"Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa historia

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

"Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa historia

Post autor: Danu »

W ostatnim czasie niesamowicie intrygował mnie ten dinozaur. Już wiele lat temu bo w 2000 roku przeczytałem o nim w focusie, później słuch ponim zaginoł. Na forum wspominał o nim również pan Karol Sabath ale też nie potrafił stwierdzić o jaki chodzi rodzaj.

W końcu odnalazłem tę nazwę- "Gigante de Rio Negro" pojawia się ona na hiszpańskiej wikipedi. Tam można znaleźć informacje o ogromnych kręgach o długości 120 cm (czyli nawet większych od szyjnych puertazaura) oraz o wielkiej szczęce i kości udowej o długości 215 cm. Ta kośc udowa pozwoliła mi przypuszczać, że był to wielki dinozaur w regionie argyrozaura. Jednak tam podwano informacje o długości 49-51 m , która potem została zrewidowana na 40 m, początkowo uważałem, że napewno przesadzono tak jak to kiedyś miało miejsce, że znacznie zawyżono rozmiary dinozaurów.

Jednak pare dni temu przeglądając artykuły z bibliografi podanej na wikipedi, zauważyłem, że w tych artykułach rzekoma kość o długości 215 cm to nie udowa ale ramienna!. Szybko porównałem to z ramienną paralitytana mierzącą 169 cm i stało się dla mnie jasne, że gdyby ramienna Gigante de Rio Negro była tak duża, musiałby być to największy znany tytanozaur niemal rozmiarów niepewnego Bruhathkayosaurus! kręgi też by pasowały.

Wpadłem też na pomysł, że to 40 m wzieło się stąd, że kiedyś paralitytana oszacowano na 32 m a argentynozaura na 35 m metodą porównania kości ramiennych i wtedy wszystko by pasowało.

Byłem bardzo zaciekawiony tą sytuacją, więc zaczołem szukać jakich kolwiek informacji, napisałem do swoich znajomych Sassaniego i Armstronga, tyle, że o dziwo nic nie wiedzieli, nikt nic nie wiedział...

Napisałem później do Novasa, Apestegui (który ponoć badał te kości w 2000 roku), Ortegi... nikt nie odpisał. Ale na wikipedi pisało, że szczątki znajdują się w Museo Carlos Ameghino i co ciekawe buszując na facebooku znalazłem stronę tego muzem, napisałem w tej sprawie i też nie było odpowiedzi, aż wkońcu nadeszła dziś i wszystko jasne.

Okazało się, że jakto napisano mityczny "Gigante de Rio Negro" nie istnieje. Paleontolodzy otrzymali od mediów nie prawdziwe informacje.
W momencie wydobycia kości były połączone z twardymi osadami. Gigantyczny krąg o długości 120 cm, tak naprawdę okazał się być dwoma połączonymi kręgami, kość udowa to w tak naprawdę kość udowa plus kulszowa, gigantyczna szczęka to szczęka połączona z kręgiem.

Materiał został całkowicie oczyszczony i opisany przez Apesteguía i Gallina w 2005 roku i otrzymał nazwę.... Cathartesaura i jest 17-metrowym rebbachizaurydem.

Byłem nieco rozczarowany takim wynikiem, ale udało mi się rozwiązać tę ciekawą zagadkę i postanowiłem wam opisać tutaj moje małe śledztwo :mrgreen:
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa hist

Post autor: nazuul »

Dobre :lol:
Fajnie, że wyczaiłeś o co tak naprawdę chodzi
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa hist

Post autor: Danu »

I pomyśleć, że przez 13 lat wracałem do tego tematu i dopiero dzisiaj poznałem prawdę :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa hist

Post autor: Utahraptor »

Ciekawa historia
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa hist

Post autor: szerman »

Można wnioski z tej rozkminy dopisać do opisu kartherazaury w ED, bo i tak wymaga poprawek, które są wynikiem wprowadzania poprawek przeze mnie :P
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa hist

Post autor: Danu »

czy ja wiem czy to ma sens o tym pisać w opisie, no chyba, że jakaś historia znalezisk albo coś nie wiem.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa hist

Post autor: szerman »

Tak w ogóle, to gdy zacząłem czytać, to spodziewałem się wyniku na poziomie ok. 80 m :D
Danu pisze:czy ja wiem czy to ma sens o tym pisać w opisie, no chyba, że jakaś historia znalezisk albo coś nie wiem.
Z poparciem źródeł oczywiście że tak, można dopisać do historii taksonu albo osobno jako ciekawostkę.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa hist

Post autor: Danu »

Heh dlaczego wyniku na poziomie 80 m ? :mrgreen:
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa hist

Post autor: szerman »

Gdybyś nie zachował szczególnej ostrożności i ograniczył się jedynie do skalowania, a nie do korespondencji do kilku osób/instytucji niezależnie, to nikt nie by z nas się nie dowiedział, że to przeszacowany karterazaura ;) Poza tym wiem, jak bardzo lubisz ogromne zauropody, więc oficjalna wiadomość od muzeum, że to zaledwie kilkunastometrowy zauropod, co więcej nazwany już parę lat temu był pewnie dla Ciebie ciosem (dla mnie był). Szkoda, bo cały mistycyzm i otoczka tajemniczości prysła - super, że zatryumfowała prawda :P
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa hist

Post autor: Danu »

Czy ja wiem... no fakt może byłem nieco rozczarowany niepowiem ale z drugiej strony chyba bardziej się ciesze, że udało mi się to raz na zawsze wyjaśnić, od razu go wywaliłem z listy na forum największych zauropodów 8-)

Ale specjalnie nie pisałem nic na forum, zanim się nie upewniłem, niechciałem zrobić zamieszania a potem takie info :)

PS: Swoją drogą na facebooku odnalazłem także doktora Kumar'a Ayyasami :) próbuję nawiązać kontakt, mam kilka pytań do tego pana, Zach Armstrong wcześniej dał rade się z nim skontaktować, być może ten materiał Bruhathkayosaurus jest jeszcze do odzyskania ale narazie niechce zapeszać 8-)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa historia

Post autor: Ti58 »

Ciekawe, ze Molina Perez i Larramendi ocenili go na 29 m i 45 t!!!
Anchiornis :)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa historia

Post autor: Danu »

Bo nie wiedzieli o tym? rozmawiałem jakiś czas temu o tym z Asierem.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: "Gigante de Rio Negro" największy dinozaur?,ciekawa historia

Post autor: Ti58 »

Mial byc 50 m, a teraz ma 17 m...
Teoretycznie 50 metrowy tyranozaur wazyl by 230 t...................
To duzo.
Anchiornis :)

ODPOWIEDZ