[opis] Zigongosaurus (zigongozaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Zigongosaurus (zigongozaur)

Post autor: szerman »

Mimo, iż tak nie trafi do ED (chyba że jednak okaże się ważnym rodzajem), to postanowiłem go napisać, żeby choć trochę przybliżyć problem taksonomiczny z mamenchizaurem, a zwłaszcza z omeizaurem :) (Mam nadzieję, że przez poniższy tekst nie będzie więcej niewiadomych :lol: )
-------------------------------------------------------------------------------

Zigongosaurus (zigongozaur):
Długość: ok. 15 m
Wysokość: ? m
Masa: ? m
Czas: późna jura (oksford; 161,2-155,7 Ma)
Miejsce: środkowe Chiny (prowincja Syczuan); formacja Shangshaximiao

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda incertae sedis

Materiał kopalny:
Gatunek typowy wraz z rodzajem został opisany na podstawie osobnika o numerze katalogowym CV 00261, na którego składa się: kość szczękowa, częściowa żuchwa, kość potyliczna dolna.
Przypisany materiał: kości z pozostałych części szkieletu (m.in. kręgi), należące do kilku osobników.
Formalnie cały powyższy materiał kopalny zigongozaura należy obecnie do Mamenchisaurus fuxiensis.

Opis:
Zigongosaurus to na chwilę obecną nieważny rodzaj zauropoda, gdyż nie jest oficjalnie przypisany do niego żaden gatunek. Jego szczątki odnaleziono w środkowych Chinach w formacjach z późnej jury. Został opisany w 1976 roku przez trzech chińskich uczonych, mianowicie Hou, Zhao i Chu.
Niestety, tak jak inne chińskie zauropody o ekstremalnie długiej szyi, jak Mamenchisaurus i Omeisaurus, tak i Zigongosaurus posiada zawiłą systematykę. Na początku lat ’80 był przedstawiany w niektórych czasopismach popularnonaukowych jako przedstawiciel rodziny Brachiosauridae, do której należą najwyższe zwierzęta lądowe wszechczasów, jak Brachiosaurus altithorax, Giraffatitan brancai, Pelorosaurus, czy Sauroposeidon. Bywał także utożsamiany z Omeisaurus junghsiensis, ze względu na pewne podobieństwa anatomiczne, jak np. budowa kręgów. Jakby tego było mało, w 1983 r. Dong, Zhou i Zhang opisali nowy gatunek omeizaura, O. fuxiensis. Epitet gatunkowy został mu nadany nieprzypadkowo, gdyż paleontolodzy ci byli wówczas przekonani, iż mają do czynienia z tym samym zwierzęciem, co Z. fuxiensis, który wg nich jest kolejnym gatunkiem Omeisaurus. Jednak po pewnym czasie okazało się, że Omeisaurus fuxiensis to możliwy synonim innego z kolei omeizaura, mianowicie Omeisaurus junghsiensis, lub "O." changshouensis. W połowie lat ’90 Zhang i Chen zasugerowali, że materiał kopalny należący do O. fuxiensis powinno się przypisać do rodzaju Mamenchisaurus, gdyż jego szczątki spoczywały w pokładach bliższych mamenchizaurowi, niż omeizaurowi. Obecnie szczątki, na podstawie których został opisany pierwotnie ten rodzaj wraz z gatunkiem typowym Z. fuxiensis, są traktowane jako niepewny gatunek Mamenchisaurus fuxiensis, choć niektórzy (jak francuski uczony Valérie Martin-Rolland) twierdzą, że pierwotnie nadana odrębność rodzajowa tych szczątków jest słuszna. Jeśli tak, to nie można wykluczyć bliskiego pokrewieństwa między tymi zauropodami – oba posiadają bardzo długą szyję, ponadto występowały w tym samym rejonie w tym samym czasie.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Zigongosaurus znaczy "jaszczur z Zigong". Zigong to miasto leżące w prowincji Syczuan, znane m.in. z utworzenia w 1980 r. muzeum dinozaurów, w którym znajdują się okazy "strasznych jaszczurów", takich jak: przedstawiciele stegozaurów Gigantspinosaurus i Huayangosaurus, zauropod Omeisaurus, ornitopod Xiaosaurus i teropod Yangchuanosaurus hepingensis.

Spis gatunków:
Zigongosaurus Hou, Zhao i Chu, 1976
Z. fuxiensis Hou, Zhao i Chu, 1976 = Mamenchisaurus fuxiensis

Bibliografia:
1. http://en.wikipedia.org/wiki/Zigongosaurus
2. http://en.wikipedia.org/wiki/Zigong

Najprawdopodobniej podobnie wyglądał okaz CV 00261 (rekonstrukcja mamenchizaura):
Obrazek
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
polonozuch
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 263
Rejestracja: 31 marca 2011, o 16:06
Imię i nazwisko: Jakub Albert Starzyński
Lokalizacja: Lublin

Re: [opis] Zigongosaurus (zigongozaur)

Post autor: polonozuch »

szerman pisze:czy Sauropodeidon. Bywał także utożsamiany z Omeisaurus junghsiensis ... Dong, Zhou i Zhang opisali nowy gatunek omeizaura, O. fuxiensis .... wg nich jest kolejnym gatunkiem Omeisaurus. Jednak po pewnym czasie okazało się, że Omeisaurus fuxiensis to możliwy synonim innego z kolei omeizaura, mianowicie Omeisaurus junghsiensis, lub "O." changshouensis. W połowie lat ’90 Zhang i Chen zasugerowali, że materiał kopalny należący do O. fuxiensis powinno się przypisać do rodzaju Mamenchisaurus .... Z. fuxiensis, są traktowane jako niepewny gatunek Mamenchisaurus fuxiensis
Po pierwsze - Sauroposeidon nie Sauropodeidon.
Po drugie - za dużo linków o omeizaurze i mamenchizaurze
Obrazek
Nick na Steam/Uplay/Origin: HeedalPL

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Zigongosaurus (zigongozaur)

Post autor: szerman »

Literówka poprawiona, ale linki wg mnie są OK :) Kiedyś w ogóle ich nie dawałem, a później stwierdziłem, że to bardzo fajna rzecz. Z początku linkowania dawałem do danego taksonu tylko 1 link (nawet jak się pojawiał te 10 razy), ale teraz (tak jak tu) daje w każdej nazwie łacińskiej linka. Nie trzeba potem szukać tego jednego z odnośnikiem. Aha, zastosowałem tutaj taki myk, że ważne taksony są jeszcze wytłuszczone (też chodzi o nazwy łacińskie), natomiast n.d. i n.n. są samą kursywą, bez pogrubienia ;)
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ