(opis) Jainosaurus

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Krzysztof
Triasowy silezaur
Triasowy silezaur
Posty: 962
Rejestracja: 14 marca 2006, o 15:30
Imię i nazwisko: Krzysztof
Lokalizacja: Bydgoszcz

(opis) Jainosaurus

Post autor: Krzysztof »

Aktualna wersja opisu niżej w poście szermana

Klasyfikacja:
----------------

Rodzina: Titanosauridae.
D??ugosÄ?: 18m.
WysokosÄ?:6m.
Waga: nie znana.
WystÄ?powanie: Indie, Azja 68 milion??w lat temu w p??znej kredzie.

Jainozaur by??, du??ym d??ugoszyim roslino??ernym zauropodem, ??yjÄ?cym na terenie Indii w p????nym okresie Kredowym . Nale??a??, do rodziny Titanosauridae podobnie jak Argentinosaurus. Ä?i giganci, byli ostatnimi zauropodami ery dinozaur??w. Ten zauropod jest, d??ugosÄ?i 18 m i 6 m wysokosci, dok??adne oszacowanie wagi jest jeszcze nie znana. Jainosaurus by?? blisko spokrewniony z Titanosaurusem.

Obrazek

Awatar użytkownika
Karol Sabath
Ekspert
Ekspert
Posty: 443
Rejestracja: 15 marca 2006, o 21:21
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Karol Sabath »

Zob. moje uwagi do http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=422
(niepe??na klasyfikacja, brak nazwy gatunkowej, autora i daty, pisownia).
Poniewa?? nazwa pochodzi od hinduskiego nazwiska Jain (wym. d??ajn lub d??in - zob. http://en.wikipedia.org/wiki/Jainism i http://pl.wikipedia.org/wiki/D%C5%BAinizm), spolszczenie powinno brzmieÄ? "d??ajnozaur" lub "dzinozaur".
Ale zn??w jest to bardzo wÄ?tpliwy takson - zob. http://en.wikipedia.org/wiki/Jainosaurus (zapewne to okruchy szkieletu m??odego osobnika z rodzaju Titanosaurus, a w ka??dym razie trudno wykazaÄ?, ??e nale??a?? do innego rodzaju, bo za ma??o o nim wiadomo). ProponujÄ? unikaÄ? pisania hase??, w kt??rych - dla niezorientowanych czytelnik??w - powstaje z??udzenie, ??e znamy mn??stwo szczeg??????w o jakim?? zwierzÄ?ciu - np. tu ca??y opis zrywania ga??Ä?zi szyjÄ? (? chyba raczej pyskiem) - a tak naprawdÄ? znany jest jawa??ek podstawy czaszki i fragmenty szkieletu pozaczaszkowego m??odego tytanozaura trudno oznaczalnego do rodzaju czy gatunku. Piszmy raczej o dobrze znanych dinozaurach i to, co o nich wiadomo, a nie domys??y oparte na innych gatunkach (wiadomo, ??e zauropody mia??y d??ugie szyje i ten pewnie te??, ale lepiej w ha??le trzymaÄ? siÄ? konkret??w na temat danego gatunku ni?? snuÄ? wizje).

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Re: (opis) Jainosaurus

Post autor: Sebastian »

Mo??esz troche wzbogaciÄ? opis:
http://en.wikipedia.org/wiki/Jainosaurus
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 7&start=25

Po za tym ma kilka b??Ä?d??w:
Krzysztof pisze:Klasyfikacja:
----------------

Rodzina: Saltasauridae.
D??ugosÄ?: 18 m.
WysokosÄ?: 6 m.
Waga: nieznana
WystÄ?powanie: Indie
Czas: 68 Ma, p????na kreda (manstrych)

Jainozaur by?? du??ym roslino??ernym zauropodem, ??yjÄ?cym na terenie obecnych Indii w p????nej kredzie. Nale??a?? on do rodziny Saltasauridae. Ci giganci, byli ostatnimi zauropodami ery dinozaur??w. Zauropod ten osiaga?? jakie?? 18 metr??w d??ugo??ci oraz 6 wysoko??ci. Dok??adne dane na temat jego rozmiar??w nie sÄ? jeszcze znane. Jainosaurus by?? blisko spokrewniony z Saltasarus.

Obrazek
Mo??na dodaÄ? te?? co?? o dawnej przynale??no??ci do antarktozaura:
"Antarctosaurus" septentrionalis (=Jainosaurus)- zosta?? opisany w 1933 roku przez von Huene’a oraz Charlesa Matley’a na podstawie skamienia??o??ci odnalezionych w Indiach. Gatunek ten r????ni siÄ? jednak od pozosta??ych antarktozaur??w. Z tego te?? powodu opisano go rok p????niej pod nowÄ? nazwÄ? rodzajowÄ? Jainosaurus.
Prawdopodobnie tak??e niepewny "Antarctosaurus" jaxartensis z Kazachstanu jest tak naprawdÄ? jainozaurem, a "Antarctosaurus" septentrionalis jest m??odszym synonimem Titanosaurus indicus.

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Titanosauria
Saltasauridae
Saltasaurinae?


Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

Wprowadzone poprawki zasugerowane przez Forumowiczów :)
:arrow: EDIT
Wprowadzone poprawki nazuula :)
EDIT2 Poprawiona czcionka.
Autor: Marcin Szermański, Krzysztof; Korekta: Karol Sabath, Sebastian, Maciej Ziegler pisze:Jainosaurus (dżajnozaur/dzinozaur)
Długość: ok. 18 ? m
Wysokość: 6 ? m
Masa: ? t
Czas: późna kreda (mastrycht; 71-65 Ma)
Miejsce: Indie (Madhya Pradesh); formacja Lameta

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Titanosauria
Nemegtosauridae/Saltasauridae

Materiał kopalny:
Lektotyp (GSI K27/497): częściowa mózgoczaszka, sklepienie czaszki i kość gnykowa (zaginiona).
Materiał przypisany: kość łuskowa, częściowa mózgoczaszka (ISI R162), fragmenty trzonu żebra (GSI K20/326, K27/425; obecnie zaginione), obie łopatki, prawa kość ramieniowa, kość promieniowa (GSI K27/490; obecnie zaginiona) i kość łokciowa (GSI K27/491; obecnie zaginiona).

Lokalizacja odkryć:
Szczątki zostały odnalezione w ''złożu zauropodów'' mieszczą…cego się w niższej części ''Mottled Nodular Limestone'' (cętkowany wapień gruzłowy) formacji Lameta w Bara Simla, stan Madhya Pradesh. Formacja Lameta jest pokryta warstwą bazaltu pochodzącą… z trapu dekańskiego. Jest datowana na mastrycht bazują…c na obecności takich skamieniałości przewodnich, jak kokolity (Salis i Sexena, 1998), magnetostratygrafii (Hansen i inni, 2005) i na radiometrycznym datowaniu trapu dekańskiego (Courtillot i in., 1996; Allegre i in., 1999).

Opis:
Dżajnozaur był dużym zauropodem, żyją…cym na terenie obecnych Indii pod koniec kredy. Został pierwotnie opisany jako Antarctosaurus septentrionalis w 1933 roku. Należał do zaawansowanych tytanozaurów - grupy ostatnich zauropodów. Szacuje się, że dinozaur ten osiągał około 18 metrów długości oraz 6 wysokości, choć dane te nie są… pewne z powodu fragmentarycznego szkieletu. Jainosaurus koegzystował na terenie zachodnich i środkowych Indii z innym tytanozaurem, Isisaurus, pod koniec okresu kredowego. Tak samo jak jego dziwacznie wyglądają…cy kuzyn, dżajnozaur znany jest zarówno z materiałów czaszkowych, jak i pozaczaszkowych.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa oznacza ''jaszczura Jaina''. Honoruje tym samym hinduskiego paleontologa Sohana Lal Jaina.

Spis gatunków:
Jainosaurus Hunt, Lockley, Lucas i Meyer, 1995
Jainosaurus septentrionalis (von Huene i Matley, 1933) Hunt, Lockley, Lucas i Meyer, 1995
= Antarctosaurus septentrionalis von Huene i Matley, 1933

Rekonstrukcja przyżyciowa dżajnozaura:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2010, o 20:48 przez szerman, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

szerman a wĹ‚aĹ›ciwie Sebastian pisze:Do rodzaju Jainosaurus być moĹźe naleĹźy takĹźe materiał przypisywany do niepewnego gatunku ''Antarctosaurus'' jaxartensis, ktĂłry został odnaleziony w Kazachstanie podczas ekspedycji sowieckich naukowcĂłw w 1939 roku.
Jak dla mnie to jest absurd. Nie wiem skąd Sebastian brał takie dziwne informacje. ''Antarctosaurus'' jaxartensis to zniekształcona nazwa "Antarctosaurus" jaxarticus (nomen dubium), który znany jest z kości udowej z koniaku-santonu Kazachstanu. Tymczasem żadna z kości udowych nie może być z jakąś dozą pewności przypisana do Jainosaurus.
Z tego co się orientuję, to Kazachstan był częścią Azji, a Indie były wtedy odizolowane od tego kontynentu morzem. Fauna kazachska jest podobna do np. chińskiej i mongolskiej, a nie do indyjskiej, madagaskarskiej czy innej z Gondwany.

Poza tym warto uzupełnić i poprawić opis w oparciu o prackę którą umiesicłem powyżej. Szermanie - działają Ci pliki .pdf?

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

nazuul pisze:
szerman a wĹ‚aĹ›ciwie Sebastian pisze:Do rodzaju Jainosaurus być moĹźe naleĹźy takĹźe materiał przypisywany do niepewnego gatunku ''Antarctosaurus'' jaxartensis, ktĂłry został odnaleziony w Kazachstanie podczas ekspedycji sowieckich naukowcĂłw w 1939 roku.
Jak dla mnie to jest absurd. Nie wiem skąd Sebastian brał takie dziwne informacje.
Przyznaję, szukając informacji na temat dżajnozaura nigdzie nie znalazłem potwierdzenia dla tego, co napisał Sebastian...
nazuul pisze:Poza tym warto uzupełnić i poprawić opis w oparciu o prackę którą umiesicłem powyżej. Szermanie - dziąłają Ci pliki .pdf?
Tak, działają po formacie :D Z niej również korzystałem, lecz wziąłem z niej chyba tylko materiał kopalny... Dopracuję opis opierając się na tej pracce.

EDIT
Dodane poprawki i informacje z tejże pracki. Nie wiedziałem jak przetłumaczyć ''referred material'' i czy w ogóle powinien być on uwzględniony w materiale kopalnym, niektóre kości się pokrywają z lektotypem. Poza tym, czy szczątki GSI 27/xxx i GSI/20/xxx należą do tego samego okazu, czy to 2 różne osobniki? Wybrałem pierwszą opcję, ale nie jestem co do tego jakoś przekonany...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Dawno obiecane poprawki:
szerman pisze:(manstrycht; 71-65 Ma)
mastrycht :)
szerman pisze:Materiał kopalny
(...)
po dokładnym przeanalizowaniu tego co napisali Wilson i in., stwierdzam, że powinno być raczej:
Lektotyp (GSI K27/497): częściowa mózgoczaszka, sklepienie czaszki i kość gnykowa (zaginiona).
Przypisany materiał: kość ?łuskowa, częściowa mózgoczaszka (ISI R162), fragmenty trzonu żebra (GSI K20/326, K27/425; obecnie zaginione), obie łopatki, prawa kość ramieniowa, kość promieniowa (GSI K27/490; obecnie zaginiona) i kość łokciowa (GSI K27/491; obecnie zaginiona).
szerman pisze:prowincja Madhya Pradesh.
stan
szerman pisze:Jainosaurus koegzystował na terenie zachodnich i środkowych Indii wraz z innym tytanozaurem, Isisaurus, pod koniec okresu kredowego.
"wraz" jest niepotrzebne
szerman pisze:Titanosauria
Saltasauridae
Saltasaurinae?
szerman pisze:Należał do rodziny Saltasauridae, do której należały ostatnie zauropody ery dinozaurów.
Lepiej będzie tak:
Titanosauria
Nemegtosauridae/Saltasauridae

i tak:
Należał do zaawansowanych tytanozaurów - grupy ostatnich zauropodów.

Zob. s. 36 (Phylogenetic affinities) pracki Wilsona i in. (2009) oraz:
http://www-personal.umich.edu/~wilsonja ... on2002.pdf
i moĹźe jeszcze: http://www-personal.umich.edu/~wilsonja ... n2005a.pdf
ta druga jest bardzo ciekawa - szkoda, że jej nie znałem jak pisałem opis nemegtozaura (którego należy poprawić).

PS Za głónego autora powinien uważany szerman.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (opis) Jainosaurus

Post autor: nazuul »

Wilson i in. w nowym Palaeontology opisują szkielet jainozaura: http://dx.doi.org/10.1111/j.1475-4983.2011.01087.x
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ