[opis] Tonganosaurus (tonganozaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Posty: 3994
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Lokalizacja: B-B

[opis] Tonganosaurus (tonganozaur)

Post autor: szerman »

Tonganosaurus (tonganozaur):
Długość: ? m
Wysokość: ? m
Masa: ? t
Czas: wczesna jura
Miejsce: Chiny (Syczuan); formacja Yimen

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda
Mamenchisauridae
Tonganosaurus

Materiał kopalny:
Holotyp o numerze katalogowym MCDUT 14454 to niekompletny szkielet na którego składają się następujące szczątki: ok. 20 kręgów z całej długości kręgosłupa, kompletna prawa obręcz barkowa i prawa przednia kończyna, dystalny koniec lewej łopatki, obie całe kości kulszowe, kompletna prawa tylna kończyna, proksymalne i dystalne końce lewej kości udowej, kości śródstopia prawej kończyny (I, II, III, V), pazur tylnej kończyny, wyrostki neuralne i fragmenty żeber.

Diagnoza:
Pleurocele duże i głębokie, rozwinięte we wszystkich kręgach przedkrzyżowych, struktura kości jest mocna. Trzony kręgów szyjnych smukłe. Brzuszny kil (długi, wąski wyrostek) obecny na każdym trzonie kręgu szyjnego. Trzony tylnych kręgów szyjnych mają bardzo dobrze rozwinięte blaszki i wgłębienia. Zarówno blaszki i pleurocele są bardzo dobrze rozwinięte w kręgach grzbietowych. Trzony kręgów szyjnych i przednich grzbietowych są opistoceliczne; środkowych grzbietowych platyceliczne; tylne grzbietowe i przednie ogonowe amficeliczne. Trzony nie posiadają gąbczastej struktury. Długość kończyny przedniej stanowi 80% długości kończyny tylnej. Zarówno kość ramienna, jak i udowa jest prosta i ma mocną budowę. Grzebień deltapektoralny (na kości ramiennej) i czwarty krętarz (na kości udowej) są dobrze rozwinięte.

Opis:
Tonganosaurus to wczesnojurajski zauropod, którego szczątki zostały odnalezione na południu prowincji Syczuan, w formacji skalnej Yimen. To kolejny, tak jak Mamenchisaurus i Omeisaurus chiński zauropod o wydłużonej jeszcze w stosunku do innych rodzajów szyi. Został zaklasyfikowany do mamenchizaurydów na podstawie trzeciego kręgu szyjnego i przednich kręgów ogonowych, a także pozostałych kręgów i kości kończyn, ponieważ ich morfologia najbardziej przypominała późniejszego – bo środkowojurajskiego – Omeisaurus.
Tonganosaurus to pierwszy wczesnojurajski przedstawiciel Sauropoda żyjącego w Chinach od czasu opisania Gongxianosaurus w 1998 roku. Odkrycie tonganozaura jest bardzo ważne dla zrozumienia filogenezy wczesnych zauropodów. Jedyny gatunek, T. hei, został opisany wraz z rodzajem przez zespół chińskich paleontologów w 2010 roku.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Tonganosaurus wywodzi się z miejsca, gdzie odnaleziono jego szczątki – Tong’an. Epitet gatunkowy hei honoruje naukowca He Xinlu, m.in. współautora opisu wczesnego pterozaura Angustinaripterus.

Spis gatunków:
Tonganosaurus Li, Yang, Liu i Wang, 2010
Tonganosaurus hei Li, Yang, Liu i Wang, 2010

Bibliografia:
Li, Kui; Yang, Chun-Yan; Liu, Jian and Wang, Zheng-Xin (2010). "A new sauropod dinosaur from the Lower Jurassic of Huili, Sichuan, China". Vertebrata PalAsiatica 48 (3): 185-202.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 6695
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [opis] Tonganosaurus (tonganozaur)

Post autor: nazuul »

szerman pisze: kręgach przedsakralnych
przedkrzyżowych
szerman pisze: Obie blaszki i pleurocele bardzo dobrze rozwinięte u kręgów grzbietowych.
Zarówno blaszki i pleurocele są bardzo dobrze rozwinięte w kręgach grzbietowych.
szerman pisze: platycoelous
platyceliczne (jak opistoceliczne przed chwila)
szerman pisze: amphicoelous
jw? Amfi-
szerman pisze: Zarówno kość ramienna, jak i udowa jest prosta i ma mocną budowę.
jeszcze nalęzy dodać, że
Grzebień deltapektoralny (na kości ramiennej) i czwarty krętarz (na kości udowej) są dobrze rozwinięte
szerman pisze: Został zaklasyfikowany do mamenchizaurydów na podstawie trzeciego kręgu szyjnego i przednich kręgów ogonowych, ponieważ ich morfologia najbardziej przypominała późniejszego – bo środkowojurajskiego – Omeisaurus.
tyle z abstraktu, dalej można wyczytać, że cechy wspólne obu dotyczą też innych kręgów i budowy kończyn

Zrobione :)
MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ