[POPRAWA OPISU] Jingshanosaurus

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

[POPRAWA OPISU] Jingshanosaurus

Post autor: Utahraptor »

http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... hanosaurus

Nie dotarłem do oryginalnego artykułu z 1995 roku, ale pewnie i tak bym niewiele zrozumiał. Musiałem żebrać wyrywkowe informacje po innych pracach, stąd dziwny dobór literatury.

Swoją drogą, zastanawia mnie wydłużenie szyi tego dinozaura, większe niż u lufengozaura. Mi ona kojarzy się z roślinożernością, a tymczasem jego zęby są słabo do tego przystosowane. Wyobrażam sobie dwie możliwości: 1) Dłuższa szyja i większe rozmiary dawały taką przewagę nad innymi roślinożercami, że lepsza obróbka pokarmu nie była potrzebna, albo 2) dłuższa szyja mogła być wykorzystywana przy chwytaniu szczękami małych zwierząt.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [POPRAWA OPISU] Jingshanosaurus

Post autor: szerman »

Utahraptor pisze:1) Dłuższa szyja i większe rozmiary dawały taką przewagę nad innymi roślinożercami, że lepsza obróbka pokarmu nie była potrzebna, albo 2) dłuższa szyja mogła być wykorzystywana przy chwytaniu szczękami małych zwierząt.
Wg mnie bliższa prawdy jest pierwsza opcja. Jakoś nie mogę sobie wyobrazić polowania 9-metrowego dinozaura na małe zwierzęta - te z pewnością były szybkie i zwinne, a budowa szkieletu dzingszanozaura raczej nie wskazuje na urodzonego sprintera, raczej atletę. Zasadzki/ataki z zaskoczenia? Czy tak duży ówcześnie dinozaur mógł się niepostrzeżenie zakraść do ofiary?
Utahraptor pisze:Dzingszanozaur był więc bardziej wszystkożerny niż lufengozaur i junnanozaur
Prawdopodobnie
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ