[opis] Morosaurus (morozaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: szerman »

Zapożyczyłem zdanie od Dawida Mazurka, jest więc współautorem.
--------------------------------------------------------------------------

Morosaurus (morozaur):
Długość: 14-15 m
Wysokość: ? m
Masa: 13-16 t
Czas: 156-147 Ma
Miejsce: USA (formacja Morrison)

Uwaga – powyższe informacje dotyczą gatunków przeniesionych jedynie do Camarasaurus.

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda (incertae sedis)
Morosaurus

Materiał kopalny:
Cały materiał kopalny morozaura został przypisany do Camarasaurus. Wg nie do końca pewnych informacji, 2 gatunki morozaura: M. brevis i M. becklesii uznaje się obecnie za młodsze synonimy Pelorosaurus, a kolejny za Diplodocus longus.

Występowanie:
Morosaurus (obecnie znany jako Camarasaurus) żył w późnej jurze na terenie dzisiejszych Stanów Zjednoczonych. Jego skamieniałe kości odnaleziono w pokładach słynnej formacji Morrison. Dwa gatunki żyły w Anglii, lecz nie mają nic wspólnego z kamarazaurem, bowiem traktuje się je obecnie jako przedstawicieli innego zauropoda – pelorozaura.

Systematyka:
Morosaurus to rodzaj zauropoda uznawanego za młodszy synonim znanego powszechnie kamarazaura. Znamy 3 gatunki morozaura, które obecnie są uważane za 2 gatunki Camarasaurus. Kolejne 2 z nie do końca potwierdzonych źródeł zdają się być z kolei synonimami Pelorosaurus.
Synonimizacja morozaura z kamarazaurem to osobista porażka Marsha. Tę bitwę w słynnej "Wojnie o kości" pomiędzy Marshem a Copem wygrał ten drugi, ponieważ jego kamarazaur został opisany rok wcześniej niż morozaur Marsha. Gatunek typowy morozaura, M. impas (tak, jak m.in. Apatosaurus grandis), okazał się być tym samym dinozaurem na poziomie rodzajowym, co kamarazaur Cope’a. To właśnie z tego gatunku apatozaura zapożyczono epitet gatunkowy i przemianowano go na C. grandis. Ponieważ pozostałe gatunki "wędrują" za gatunkiem typowym, więc i inne stały się synonimami kamarazaura, jednak nie wszystkie. Niektóre okazały się być bliższe pelorozaurowi, stąd też obecna przynależność do tego prawdopodobnego brachiozauryda.
Jeden z gatunków okazał się nie być nawet zauropodem. Mowa tu o "Morosaurus marchei", który został zaklasyfikowany do teropodów o bliżej nieznanej pozycji systematycznej (incertae sedis). Składa się na niego tylny kręg ogonowy teropoda z przełomu wczesnej i późnej kredy (apt - cenoman; jakieś 125-93,5 Ma) Portugalii.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Morosaurus znaczy "głupi jaszczur".

Spis gatunków:
Morosaurus Marsh, 1878 = Camarasaurus Cope, 1877
Morosaurus impar Marsh, 1878 = Camarasaurus grandis (Marsh, 1877)
Morosaurus robustus Marsh, 1878 = Camarasaurus grandis (Marsh, 1877)
Morosaurus agilis Marsh, 1889 = Diplodocus longus (Marsh, 1889)
Morosaurus lentus Marsh, 1889 = Camarasaurus lentus (Marsh, 1889)
? Morosaurus brevis (Owen, 1842) = Pelorosaurus conybearei Melville, 1849
= Cetiosaurus brevis Owen, 1842
? Morosaurus becklesii = "Pelorosaurus becklesii" Mantell, 1852
"Morosaurus marchei" Sauvage, 1897-1898 = Theropoda, incertae sedis (nomen dubium)

Źródła:
Upchurch P., Barrett P. M., Dodson P.: Sauropoda. W: David B. Weishampel, Peter Dodson, Halszka Osmólska (red.): The Dinosauria. Wyd. drugie. Berkeley: University of California Press, 2004; ss 266

Paul G. S., (2010) – "The Princeton Field Guide To Dinosaurs"

http://www.thescelosaurus.com/dinom.htm

http://www.encyclo.co.uk/define/Morosaurus
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: polonozuch »

szerman pisze:Etymologia:
Nazwa rodzajowa Morosaurus znaczy "głupi jaszczur".
Na serio "głupi"?
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: szerman »

Wg http://www.encyclo.co.uk/define/Morosaurus tak. Zapomniałem dodać do literatury, właśnie teraz to robię.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: Danu »

Długość: 14-15 m
Masa: 13-16 t
To jednak nierealne... 13-16 ton? potem biora się tego typu herezje jak Camarasaurus 23 m i dla niego 47 ton.. :wink:

PS w tym wypadku gdyby dla 15 m podać 16 ton to ten 23 metrowy musiał by ważyć 57 ton- (czyli ze 2,5 razy więcej niż brachiozaur o tej samej długości)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: szerman »

Morozaur w ED nie jest osobnym opisem, bo jego gatunek typowy (jak zresztą prawie wszystkie) są synonimami kamarazaura, ja zaś niepotrzebnie pisałem jego opis na forum. Na upartego wystarczyłoby samo Morosaurus = Camarasaurus i może etymologia jego nazwy rodzajowej.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: Danu »

Wiem ale zakladam że te dane wzioles moze od jakis kamarazaurów? Nie wiem ja niechce tu wnerwiać ludzi z tego typ rzeczami ale czasem posprawdzajcie bo naprawde niektóre dane są strasznie błedne i przesadzone wynikające z jakiś starych stereotypów. Niechce, żeby ktoś uważał , że się czepiam temu zawsze staram się mniej więcej udowodnić odnośnie pewnych wyliczeń co i jak, pozdro nie miejcie zazłe :D :)
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: Utahraptor »

Opis w tej formie można wrzucić do ED. Trzeba opisać wszystkie nazwy, także te nieważne.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: Danu »

Jestem tego samego zdania, że wszystkie nazwy ważne i nie ważne , zapomniane itd a nawet te problematyczne zdublowane jak np Futabasaurus i nieformalne trzeba opisać bo ktoś kto szuka info natknie się na nazwe i będzie się głowił.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: nazuul »

Ogólnie też się zgadzam z Danu i Utahraptorem* (poza "Opis w tej formie można wrzucić do ED") - i tak to jest właśnie robione w ED. Czy akurat Morosaurus ma osobny wpis to nie wiem, ale powinien mieć, bo jak widać są pewne "odpadki", które należy omówić ("M". marchei; gatunek typowy to nie wszystko).
Problem tego typu taksonów powstał na początku prac nad nową ED i został rozwiązany w sposób jak myślę odpowiedni. Niektóre tego typu hasła istnieją, niektóre wymagają rozwinięcia pod tym kątem (np. Allosaurus, por. [jak już ED będzie działać] z np. Tyrannosaurus czy Labrosaurus). Osobiście jednak sądzę, że priorytet powinny mieć hasła o normalnych, ważnych rodzajach (i bardzo mnie cieszy, że szerman ostatnio się takimi zajmuje) a nie takie śmieci jak morozaur.

* szerman raczej też, bo chyba się trochę zapędził ze stwierdzeniem w swoim poście nie patrząc do treści opisu. Morozaur to jest jednak co innego niż brontozaur czy sejsmozaur
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: Danu »

Jasna sprawa, że priorytetowo powinny być opisane taksony ważne. Ale chodzi oto, że każda nazwa powinna się znaleźć, bo przykładowo mamy takiego dinozaura jak Futabasaurus czy inne kilka jest takich wierzcie mi znalezienie info o niektórych graniczy z cudem a sama nazwa istnieje i osobę którą ona zaintryguje powinna ona znaleźć wyjaśnienie na forum , dlatego lepiej jest napisać , że nazwa jest nie ważna albo, że nawet okazała się nie być dinozaurem niż całkowicie ją pomijać :)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: nazuul »

Tak właśnie jest robione, więc nie rozumiem, po co o tym pisać...
Co najwyżej zastanawiać się można, czy w ED powinno się w ogóle znaleźć miejsce na nomina nuda czy nazwy, które nawet się pod tą kategorię nie kwalifikują (co nie znaczy, że powinniśmy o tym dyskutować, bo i tak jest robione w pewien sposób i na pewno nie będziemy tego zmieniać). EDIT: Albo czy raczej hasła nie powinny być o gatunkach. Wszyscy wiemy, że nazwanie i istotność nie idą a parze, jest wiele skamielin nienazwanych (już mniejsza o to, czy reprezentują "realne" taksony) a istotnych i wiele skamielin, które nie powinny zostać nazwane.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Osobiście jednak sądzę, że priorytet powinny mieć hasła o normalnych, ważnych rodzajach (i bardzo mnie cieszy, że szerman ostatnio się takimi zajmuje) a nie takie śmieci jak morozaur.
Wrzucę poprawionego polakanta do dwóch dni. E, nie nazywaj go tak, to nie jego wina że jest "głupi" :P
Danu pisze:Ale chodzi oto, że każda nazwa powinna się znaleźć
Wg mnie nomen nudum też, chyba że chodzi o jakąś "kość" która była oszustwem (np. kawałkiem drewna). Taki oszustwem może być bruhajatkozaur (te piękne ryciny skamielin :mrgreen: ), ale popłynął z powodzią w 2011 więc nie wiadomo - powinien zostać. Ale np. jest taki dinozaur (na literę "A", nie pamiętam dokładnej nazwy) i w ED jest jednym z pierwszych pod względem alfabetu. Jest autorstwem Dina, który pisze że to (bodaj) skamielina drzewa. Taki też powinien być, skoro wiemy, że to nie realny dinozaur? Tylko pusta nazwa została. A co z dinkami, które okazały się być np. krokodylomorfami? Takich jest więcej, ale w ED są (sam je wrzucałem).
nazuul pisze:szerman raczej też, bo chyba się trochę zapędził ze stwierdzeniem w swoim poście nie patrząc do treści opisu. Morozaur to jest jednak co innego niż brontozaur czy sejsmozaur
Dlaczego? Przez "M." marchei? W swoim opisie nic o nim nie napisałem, jedynie wzmiankę w spisie gatunków (bo dzieli z nim nazwę rodzajową).
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:
nazuul pisze:szerman raczej też, bo chyba się trochę zapędził ze stwierdzeniem w swoim poście nie patrząc do treści opisu. Morozaur to jest jednak co innego niż brontozaur czy sejsmozaur
Dlaczego? Przez "M." marchei? W swoim opisie nic o nim nie napisałem, jedynie wzmiankę w spisie gatunków (bo dzieli z nim nazwę rodzajową).
to chyba ktoś Ci w opsie grzebał i dopisał to na końcu :wink: :
szerman? w opisie pisze:Jeden z gatunków okazał się nie być nawet zauropodem. Mowa tu o "Morosaurus marchei", który został zaklasyfikowany do teropodów o bliżej nieznanej pozycji systematycznej (incertae sedis). Składa się na niego tylny kręg ogonowy teropoda z przełomu wczesnej i późnej kredy (apt - cenoman; jakieś 125-93,5 Ma) Portugalii.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Morosaurus (morozaur)

Post autor: Danu »

Szerman chodzi pewnie o Aachenosaurus to nie jest dinozaur tylko kawalek drzewa. O ile Olshevskiego mozna bardzo krytykować to podoba mi się u niego to , że Genera Dinosaur List zawiera- 1390 nazw ale zaznaczone z gwiazdka to 111 z nich "Non-dinosaurian (valid or invalid)" i to akurat nie wiem czy jest sens ja takich akurat w bazie nie podaje.

Ale nie wiem jak jest w ED np Futabasaurus to jest nazwa nadana teropodowi- jednak później tę sama nazwe nadano dla plezjozaura, jednak to nie ten teropod okazal się plezjozaurem tylko z racji, że nazwa nie była formalna to uzyto jej dla plezjozaura. Więc ten teropod w dalszym ciągu istnieje i musi być zapis o nim a nie typu "Futabasaurus" - plezjozaur. Np to jest tylko jedna różnica jesli chodzi o dinosaur genera Margulskiego a Olsevskiego, Margulski przeniosl futabazaura do tych non dinosaurian i ma ich 112 zamiast 111 a Olshevsky dalej podaje go bez gwiazdki jako nomen nudum i tak powinno być bo zapis jak u Margulskiego oznacza tyle, że dinozaur okazal sie plezjozaurem a to nie tak on dalej istnieje bo nie otrzymal innej nazwy, wiec Futabasaurus powienien w ED byc opisany jako teropod nie wazne ze nieformalnie ale jest wiele nieformalnych nazw w ED a ta prawie wszedzie w internecie zanikla z racji tego ze otrzymal ją plezjozaur.
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ