[Opis] "Xinghesaurus"

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

[Opis] "Xinghesaurus"

Post autor: Danu »

Taki krótki opisik zauropoda..:)

-----------------------------------------------------------------------
"Xinghesaurus"

Długość - ?*
Masa- ?**

*(być może w okolicach 21-24 m)
**(być może około 20-30 ton)

Czas Występowania- Kreda
Miejsce Występowania- Chiny

Klasyfikacja:
Saurischia,
Sauropodomorpha,
Sauropoda,
Eusauropoda,
Neosauropoda,
Macronaria,
Titanosauriformes,
Somphospondyli ?,
Titanosauria ?

"Xinghesaurus" to nieformalna nazwa dla tytanozaura z Chin. Tytanozaur ten nigdy nie został opisany w żadnej literaturze paleonaukowej. Jednak niedawno w Tokio została otwarta nowa ekspozycja w której znajdują się między innymi zauropody takie jak Huabeisaurus, gigantyczny 35-metrowy Mamenchisaurus oraz właśnie "Xinghesaurus". Szkielet tego zauropoda jest bardzo duży wygląda na większy od mierzącego około 20 metrów Huabeisaurus. Mimo iż na swojej liście George Olshevsky podaje - Hasegawa, Carpenter, Lamanna i Xu X. jako autorów opisu tego dinozaura, to w rzeczywistości nie dokonali oni opisu dinozaura a jedynie opisali w artykule nową wystawę w japońskim muzeum.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] "Xinghesaurus"

Post autor: szerman »

Jego kwestia wygląda podobnie jak u drugiego gatunku Shunosaurus, który został "opisany" w jakieś broszurce czy materiale promocyjnym bodajże jakiegoś chińskiego dinoparku.

Skąd wziąłeś info o nim? Niewiele jest na jego temat, tak na szybko z 1 strony google:
http://paleoking.blogspot.com/
http://www.dinosaures-web.com/content/d ... nghesaurus :arrow: widać jego wystawiony szkielet!
http://z13.invisionfree.com/Hell_Creek/ ... =425&st=15

A stąd:
http://paleo-king.deviantart.com/
wiem, skąd wziąłeś jego możliwe rozmiary ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Opis] "Xinghesaurus"

Post autor: Danu »

nom wymiary czesto skaluje , czesto rozmawiam z Nima i z Zache'm na te tematy poniważ na podstawie otoczenia doszedlem do bardzo podobnych wnisokow co Nima to jego odpowiedz tylko potwierdzila moje przypuszczenia, jednak powinno sie wpisac ? bo to jednak nie oficjalne szacunki. Co ciekawe nawet sam Carpenter nie wiele o nim wie 8-)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] "Xinghesaurus"

Post autor: szerman »

Danu pisze:Jednak niedawno w Tokio została otwarta nowa ekspozycja w której znajdują się między innymi zauropody takie jak Huabeisaurus, gigantyczny 35-metrowy Mamenchisaurus oraz właśnie "Xinghesaurus".
Mamenchisaurus sinocanadorum, czy jakiś Mamenchisaurus sp.? Czy w ogóle bez epitetu gatunkowego?
Danu pisze:Mimo iż na swojej liście George Olshevsky podaje - Hasegawa, Carpenter, Lamanna i Xu X. jako autorów opisu tego dinozaura, to w rzeczywistości nie dokonali oni opisu dinozaura a jedynie opisali w artykule nową wystawę w japońskim muzeum.
Ciekawe więc, skąd się wzięła ta "nazwa" - przecież ktoś musiał go tak ochrzcić. Mogłeś już podać źródło do jego strony:
http://www.polychora.com/dinolist.html

Ile to takich przypadków zauropodów z Chin, mógłby taki Xu Xing, który jest pod względem paleontologicznym niezwykle płodny (i chyba też rzetelny?) zebrać ekipę swoich ziomków i zrewidować wszystkie mamenchizaury, omeizaury i takie wynalazki jak "Xinghesaurus". Albo ktokolwiek inny, któremu przeszkadza ten misz-masz :?
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Opis] "Xinghesaurus"

Post autor: Danu »

Z tego co wiem to jest ten Mamenchisaurus sinocanadorum ten którego Paul oszacował aż na 35 m- tak on podaje w swojej książce.

Co do nazwy nie wiem dokładnie ale tutaj wypowiedź Carpentera w tej sprawie

"I do not know why Olshevsky writes, “Hasegawa, Carpenter, Lamanna & Xu X., 2009“ because we only wrote articles in the exhibition guidebook. We did not write the guidebook."
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Opis] "Xinghesaurus"

Post autor: szerman »

Danu pisze:Co do nazwy nie wiem dokładnie ale tutaj wypowiedź Carpentera w tej sprawie

"I do not know why Olshevsky writes, “Hasegawa, Carpenter, Lamanna & Xu X., 2009“ because we only wrote articles in the exhibition guidebook. We did not write the guidebook."
To chyba najlepiej będzie, jak dasz w spisie gatunków nie ich, a anonima. A tę ciekawostkę (+ cytat) dać do tekstu, a do bibliografii linki skąd znasz te wypowiedzi ;)
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Opis] "Xinghesaurus"

Post autor: Danu »

To proste poprostu napisałem meila do Carpentera w sumie potem rozmowa zeszła i na inne tematy bo czułem się jak na czacie a nie meilu hehe bo odpisywał na bieżąco ale , napisałem właśnie w sprawie tego zauropoda, bo myślałem, że skoro Carpenter jest wśród autorów to będzie wiedział co nieco i stąd wiem, że on nie wiele jednak wie o tym bo tak mi odpisał:) Wiedział tylko, że zauropod pochodzi z Chin, formacji nie zna, co do piętra też nie wiedział ale raczej późna Kreda , Sassani twierdzi, że to wygląda jak nemegtozauryd, aczkolwiek nie ma tego nigdzie oficjalnie i to tylko jego domysły więc celowo o tym nie wspomniałem.

PS: Tak teraz przyszło mi do głowy, że może by zapytać Paul'a skoro on pisał o tym mamenchizaurze z tej wystawy, to moze coś więcej by wiedział i o "Xinghesaurus"
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] "Xinghesaurus"

Post autor: nazuul »

Danu pisze:To proste poprostu napisałem meila do Carpentera
myślę, że należy to wpisać jako źródło w opisie. Niżej wersja z bibliografią podaną w wyżej i poprawkami (np. "paleonaukowa" zmieniłem na naukowa).

Co do systematyki w opisie nie jestem przekonany. Ze zdjęć i informacji wynika jasno, że jest to zauropod. Jest to pewne na 100%, więc myślę, że na tym należy poprzestać, choć np. czas i miejsce (późna kreda Chin) wskazywałoby na Titanosauriformes, ale jeśli to wczesna kreda to może to być też mamenchizauryd. W szkielecie powinna być widoczna jakaś synapomorfia pozwalająca na zaliczenie do konretnego kladu, tylko trzeba ją wskazać, dlatego słusznie został pominęty pomysł Sassaniego, że to nemegtozauryd
Danu, korekta: MZ, MSz pisze:"Xinghesaurus"

Długość - ?*
Masa- ?**

*(być może w okolicach 21-24 m, [Sassani, online 2013])
**(być może około 20-30 ton)

Czas występowania - ?późna kreda
Miejsce występowania - Chiny

Klasyfikacja:
Saurischia,
Sauropodomorpha,
Sauropoda,
Eusauropoda,
Neosauropoda,
Macronaria,
Titanosauriformes,
Somphospondyli ?,
Titanosauria ?

"Xinghesaurus" to nieformalna nazwa dla zauropoda z Chin, który nigdy nie został opisany w literaturze naukowej. W Tokio została otwarta ekspozycja, w której znajdują się między innymi zauropody, takie jak Huabeisaurus, gigantyczny 35-metrowy Mamenchisaurus oraz właśnie "Xinghesaurus". Szkielet tego zauropoda jest bardzo duży, wygląda na większy od mierzącego około 20 metrów Huabeisaurus. Mimo iż na swojej liście George Olshevsky podaje nazwiska Hasegawa, Carpenter, Lamanna i Xu X. jako autorów opisu tego dinozaura, to w rzeczywistości nie dokonali oni opisu dinozaura a jedynie napisali artykuły do przewodnika po wystawie w japońskim muzeum (Carpenter, prywatna korespondencja 2013).

Spis gatunków:
"Xinghesaurus" anonim, 2009 nomem nudum

Bibliografia
Sassani, online 2011: http://paleoking.blogspot.com/2011/11/1 ... heard.html
Sassani, online 2013: http://comments.deviantart.com/4/10567362/2915435960
Olshevsky, online 2013: http://www.polychora.com/dinolist.html
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [Opis] "Xinghesaurus"

Post autor: Danu »

Spróbuje jeszcze zapytać Paul'a może coś więcej będzie wiedział na temat klasyfikacji może i formacji. Skoro miał takie dane o mamenchizaurze to może o tym też będzie coś wiedział.

Troszkę to bulwersuje, że sporo zauropodów a i również innych dinozaurów z Chin nie doczekało się nawet opisu... i tak mało o nich wiadomo a prawdopodobnie niektóre mogą zawierać nawet prawie kompletne lub kompletne szkielety...
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [Opis] "Xinghesaurus"

Post autor: Lythronax »


ODPOWIEDZ