[opis] Astrodon (astrodont)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: szerman »

Zrobiłem mix tego i tego, ponieważ jednak to astrodont wydaje się mieć pierwszeństwo.
Autorzy: Marcin Szermański, Tomasz Singer, Tomasz Sokołowski, Łukasz Czepiński
-------------------------------------------------------------------------------------------


Astrodon (astrodont):
Długość: 15 (22?) m
Wysokość: >9 (13?) m
Masa: ? t
Czas: wczesna kreda (apt – alb; 125-99,6 Ma)
Miejsce: USA (?Kolumbia, Maryland, ?Teksas, Utah); formacja Arundel

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes incertae sedis
Astrodon

Materiał kopalny:
Syntyp YPM 798 to ząb i cienka pozostałość po kolejnym zębie. Pozostałe szczątki pochodzą z przypisanego do niego Pleurocoelus. Niektóre kości opisane przez Marsha (1888) i Lulla (1911) zostały zniszczone. Inne, jak mała kość udowa (USNM 2263) zaginęły.

Lokalizacja szczątków:
Astrodont znany jest z kilku stanów USA. Pierwsze jego szczątki odnaleziono w stanie Maryland niedaleko Bladensburga w formacji Arundel. Prócz w miarę pewnych znalezisk przypisanych do niepewnego rodzaju Astrodon czasami wyróżnia się także również niepewne znaleziska w Oklahomie (USA), w Nigerze i RPA (Afryka). Znaleziska te opisuje się jako Astrodon sp. i zapewne należą do innych dinozaurów.

Systematyka:
Astrodon to rodzaj zauropoda o niepewnym statusie taksonomicznym i o zawiłej systematyce. Przez niektórych (Upchurch i in., 2004; Weishambel, 2006) jest uważany za nomen dubium (rodzaj nieważny). Bywa także uważany za synonim innego zauropoda – mianowicie Pleurocoelus, opisanego w 1888 roku przez Marsha. Co ciekawe, astrodont został opisany parę dekad wcześniej, mimo to bardzo często błędnie figuruje on jako młodszy, a nie starszy (ważny) synonim. Sprawę tę poruszył Gilmore (1921) oraz Carpenter i Tidwell (2005), uważając, że to astrodont jest ważny z taksonomicznego punktu widzenia, zamieniając tym samym Astrodon i Pleurocoelus miejscami. Gatunek typowy A. johnsoni może zatem być uważany za ważny, natomiast pozostałe gatunki zostały przypisane do innych dinozaurów (niekoniecznie zauropodów), jako ich młodsze synonimy.

Ciekawostki:
- Gdyby Johnson (1859) od razu ustanowił nazwę gatunkową, to astrodont z taksonomicznego punktu widzenia byłby drugim opisanym w Stanach Zjednoczonym dinozaurem.
- Zauropod ten "wystąpił" w powieści Roberta Bakkera pt. "Raptor Red" z 1995 roku, która opowiadała o życiu kredowych dinozaurów.
- Astrodont został ustanowiony w 1998 roku dinozaurem stanu Maryland.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Astrodon znaczy "gwiezdny ząb" i odnosi się zapewne do morfologii zęba holotypu. Epitet gatunkowy johnsoni honoruje Johnsona, który dał nazwę rodzajową temu zauropodowi w 1859 roku. Drugi człon nazwy rodzajowej dał Leidy w 1865 roku.

Spis gatunków:
Astrodon Johnson, 1859 (nomen dubium?)
= Pleurocoelus Marsh, 1888
Astrodon johnsoni (Johnson) Leidy, 1865 (nomen dubium?)
= Astrodon johnstoni Leidy, 1865
= Pleurocoelus altus Marsh, 1888
= Pleurocoelus nanus Marsh, 1888
= Pleurocoelus montanus Marsh, 1896
= Astrodon altus Gilmore, 1921
Astrodon pusillus Lapparent i Zbyszewski, 1957 = Dacentrurus armatus (Owen, 1875) Lucas, 1902
"Astrodon" valdensis ? = Pelorosaurus conybearei Melville, 1849
= ? Pleurocoelus valdensis Lydekker, 1889 (nomen dubium)

Źródła:
Carpenter K., Tidwell V., 2005. Reassessment of the Early Cretaceous Sauropod Astrodon johnsoni Leidy, 1865 (Titanosauriformes). Thunder - Lizards, the Sauropodomorph Dinosaurs. Tidwell V., Carpenter K. Part One, sauropods old and new, 78-114

Paul G.S., (2010) – "The Princeton Field Guide To Dinosaurs"

Upchurch P., Barrett P. M., Dodson P.: Sauropoda. W: David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): The Dinosauria. Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press, 2004

http://en.wikipedia.org/wiki/Astrodon

http://paleodb.org/cgi-bin/bridge.pl?a= ... eal_user=1

http://www.thescelosaurus.com/macronaria.htm

Rekonstrukcja przyżyciowa:
Obrazek

Pierwsza ilustracja, którą autorzy zaczerpnęli z pracy Lull, 1911 : A-C kość nadpotyliczna widziana z różnych stron, D mózgoczaszka, E kość szczękowa, F k. zębowa, G-J zęby.

Rekonstrukcja według G. Paula; skala 1 m A dla młodocianego, B dla dorosłego
Załączniki
skanowanie0004.jpg
skanowanie0006.jpg
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: [opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: polonozuch »

Rekonstrukcja astrodona
Załączniki
Astrodon1DB.jpg
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

d_m

Re: [opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: d_m »

Może dopisać coś o Raptor Red?

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: szerman »

Astrodont chyba jednak nie jest n.d., ale poczekam z tym na książkę od Tomasza Singera.
Dawid Mazurek pisze:Może dopisać coś o Raptor Red?
To przy okazji jak będę zmieniał ważność taksonomiczną tego typa :P
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: Tomasz Singer »

Potwierdzenie ważności tego rodzaju jest tu :
Carpenter K., Tidwell V., 2005. Reassessment of the Early Cretaceous Sauropod Astrodon johnsoni Leidy, 1865 (Titanosauriformes). Thunder - Lizards, the Sauropodomorph Dinosaurs. Tidwell V., Carpenter K. Part One, sauropods old and new, 78-114.

Pierwsza ilustracja, którą autorzy zaczerpnęli z pracy Lull, 1911 : A-C kość nadpotyliczna widziana z różnych stron, D mózgoczaszka, E kość szczękowa, F k. zębowa, G-J zęby.

Rekonstrukcja według G. Paula skala 1m A dla młodocianego, B dla dorosłego
Załączniki
skanowanie0004.jpg
skanowanie0006.jpg
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: szerman »

Połączyłem pleurocela z astrodontem, gdyż IMHO opisy te niepotrzebnie się dublowały (teraz jest na wzór apatozaura z brontozaurem):
http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/Astrodon
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: nazuul »

Nie wiem czy to dobry pomysł, bo w nowszych pracach Astrodon uważa się za nomen dubium:
- D'Emic MD. 2013. Revision of the sauropod dinosaurs of the Early Cretaceous Trinity Group, southern USA, with the description of a new genus. Journal of Systematic Palaeontology. doi: 10.1080/14772019.2012.667446.
- Mannion, P.D., Upchurch, P., Barnes, R.N. & Mateus, O. (2013) "Osteology of the Late Jurassic Portuguese sauropod dinosaur Lusotitan atalaiensis (Macronaria) and the evolutionary history of basal titanosauriforms" Zoological Journal of the Linnean Society, 168(1), 98–206. doi:10.1111/zoj.12029

BTW, ta druga praca zawiera ogrom informacji, które wprowadzić trzeba do ED - kladogramy (dość skomplikowane w uwzględnianiu - zob. omówienie >tu), różne rewizje taksonów, po prostu ogrom (póki co info zostało uwzględnione w jednym hasle - zaktualizowałem Brachiosaurus).
Spis kladogramów dla Macronaria jest bardzo potrzebny... mam plan jak to zrobić, ale przyda mi się pomoc, jeśli jest ktoś zainteresowany tym, to proszę pisać do mnie.
Najpilniejsze wydaje mi się Macronaria (zwłaszcza Sopmhospondyli) i bazalne Sauropodomorpha, ale inne zauropody też są ważne, a także ptasiomiedniczne trzeba dokończyć.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Nie wiem czy to dobry pomysł, bo w nowszych pracach Astrodon uważa się za nomen dubium
Jeżeli jest n.d., to nie może być jednocześnie starszym synonimem innego (tu: pleurocela)? Jutro spojrzę na kilka innych moich zauropodzich nomen dubium, nie wiem czy niektóre nie są potrzebne z w/w przyczyn (o ile dobrze rozumuję, że n.d. nie wyklucza z jakiś przyczyn synonimizacji).
nazuul pisze:Mannion, P.D., Upchurch, P., Barnes, R.N. & Mateus, O. (2013) "Osteology of the Late Jurassic Portuguese sauropod dinosaur Lusotitan atalaiensis (Macronaria) and the evolutionary history of basal titanosauriforms" Zoological Journal of the Linnean Society, 168(1), 98–206. doi:10.1111/zoj.12029

BTW, ta druga praca zawiera ogrom informacji, które wprowadzić trzeba do ED
Mam gdzieś tę prackę, bo sam kiedyś aktualizowałem luzotytana :) (chyba że to jeszcze coś innego?) - teraz trochę wolnego, to wprowadzę parę rzeczy. Przydałby się ktoś jeszcze do kladogramów, choć i to mógłbym od biedy zrobić.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Jeżeli jest n.d., to nie może być jednocześnie starszym synonimem innego (tu: pleurocela)?
wyjąwszy sytuację junior obiective synonym (gdy nazwy odnoszą się do tego samego okazu), to właśnie tak twierdzę. Skoro okaz typowy jest niediagnostyczny - tj. nie różni się od pozostałych gatunków (ich okazów typowych i przypisanych do nich pewnie innych okazów) - to nie może być synonimem (ani starszym ani młodszym). Synonimem może być tylko gatunek oparty na diagnostycznym materiale - na tyle, by można było wykazać tożsamość.
Oczywiście często mamy do czynienia ze szczątkami, które są prawdopodobnymi synonimami mimo ich niediagnostyczności.
szerman pisze:Mam gdzieś tę prackę, bo sam kiedyś aktualizowałem luzotytana :) (chyba że to jeszcze coś innego?)
Praca jest gratis na stronie wydawcy. Wg wyszukiwarki w ED jedynym hasłem gdzie ta praca jest cytowana jest Brachiosaurus. Lusotitan nie jest zaktualizowany (nawet jeśli byś zapomniał wpisać ją w bibliografię), o czym można się przekonać po braku pytajnika w systematyce przy Brachiosauridae (niektóre analizy Manniona i in. 2013 wykluczyły go z tego kladu).
szerman pisze:teraz trochę wolnego, to wprowadzę parę rzeczy. Przydałby się ktoś jeszcze do kladogramów, choć i to mógłbym od biedy zrobić.
Danu się zgłosił, myślę, że we trójkę damy radę.

Być może lepiej najpierw zebrać wszystko do kupy a potem przerabiać hasła.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: Danu »

TS2 (team speak 2) mówi wam to coś? Do takich robót przydałoby się, szło by znacznie szybciej :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: nazuul »

Mi nic nie mówi, właściwie to mi się wydaje, że akurat takie rzeczy łatwiej się robi samemu. Jeśli będziemy się trzymać planu i moich wytycznych, to powinno pójść sprawnie (robiłem już coś takiego, więc wiem jak najlepiej się za to zabrać). Sam będę partycypował głównie w późniejszych etapach (widzę, że o kladystyce mam z nas trzech najlepsze pojęcie, dlatego trudniejsze sprawy biorę na siebie).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Astrodon (astrodont)

Post autor: Danu »

To taki program do komunikacji glosowej dla jak sama nazwa wskazuje teamów, ściaga się go 3 minuty, wchodzi kilka osób i mogą normalnie rozmawiać :)

PS: Wysłałem Ci listę prac dotyczących Sauropoda mam nadzieję, że nie pominołem jakiejś , jest tego trochę... :D
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ