[opis] Pampadromaeus

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
d_m

[opis] Pampadromaeus

Post autor: d_m »

Pampadromaeus

Długość: ok. 1,5 m
Wysokość: ok. 0,5 m
Masa: ? kg
Czas: zona zespołu Hyperodapedon (późny trias - późny karnik), ok. 230 - 228 milionów lat temu
Miejsce: stanowisko "Janner" = "Várzea do Agudo", Rio Grande do Sul (południowa Brazylia)
Stratygrafia: czerwone mułowce ogniwa Alemoa, formacja Santa Maria, grupa Rosário do Sul

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Pampadromaeus Cabreira i inni, w druku
Pampadromaeus barberenai Cabreira i inni, w druku

Pampadromaeus barberenai to niewielki, bazalny zauropodomorf, który żył w późnym triasie na terenach obecnej Brazylii. Nazwę rodzajową utworzono od słowa pampa (wywodzącego się z języka keczua), oraz greckiego δρομεύς - biegacz. Epitet gatunkowy honoruje paleontologa Mário C. Barberena. Holotyp ULBRA-PVT016 to niekompletny i dysartykulowany szkielet tkwiący w pojedynczym bloku skalnym. Pampadromaeus ma kilka cech osteologicznych tradycyjnie uznawanych za teropodzie.

Cabreira, S.F., Schultz, C.L., Bittencourt, J.S., Soares, M.B., Fortier, D.C., Silva, L.R. & Langer, M.C. (w druku) New stem-sauropodomorph (Dinosauria, Saurischia) from the Triassic of Brazil. Naturwissenschaften.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Pampadromaeus

Post autor: nazuul »

wg skali międzynadrodowej International Commission on Stratigraphy z 2009 r. przełom karnik/ladyn to ~228 Ma
więc niekoniecznie:
żył w późnym triasie
ułatwiłbyś sprawę gdybyś pisał od razu w formie przyjętej :wink:

artykuł ma wyjść jeszcze w tym roku, dopóki jest w druku doi choćby wypada podać :wink:

uprzedzając ewentualne uwagi: skąpo, ale wystarczy, więc nie rozbudowujmy a zajmijmy się poprawą opisów naprawdę tego wymagających (tj: >ten post< i następny, np. pierwszy z brzega: Dawid - Twój Camptosaurus wymaga aktualizacji)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Re: [opis] Pampadromaeus

Post autor: d_m »

Daty wziąłem z artykułu, późny trias jest pewny. Wiem, że opis skromny, ale artykuł też króciutki - a uznałem, że wypisywanie wszystkich kombinacji cech mija się tu z celem, bo to ma być hasło encyklopedyczne.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Pampadromaeus

Post autor: nazuul »

Dawid Mazurek pisze:Daty wziąłem z artykułu, późny trias jest pewny.
wiem - tam jest zarówno twarde, liczbowe jak i piętra (patrz zacytowany Martinez et al. 2011 - suplement), jeśli się nic nie zmieniło, to wg skali amerykańskiej datowanie liczbowe ~230 Ma to karnik, ale międzynarodowo to ladyn, czy coś się zmieniło?
Dawid Mazurek pisze:Wiem, że opis skromny (...)
i dobrze! Są pilniejsze do roboty
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Re: [opis] Pampadromaeus

Post autor: d_m »

Tak to zrazisz potencjalnych innych opisywaczy. Dobrze jak ktoś coś zrobi, cokolwiek, niż jakby nie zrobił nic :P

Robert Bronowicz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 113
Rejestracja: 29 sierpnia 2008, o 15:16
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [opis] Pampadromaeus

Post autor: Robert Bronowicz »

Dawid Mazurek pisze:dysartykulowany
chyba powinno być nieartykułowany :)

wiem, że szczegół, czepiam się, niedobry Bronek, niedobry ;)

ODPOWIEDZ