[opis] Agustinia

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
d_m

[opis] Agustinia

Post autor: d_m »

Agustinia by??a nietypowym wczesnokredowym zauropodem z Ameryki Po??udniowej. Jej wyjÄ?tkowo??Ä? polega??a na obecno??ci kolc??w i p??yt na grzbiecie. Skamienia??o??ci tego dinozaura znaleziono w osadach formacji Lohan Cura w patago??skiej prowincji Neuqu??n. Dinozaur zosta?? pierwszy raz wspomniany w abstrakcie s??ynnego paleontologa argenty??skiego, Jos?? Bonaparte, pod nazwÄ? Augustia. Nazwa okaza??a siÄ? byÄ? ju?? jednak zajÄ?ta przed rodzaj chrzÄ?szcza i w artykule z 1999 roku Bonaparte ustanowi?? obecnÄ? nazwÄ?, jak r??wnie?? utworzy?? rodzinÄ? Agustiniidae. Znane sÄ? szczÄ?tki tylko jednego osobnika, na kt??re sk??adajÄ? siÄ?: fragmenty krÄ?g??w ze stowarzyszonymi dziewiÄ?cioma kolcami i p??ytami, strza??ka, piszczel i piÄ?Ä? ko??ci ??r??dstopia. Ko??Ä? udowa by??a zbyt s??abo zachowana, by da??o siÄ? jÄ? wydobyÄ?. Agustinia jest podobna zar??wno do diplodok??w, jak i tytanozaur??w - zapewne nale??y do kt??rej?? z tych grup.

KLASYFIKACJA:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Agustiniidae/Titanosauria/Diplodocoidea :?:
Agustinia (etymologia: na cze??Ä? odkrywcy - Agustina Martinelli)
Agustinia ligabuei (etymologia: na cze??Ä? sponsora wyprawy - Giancarlo Ligabue)

LOKALIZACJA:
Ameryka Po??udniowa - Patagonia - prowincja Neuqu??n

STRATYGRAFIA I DATOWANIE:
wczesna kreda: apt - alb (116 - 110 milion??w lat temu); formacja Lohan Cura

WYMIARY:
15 metr??w d??ugo??ci (oszacowane na podstawie strza??ki d??ugo??ci 89,5 cm)

??r??d??o: http://en.wikipedia.org/wiki/Agustinia

Obrazek
??r??d??o: http://dino.lm.com/taxa/display.php?name=Agustinia
Ostatnio zmieniony 19 października 2006, o 18:34 przez d_m, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [opis] Augustinia

Post autor: Daniel Madzia »

Fajny opis! :wink:
Tylko bym poprawil "Augustinia" na Agustinia.

Awatar użytkownika
misio
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 220
Rejestracja: 26 czerwca 2006, o 10:31
Lokalizacja: Sopot
Kontakt:

Post autor: misio »

na forum jest ju?? opis agustinii.
http://pl.tunele.wikia.com/wiki/Tunele_Wiki - moja własna wiki o serii książek "Tunele" Rodericka Gordona i Briana Williamsa :)

d_m

Post autor: d_m »

Daniel Madzia pisze:Fajny opis! :wink:
Tylko bym poprawil "Augustinia" na Agustinia.
:oops: Ju?? poprawi??em.
misio pisze:na forum jest ju?? opis agustinii.
:oops: Dino napisa?? w innym wÄ?tku, ??e bÄ?dzie dodawa?? opisy po kolei, zgodnie z alfabetem i ??e na nastÄ?pny bÄ?dzie agujaceratops. Chcia??em zrobiÄ? kolejny opis, zajrza??em do Encyklopedii, a tam pierwszy nieaktywny link by?? do agustinii - nie pomy??la??em ??eby zajrzeÄ? na Forum - no c???? trudno - Dilong by?? pierwszy.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Dawid Mazurek pisze:(...)nie pomy??la??em ??eby zajrzeÄ? na Forum - no c???? trudno - Dilong by?? pierwszy.
Nie chce nikogo wkurzyc, ale osobiscie bym preferowal opis Dawida. Wprawdzie dilong byl pierwszy (i niektore czesci z jego opisu mozna do tego artykulu dodac), ale stylistyka Dawida jest "czytelniejsza" (ze sie tak wyraze :)).

Tak wiec proponuje by Dawid dodal do swego opisu (stosujac swoje wyczucie stylistyczne) czesc tresci z artykulu dilonga (i bedzie "fifty fifty")... :mrgreen:

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Za przeproszeniem m??j opis by?? pierwszy i zawiera chyba trochÄ? wiÄ?cej informacji ni?? opis Dawida, lecz mimo to zgadzam siÄ? na fifty/fifty, poniewa?? nie chodzi tu o kto wiÄ?cej napisze opis??w, tylko na tym, ??eby inni mi??o??nicy dinozaur??w mogli czytaÄ? i fascynowaÄ? siÄ? zaginionym ??wiatem Pramakrokosmosu tak jak my. :D
Geologia UW

d_m

Post autor: d_m »

Niech zostanie opis Dilonga, albo niech kto?? scali opisy - 100% autorem niech bÄ?dzie Dilong. B??Ä?d by?? m??j.
---
EDIT:
dilong pisze:Za przeproszeniem m??j opis by?? pierwszy i zawiera chyba trochÄ? wiÄ?cej informacji ni?? opis Dawida, lecz mimo to zgadzam siÄ? na fifty/fifty, poniewa?? nie chodzi tu o kto wiÄ?cej napisze opis??w, tylko na tym, ??eby inni mi??o??nicy dinozaur??w mogli czytaÄ? i fascynowaÄ? siÄ? zaginionym ??wiatem Pramakrokosmosu tak jak my. :D
Przejrza??em dok??adniej Tw??j opis i przedstawi??em przy nim moje propozycje. Chyba jednak to m??j opis zawiera trochÄ? wiÄ?cej informacji, tylko ??e zapisanych w formie bardziej przejrzystej (stÄ?d mo??e siÄ? wydawaÄ? kr??tszy :wink: ) i, jak zauwa??y?? Daniel, zawartych w zdaniach stylistycznie poprawniejszych (ale m??j osÄ?d, strony w sprawie, nie jest oczywi??cie obiektywy :mrgreen: ). Po namy??le optowa??bym jednak za wstawieniem mojego opisu, ewentualnie z jakim?? uzupe??nieniem z opisu Dilonga (co by mo??na dopisaÄ? :?: ). Jako autor opisu niech zostanie podpisany Dilong - na tym mi w og??le nie zale??y. A mo??e niech Dino siÄ? wypowie :?:

Jeszcze raz przepraszam - ca??e to zamieszanie i dyskusja w dw??ch r??wnoleg??ych wÄ?tkach, to wynik mojego zagapienia.

Awatar użytkownika
dilong
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 5 sierpnia 2006, o 10:20
Imię i nazwisko: Maciej Krzysztof Pindakiewicz
Lokalizacja: województwo mazowieckie

Post autor: dilong »

Po??yczy??em i zrobi??em tak wed??ug poprawek, lecz twierdzÄ?, ??e opis agustii powinni byÄ? w po??owie twoje, w po??owie moje, czyli opis zrobili: Dawid Mazurek i Dilong. Poprawki: Dawid Mazurek.
Tak by??by wilk syty i owca ca??a. :mrgreen:
Geologia UW

d_m

Post autor: d_m »

OK - w takim razie, ??eby ju?? nie robiÄ? wiÄ?cej zamieszania, zamykam ten temat. Dalsze prace prowad??my na Twoim opisie.

Zablokowany