Strona 1 z 1

[Opis] Macrocollum

: 15 stycznia 2019, o 21:20
autor: Kamil Kamiński
Mamy już wszystkie dinozaury z 2018 r. oprócz Bayannurosaurus

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/wiki/Macrocollum

Re: [Opis] Macrocollum

: 16 stycznia 2019, o 16:14
autor: Utahraptor
Super, dobrze to idzie, mimo multum nowych dinozaurow. W bibliografii inicjaly pierwszego autora chyba sa zle. Poza tym warto wspomniec z jakiego stanowiska pochodzi znalezisko i ze bylo juz opisywane w literaturze wczesniej:

Müller, R.T., da Rosa, A.A.S., Silva, L.R., Aires, A.S.S., Pacheco, C.P., Pavanatto, A.E.B., Dias-da-Silva, S. 2015. Wachholz, a new exquisite dinosaur-bearing fossiliferous site from the Upper Triassic of southern Brazil. Journal of South American Earth Sciences, t. 61, str. 120–128.

Trzeba tez sprawdzic unajzaura, zwlaszcza material kopalny i mapke. Wydaje mi sie, ze to nagromadzenie bylo poczatkowo przypisane do unajzaura i tak moglem napisac w tamtym hasle. To bylo 3 lata temu, wiec nie pamietam.

Re: [Opis] Macrocollum

: 16 stycznia 2019, o 21:18
autor: Kamil Kamiński
Inicjały poprawione, stanowisko dopisane. Unajzaura sprawdzę później, nie mam z domu dostępu do pełnej wersji tej pracy, ale jutro powinienem sobie z tym poradzić

Re: [Opis] Macrocollum

: 17 stycznia 2019, o 18:46
autor: Kamil Kamiński
Zdobyłem prackę z 2015, te trzy okazy są tam wymienione, ale nie widzę, by były przypisywane do Unaysaurus.
W opisie unajzaura jest fragment:
"Natomiast do unajzaura na pewno należał przynajmniej jeden niekompletny szkielet ze stanowiska Wachholz oraz kość łonowa ze wzgórza Botucaraí. To pierwsze miejsce dostarczyło szczątków aż pięciu osobników. Ale tylko jeden z nich jest już wypreparowany ze skały i oznaczony do gatunku. Składa się z 11 kręgów grzbietowych, niekompletnej prawej ręki, prawej kości kulszowej i sześciu paliczków stopy."

Pewnie chodzi o CAPPA/UFSM 0002. Ale w pracy z 2016 z bibliografii tego opisu autorzy piszą:
"The sharing of several morphological traits clearly points
towards the referral of CAPPA/UFSM 0002 to Unaysaurus tolentinoi.
However, we refrain for formally suggesting so because
there are, indeed, few comparable elements."

Tak więc chyba nie jest to takie pewne czy należy on do unajzaura

Re: [Opis] Macrocollum

: 22 stycznia 2019, o 16:13
autor: Utahraptor
Tak, pewnie sie tym zasugerowalem i dopisalem to do materialu unajzaura. Trzeba zaznaczyc, ze teraz wszystkie okazy z Wachholz przypisuje sie do makrokolluma, czy jakos tak, a nie do unajzaura. Trzeba usunac stanowisko Wachholz z mapki unajzaura.

Swoja droga ciekawe, ze mamy dwa blisko spokrewnione gatunki w formacji Caturrita. Czyzby roznice w czasie miedzy stanowiskami z dolnej czesci formacji byly wieksze niz nam sie wydawalo?

Re: [Opis] Macrocollum

: 22 stycznia 2019, o 16:41
autor: Ag.Ent
Jest też trzeci takson, który może być blisko spokrewniony z powyższymi: https://doi.org/10.4202/app.00492.2018 (plus dyskusja o stratygrafii formacji Caturrita).

Re: [Opis] Macrocollum

: 22 stycznia 2019, o 16:46
autor: szerman
Utahraptor pisze:Swoja droga ciekawe, ze mamy dwa blisko spokrewnione gatunki w formacji Caturrita. Czyzby roznice w czasie miedzy stanowiskami z dolnej czesci formacji byly wieksze niz nam sie wydawalo?
Trochę takich zwierzaków tam znaleziono:
https://en.wikipedia.org/wiki/Caturrita ... #Dinosaurs

W ogóle to przy Macrocollum piszą o stanowisku Wachholz (Wachholz site).

Re: [Opis] Macrocollum

: 22 stycznia 2019, o 20:22
autor: Kamil Kamiński
Utahraptor pisze: Trzeba zaznaczyc, ze teraz wszystkie okazy z Wachholz przypisuje sie do makrokolluma, czy jakos tak, a nie do unajzaura. Trzeba usunac stanowisko Wachholz z mapki unajzaura.
Wszystkie chyba jednak nie, bo ten CAPPA/UFSM 0002 nie został do makrokolluma przypisany. Mapkę ograniczyłem do holotypu, tak chyba będzie najlepiej :)