Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...

Teraz jest 22 lipca 2019, o 13:14

Strefa czasowa: UTC + 1

Autor Wiadomość
 Tytuł: (Opis) "Brachiosaurus nougaredi"
PostNapisane: 28 kwietnia 2012, o 07:20 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
''Brachiosaurus nougaredi''

Długość : 36 m ???
Masa: 70 ton ???
Miejsce Występowania: Algieria
Czas Występowania: Wczesny Alb (112-108 MYA)
Klasyfikacja:
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
? Macronaria
? Titanosauriformes
? Brachiosauridae

Ze wszystkich ogromnych dinozaurów, ten jeden jest chyba najbardziej tajemniczy i najmniej znany. W 1960 roku Dr Albert-Felix de Lapparent w Algierii dokonał ciekawego odkrycia. Odnaleziono między innymi ogromną kośc krzyżową (130 cm), kilka kośći śródręcza i paliczków, dodatkowo nieco dalej odnaleziono kości lewego przedramienia, kości nadgarstka i fragmenty podudzia. Jednak ten drugi zestaw niezostał nigdy wydobyty, sam Lapparent donosił, że kości były zbyt kruche, żeby je wydobyć i najprawdopodobniej uległy wkrótce erozji. Sama kość krzyżowa była ogromna bowiem była znacznie dłuższa niż u jakiegokolwiek innego znanego wówczas dinozaura. Zauropoda nazwano ''Brachiosaurus nougaredi" jednak zaliczenie go do tego rodzaju wydaje się błędne. Brachiosaurus żył w Ameryce Północnej więc ewentualnie giganta z Algierii można by zaliczyć raczej do rodzaju Giraffatitan. Jednak oba wymienione brachiozaury żyły w późnej jurze natomiast ''B. nougaredi'' znacznie później co sprawia, że jest mało prawdopodobne, żeby należał do któregokolwiek z tych rodzajów.

''B. nougaredi'' był zapewne ogromny wspomniana kość krzyżowa liczy sobie 130 cm, jednak gdyby była w pełni kompletna mierzyła by łącznie około 160 cm. A więc aż o 60% więcej od Berlińskiego Giraffatitan. Zakładając, że oba zauropody miały podobne proporcje można wyliczyć, że ''B. nougaredi'' mógł osiągać nawet 36 m długości! Byłby więc większy od wszystkich znanych obecnie brachiozaurydów. Jeśli jego proporcje byłyby podobne bardziej do Sauroposeidon który, żył nie mal równocześnie na kontynencie Amerykańskim, długość ''B. nougaredi'' można szacować na 40 m!.

Co ciekawe ''Brachiosaurus nougaredi'' w przeciwieństwie do wielu innych dinozaurów jak np. Bruhathkayosaurus, Sauroposeidon, nigdy nie uzyskał rozgłosu, głownie z powodu niedbalstwa porzucenia, zgubienia czy zawieruszenia szczątków. Mimo, że materiał był znacznie bardziej kompletny niż u wielu innych dinozaurów. Kolejnym powodem jest zapewne to, że kości zostały nieprawidłowo zaklasyfikowane do rodzaju Brachiosaurus.

Ten gigant powinien być dzisiaj na każdej liście największych dinozaurów, powinien zajmować tam należyte mu miejsce jednak jest prawie w ogóle nieznany. A był zdecydowanie jednym z największych znanych zauropodów.

''Brachiosaurus nougaredi'' Lapparent 1960.
Obrazek

Ostatnio edytowano 2 lutego 2013, o 20:04 przez Danu, łącznie edytowano 4 razy

Tytuł: Re: (Opis) "Brachiosaurus nougaredi"
PostNapisane: 28 kwietnia 2012, o 08:42 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Danu napisał(a):
Zakładając, że oba zauropody miały podobne proporcje można wyliczyć, że ''B. nougaredi'' mógł osiągać nawet 36 m długości!

Co prawda został zaliczony do Brachiosaurus - ale tak jak piszesz - pewnie nim nie jest, wg Upchurcha i in. (2004) jest nienazwanym brachiozaurydem, to jednak jeśli mają rację i jest przedstawicielem Brachiosauridae to musi mieć inne proporcje. Jego kość krzyżowa ma 130x80 cm, a B. altithorax 95x98 cm, a więc jest wydłużona, a tego drugiego można ją wpisać w kwadrat. Skoro jest już taka różnica w jednej kości, to zapewne miała ona wpływ na ogólne proporcje. Z pewnością wymaga zbadania, przynajmniej póki co jest w ED zaliczony pierwotnie do brachiozaura:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... _nougaredi
Tyle że nie wiadomo, czy się za niego kiedykolwiek wezmą.

Danu napisał(a):
Ten gigant powinien być dzisiaj na każdej liście największych dinozaurów, powinien zajmować tam należyte mu miejsce jednak jest prawie w ogóle nieznany. A był zdecydowanie jednym z największych znanych zauropodów.

Pewnie był duży, a może nawet i bardzo, ale porównania z brachiozaurem nie mają sensu, bo były inaczej zbudowane :)

Może coś więcej na DML będzie, choć wątpię:
http://dml.cmnh.org/cgi-bin/search.cgi? ... cmd=Search!

PostNapisane: 28 kwietnia 2012, o 09:02 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Też 130 cm to prawda aczkolwiek tam brakuje jednego kręgu nie ma ich 5 jak powinno a 4 dlatego pełna długość wyniesie jakieś 160 cm przeciwko 95 cm (dla 5 kręgów) B. altihorax Z szerokością nie wiem jak to jest też czytałem, że 80 cm . A co do porównania hmm no oczywiście, że nie będa proporcje identyczne no ale najbliżej jednak mu ( z znanych nam dinozaurów) do brachiozaura czy żyrafatytana dlatego tak porównałem :) Np porównuje się czesto kręgi argentynozaura i puertazaura a też mają diametralnie różne proporcje.

Też dodam , że nie są to moje wyliczenia 8-)

PostNapisane: 28 kwietnia 2012, o 09:10 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Skąd te dane że 160 cm? To tym bardziej ich proporcje się różnią. Ze źródeł pisanych prócz Lapparenta to w The Dinosauria II o nim piszą:

Upchurch i in., 2004 napisał(a):
"Brachiosaurus" nougaredi is based on a sacrum and forelimb elements from the "Continental intercalaire," Wargla, Algeria (Lapparent 1960a). However, none of the autapomorphies of
Brachiosaurus itself have been identified in this material, and given
its Albian age, it is probable that "B." nougaredi is a brachiosaurid,
but not referable to Brachiosaurus itself.

Może w pierwszej edycji również, ale nie jestem pewny. Czy gdzieś indziej jeszcze (prócz Internetu), tego również nie wiem.

PostNapisane: 28 kwietnia 2012, o 09:21 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Ależ nie ona ma 130 cm tylko poprostu jest niepełna i była zapewne większa.

PostNapisane: 28 kwietnia 2012, o 09:25 
Moderator
Moderator

Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
szerman napisał(a):
przynajmniej póki co jest w ED zaliczony pierwotnie do brachiozaura:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... _nougaredi

nie jest

Nie chodziło mi o potraktowanie, że to kolejny gatunek brachiozaura, a że jest o nim akapit w jego opisie. MSz

PostNapisane: 28 kwietnia 2012, o 19:39 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Jeżeli checie można ten opis dorzucić do encykopedi w opisie brachiozaura. Napisałem go bo szukałem informacji o tym ciekawym dinozaurze. Z pewnościa ogromna ilość osób nigdy o nim nie słyszała bo jest bardzo mało znany dlatego ten opisik postanowiłem zrobić :)

PostNapisane: 29 kwietnia 2012, o 08:32 
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń

Danu napisał(a):
Jeżeli checie można ten opis dorzucić do encykopedi w opisie brachiozaura. Napisałem go bo szukałem informacji o tym ciekawym dinozaurze. Z pewnościa ogromna ilość osób nigdy o nim nie słyszała bo jest bardzo mało znany dlatego ten opisik postanowiłem zrobić :)

Jak najbardziej, tyle że należy podać źródła z których korzystałeś - taki wymóg nowej ED :)

PostNapisane: 1 maja 2012, o 06:32 
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

No tak aczkolwiek nie bardzo wiem do czego tutaj mam źródło podać bo dane podlegające ewentualnej weryfikacji można równie dobrze wziąść z encykopedi dinozaurów z opisu bowiem tam jest info o kościach, o roku odkrycia i odkrywcy, natomiast co do obliczeń są to obliczenia własne... Jako źródło ciężko mi coś podać , powiem tak w ostatnim czasie napisałem do około 40 paleontologów meile, że by poznać ich oszacowania wielkich zauropodów, jestem bardzo szczęśliwy, że wielu poświęciło mi czas i odpisali w tym Mike Tyler, Denver Flower, Matt Wedel , czekam na odpowiedz Holtza, Mortimera. Bardzo ciekawe i nowatorskie obliczenia ma paleoartysta- Zach Armstrong. Co do "B nougaredi" hmm jest też o nim wzmianka w książce Holtza tej z 2008 roku. Ale głowne dane wyciągnołem po meilowych konsultacjach. Opinie jak zwykle są bardzo podzielone. Jednak jest wielce prawdopodobne, że jest to jednak największy znany nam brachiozauryd.

A co do znaleziska tutaj wypowiedź Lapparenta z 1960 roku

"Several hundred meters east of the sacrum lay the bones of the left forelimb (Pl. III, fig. 3), which were collected with care by Mr. Gillmann; they were accompanied by rather abundant fossil wood. In the locality, the distal ends of the large ulna and radius were observed, and a carpal bone; these very fragile elements could not be recovered."

Poza tematem
Przykładowe szacunki argentynozaura
Holtz 36,6 m i ok 90 ton
Karpenter 30 m
Paul (1994) 30-35 m 80-100 ton
Paul (2010) 30 m 55 ton
Mazzeta 60-88 ton (73 tony)
Taylor napisał mi 50 ton aczkolwiek jeszcze nie odpisal dlaczego tyle:)
Zach Armstrong 34 m 85-86 ton
Nima Sassani (paleoartysta) 33 m 80 ton
Mortimer 24-26 m

Jest tego wiele i bardzo roznie się szacuje dlatego zbieram informacje od jak najwiekszego grona pozniej postaram sie obublikowac te statystyki.

Strefa czasowa: UTC + 1