnego ornitopoda z gatunku Thescelosaurus neglectus (Ameryka Północna).
jeszce u Hypsilophodon, Parksosaurus i Othnielosaurus.

Re: [OPIS] Macrogryphosaurus (makrogryfozaur)

: 3 października 2009, o 10:51
autor: szerman
Sebastian pisze:Ich odmienność od pozostałych iguanodonów stała sie podstawą do stworzenia nowego kladu o nazwie Elasmaria (gr. cienka płytka).

się
Sebastian pisze:Obejmuje on zatem Macrogryphosaurus gondwanicus, Talenkauen santacrucensis, a także ich ostatniego wspólnego przodka i wszystkie potomne taksony (które czekają, bądź nie na odkrycie).
Chyba trochę niefortunnie ułożone zdanie, dziwnie to wygląda.

Wprowadziłem poprawki za Sebastiana - Tomek