Strona 1 z 1

[Opis] Mnyamawamtuka

: 3 kwietnia 2019, o 07:00
autor: Kamil Kamiński

Re: [Opis] Mnyamawamtuka

: 28 kwietnia 2019, o 16:55
autor: szerman
Kamil Kamiński w ED pisze:Wg Gorscaka i O’Connora (2019) należał do kladu zaawansowanych tytanozaurów - Lithostrotia, chociaż w przeprowadzonej przez autorów analizie filogenetycznej znajduje się on na zewnątrz tej grupy.
Gorscak i O’Connor w abstrakcie pisze:Phylogenetic analyses consistently place M. moyowamkia as either a close relative to lithostrotian titanosaurians (e.g., parsimony, uncalibrated Bayesian analyses) or as a lithostrotian and sister taxon to Malawisaurus dixeyi from the nearby Aptian?
To chyba wystarczy, aby u Lithostrotia dać znak zapytania. BTW brakuje "(" przy formacji w metryczce

Re: [Opis] Mnyamawamtuka

: 28 kwietnia 2019, o 17:58
autor: Piotr B.
wczesna kreda (apt - cenoman)
Cenoman to już późna kreda.

Re: [Opis] Mnyamawamtuka

: 28 kwietnia 2019, o 20:13
autor: Kamil Kamiński
Dodałem nawias i znak zapytania w miejscach, które zauważył szerman.
Wczesną kredę zmieniłem na "środkową"
dzięki :)

Re: [Opis] Mnyamawamtuka

: 28 kwietnia 2019, o 20:23
autor: Piotr B.
Obserwując częstość użycia terminu mid-Cretaceous można pomyśleć, że brak środkowej kredy bardzo przeszkadza paleontologom.

Re: [Opis] Mnyamawamtuka

: 29 kwietnia 2019, o 13:29
autor: nazuul
Faktycznie środkowa kreda byłaby przydatna.
Kamil Kamiński pisze:[1] Wg Gorscaka i O’Connora (2019) należał do kladu zaawansowanych tytanozaurów - Lithostrotia, [2] chociaż w przeprowadzonej przez autorów analizie filogenetycznej znajduje się on na zewnątrz tej grupy.
Oznaczyłem części wypowiedzi jako [1] i [2].
1 jest prawdą patrząc na "Systematic paleontology", choć bym się nie przejmował tym wcale, skoro z zacytowanego przez szermana zdania wynika co innego a autorzy nie wykazali, dlaczego mimo to uważają, że należy do Lithostrotia.
2 nie jest prawdą. Ryc. 28 przedstawia "majority-rule consensus tree", czyli drzewo, które przedstawia taksony w tych miejscach, w których były w większości najbardziej parsymonicznych drzew (w treści pracy mowa o 684 drzewach, czyli sporo). Zob. w ryc. 28A numery przy kladach: tam, gdzie jest 100, to w każdym z drzew był ten klad a tam, gdzie jest <100, to w takim procencie. Na ryc. 29 jest wynik innej analizy, i tam Mnyamawamtuka jest wraz z Malawisaurus najbardziej bazalnym litostrotem. Wniosek jest taki, że prawdopodobnie Mnyamawamtuka mieści się w pobliżu podstawy Lithostrotia.