[opis] Qijianglong

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Qijianglong

Post autor: szerman »

http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Qijianglong

Mamenchizaurydy chyba się okociły ostatnio :P
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Qijianglong

Post autor: Utahraptor »

Super, że pomogłeś mi ogarnąć tę epidemię w ED :!: Na Qijianglong nie miałem już siły, ale sprawdziłem opis:
z terenów obecnych południowych Chin
Trochę dziwnie to brzmi. Może tak: ", którego znaleziono na terenie południowych Chin"?
prawy wyrostek skrzydłowaty
prawa kość skrzydłowa
(cała szyja, piersiowy odcinek kręgów grzbietowych i dystalne kręgi ogonowe. Ponadto wiele fragmentów łuków neuralnych, fragmentarycznych żeber i łuków hemalnych,
Wystarczy "odcinek piersiowy". Niezamknięty nawias. Ostatnie zdanie bym zmodyfikował tak: "Ponadto wiele fragmentów łuków neuralnych i hemalnych oraz żeber".
gdyż autorzy są w stanie rewizji taksonomicznej i analizy kladystycznej wszystkich mamenchizaurydów
gdyż autorzy są w trakcie rewizji taksonomicznej i analizy filogenetycznej wszystkich mamenchizaurydów
Guokr - chińską sieć nauk społecznych
guokr (gu-OH-ke-r), named in honor of Guokr (science social network; ‘nutshell’ in Chinese)
Nie wiem, czy tłumaczenie jest do końca poprawne. Może "naukowa sieć społeczna"? Co o tym sądzicie?

Warto dopisać, że był to osobnik niedojrzały. W dodatku są pomiary poszczególnych kręgów. Można się pokusić na tej podstawie o jakieś oszacowanie wielkości całego ciała.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Qijianglong

Post autor: szerman »

Dzięki za poprawki :)
Utahraptor pisze:
Guokr - chińską sieć nauk społecznych
guokr (gu-OH-ke-r), named in honor of Guokr (science social network; ‘nutshell’ in Chinese)
Nie wiem, czy tłumaczenie jest do końca poprawne. Może "naukowa sieć społeczna"? Co o tym sądzicie?
Właśnie nie wiedziałem, jak to zgrabnie ująć - niech narazie jest tak, jak jest, choć to lipa. Trzeba tu dojść do jakiegoś konsensusu, choć to taka błaha sprawa ;)
Utahraptor pisze:Warto dopisać, że był to osobnik niedojrzały. W dodatku są pomiary poszczególnych kręgów. Można się pokusić na tej podstawie o jakieś oszacowanie wielkości całego ciała.
Na necie wyczytałem że ok. 15 m, ale bez potwierdzenia w pdf-ie. Co do wymiarów, to działka Danu ;) Na necie są też jego fotki, w tym zrekonstruowanego szkieletu, poczekam aż będzie jako free na Wiki i zamienię.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Qijianglong

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Na necie są też jego fotki, w tym zrekonstruowanego szkieletu, poczekam aż będzie jako free na Wiki i zamienię.
http://svpow.com/2015/01/29/the-finger- ... jianglong/
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Qijianglong

Post autor: szerman »

Czyli są za darmo?

Krótki filmik o znalezisku (pomijam reklamy, "brontozaura" w JP, ogólnie serwisu i paru innych błahostek):
http://wiadomosci.onet.pl/nauka/w-china ... oka/1lqslw
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Qijianglong

Post autor: nazuul »

Co widać u góry:
"Sauropod Vertebra Picture of the Week by Mike Taylor, Matt Wedel, Darren Naish is licensed under a Creative Commons Attribution 4.0 International License."
Zatem, to co nie jest oznaczone jako zastrzeżone lub innych autorów, jest na ww. licencji.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ