[opis] Petrobrasaurus (petrobrazaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Petrobrasaurus (petrobrazaur)

Post autor: szerman »

Petrobrasaurus (petrobrazaur):
Długość: 20-23* m
Wysokość: 6-7* (8) m
Masa: ok. 21* (35) t
Czas: późna kreda (santon; 85,8-83,5 Ma)
Miejsce: Argentyna (Patagonia, prowincja Neuquén, nieopodal miejscowości Rincón de los Sauces); formacja Plottier (basen Neuquén)

* Nieoficjalne szacunki na podstawie długości ramiennej Argentinosaurus, wynoszącej teoretycznie 181 cm.


Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Titanosauria
?? Lognkosauria
Petrobrasaurus

Materiał kopalny:
Holotyp to następujące skamieniałości: 2 izolowane zęby (MAU-Pv-PH-449/1 i 22), tylna część prawdopodobnie środkowego kręgu szyjnego (MAU-Pv-PH-449/37), 3 niekompletne tylne kręgi grzbietowe (MAU-Pv-PH-449/18, 19 i 26), niekompletny łuk tylnego kręgu grzbietowego (MAU-Pv-PH-449/20), niekompletny trzon kręgu grzbietowego (MAU-Pv-PH-449/27), niekompletny trzon pierwszego kręgu ogonowego (MAU-Pv-PH-449/15), 5 przednich kręgów ogonowych (MAU-Pv-PH-449/2, 3, 4, 5 i 6), prawa k. ramienna (MAU-Pv-PH-449/36), prawa i lewa płytka mostkowa (MAU-Pv-PH-449/10 i 25), 4 k. śródręcza (II, IV i V) z czego jedna jest niekompletna (MAU-Pv-PH-449/11, 12, 13 i 35), obie k. udowe (MAU-Pv-PH-449/7 i 8), lewa k. piszczelowa bez dystalnego końca (MAU-Pv-PH-449/9), dystalny koniec prawej k. piszczelowej (MAU-Pv-PH-449/17), dystalny fragment szypułki k. biodrowej (MAU-Pv-PH-449/14), lewa k. łonowa (MAU-Pv-PH-449/16), fragmenty łuków hemalnych (MAU-Pv-PH-449/29, 30, 31 i 32), żebra, fragmenty żeber szyjnych i niezidentyfikowane inne pozostałości.

Diagnoza:
Autorzy opisu petrobrazaura, Leonardo Fillippi i jego współpracownicy, wyróżnili 9 autapomorfii. Te cechy unikalne obejmowały m.in. morfologię i położenie blaszek centrodiapofyzalnych i centroparapofyzalnych, obecność T-kształtnych wyrostków na blaszkach łuków neuralnych, czy budowę przednich kręgów ogonowych.

Rozmiary:
Petrobrazaur to duży zauropod. Na podstawie niekompletnego szkieletu można obliczyć jego hipotetyczne rozmiary. Nieoficjalne szacunki oparte na teoretycznej wartości kości ramiennej (181 cm) Argentinosaurus w porównaniu do analogicznej kości petrobrazaura, która mierzy 120 cm, pozwala na ostrożne oszacowanie jego długości na ok. 20-23 metry. Na podstawie tych samych proporcji jego teoretyczna wysokość i masa wynoszą odpowiednio 6-7 m i ok. 21 ton. Inne szacowania wynoszą 22 m długości, 8 m wysokości i 35 ton.

Paleoekologia:
Petrobrasaurus był spokojnym roślinożercą, który prawdopodobnie żerował wśród wysoko rosnącej roślinności, jak np. liście drzew. Jego zęby o cylindrycznym kształcie prawdopodobnie nadawały się do zrywania nawet twardych igieł roślin nagonasiennych. W formacji skalnej Plottier znaleziono także inne prehistoryczne zwierzęta, lecz niezbyt liczne. Należy do nich być może jeden z największych dinozaurów, "Antarctosaurus" giganteus. Jeżeli jego wymiary nie są przesadzone, to wydaje się, że zauropody te nie rywalizowały bezpośrednio o pożywienie, gdyż petrobrazaur żywił się niżej rosnącymi liśćmi, podczas gdy jego kuzyn mógł sięgać jeszcze wyżej – samych wierzchołków koron drzew. Prócz tych tytanozaurów w formacji Plottier odnaleziono bazalnego przedstawiciela celurozaurów, co najmniej jednego mezozoicznego ssaka i tzw. ichnoskamieniałości (skamieniałe odciski stóp).

Systematyka:
Petrobrasaurus jest dinozaurem długoszyim, a ściślej przedstawicielem tytanozaurów – kredowych zauropodów o masywnej i krępej budowie. Budowy przednich kręgów ogonowych (okna międzyzygapofyzalne) sugeruje jego bliski związek z Mendozasaurus, który należy do wyspecjalizowanych tytanozaurów zrzeszonych w kladzie Lognkosauria, jednak inne badania i analizy tego nie potwierdziły, zatem nie jest pewne z jakimi południowoamerykańskimi tytanozaurami był blisko spokrewniony petrobrazaur.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Petrobrasaurus upamiętnia współpracę paleontologów z firmą naftową Petrobras, na której terenach były odbywane wykopaliska. Można ją w wolnym tłumaczeniu przetłumaczyć na "jaszczur Petrobras". Epitet gatunkowy puestohernandezi honoruje Puesto Hernándeza – to właśnie na jego polu naftowym odkryto szczątki tego dinozaura.

Spis gatunków:
Petrobrasaurus Fillippi, Salgado, Garrido, García, Cerda i Otero, 2011
P. puestohernandezi Fillippi, Salgado, Garrido, García, Cerda i Otero, 2011

Źródła:
Leonardo Filippi, José Ignacio Canudo, Leonardo Salgado, Alberto Garrido, Rodolfo García, Ignacio Cerda i Alejandro Otero. A new sauropod titanosaur from the Plottier Formation (Upper Cretaceous) of Patagonia (Argentina). „Geologica Acta”. 9 (1), ss. 1-12, 2011

http://en.wikipedia.org/wiki/Plottier_Formation

http://www1.folha.uol.com.br/ciencia/87 ... tina.shtml

Odnalezione kości petrobrazaura i jego zęby (A i B):
Obrazek
Źródło: Fillippi i in. (2011)

Rekonstrukcja przyżyciowa:
Obrazek
Źródło: strona internetowa
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: [opis] Petrobrasaurus (petrobrazaur)

Post autor: polonozuch »

Szkoda, że nie odkryli jeszcze jego czaszki, to mogłoby wzbogacić rekonstrukcje i muzea.
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Petrobrasaurus (petrobrazaur)

Post autor: Utahraptor »

Ogólnie z czaszkami zauropodów jest krucho. Były dość delikatnej budowy, więc najczęściej znajdujemy kości długie i kręgi :/
Biologia, UW

ODPOWIEDZ