(Opis) Andesaurus (andezaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

(Opis) Andesaurus (andezaur)

Post autor: Danu »

Andesaurus (andezaur)

d??ugo??Ä?: 20-40 m?
masa: 20-80 ton?
czas: 110-95 MLT
miejsce: Argentyna (Nequen)

klasyfikacja: Saurischia, Sauropodomorpha, Sauropoda, Titanosauria, Andesauridae?

Andezaur, znany jest z fragment??w ko??ci udowej (femur) i ko??ci ramiennej (humerus), kt??re znaleziono w Argenty??skiej prowinji Nequen. Zauropod ten prawdopodobnie jest prymitywnym tytanozaurem i zota?? zaliczony do odrÄ?bnej rodziny zauropod??w- Andesauridae. Nie wiadomo jak by?? du??y, mo??liwe jest, ??e jak jego krewniak Argentinosaurus, dorasta?? do 40 m d??ugo??ci. Wa??y?? by wtedy tyle co 16 doros??ych s??oni, czyli ok. 80 ton!!!
Jedank w tamtym okresie du??e rozmiary by??y bardzo przydatne zw??aszcza, ??e w Argentynie polowa??, jeden z najstraszliwszych dinozaur??w, jakie ??y??y kiedykolwiek na ziemi- giganotozaur. Ko??ci odnalaz?? Alejandro Delgado, dlatego dinozaura nazwano w 1991 roku A. delgadoi, na cze??Ä? odkrywcy.

Gatuki:
A. delgadoi, Calvo, Bonaparte 1991
Tribute to Dinosaurs 2020

d_m

Post autor: d_m »

Popraw liter??wki (prowinji, zota??, Jedank). Popracuj nad stylem.
[...]jeden z najstraszliwszych dinozaur??w, jakie ??y??y kiedykolwiek na ziemi- giganotozaur. Ko??ci odnalaz?? Alejandro Delgado, dlatego dinozaura nazwano w 1991 roku A. delgadoi, na cze??Ä? odkrywcy.
To brzmi tak, jakby?? pisa?? o giganotozaurze.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Dino »

Andesaurus (andezaur)

d??ugo??Ä?: 20-40 m?
masa: 20-80 ton?
czas: 110-95 MLT
miejsce: Argentyna (Nequen)

klasyfikacja: Saurischia, Sauropodomorpha, Sauropoda, Titanosauria, Andesauridae?

Andezaur, znany jest z fragment??w ko??ci udowej (femur) i ko??ci ramiennej (humerus), kt??re znaleziono w Argenty??skiej prowincji Nequen. Zauropod ten prawdopodobnie jest prymitywnym tytanozaurem i zosta?? zaliczony do odrÄ?bnej rodziny zauropod??w- Andesauridae. Nie wiadomo jak by?? du??y, mo??liwe jest, ??e jak jego krewniak Argentinosaurus, dorasta?? do 40 m d??ugo??ci. Wa??y?? by wtedy tyle co 16 doros??ych s??oni, czyli ok. 80 ton!!!

Jednak w tamtym okresie du??e rozmiary by??y bardzo przydatne zw??aszcza, ??e w Argentynie polowa??, jeden z najstraszliwszych dinozaur??w, jakie ??y??y kiedykolwiek na ziemi - giganotozaur. Ko??ci andezaura odnalaz?? Alejandro Delgado, dlatego dinozaura nazwano w 1991 roku A. delgadoi, na cze??Ä? odkrywcy.

gatunki:
A. delgadoi, Calvo, Bonaparte 1991
Ja wrzucam poprawionÄ? wersjÄ? na stronÄ?.
http://www.dinozaury.com/php/index.php? ... &Itemid671
368 opis w ED

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Titanosauria
Titanosauroidea

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Uwagi do opisu w ED:
Andezaur, znany jest z fragmentów kości udowej (femur) i kości ramiennej (humerus), które znaleziono w Argentyńskiej prowincji Nequen.
>bez przecinka
>>czy te nazwy nie powinny być kursywą?
>>>"argentyńskiej" małą literą
zauropodĂłw- Andesauridae.
spacja przez myślnikiem
polował, jeden z najstraszliwszych dinozaurów, jakie żyły kiedykolwiek na ziemi - giganotozaur.
niepotrzebne przecinki
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: (Opis) Andesaurus

Post autor: szerman »

Opis tym razem od podstaw, choć etymologię epitetu gatunkowego wziąłem z wersji Danu. Przy okazji ewentualnych (a w diagnozie na banq) poprawek poprawię pozostałe 2 czy 3 zauropody sprzed paru dni
__________________________________________________________

Andesaurus (andezaur)
Długość: 15-20 (30??) m
Masa: 7-25 (ok. 73??) t
Czas: przełom wczesnej i późnej kredy (alb – cenoman lub cenoman – wczesny turon)
Miejsce: Argentyna – Villa El Chocón, prowincja Neuquén; dolne warstwy pokładów Candeleros formacji Río Limay – grupa Neuquén

Klasyfikacja
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondylii
Titanosauria

Wstęp
Andesaurus delgadoi to gatunek południowo-amerykańskiego tytanozaura z przełomu wczesnej i późnej kredy. Jego skamieniałości odkryto w zachodniej Argentynie niedaleko miasta Villa El Chocón i opisano na początku ostatniej dekady XX wieku. Być może padał ofiarą ogromnego Giganotosaurus.

Materiał kopalny
Holotyp MUCPv-132 to niekompletny artykulowany szkielet, na którego składają się: 4 tylne kręgi grzbietowe, żebra, 2 kręgi krzyżowe, 25 kręgów ogonowych, szewrony, prawa kość ramienna, prawa kość śródstopia I i lewa kość śródstopia V, lewa kość łonowa, kość kulszowa oraz lewa kość udowa.

Budowa i wymiary
Andesaurus wykazuje obecność wydłużonych warstwowo i tylnie wyrostków neutralnych środkowych kręgów ogonowych. Jest to cecha spotykana także u innych tytanozaurów, takich jak: Epachthosaurus, Malawisaurus i Mendozasaurus (Fillippi i in., 2011). Jak piszą Mannion i Calvo (2011) jest to ważny takson, który można zdiagnozować pięcioma autapomorfiami, nie jedną (nr 1), jaką wykazali Calvo i Bonaparte (1991):
1. wysokość wyrostka neuralnego tylnego kręgu grzbietowego wyższa ponad dwukrotnie od wysokości trzonu kręgu (autapomorfia Macronaria),
2. trzony przednio-środkowych kręgów ogonowych o kształcie kwadratowym w widoku bocznym,
3. przedniotylno wydłużone zagłębienie (ang. fossa) obecne na przedniogrzbietowym rogu tylnej powierzchni trzonów środkowo-tylnych kręgów ogonowych,
4. biegnący grzbiet wzdłuż trzonu brzusznej powierzchni kości śródręcza I, bliski krawędzi brzusznośrodkowej,
5. okazały brzusznośrodkowy grzbiet biegnący wzdłuż dystalnej połowy kości śródręcza V.

Nie jest pewne, jak duży był andezaur. Pierwsze szacunki oscylowały wokół 35 metrów długości, a więc porównywalnie z bardziej znanymi Argentinosaurus i Puertasaurus. Paleoartysta Nima Sassani bazując na holotypie dawał mu 30 metrów długości, zmniejszając go później do 20 m. Na podstawie szacowań masy argentynozaura przez Mazzettę i in. (2004) tytanozaur takiej wielkości mógł ważyć ok. 73 tony. Na znacznie mniej szacują go Gregory Paul i Thomas Holtz, dając mu odpowiednio 15 metrów długości i 7 ton oraz 18 metrów i ok. 10 ton (masa dwóch słoni).

Systematyka
Andesaurus należał prawdopodobnie do bazalnych tytanozaurów. Utworzono dla niego nowe grupy systematyczne: Andesauridea, Andesauridae i Andesaurinae. Obecnie (Mannion i Calvo, 2011) zalecają, by z nich nie korzystać póki nie uporządkuje się klasyfikacje i wzajemne powiązania między poszczególnymi tytanozaurami, które często są dość niejasne.

Etymologia
Nazwa rodzajowa Andesaurus znaczy "jaszczur z And" – najwyższych gór nie tylko Ameryki Południowej, ale i całej Zachodniej Półkuli. Epitet gatunkowy delgadoi honoruje paleontologa Alejandro Delgado, który odkrył jego skamieniałe szczątki.

Spis gatunków
Andesaurus Calvo i Bonaparte, 1991
A. delgadoi Calvo i Bonaparte, 1991

Bibliografia
Źródła naukowe:
Filippi, L.S., García, R.A. & Garrido, A.C. (2011) A new titanosaur sauropod dinosaur from the Upper Cretaceous of North Patagonia, Argentina. "Acta Palaeontologica Polonica"

Mannion, P.D. & Calvo J.O. (2011) Anatomy of the basal titanosaur (Dinosauria, Sauropoda) Andesaurus delgadoi from the mid-Cretaceous (Albian–early Cenomanian) Río Limay Formation, Neuquén Province, Argentina: implications for titanosaur systematics. Zoological Journal of the Linnean Society, Volume 163, Issue 1, p. 155–181. DOI: 10.1111/j.1096-3642.2011.00699.x [http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1 ... aintenance]

Mazzetta, G. V.,Christiansen, P. & Fariña, R.A. (2004). "Giants and Bizarres: Body Size of Some Southern South American Cretaceous Dinosaurs" Historical Biology 65 (2-4): p. 1–13

Upchurch, P., Barrett, P.M., Dodson, P. (2004) Sauropoda. [w:] David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): "The Dinosauria". Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press

Inne:
Holtz, T.R. Jr. (2012) "Dinosaurs: The Most Complete, Up-to-Date Encyclopedia for Dinosaur Lovers of All Ages Supplementary Information" [http://www.geol.umd.edu/~tholtz/dinoapp ... er2011.pdf]

Paul, G.S. (2010) "The Princeton Field Guide To Dinosaurs"

Rekonstrukcje Andesaurus:
http://th04.deviantart.net/fs71/PRE/i/2 ... 3193v8.jpg
Autor: Nima Sassani (wersja 30-metrowa)

http://th00.deviantart.net/fs71/PRE/i/2 ... 3ko8jj.jpg
Autor: Nima Sassani (wersja 20-metrowa)

http://th00.deviantart.net/fs70/PRE/i/2 ... 3czj79.jpg
Autor: paleontologist Zach A., bazowana na holotypie opisanym w Calvo i Bonaparte (1991) i zrewidowanym w Mannion i Calvo (2011)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Opis) Andesaurus (andezaur)

Post autor: nazuul »

poprawiłem opis: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... oldid=8528
wiele błędów, z czego wiele wymaga komentarza:
szerman pisze:Andesaurus należał do bazalnych tytanozaurów, będąc jednym z najbardziej bazalnym ich przedstawicielem (D'Emic, 2012).
błędne koło. Definicja Titanosauria, jaką używa D'Emic to andezaur+saltazaur, więc siłą rzeczy andezaur jest najbardziej bazalnym tytanozaurem. To andezaur wyznacza zasięg Titanosauria
szerman pisze:wysokość wyrostka kolczystego tylnego kręgu grzbietowego wyższa ponad dwukrotnie od wysokości trzonu kręgu (autapomorfia wśród Macronaria)
dodałem pogrubione. Jeśli to byłaby autapomorfia Macronaria, to jej występowanie nie byłoby niczym dziwnym wśród przedstawiciela Macronaria, jakim jest andezaur, co najwyżej mogłaby nie występować u niektórych Macronaria a jeśli zostałaby utracona w wielu liniach, to sama ta cecha byłaby co najwyżej jedną z cech tworzących unikalną kombinację, którą ma andezaur (autorzy wspominają o kombinacji, odsyłając do dalszej części pracy, o czym nie wspominasz)
szerman pisze:Andesaurus wykazuje obecność wydłużonych warstwowo i tylnie wyrostków neutralnych środkowych kręgów ogonowych. Jest to cecha spotykana także u innych tytanozaurów, takich jak: Epachthosaurus, Malawisaurus i Mendozasaurus (Fillippi i in., 2011).
chodzi o to (te "warstwowo" jakoś nie pasuje)?
In the cladogram, Narambuenatitan forms an unresolved trichotomy
with Epachthosaurus and Eutitanosauria. This node is sup−
ported by the presence of a laminar and posterior elongated
neural spine in middle caudal vertebrae (43.1), a character also
present in Andesaurus, Malawisaurus, and Mendozasaurus.
nie wiem czemu to podajesz. To jest wg tej analizy cecha kladu Narambuenatitan + Epachthosaurus + bardziej zaawansowanych tytanozaurów, obecna też u bardziej bazalnych tytanozaurów (tych, które wymieniasz).
Andezaur ma wiele cech, obecnych też u wielu innych tytanozaurów
szerman pisze:można zdiagnozować pięcioma autapomorfiami, nie jedną (nr 1), jaką wykazali [[Jorge Calvo|Calvo]] i [[José Bonaparte|Bonaparte]] ([[1991]])
zdiagonozowali go kilkoma

wyrostka neuralnego -> kolczystego

jak jest DOI to prościej linkować tak: [[doi:10.1111/j.1096-3642.2011.00699.x]]

prace w bibliografii są cytowane każda w inny sposób, pierwsza była cytowana rażąco niekopletnie

na pewno można stwierdzić, jak duży był andezaur

Mannion i Calvo podają kilka ciekawych rzeczy, któe warto wprowadzić do opisów w ED
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: (Opis) Andesaurus (andezaur)

Post autor: szerman »

Ech, nie mam wyczucia i nie wiem czy go kiedyś nabędę - piszę nieważne rzeczy, a te ważne pomijam... Dlatego proszę o sprawdzanie moich tekstów, nie tylko pod względem stylistycznym. Fajnie byłoby gdyby więcej osób się do tego zaangażowało - nie tylko Maciej i nie tylko do moich opisów. Z pożytkiem dla ED.
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ