[opis] Brasilotitan (brazyliotytan)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Brasilotitan (brazyliotytan)

Post autor: szerman »

Niedziałający net czasami pomaga w pisaniu opisów - bo nie ma nic innego do roboty :mrgreen:

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... asilotitan
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Brasilotitan (brazyliotytan)

Post autor: nazuul »

sprawdziłem opis, prócz drobnostki (reddish to nie czerwony, ale raczej czerwonawy, rudawy), nie pasuje mi tylko to:
Rozmiary
Porównując wielkość przedniego kręgu szyjnego brazyliotytana (117 mm) z jego odpowiednikiem u holotypu innego brazylijskiego tytanozaura – Uberabatitan ribeiroi (220 mm) – można (nieoficjalnie) obliczyć jego szacunkową długość na ok. 8,5-10,6 metra. Jeżeli rzeczywiście osiągał takie rozmiary, to Brasilotitan nemophagus jest jednym z najmniejszych znanych nauce tytanozaurów.
skąd są dane (długość) dla Uberabatitan?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Brasilotitan (brazyliotytan)

Post autor: szerman »

Właśnie patrzę na wersję uberabatytana w ED i... Nie wiem :P Nikt nie jest zaznaczony jako współautor czy korektor, więc sam musiałem takie coś wymyślić... W literaturze też tylko jedna praca go opisująca, prawdopodobnie porównałem jego kości do kości innych tytanozaurów (tyle, że teraz nie wiem jakich/jakiego) i wyszedł pasztet, bo te nieoficjalne dane nie ma jak zweryfikować. Chyba lepiej teraz skasować rozmiary z obu tekstów?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Brasilotitan (brazyliotytan)

Post autor: Danu »

miałem gdzieś wyliczenia ~17 m i jest tez taka fajna rekonstrukcja w necie 17 metrowa... na ile jest wiarygodna nie wiem dokładnie akurat jego nie sprawdzałem ale chyba powinna być ok.
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ