[opis] Chuxiongosaurus

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Chuxiongosaurus

Post autor: szerman »

2-metrowy zauropod z wczesnej jury? Ciekaw jestem, czy Lü i spółka nie skopali sprawy i dokonali poprawnej analizy
________________________________________________________________

Chuxiongosaurus (czuksiongozaur?)
Długość: ok. 6 (?) m
Masa: ? kg
Czas: wczesna jura
Miejsce: Chiny – prowincja Junnan, Chuxiong; dolne pokłady formacji Lufeng

Klasyfikacja
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda

Wstęp
Chuxiongosaurus lufengensis to odkryty w Chinach gatunek zauropodomorfa znany z prawie kompletnej czaszki. W porównaniu do "prozauropodów" z prowincji Junnan jest ona stosunkowo krótka i wysoka. C. lufengensis żył na tych terenach (prowincja Junnan) we wczesnej jurze. Morfologia jego górnej szczęki jest podobna do tej występującej u Thecodontosaurus.

Materiał kopalny i lokalizacja
Holotyp (LT9401) to prawie kompletna czaszka z dolną szczęką. Okaz ten przechowywany jest w Muzeum w Chuxiong (prowincja Junnan).
Lokalizacja holotypu C. lufengensis: Południowo-zachodnie Chiny, prowincja Junnan, region Chuxiong, miasto Zhongcun w okręgu Lufeng, dolne warstwy formacji Lufeng.

Pozycja systematyczna
Wg autorów opisu tego wczesnego zauropoda – Lü i in. – jest on bardziej bazalny od Anchisaurus. Pokusili się oni również o obliczenie przybliżonej wielkości tego wczesnojurajskiego dinozaura – ma on mieć jedynie ok. 2 metry długości (osobnik niedorosły) lecz sama czaszka mierzy 34 cm, więc za życia miał prawdopodobnie około 6 metrów.
Niestety, autorzy pracy bazowali na starszej definicji kladu Sauropoda. Wg nowej C. lufengensis należy do Massopoda (= Sauropoda sensu McIntosh, 1997 & Wilson, 2005), a nie do Sauropoda sensu Yates, 2007 & Salgado et al., 1997.

Etymologia
Pierwszy człon nazwy tego dinozaura (Chuxiongosaurus) znaczy "jaszczur z Chuxiong" – regionu w południowo-zachodnich Chinach, gdzie odnaleziono jego szczątki. Długi człon (tzw. epitet gatunkowy – lufengensis) odnosi się do okręgu Lufeng, skąd znanych jest wiele chińskich dinozaurów.

Spis gatunków
Chuxiongosaurus Lü, Kobayashi, Li i Zhong, 2010
C. lufengensis Lü, Kobayashi, Li i Zhong, 2010

Czaszka C. lufengensis. Źródło: Lü i in., 2010.
Obrazek

Bibliografia
Lü, J., Kobayashi, Y., Li, T., Zhong, S. (2010) A new basal sauropod dinosaur from the Lufeng Basin, Yunnan Province, southwestern China. „Acta Geologica Sinica (English Edition)”. 84 (6), s. 1336-1342 [http://www.dinosaures-web.com/sites/def ... gensis.pdf]
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: Eryk Sroka »

szerman pisze: Chuxiongosaurus (czuksiongozaur?)
Długość: ok. 2 m
Masa: ? kg
Czas: wczesna jura
Miejsce: Chiny – prowincja Junnan, Chuxiong; dolne pokłady formacji Lufeng
Bazalne zauropody były najczęściej raczej smukłe i nie ważyły więcej niż 1t czy nawet 600kg. Więc obstawiam jego wagę na ok 200 do 350kg ale głowy nie dam.
Obrazek

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: Danu »

Długość: ok. 2 m
Długośc ponad 6 m- zobacz na czaszkę.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: szerman »

Danu pisze:
Długość: ok. 2 m
Długośc ponad 6 m- zobacz na czaszkę.
Patrzę na diagnozę wg Lü i in., a tam jest:
Lü i in. (2010) w diagnozie pisze:A small-sized basal sauropod dinosaur (about 2 m long) (...)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: Danu »

Pan Tomasz Singer pisał mi o tym dinozaurze- to on stwierdził, że około 6 metrów w dodatku pisał mi, że odnaleziono sporo szkieletu pozaczaszkowego.

Wiem, że pisze , że 2 m, ale przy tym głowa 34 cm ? u zauropoda? Zdecydowanie bym tu jednak był przychylniejszy informacją od pana Tomasza.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: szerman »

W takim razie opis wymaga gruntownego uaktualnienia :D Wyszła już pracka na temat tego drugiego okazu, czy na razie jest to jeszcze nieoficjalne info i wciąż go badają?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: Danu »

Nie wiem , pan Tomasz jakiś czas temu napisał mi to co tu podałem, aczkolwiek napewno przekonuje mnie jego argumentacja co do rozmiarów, bo nie umiem sobie wyobrazic zauropoda z tak proporcjonalnie wielką głową do reszty ciała.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Długość: ok. 2 m
wątpliwe, w dodatku niedorosły okaz (subadult)

czy to jest przedstawiciel Sauropoda, to zależy od tego, co rozumiemy pod tą nazwą, zob. http://archosaur.us/theropoddatabase/Sa ... #Sauropoda
(zresztą tak samo problematyczne jest Eusauropoda)
Sauropodomorpha
Sauropoda
Sauropodomorpha
Massopoda (= Sauropoda sensu McIntosh, 1997 & Wilson, 2005)

ale nie Sauropoda sensu Yates, 2007 & Salgado et al., 1997
Michael Mortimer - nieoficjalnie - na swojej stronie internetowej przypisuje go nie do Sauropoda, a do prymitywniejszej grupy Massopoda.
bo przyjmuje Sauropoda sensu Yates, 2007, w drzewku jest w tym samym miejscu.
Zdanie i wpis w bibliografii zatem do skreślenia.
Chuxiongosaurus lufengensis to pierwszy odkryty w Chinach gatunek bazalnego zauropoda.
znów zależy co to zauropod
Morfologia jego górnej szczęki jest podobna do tej występującej u Thecodontosaurus, a mieściło się w niej 25 zębów (dentary teeth – zęby kości zębowej).
25 zębów to było w dolnej szczęce a nie górnej
Materiał kopalny i lokalizacja
Holotyp (LT9401) to prawie kompletna czaszka z dolną szczęką. W porównaniu do "prozauropodów" z prowincji Junnan czaszka ta jest stosunkowo krótka i wysoka. Okaz ten przechowywany jest w Muzeum w Chuxiong (prowincja Junnan).
Lokalizacja holotypu C. lufengensis: Południowo-zachodnie Chiny, prowincja Junnan, region Chuxiong, miasto Zhongcun w okręgu Lufeng, dolne warstwy formacji Lufeng.
podkreślone nie pasuje tu

Dzięki, poprawione. Jeśli chodzi o długość to poczekam na wypowiedź Tomka Singera. MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: Tomasz Singer »

Szacunek długości tego dinozaura, trochę mnie zaskoczył, bo wynikało by, że jego głowa stanowiła by około jednej szóstej długości ciała (czego nie miały nawet wielkogłowe teropody). U zauropodomorfów trzeba liczyć około dwudziestokrotność długości czaszki. Nawet jeżeli byłby to subadult osobnik to przy odpowiednich proporcjach 6m, nie powinno być przesadzone.
Co do szkieletu pozaczaszkowego to zmyliła mnie wyszukiwarka obrazu, na co trzeba uważać, bo dotyczyło to innego dinozaura.

Mam tylko małą uwagę, aby starać się nie powtarzać wszystkiego na ślepo o czym pisane jest np. w prywatnych wiadomościach na Forum. :wink:
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: Danu »

Przepraszam mogłem sam sprawdzić, jednak co do długości byłem pewien, że miał pan rację dlatego odrazu tutaj wpisałem co do szkieletu miałem właśnie pytać, bo nie znalazłem nic więcej.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: szerman »

To w taki razie może dam tak:
Długość: 2 m (osobnik niedorosły)*

* oficjalne dane z Lü i in., lecz osobnik ten miał zapewne za życia ok. 6 m (na podstawie proporcji długości czaszki)

Co o tym sądzicie?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: nazuul »

Żeby to było porządnie, to wziąć kilka dość kompletnych taksonów o zbliżonej pozycji, znaleźć wymiary, policzyć i wpisać to co wyjdzie z odpowiednim komentarzem w tekście opisu.

aha w opisie jest o "niekompletnej czaszce", ale ona jest prawie kompletna a tan rysunek to sobie może lepiej darować i dać czaszkę
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Chuxiongosaurus

Post autor: Danu »

6 m z znakiem zapytania to raczej całkiem rozsądny wymiar.
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ