Strona 1 z 1

[opis] Seitaad

: 23 sierpnia 2010, o 07:44
autor: szerman
Diagnoza nie jest pełna, jak na dinotacie. Mogę pozostałą część dopisać.
-------------------------------------------------------------------------

Seitaad (sejtad?):
Długość: ok. 2-2,5 m
Wysokość: ok. 1 m
Masa: ? t
Czas: wczesna jura (pliensbach – toark; 189,6-175,6 Ma)
Miejsce: USA (południowe Utah); dolne pokłady formacji Navajo

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Seitaad

Materiał kopalny:
Na holotyp o numerze UMNH VP 18040, będący artykułowanym szkieletem pozaczaszkowym, składają się następujące kości: pozostałości 11 kręgów grzbietowych, 16 żeber szyjnych, oba pasy piersiowe, prawie kompletna lewa kończyna przednia i częściowa prawa przednia, części miednicy, niekompletna lewa kończyna tylna oraz częściowo artykułowane żebra brzuszne (gastralia).

Diagnoza:
Nieeuzaropodowy zauropodomorf, różniący się od pozostałych bazalnych zauropodomorfów następującymi cechami (autapomorfie zaznaczone *): łuki neuralne środkowych kręgów grzbietowych prawie równe lub wyższe niż odpowiednie trzony; obecność wyraźnej płytki przyśrodkowego wyrostka łopatki wspierana tylnie do powierzchni stawu*; wystający wierzchołek naramienno-piersiowy przesunięty proksymalnie od główki kości ramiennej przez różne proksymalnie skierowane haki*; proksymalnie wypukły bok i rozszerzony proksymalnej powierzchni kości śródręcza I*; kość łonowa z poprzecznie wąskimi i wydłużonymi osłonami i stosunkowo nieduży otwór zasłonowy; rozszerzony pazur obecny na palcu II tylnej kończyny.

Opis:
Seitaad to roślinożerny dinozaur gadziomiedniczny należący do zauropodomorfów. Mimo niewielkich rozmiarów – długość holotypu ocenia się na około 2-2,5 metra – jest jednak bardzo ważnym odkryciem paleontologicznym. Jest tak dlatego, gdyż na terenie Ameryki Północnej zapis kopalny tej grupy dinozaurów w przedziale czasowym późny trias – wczesna jura (w którym one występowały) jest nieliczny. Analizy filogenetyczne sugerują bliskie pokrewieństwo z plateozaurydowymi lub massospondylrydowymi "prozauropodami". Jego szczątki odkryte w piaskowcach formacji Navajo są jednymi z najbardziej kompletnych szkieletów kopalnych kręgowców, które zostały tam odkryte. Gatunkiem typowym, a zarazem jedynym należącym do tego rodzaju jest Seitaad ruessi.

Etymologia:
Séít’áád to nazwa mitologicznego, piaskowego potwora znanego z folkloru Diné. Wierzono, że zakopuje on swe ofiary w wydmach – natomiast epitet gatunkowy honoruje młodego artystę, poetę, przyrodnika i podróżnika, Everetta Ruessa. Ruess zaginął w tajemniczych okolicznościach w 1934 roku w wieku zaledwie 20 lat, podczas eksplorowania południowych połaci stanu Utah.

Spis gatunków:
Seitaad Sertich i Loewen, 2010
Seitaad ruessi Sertich i Loewen, 2010

Bibliografia:
http://www.dinodata.org/index.php?optio ... &Itemid=67

http://www.paleodb.org/cgi-bin/bridge.p ... eal_user=1

Lokalizacja i rekonstrukcja (na biało zaznaczone kości należące do holotypu):
Obrazek

Holotyp Seitaad:
Obrazek

http://fc00.deviantart.net/fs70/i/2010/ ... less28.jpg
by Kahless

Re: [opis] Seitaad

: 23 sierpnia 2010, o 08:40
autor: Dino
szerman pisze: Diagnoza:
(...)wystający deltopectoral przesunięty proksymalnie od główki kości ramiennej przez różne proksymalnie skierowane haki*;
W bibliografii podane jest "deltopectoral crest", a więc "wierzchołek naramienno-piersiowy".
szerman pisze:Opis:
(...) Mimo niewielkich rozmiarów – długość holotypu ocenia się na około 2-2,5 metra – jest jednak bardzo ważnym odkryciem paleontologicznym.
Troszkę lepiej brzmiąca kolejność :P

Re: [opis] Seitaad

: 11 grudnia 2013, o 12:30
autor: Utahraptor
Jakiś czas temu poprawiłem hasło, jednak pojawiły się zarzuty, że systematyka nie jest w tabelce wyczerpująca. Ponieważ ten gatunek wiecznie wędruje na kladogramach, jego dokładna pozycja jest niepewna. Ostatni pewny klad to Plateosauria i tak jest w tabelce. Nie możemy tego uznać za wystarczające i zdjąć go z, i tak długiej, listy haseł do poprawy?

Re: [opis] Seitaad

: 11 grudnia 2013, o 22:24
autor: szerman
Utahraptor pisze:Jakiś czas temu poprawiłem hasło, jednak pojawiły się zarzuty, że systematyka nie jest w tabelce wyczerpująca. Ponieważ ten gatunek wiecznie wędruje na kladogramach, jego dokładna pozycja jest niepewna. Ostatni pewny klad to Plateosauria i tak jest w tabelce. Nie możemy tego uznać za wystarczające i zdjąć go z, i tak długiej, listy haseł do poprawy?
Ten dinek to jeden z tych powodów, dla których kladogramy w zauropodomorfach muszą być (wstyd, ale miałem to kiedyś wprowadzić, ale tego nie zrobiłem do dzisiaj...). Wówczas wystarczyłoby odesłać do strony z kladogramami i po problemie - a co do tabelki, to ostatni pewny + mogą być niepewne ze znakami "?" (o ile sytuacja nie jest bardzo skomplikowana).

Hasło do poprawy, ale raczej przez pierdółki, jak podpis mapki - "formacja piaskowiec Navajo" :lol: Gdyby istniał odnośnik do systematyki, to bym był za zdjęciem z rezerwacji, a tak to sam nie wiem.

PS zostawiłem sam link do rekonstrukcji Jakuba, bo obrazek za bardzo rościągał forum.


:arrow: EDIT poprawiłem parę szkopułów, ale co do meritum to pozostało tak jak było

Re: [opis] Seitaad

: 12 grudnia 2013, o 13:17
autor: Utahraptor
W tym problem, że sytuacja jest bardzo skomplikowana i prawie wszystkie opcje wewnątrz Plateosauria są możliwe. Dlatego zostawiłbym jak jest, a status "do poprawy" zdjął.

Re: [opis] Seitaad

: 13 grudnia 2013, o 18:48
autor: nazuul
A czy ktoś sprawdzał hasło? Czy "Diagnoza" jest poprawnie wpisana? Np. czy "obecność wyraźnej płytki przyśrodkowego wyrostka łopatki wspierana tylnie do powierzchni stawu" jest poprawnie sformułowane (por. presence of distinct plate-like medial process of the scapula contributing posteriorly to glenoid surface). Czy "diagnoza" jest kompletna? Czy to wpisane w "Pozycja systematyczna" jest wyczerpujące? Czy to naprawdę takie totalne incertae sedis, jak sugerujesz (którego to oznaczenia nie ma zresztą w tablce)? Bo na podstawie tekstu sądzić należy, że nie (massospondylid/platoezauryd/bliski anchizaurom). Por. np. prawdziwy incertae sedis - Monolophosaurus w Tetanurae. Źródło grafiki jest źle podane i ona sama jest niepodpisana.