[opis] fabrozaur (Fabrosaurus)

Wszystko o "ptasich stopach" i dinozaurach ptasiomiednicznych nie należących do niżej wymienionych grup
d_m

[opis] fabrozaur (Fabrosaurus)

Post autor: d_m »

W roku 1964 paleontolog Leonard Ginsburg ustanowił nowy rodzaj i gatunek dinozaura - Fabrosaurus australis. Nazwa rodzajowa honoruje francuskiego przyrodnika - Jeana Henriego Fabre. Okaz typowy to niekompletna, mało diagnostyczna żuchwa z trzema zębami, która zostały znaleziona we wczesnojurajskich (hettang - sinemur) osadach Lesoto, państwa w południowej Afryce. Taka ubogość materiału sprawiła, że obecnie gatunek ten niejednokrotnie uważa się za nomen dubium, może się on też okazać synonimem lesotozaura (Lesothosaurus diagnosticus Galton, 1978). Dodatkowy, odnaleziony później i przez niektórych przypisywany fabrozaurowi materiał, to cztery czaszki i fragmenty szkieletów. Szacuje się, że fabrozaur miał około metra długości i około trzydziestu centymetrów wysokości.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 7 czerwca 2008, o 22:49 przez d_m, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Ciekawy opis.. znalazłem tylko jeden błądzik:
Dodatkowy, odnaleziony później i przez niektórych przypisywany fabrozaurowi materiał, to cztery: czaszki i fragmenty szkieletów.
dwukropek powinien być po "to" zamiast po "cztery" ;)

Ps.
Mam małe pytanie odnośnie Lesothosaurus i Fabrosaurus (głównie chodzi mi o tego pierwszego):
Jak to jest z klasyfikacją tych dwóch gatunków.. Czy naukowcy doszli już do tego, gdzie powinno je umieścić?? Na różnych stronach różnie pisze. Czytałem o paru teoriach.. m.in. Sereno mówi o tym, że Lesothosaurus powinien zostać zaklasyfikowany jako jeden z najprymitywniejszych ornitopodów, Richard Butler w 2005 wysunął teze według której lesotozaur, powinien zostać przypisany do kladu Neornithischia, który zawierałby pachycefalozaury, ceratopsy i ornitopody; słyszałem też, o teorii według której Lesothosaurus byłby prekursorem później wyewulowanych hypsilofodontów i że jest bardziej podstawowy niż Pisanosaurus i słabiej rozwinięty niż heterodontozaury.

KtĂłra jest poprawna??

Czy podawana przez dinodata.org, Lesothosauria to poprawny takson??

Aha i jak to jest z synonimowaniem fabrozaura z lesotozaurem?? Czy jest to tylko teoria czy juĹź uzasadniona teza??

Z góry dzięki za odpowiedź!!
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:Lesothosaurus byłby prekursorem później wyewulowanych hypsilofodontów i że jest bardziej podstawowy niż Pisanosaurus i słabiej rozwinięty niż heterodontozaury.
Na pewno jest bardziej zaawansowany od Pisanosaurus

Wg wikipedii Fabrosaurus jest ND i oczywiście, być może jest tym samym co lesotozaur.
Dawid Mazurek pisze:diagnostyczna, żuchwa z trzema zębami
bez przecinka
Dawid Mazurek pisze:materiał, to cztery: czaszki i fragmenty
bez ":"
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ