[OPIS] Sanpasaurus

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

[OPIS] Sanpasaurus

Post autor: Utahraptor »

Zapraszam do czytania:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... anpasaurus

Mam problem jak traktować Sanpasaurus imperfectus. Young podał tylko drugi człon tej nazwy. Krąży taka kombinacja po internecie, ale McPhee i in. milczą na ten temat. Nie wiem, czy takie coś istnieje w literaturze naukowej i czy mogę taką kombinację przypisywać Rozhdestvenskiemu? Nie mogłem nigdzie znaleźć jak to rozstrzygnąć. Pomożecie?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [OPIS] Sanpasaurus

Post autor: Dino »

Utahraptor pisze:Zapraszam do czytania:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... anpasaurus

Mam problem jak traktować Sanpasaurus imperfectus. Young podał tylko drugi człon tej nazwy. Krąży taka kombinacja po internecie, ale McPhee i in. milczą na ten temat. Nie wiem, czy takie coś istnieje w literaturze naukowej i czy mogę taką kombinację przypisywać Rozhdestvenskiemu? Nie mogłem nigdzie znaleźć jak to rozstrzygnąć. Pomożecie?
Rozhdestvensky nie użył formy Sanpasaurus imperfectus, więc jednak nie może być autorem kombinacji (bo nawet jej nie postulował). Taka kombinacja najwyraźniej nigdy nie istniała, a może być późniejszym błędem, powtarzanym na niektórych stronach internetowych (m.in. D.com, gdzie umieściłem ją w liście, zapewne na bazie paleofile). Myślę, że najlepszym rozwiązaniem będzie zapis Trachodontidae indet. imperfectus Young, 1944 jako młodszy synonim Sanpasaurus yaoi. Albo nawet "Trachodontidae indet." imperfectus (ponieważ do "trachodontydów" nie należy; patrz: "Dilophosaurus" sinensis).

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Sanpasaurus

Post autor: Utahraptor »

Dzięki Łukaszu :)
Ma ktoś ochotę sprawdzić hasło merytorycznie?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Sanpasaurus

Post autor: szerman »

Chyba pierwszy raz spotykam się z nadaniem samej nazwy gatunkowej, zamiast rodzajowej (Rodzaj sp.). Ale w sumie nawet pomyślał, bo przecież gdyby w przyszłości odnaleziono bardziej kompletny szkielet, to gatunek najwyżej wyemigrowałby do nowo nazwanego rodzaju (albo wcześniej znanego, tylko dopiero teraz lepiej poznanego).

Tak czy inaczej - jak każdy jurajski zauropod z Chin, również i u niego jest więcej niewiadomych niż pewników.
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ