[opis] Alamosaurus

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

[opis] Alamosaurus

Post autor: Dino »

Proszę o rozbudowę serii starych opisów, które nie są dostępne na forum, a które publikowane były na starych D.com. Wszelkie zmiany proszę dokonywać edytując ten post (jeśli dana osoba ma takie uprawnienia; sam nie będę mógł się zajmować poprawianiem opisów wg zaleceń), dopisując się do listy autorów i publikując w kolejnym poście zmiany, które wprowadzacie (lub np. kwestie dyskusyjne). Dziękuję!
__________________________________________________
Autor: Łukasz Czepiński
Korekta: Maciej Ziegler


Alamosaurus (alamozaur)

długość: ? m*
masa: ? ton*
czas: 74-65 Ma
miejsce: Ojo Alamo, (ogniwo Naashoibito) - górne pokłady formacji Kirtland - Nowy Meksyk; formacja North Horn - Utah; formacje: Javelina, El Picacho, Teksas
klasyfikacja:
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Titanosauria
?? Lithostrotia
?? Saltasauridae
?? Opisthocoelicaudiinae


* porównywalne z Argentinosaurus i Puertasaurus (!)


Olbrzymi Alamosaurus był jednym z ostatnich zauropodów na Ziemi. Alamosaurus ważył kilkadziesiąt ton. Jest jednym z nielicznych przedstawicieli tytanozaurów z Ameryki Północnej. Do czasów odkrycia alamozaura (tj. do 1922 roku), znajdowano je wyłącznie w południowej części globu (Afryka Południowa).

W kredzie większość roślinożerców takich jak hadrozaury czy ankylozaury, żerowała wśród nisko rosnących roślin. Alamozaur wybrał wysokie drzewa; objadał z liści, pędów i szpilek gałęzie wysoko nad ziemią.

Niektóre dzisiejsze zwierzęta takie jak np. zebry i lwy, nie lubią podmokłego gruntu pod nogami. Alamosaurus prawdopodobnie także wolał solidne podłoże, po którym mógł poruszać swoim wielotonowym cielskiem. Prawdopodobnie unikał mokradeł na zachodzie Ameryki Północnej, gdzie mógł ugrzęznąć, lecz wolał suchsze tereny stanów Nowy Meksyk i Utah.

Właśnie w Utah znaleziono najlepiej zachowane szczątki tego zauropoda. Zdaniem ekspertów, właśnie te tereny przed 70 milionami lat były suchymi równinami.

Alamosaurus poruszał się na czterech słupowatych, grubych i mocnych nogach. Musiały być bardzo silne, aby udźwignąć duży ciężar pękatego tułowia. Szerokie, jak u słonia, stopy z krótkimi, klocowatymi palcami zapewniały mu równowagę i dobre rozłożenie ciężaru ciała.

W stosunku do ciała, Alamosaurus miał niewielką głowę. Przez lata paleontolodzy zastanawiali się, jak z tak małą głową i słabymi, kołkowatymi zębami mógł przeżuwać wielkie ilości pokarmu potrzebne mu do utrzymania się przy życiu. Wreszcie znaleźli odpowiedź obserwując dzisiejsze ptaki: ten dinozaur, podobnie jak i inne zauropody, nie przeżuwał, tylko połykał liście i gałązki w całości. Następnie pokarm był rozdrabniany w żołądku mięśniowym przez kamienie - gastrolity.

Alamosaurus miał długi, cienki ogon o wielu praktycznych zastosowaniach. Dinozaur mógł się nim podpierać przy stawaniu na tylnych łapach, kiedy sięgał wysoko w korony drzew. Zabezpieczało go to przed osunięciem się na boki. Prawdopodobnie Alamosaurus używał też ogona jako broni. Mógł nim boleśnie smagać napastników niczym biczem. Jest także i inne zastosowanie, które mógł wypełniać ogon - kontaktowanie się z innymi osobnikami swojego gatunku. Tą ostatnią hipotezę na temat ogonów zaurpodów wygłosił Tim Haines i zaprezentował w serialu dokumentalnym "Wędrówki z dinozaurami" razem z telewizją BBC.

Alamosaurus znaczy "jaszczur z Alamo" od nazwy gór Ojo Alamo w Nowym Meksyku, gdzie znalazł go po raz pierwszy Gilmore w 1922 roku.

Spis gatunków:
Alamosaurus Gilmore, 1922
A. sanjuanensis Gilmore, 1922
Alamosaurus sanjuanensis Gilmore,	1922<br />Źródło: pterosauria.wordpress.com
Alamosaurus sanjuanensis Gilmore, 1922
Źródło: pterosauria.wordpress.com
Nowe informacje: http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... 181#p39181

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: polonozuch »

Dino pisze: Alamosaurus (alamozaur)
długość: ? m*
masa: ? ton*
....
* porównywalne z Argentinosaurus i Puertasaurus (!)
Jeśli porównywalne dane to alamozaur ważył nawet 90 t, osiągał długość do 37 m. Wiem, że dane mogą być mocno przeszacowane, ale nie muszą.
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: szerman »

To prawda, ale opis jak widać po apelu Dina - wymaga poprawy (np. ten biczowaty ogon), a przede wszystkim uaktualnienia. Ten opis może ma nawet z 5 lat, choć widzę Maciej coś w nim już poprawiał. Nowe informacje są w pracce do której jest link pod opisem - o ile dobrze kojarzę, to chyba wg tych danych alamozaur jest prawdopodobnie większy od argentynozaura i puertazaura.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: nazuul »

Niedawno ukazały się publikacje o alamozaurze, będące dobrą bazą do poprawy opisu:

D'emic, M.D., J.A. Wilson & T.E. Williamson (2011) "A sauropod dinosaur pes from the latest Cretaceous of North America and the validity of Alamosaurus sanjuanensis (Sauropoda, Titanosauria)" Journal of Vertebrate Paleontology 31(5) , 1072-1079. doi: 10.1080/02724634.2011.595856

Jasinski, S.E., R.M. Sullivan, S.G. Lucas, J.A. Spielmann. (2011) "Taxonomic composition of the Alamo Wash local fauna from the Upper Cretaceous Ojo Alamo Formation (Naashoibito Member) San Juan Basin, New Mexico" New Mexico Museum of Natural History and Science Bulletin 53, Fossil Record 3

Fowler, D.W., Sullivan, R.M. (2011) "The first giant titanosaurian sauropod from the Upper Cretaceous of North America. Acta Palaeontologica Polonica, doi:10.4202/app.2010.0105
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: szerman »

"Mastodon sapiens"

d_m

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: d_m »

Żył w mastrychcie – ostatnim piętrze późnej kredy
To błąd - powinno się tu zastosować jednostkę geochronologiczną, a nie chronostratygraficzną.
były przede wszystkim przez teropody, od bardzo małych (jak np. )
np. :?: :P
Rozmiary
Można się łatwo pomylić o którym dinozaurze mowa w danym zdaniu, poza tym chyba trochę tu za dużo o innych niż Alamosaurus dinusiach.

Opis fajny, ale myślę że styl można by jeszcze podszlifować.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: szerman »

Dawid Mazurek pisze:Można się łatwo pomylić o którym dinozaurze mowa w danym zdaniu, poza tym chyba trochę tu za dużo o innych niż Alamosaurus dinusiach.
Chciałem wypisać wszystkie dinki z formacji Ojo Alamo i jego ogromnych kuzynach z innych kontynentów - mogłem trochę przekombinować :)
Dawid Mazurek pisze:Opis fajny, ale myślę że styl można by jeszcze podszlifować.
Dzięki :) Pewnie mogłem poczekać z wrzuceniem do ED i go "wygładzić", bo działam teraz na 3 frontach (kladogramy, poprawy i zarezerwowane opisy) i chyba się niepotrzebnie spieszę. Poprawię wkrótce.

PS Materiał kopalny skróciłem, bo kompletny zapis jest chyba na 1 stronę A4 a to praktycznie tylko niekompletne kości kończyn i kręgi (co napisałem w ED).
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: nazuul »

Tylko dlaczego samo Ojo Alamo? Poprawiłem trochę opis, ale wymaga jeszcze zmian


J/w - chyba się zwyczajnie pospieszyłem z wrzuceniem do ED. MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Danu »

szerman pisze:Nowe informacje są w pracce do której jest link pod opisem - o ile dobrze kojarzę, to chyba wg tych danych alamozaur jest prawdopodobnie większy od argentynozaura i puertazaura.

"Puertasaurus and Alamosaurus could definitely weigh over 100 tons as adults, remember the vertebrae indicate animals 120+ ft. long, and VERY wide rib cages, and robust limbs on Alamosaurus. Similar in size to Argentinosaurus, but with a much wider (and slightly shorter) ribcage. The width increase in the ribcage probably more than made up for the length decrease, mass-wise. So 100 tons or more is not unrealistic for such robust giants, Argentinosaurus actually looks thin compared to them. If you cross-scale the rib cage of Rapetosaurus (which is in reality very squat http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... saurus.jpg) to the dorsal centra dimensions of these monsters, you will get similar results."
8-)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Tomasz Singer »

Przepraszam, że się trochę czepiam. :wink:
Dino pisze:Do czasów odkrycia alamozaura (tj. do 1922 roku), znajdowano je wyłącznie w południowej części globu (Afryka Południowa).
Po pierwsze co do kontynentu to czy nie chodziło raczej o Amerykę Południową. Również jeden przedstawiciel tej grupy znany był także z Indii dawnej części Gondwany. Chodzi mi o rodzaj Titanosaurus, gdzie przynajmniej dwa pierwsze gatunki są ważne (według II wydania "The Dinosauria").
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Danu »

Argyrosaurus 1893 roku- Ameryka Południowa , więc pewnie chodziło o amerykę.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Tomasz Singer »

Jest jeszcze Titanosaurus indicus 1877 rok.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: nazuul »

tylko po co się czepiać skoro w haśle w ED tego nie ma?
Danu pisze:"Puertasaurus and Alamosaurus could definitely weigh over 100 tons as adults, remember the vertebrae indicate animals 120+ ft. long, and VERY wide rib cages, and robust limbs on Alamosaurus. Similar in size to Argentinosaurus, but with a much wider (and slightly shorter) ribcage. The width increase in the ribcage probably more than made up for the length decrease, mass-wise. So 100 tons or more is not unrealistic for such robust giants, Argentinosaurus actually looks thin compared to them. If you cross-scale the rib cage of Rapetosaurus (which is in reality very squat http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... saurus.jpg) to the dorsal centra dimensions of these monsters, you will get similar results."
8-)
skąd ten cytat?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Danu »

Heh z meila :) Odpowiedź na moje pytanie które zadałem, jesteś pewien, że te 2 rodzaje mogły ważyć 100 ton? I taką właśnie dostałem :) Wklejam coś jeszcze:

"Also Greg Paul's new estimate of 55 tons for Argentinosaurus, 50 tons for Puertasaurus and Ruyangosaurus, etc. is unrealistically low. What doesn't make sense is that Paul estimates Mamenchisaurus sinocanadorum at 72 tons, and being a mamenchisaur it is much slimmer than any of the big 30m+ titanosaurs. Greg Paul seems to assume the smallest possible body size for titanosaurs known from fragmentary remains, which makes no sense given the dizzying variety of titanosaur proportions in different species. Also he claims that Futalognkosaurus, Puertasaurus and Argentinosaurus were all in the 50-ton range, yet Argentinosaurus and Puertasaurus are in a different size class altogether from Futa, that much is clear just from the dorsal vertebrae! Futalognkosaurus may have reached 30m, but it's quite a bit more compact than its larger cousins. At least a 10-ton weight difference."
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Dino »

Ale z maila od kogo? Komu zadawałeś te pytania, bo nie mogę doszukać się żadnych poszlak wskazujących na Twojego korespondenta.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Danu »

Te pytania zadawałem nie jednemu. Akurat takiej odpowiedzi udzielił mi paleoartysta Nima Sassani - którego rysunki między innymi puertazaura oraz argyrozaura są w ED. Nie mogłeś widzieć bo to w prywatnej korespondencji było:)

A wystarczyło podać nazwisko korespondenta przy cytowaniu, a obyłoby się bez nieporozumień, pamiętaj o tym następnym razem, bo cytaty bez podania źródła są po prostu bezwartościowe ;)
ŁCz
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Danu »

http://svpow.com/2013/03/20/going-to-se ... next-week/

Fascynujące :) Będe miał wiecej info niedługo bo Matt Wedel idzie to jutro obejrzeć i przekaże pewne informacje.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Ceratopsian24
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 120
Rejestracja: 1 kwietnia 2013, o 20:37
Imię i nazwisko: Daniel Wiecheć
Lokalizacja: Trzebinia
Kontakt:

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Ceratopsian24 »

Dino pisze:Niektóre dzisiejsze zwierzęta takie jak np. zebry i lwy, nie lubią podmokłego gruntu pod nogami. Alamosaurus prawdopodobnie także wolał solidne podłoże, po którym mógł poruszać swoim wielotonowym cielskiem. Prawdopodobnie unikał mokradeł na zachodzie Ameryki Północnej, gdzie mógł ugrzęznąć, lecz wolał suchsze tereny stanów Nowy Meksyk i Utah.
[/i]


Z kąt wzięłeś informacje że zebry nie lubią podmokłego gruntu?
Przecież zebr (szczególnie zebra Stepowa Equus Quagga Boehmi) jako dość specyficzny gatunek zebry bardzo często przebywa na terenach podmokłych, bagiennych, być może dlatego że jest uzależniona od wody (musi pić co najmniej co 203 dni)a obejśc się bez niej może maks.6 dni...

Tym bardziej!- zebry, np. Górskie z Namibii bardzo często chodzą do sadzawek z błotem,aby się wytarzać,bardzo podobnie jak nosorożce ,aby pozbyć się pasożytów i ochronić się trochę przed słońcem, tak więc twoje zdanie że zebry nie lubią terenu podmokłego jest błędne :)
Oto udowodnienie (na zdjęciu zebra Górska Hartmanna Equus Zebra Hartmannae):
Obrazek
Obrazek
Obrazek
oraz zebra Stepowa (Equus Quagga Chapmanne):
Obrazek

Dodatkowo dla ciekawych zamieszczam zdjęcie z wszystkimi gatunkami współcześnie żyjących zebr :D :
Obrazek
Obrazek
I Love Migration in Kenya and Tanzania :)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Danu »

Niechce nic mówić ale to temat o alamozaurze a nie o zebrach :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Eryk Sroka »

Dino pisze:Prawdopodobnie unikał mokradeł na zachodzie Ameryki Północnej, gdzie mógł ugrzęznąć, lecz wolał suchsze tereny stanów Nowy Meksyk i Utah.[/color][/i]

Moim zdaniem słowo lecz tu nie pasuje.
Obrazek

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Danu »

Wracając jednak do tematu wydaje mi się, że oszacowania dorosłego alamozaura są jednak znacznie przesadzone. Ostatnio został zrekonstruowany szkielet w Perot museum o długości 25,6 m. Napisałem do muzeum i otrzymałem pomiary kręgów szyjnych tego okazu , chciałem je porównać z materiałem Fowlera i Sullivana. Okazało się również, że Denver Fowler uważa, że jego rekonstrukcja z tej pracy 2011 gigantycznego kręgu alamozaura jest nieprawidłowa, zbyt wydłużona, na podstawie tego wielkość 34-35 m jaką podwałem jest nie prawidłowa. Szerokość kręgu największego w Perot to 45-46 cm, tego opisanego w 2011 roku to 50 cm, co daje tylko nieco więcej po przeskalowaniu. Wziołem też rekonstrukcję szkieletu zrobioną przez Hartmana, po przeskalowaniu na podsawie piszczeli około 170 cm, wydaje się, że alamozaur powinien mieżyć około 29,5 m. (pomiary Dinosaur Man w programie graficznym) Można także porównać wówczas kręgi grzbietowe do argentynozaura które są odpowiednio mniejsze u alamozaura i przy założeniu 33 m dla argentynozaura u alamozaura będzie około 28-29 m.

Patrząc na rekonstrukcję alamozaura czy to Culsona czy Hartmana czy inne widać stosunkowo długie kończyny w porównaniu do innych tytanozaurów o bardziej typowych proporcjach co tłumaczyłoby, że alamozaur posiadając piszczel o 170 cm długośći w rzeczywistości był mniejszy od argentynozaura o kilka metrów.

Wracając jeszcze do kręgu z 2011 roku, początkowo pisano, że może być on większy nawet od kręgu puertazaura jednak kręg szyjny puertazaura to prawdopodobnie 9 natomiast alamozaura 11-13 co sprawia, że w rzeczywistości alamozaur nie był tak duży jak go na początku malowano.

Zatem moje najnowsze szacunki dla dorosłego alamozaura to 28-29 m długości a nie 34-35 m jak podawałem wcześniej. Argumentowane porównaniem materiału z Perot, meila od Fowlera , rekonstrukcjach Hartmana i Culsona oraz pracy Fowler'a i Sullivana'a z 2011 oraz -170 cm długości piszczeli.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Eryk Sroka
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 195
Rejestracja: 9 kwietnia 2013, o 19:40
Lokalizacja: Piorunka

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Eryk Sroka »

Danu pisze:Wracając jednak do tematu wydaje mi się, że oszacowania dorosłego alamozaura są jednak znacznie przesadzone. Ostatnio został zrekonstruowany szkielet w Perot museum o długości 25,6 m. Napisałem do muzeum i otrzymałem pomiary kręgów szyjnych tego okazu , chciałem je porównać z materiałem Fowlera i Sullivana. Okazało się również, że Denver Fowler uważa, że jego rekonstrukcja z tej pracy 2011 gigantycznego kręgu alamozaura jest nieprawidłowa, zbyt wydłużona, na podstawie tego wielkość 34-35 m jaką podwałem jest nie prawidłowa. Szerokość kręgu największego w Perot to 45-46 cm, tego opisanego w 2011 roku to 50 cm, co daje tylko nieco więcej po przeskalowaniu. Wziołem też rekonstrukcję szkieletu zrobioną przez Hartmana, po przeskalowaniu na podsawie piszczeli około 170 cm, wydaje się, że alamozaur powinien mieżyć około 29,5 m. (pomiary Dinosaur Man w programie graficznym) Można także porównać wówczas kręgi grzbietowe do argentynozaura które są odpowiednio mniejsze u alamozaura i przy założeniu 33 m dla argentynozaura u alamozaura będzie około 28-29 m.

Patrząc na rekonstrukcję alamozaura czy to Culsona czy Hartmana czy inne widać stosunkowo długie kończyny w porównaniu do innych tytanozaurów o bardziej typowych proporcjach co tłumaczyłoby, że alamozaur posiadając piszczel o 170 cm długośći w rzeczywistości był mniejszy od argentynozaura o kilka metrów.

Wracając jeszcze do kręgu z 2011 roku, początkowo pisano, że może być on większy nawet od kręgu puertazaura jednak kręg szyjny puertazaura to prawdopodobnie 9 natomiast alamozaura 11-13 co sprawia, że w rzeczywistości alamozaur nie był tak duży jak go na początku malowano.

Zatem moje najnowsze szacunki dla dorosłego alamozaura to 28-29 m długości a nie 34-35 m jak podawałem wcześniej. Argumentowane porównaniem materiału z Perot, meila od Fowlera , rekonstrukcjach Hartmana i Culsona oraz pracy Fowler'a i Sullivana'a z 2011 oraz -170 cm długości piszczeli.
Alamozaur moim zdaniem w wyjątkowych przypadkach dorastał do wielkości 28-29 m i sądzę że średnia długość wynosiła 21-23 m nie więcej.
Obrazek

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Danu »

Niekoniecznie, te 21-23 m to sa osobniki młode nie wpełni wyrośnięte , dorosłe jednak większe chociaż maksymalny rozmiar pozstanie oczywiście niepewny.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: Danu »

W chwilę przerwy poprawki wrzucę odnośnie tego co jest w ED, ale trzeba by jeszcze sporo rzeczy dopisać ktoś mógłby się tym zająć (rozbudową tego opisu) kto chętny ? :)

Do materiału kopalnego dopisałbym wzmiankę o tej ogromnej piszczeli alamozaura (pośrednio w ED jest napisane o przypisanych fragmentach kończyn itp)
Na właśnie 37 metrów długości szacuje się czasem nieoficjalnie puertozaura
Gdzie? bo jak długo zajmuje się wielkimi tytanozaurami nigdy nie widziałem oszacowania na 37 m. pozatym- puertazaura a nie puertozaura.
hociaż i dziś nie brakuje niskich szacunków – Paul (2010) szacuje go na zaledwie 20 metrów i 16 ton. Dane te wydają się być błędne, gdyż Fowler i Sullivan
skoro dopiero w 2011 roku zaczęto mówić o rozmiarach alamozaura to chyba nic dziwnego , że Paul tak podał w książce z 2010 roku.
Tylny kręg szyjny (SMP VP-1850) jest podobnych, a może nawet nieco większych rozmiarów od kręgu szyjnego Puertasaurus i Futalognkosaurus, co sugeruje zbliżone, olbrzymie rozmiary tych dinozaurów.
Ten krąg alamozaura to prawdopodobnie 11-13 a puertazaura 9, pozatym nie był aż tak duży, Hartman oszacował tego właściciela kręgu na 26 m tyle samo ile osobnik zrekonstruwaony w Perot (o tej rekonstrukcji też można dopisać)
Nie zaryzykowali jednak oszacowania masy alamozaura, ale można założyć, że alamozaur miał 30-35 (37?) metrów długości i ok. 50-88 ton
Na podstawie tego kręgu napewno nie miał tyle, tym bardziej , że samego argentynozaura obecnie ocenia się na 30 m długości.
Fowler na swojej stronie internetowej uważa, że kręg SMP VP-1850 był jeszcze nieco większych rozmiarów.
W prywatnej korespondecji powiedział mi, że znacznie przeszacowali rozmiary alamozaura jak i kręgu.
Na podstawie proporcji argentynozaura właściciela tej kości udowej (SMP VP-1625) można obliczyć na ok. 22-25 (27?) metrów długości, a ciężar na 24-35 ton.
przesadzone jakby skalować na podstawie rekonstrukcji, 22 m ale więcej to raczej nie.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Alamosaurus

Post autor: szerman »

Możesz zająć poprawę ;)
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ