[opis] Astrophocaudia (astrofokaudia)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Astrophocaudia (astrofokaudia)

Post autor: szerman »

Mając dzień wolny od pracy i rozmyślając nad tak banalnym że aż dziwacznym problemem, jakim jest autorstwo rodzaju i gatunku typowego polakanta, postanowiłem się "zresetować" czymś łatwym i przyjemnym - a to jest zasługa D'Emica, który pisze bardzo przejrzyście. Jak ED wróci, to będzie trzeba zaktualizować astrodonta, pleurocela i paluksyzaura, bo Mike ich dobił już chyba na amen. Nie pisałem budowy i diagnozy żeby nie zamiotać, choć i tak w etymologii użyłem słów których nie rozumiem :P Wszelkie uwagi jak zawsze mile widziane :)
__________________________________________________________________


Astrophocaudia (astrofokaudia)
Długość: ? m
Masa: ? t
Czas: wczesna kreda (wczesny alb; 112,2-106 Ma)
Miejsce: USA – Teksas; formacja Paluxy

Klasyfikacja
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Titanosauriformes
Somphospondyli

Wstęp
Astrophocaudia to rodzaj dinozaura długoszyjego z południowych terenów dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Zauropod ten z grupy Titanosauriformes żył na tych obszarach we wczesnej kredzie (wczesny alb). Rodzaj wraz z jedynym gatunkiem, A. slaughteri, został opisany przez Michaela D'Emica w 2012 roku, choć jego skamieniałe szczątki znane były nauce już od lat 60. XX wieku. Pierwotnie były one opisane jako Pleurocoelus sp. (Langston, 1974) i Pleurocoelus (Salgado i Calvo, 1997).

Lokalizacja
Holotyp pochodzi z Walnut Creek – na południowy-wschód od Decatur, hrabstwo Wise, Teksas. Współrzędne geograficzne znaleziska to 33◦09’ N, 97◦34’ W. W tej samej lokalizacji odkryto rybę z rodzaju Lepidotes, pojedyncze szczątki teropodów (SMU 62723 – pazur; SMU 61741 – kość łuskowa) oraz żółwia Naomichelys.

Bilebo (1969) twierdził, że zauropod pochodzi z Wall w Teksasie, jednak miasto to jest oddalone o wiele kilometrów od hrabstwa Wise. Dr Wann Langston przybył do Walnut Creek w 1984 i zanotował lokację "5,6 mili na południe i 0,9 mili na zachód od Decatur" – co właśnie odpowiada hrabstwu Wise. Wg naukowców SMU 61732 pochodzi z warstw Trinity Group, najwyższej części środkowych pokładów formacji Paluxy, datowanej na wczesny alb.

Materiał kopalny
Holotyp: SMU 61732 i 203/73655 to ząb (SMU 203/73655), 2 kręgi szyjne, fragmenty kręgów grzbietowych, 24 kręgi ogonowe, ok. 20 fragmentarycznych żeber, 2 szewrony, dystalna część łopatki, część prawej kości biodrowej i liczne inne fragmenty.

2 zęby oznaczone przez Rose (2007) okazały się prezygapofyzami środkowych kręgów ogonowych. Obecność skamieniałości podobnych rozmiarów i brak elementów-duplikatów (np. 3 kości udowe) sugeruje, że powyższe skamieniałości należą do jednego osobnika.

Etymologia
Nazwa Astrophocaudia to zbitek greckich słów: A (zaprzeczenie), stropho (zakręcony/obrócony), caud (ogon), co można tłumaczyć na "niezakręcony/nieobrócony ogon", zaś końcówka –ia wskazuje na żeńską formę. Nazwa ta odnosi się do szczelnie artykułowanego układu hiposfenowo-hipantrumowego w przednich i środkowych kręgach ogonowych, który przypomina gwiazdę (gr. astron) w widoku tylnym. Zatem nazwa Astrophocaudia nawiązuje także do Astrodon – pierwszego odkrytego zauropoda w Ameryce Północnej, który często uważany jest za starszy synonim Pleurocoelus (także błędnie za młodszy). Epitet gatunkowy slaughteri honoruje doktora Roberta Slaughtera, który wydobył holotyp astrofokaudii w latach 60. XX wieku.

Spis gatunków
Astrophocaudia D'Emic, 2012
A. slaughteri D'Emic, 2012

Bibliografia
D'Emic, M.D. (2012) "Revision of the sauropod dinosaurs of the Lower Cretaceous Trinity Group, southern USA, with the description of a new genus". Journal of Systematic Palaeontology. doi:10.1080/14772019.2012.667446
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Astrophocaudia (astrofokaudia)

Post autor: nazuul »

cauld
caud-
Journal of Systematic Palaeontology: 1–0.
co by miało znaczyć te 1–0? Na razie artykuł jest tylko jako in press, nie ma więc nr wydania, stron itp.

poza tym OK (dość szczegółowo)

Poprawione. MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Lythronax
Złoty Dinek I-VI 2023
Złoty Dinek I-VI 2023
Posty: 1217
Rejestracja: 11 stycznia 2022, o 21:04

Re: [opis] Astrophocaudia (astrofokaudia)

Post autor: Lythronax »


ODPOWIEDZ