[OPIS] Dicraeosaurus

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Dominik
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 303
Rejestracja: 14 marca 2006, o 16:10
Lokalizacja: Brzozów

[OPIS] Dicraeosaurus

Post autor: Dominik »

Aktualna wersja hasła:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... raeosaurus


Aktualna wersja opisu niżej w wątku. MSz

Dicraeosaurus hansemanni - ten afryka??ski zauropod nie jest zbyt dobrze poznanym dinozaurem. Jest on spokrewniy z bardzo dobrze znanym zauropodem z Amerkyi P????nocnej - Diplodokiem. D??ugosÄ? Dicraeosaurus to oko??o 20 metr??w, wysko??Ä? 6 metr??w, wa??y?? 15 ton. Zauropod ten posiada?? bradzo d??ugi ogon, natomiast jego szyja w stosunku do ca??ego cia??a by??a kr??tka. Zosta?? odkryty w 1914 roku, aktualnie jest w Museum Humboldt w Niemczech. Dicraeosaurus hansemanni to kolejny przyk??ad dinozaura, za kt??rego siedlisko uwa??a siÄ? AmerykÄ?, odnaleziony w Afryce. Nazywany jest "Forked Lizard" - w wolnym t??umczeniu znaczy to Widelcowaty, wid??owaty jaszczur ( :?: )

Po??ywienie: ro??liny
Okres: P????na Jura 150 milion??w lat wstecz
H, L, W - 6 metr??w, 20 metr??w, 15 ton

http://leute.server.de/frankmuster/D/Dicraeosaurus2.jpg

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [OPIS] Dicraeosaurus

Post autor: Karol Sabath »

Nazwa dikreozaura znaczy "rozwidlony jaszczur" i odwołuje się do rozwidlonych wyrostków ościstych kręgów szyjnych - w rozwidleniu biegło więzadło karkowe. Można to świetnie zobaczyć na stronie http://www.cs.uoregon.edu/~kent/DinoMor ... aeosaurus/ albo http://download.naturkundemuseum-berlin ... saurus.jpg - duże zdjęcie z berlińskiego Muzeum Przyrodniczego Uniwersytetu im. Aleksandra von Humboldta (Museum für Naturkunde, Humboldt-Universität zu Berlin).
Nie powiedziałbym, że jest słabo poznany - odkryto go jeszcze przed I wojną światową, i to bardzo dobrze zachowany szkielet, porządnie i szczegółowo opisany i zilustrowany przez Janenscha w 1928 roku.
Nie zgodziłbym się w pełni z twierdzeniem, że "to kolejny przykład dinozaura, za którego siedlisko uważa się Amerykę, odnaleziony w Afryce."
To, że paleontologia rozwinęła się najpierw w Ameryce Pn. i Europie i tam dokonano pierwszych odkryć, to historyczny przypadek. Zauropody po prostu zamieszkiwały w jurze większość lądów - nie tylko te, gdzie przypadkowo odkryto je najpierw.
Poza tym dikreozaur należy do innej rodziny niż północnoamerykańskie diplodoki (Diplodocus, Apatosaurus, Seismosaurus, Barosaurus należą do Diplodocidae, a Dicraeosaurus, Amargasaurus i Brachytrachelopan - do Dicraeosauridae). Rodzina dikreozaurów ma rozmieszczenie typowo gondwańskie (Afryka i Ameryka Pd.), nie pn.-amerykańskie. Obie rodziny zalicza się natomiast do wspólnej nadrodziny Diplodocoidea.
Co ciekawe, obok dikreozaura na terenie dzisiejszej Tanzanii w jurze żyły też przypuszczalnie prawdziwe diplodoki (tzn. z rodziny Diplodocidae), opisane na podstawie niekompletnych szczątków jako "Gigantosaurus africanus" (Fraas 1908) i "Barosaurus gracilis" (Janensch 1961) - dziś niektórzy proponują dla nich nazwę rodzajową Tornieria.

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Diplodocoidea
Flagellicaudata
Dicraeosauridae

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Zarówno ten opis jak i w ED zawierał jakieś dziwne informacje. Postanowiłem więc napisać nowy.
Długość: 12-20 m
Wysokość: ok. 5 m ?
Waga: ok. 10 t ?
Miejsce występowania: formacja Tendaguru, Tanzania (Afryka)
Czas występowania: 155-151 milionów lat temu (kimeryd, późna jura)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Diplodocoidea
Flagellicaudata
Dicraeosauridae


Dikreozaur (Dicraeosaurus) to niewielki/średniej wielkości zauropod, który żył we późnej jurze na terenach Afryki.


Etymologia

Nazwa rodzajowa Dicraeosaurus pochodzi od greckich słów dikraios - rozwidlony i sauros - jaszczur, można więc ją… tłumaczyć jako "rozwidlonego jaszczura". Odnosi się ona do rozwidlonych wyrostków neuralnych kręgów szyjnych oraz grzbietowych tego dinozaura.

Budowa

Dikreozaur jak na zauropoda był niewielki/średniej wielkości. W przeciwieństwie do większości diplodokoidów dikreozaur posiadał dużą… czaszkę oraz stosunkową… krótką… i szeroką… szyję. Brakowało mu biczowatego ogona, którym mógłby się bronić przed napastnikami. Jak wskazuje sama nazwa nasz zauropod posiadał rozdwojone wyrostki neuralne kręgów szyjnych, i grzbietowych. Mogły one służyć jako miejsce zaczepu mięśni.

Gatunki

Dicraeosaurus hansemanni (Janensch, 1914)
Czas występowania: 155-151 milionów lat temu (kimeryd, późna jura)
Miejsce występowania: formacja Tendaguru, Tanzania (Afryka)
Materiał kopalny: holotyp - szkielet bez czaszki i kończyn przednich, dwa inne niekompletne szkielety, izolowane kręgi i kości kończyn

Najbardziej znaną… skamieliną… tego gatunku jest holotyp wystawiany przez jakiś czas w należą…cym do Uniwersytetu Humbolta Muzeum Przyrodoznawstwa w Berlinie. Janensch począ…tkowo zdiagnozował ten gatunek tak: krótka szyja, wysokie wyrostki neuralne kręgów szyjnych, krzyżowych i grzbietowych, wyrostki neuralne kręgów szyjnych i przednich grzbietowych rozwidlone, kręgi ogonowe pozbawione pleurocoeli. W 1929 r. ten sam badacz wydał dokładny zrekonstruowanego szkieletu D. hansemanni. Co ciekawe pod względem budowy kręgów wykazuje on prymitywne, "cetiozaurydowe" cechy, choć posiada też sporo pochodnych. Posiadał tylko dwanaście kręgów szyjnych. D. hansemanni jest typowym gatunkiem dikreozaura.


Dicraeosaurus? hansemanni (Janensch, 1914)
Czas występowania: 155-151 milionów lat temu (trochę młodszy od D. hansemanni, kimeryd, późna jura)
Miejsce występowania: formacja Tendaguru, Tanzania (Afryka)
Materiał kopalny: dwa niekompletne szkielety bez czaszek, izolowane kości kończyn

Zauropod ten ma cechy wspólne zarówno z D. hansemanni jak i amargazaurem. Może okazać się naprawdę odrębnym rodzajem. Znany z nieco młodszych osadów niż D. hansemanni (od którego wydaje się bardziej zaawansowany) i być może jest jego potomkiem.

Klasyfikacja

Janensch (1929) utworzył dla dikreozaura podrodzinę Dicraeosaurinae. Von Huene (1956) zaproponował dla niego oddzielną… rodzinę Dicraeosauridae. Berman i McIntosh zaliczali "rozwidlonego jaszczura" do Diplodocidae na podstawie budowy czaszki i zębów oraz rozszczepionych wyrostków neuralnych kręgów przedkrzyżowych, wysokich wyrostków neuralnych przednich kręgów ogonowych z skrzydłopodobnymi wyrostkami poprzecznymi, mocno rozwiniętego tylnego końca kości łonowej, krótkich kończyn przednich oraz stosunku kości ramiennej do kości udowej wynoszą…cym 2:3. McIntosh (190) zanotował dikreozaura jako dziwnego przedstawiciela Diplodocidae. Bonaparte (1986) uznał takson Dicraeosauridae za ważny, bazują…c na budowie kręgów wspomnianego wyżej dinozaura. Salgado i Bonaparte (1991) opisują…c amargazaura stwierdzili, że dikreozaur jest bardziej zaawansowany od niego i uznali, że dwa te rodzaje teoretycznie można zaliczyć do oddzielnej rodziny zauropodów. Obecnie dikreozaurydy uważa się za bazalne diplodokoidy, jednak bardziej pochodne od rebbachizauroidów. Zalicza się do nich oprócz dikreozaura amargazaura i brachytrachelopana. Przedstawiciele Dicraeosauridae są… znani w zapisie kopalnym od późnej jury do wczesnej kredy. Żaden z nich (albo przynajmniej obecnie znanych) nie osią…gną…ł dużych rozmiarów.

Środowisko

Dikreozaur jest znany z formacji (dawniej łożyska) Tendaguru. Żył w towarzystwie innych zauropodów jak brachiozauryd Giraffatitan, tytanozaur Janenschia, diplodoki Tornieria oraz Barosaurus. Mógł natkną…ć się także na stegozaura Kentrosaurus i ornitopoda Dryosaurus. Nasz zauropod musiał uważać na grasują…ce w tych stronach drapieżniki jak "Allosaurus" tendagurensis, Ceratosaurus? roechlingi i "Labrosaurus" stechowi oraz Ceratosaurus sp. W są…siedztwie dikreozaura występował także prymitywny ceratozaur Elaphrosaurus. Najprawdopodobniej był mięsożercą…, choć dzięki odkryciu limuzaura (wg Xu u innych, 2009; jego taksonu siostrzanego) można rozważać także wszystkożerność lub nawet roślinożerność. Do chwili znalezienie jego czaszki sprawa ta pozostaje nierozwią…zana.

Gatunki - podsumowanie

Dicraeosaurus Janensch, 1914
Dicraeosaurus hansemanni Janensch, 1914
Dicraeosaurus? sattleri Janensch, 1914


Obrazek
Rekonstrukcja dikreozaura. Obrazek pochodzi z tej strony.



Bibliografia

D. Glut (1997) "Dinosaurs, The Encyklopedia"
http://thescelosaurus.com/diplodocoidea.htm
http://en.wikipedia.org/wiki/Dicraeosaurus
http://www.dinodata.org/index.php?optio ... &Itemid=67
http://www.dinodata.org/index.php?optio ... &Itemid=67
Ostatnio zmieniony 4 października 2009, o 09:34 przez Dawid Mika, łącznie zmieniany 3 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Kilka literĂłwek:
rozwidliony
rozwidlony
stosunkową krótką i szeroką szyję
stosunkowo
Uniwesytetu Humbolta
Uniwersytetu
dokładny zrekonstruowanego opis szkieletu
dokładny opis zrekonstruowanego szkieletu
Saldago i Bonaparte
Salgado
Najprawdopodobniej by mięsożercą
był
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

McIntosh (190) zanotował dikreozaura jako dziwnego
Zalicza się do nich oprócz dikreozaura amargazaura i brachytrachelopana.
"i", "rĂłwnieĹź"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:Miejsce występowania: formacja Tendaguru, Tanzania (Afryka)
można być dokładniejszym - patrz uwagi niżej
Czas występowania: 155-151 milionów lat temu (kimeryd, późna jura)
153-145 (-140?)
patrz uwagi niĹźej
Dikreozaur (Dicraeosaurus) to niewielki/średniej wielkości zauropod, który żył we późnej jurze na terenach Afryki.
w
Jak wskazuje sama nazwa nasz zauropod
,
Dicraeosaurus hansemanni (Janensch, 1914)
Czas występowania: 155-151 milionów lat temu (kimeryd, późna jura)
Miejsce występowania: formacja Tendaguru, Tanzania (Afryka)
ogniwo Middle Dinosaur - późny kimeryd-tyton (raczej ten pierwszy)
(za Bussert et al., 2009)
W 1929 r. ten sam badacz wydał dokładny zrekonstruowanego szkieletu D. hansemanni.
czwgos zabrakkło między podkreslonymi, moze sowa "opis"?
Co ciekawe pod względem budowy kręgów wykazuje on prymitywne, "cetiozaurydowe" cechy, choć posiada też sporo pochodnych.
po "ciekawe" przecinek
pochodnych -> zaawansowanych
Dicraeosaurus? hansemanni (Janensch, 1914)
Czas występowania:
a nie przypadkiem D. sattleri ?
Czas występowania: 155-151 milionów lat temu (trochę młodszy od D. hansemanni, kimeryd, późna jura)
Miejsce występowania: formacja Tendaguru, Tanzania (Afryka)
ogniwo Upper Dinosaur, tyton-berias (raczej ten pierwszy)
Zauropod ten ma cechy wspĂłlne zarĂłwno z D. hansemanni jak i amargazaurem.
jak i -> jak i z
stosunku kości ramiennej do kości udowej wynoszącym 2:3.
moze chodzi o sosunek długości?
Obecnie dikreozaurydy uważa się za bazalne diplodokoidy, jednak bardziej pochodne od rebbachizauroidów.
zaawansowane
Zalicza się do nich oprócz dikreozaura amargazaura i brachytrachelopana.
"także" między podkreślonymi
Dikreozaur jest znany z formacji (dawniej łożyska) Tendaguru
bez podkreślonego
Żył w towarzystwie innych zauropodów jak brachiozauryd Giraffatitan, tytanozaur Janenschia, diplodoki Tornieria oraz Barosaurus.
nie jestem pewnien, ale Janenschia nie jest chyba na 100% tytanozaurem
Tornieria = Barosaurus (wykreśl tego drugiego)
Mógł natknąć się także na stegozaura Kentrosaurus i ornitopoda Dryosaurus.
Dryosaurus lettowvorbecki czasem uważa się za odrębny rodzaj - Dysalotosaurus lettowvorbecki
W sąsiedztwie dikreozaura występował także prymitywny ceratozaur Elaphrosaurus. Najprawdopodobniej był mięsożercą, choć dzięki odkryciu limuzaura (wg Xu u innych, 2009; jego taksonu siostrzanego) można rozważać także wszystkożerność lub nawet roślinożerność. Do chwili znalezienie jego czaszki sprawa ta pozostaje nierozwiązana.
po co ";" za 2009?

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [OPIS] Dicraeosaurus

Post autor: Lythronax »


ODPOWIEDZ