[poprawiony opis] botriospondyl (Bothriospondylus)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
d_m

[poprawiony opis] botriospondyl (Bothriospondylus)

Post autor: d_m »

Botriospondyl (Bothriospondylus, "wykopane kręgi") to nieważny rodzaj zauropoda. Owen w 1875 roku ustanowił na bazie kilku kręgów nowy rodzaj i gatunek - Bothriospondylus suffossus. W poczet rodzaju, również na bazie bardzo fragmentarycznego materiału, zaliczył jeszcze kilka innych gatunków. W późniejszym czasie Bothriospondylus stał się taksonem-workiem, do którego zaliczano nowo opisane gatunki z różnych krajów (Anglia, Francja, Portugalia, Argentyna, Madagaskar) i z różnych czasów (jura - kreda). W 2010 roku Philip Mannion przeprowadził rewizję rodzaju.

Gatunki 'Bothriospondylus':
WIELKA BRYTANIA
* B. suffossus Owen, 1875 - nomen dubium - przedstawiciel Neosauropoda, młodsze synonimy to: Ornithopsis suffossus i Pleurocoelus suffossus - gatunek typowy, znany z siedmiu centrów kręgów grzbietowych i krzyżowych -> kimeryd;
* B. robustus Owen, 1875 - nomen dubium - przedstawiciel ?Macronaria, starszy synonim gatunku Marmarospondylus robustus, znany z kręgu grzbietowego -> baton;
* B. elongatus Owen, 1875 - nomen dubium - przedstawiciel Sauropoda, znany z kręgu grzbietowego z serii syntypowej Ornithopsis hulkei -> wczesna kreda;
* B. magnus Owen, 1875 - nomen dubium znany z jednego kręgu, młodszy synonim Ornithopsis hulkei, ważnego? przedstawiciela ?Titanosauriformes;
FRANCJA
* francuski Bothriospondylus - przedstawiciel ?Titanosauriformes;
PORTUGALIA
* portugalski Bothriospondylus - pięć zębów przedstawiciela ?Titanosauriformes;
MADAGASKAR
* B. madagascariensis Lydekker, 1895 - Titanosauriformes incertae sedis znany z izolowanych kręgów i fragmentów kończyn (część madagaskarskiego materiału wydzielono w ?ważny Lapparentosaurus madagascariensis);
ARGENTYNA
* argentyński Bothriospondylus -> rebbachizauryd Nopcsaspondylus alarconensis.

Nadgarstek u 'Bothriospondylus madagascariensis'
W roku 2007 Émilie Läng i Florent Goussard opisali budowę nadgarstka u ?Bothriospondylus madagascariensis. To bardzo ciekawe znalezisko, gdyż elementy nadgarstka zachowują… się rzadko, a jeśli już to raczej nie połą…czone - co utrudnia ich identyfikacje. U zauropodomorfów ta część szkieletu znana jest przede wszystkim u Massospondylus i Plateosaurs. Tym razem dokładna rekonstrukcja nadgarstka zauropoda możliwa była dzięki odnalezieniu na batońskim stanowisku Manary-Abo niemal kompletne szkieletu, opisanego przez Lavocata w 1955 roku, u którego kości kończyn przednich były połą…czone. Rekonstrukcja nadgarstka była możliwa m.in. dzięki temu, że w 1955 roku Lavocat wykonał jego odlew w terenie. Badania wykazały, że nadgarstek składa się z pięciu elementów - zazwyczaj u zauropodów występują… trzy lub mniej. Do tego kości ułożone są… aż w trzy rzędy. Autorzy podsumowują swoją pracę przedstawiają…c proponowaną… homologię kości madagaskarskiego zauropoda i hipotetycznego archozaurowego przodka.

Obrazek
Ryc. 1 - Trójwymiarowa rekonstrukcja dłoni i nadgarstka (źródło: Läng & Goussard, 2007)

Obrazek
Ryc. 2 - Robotnik na stanowisku Manary-Abo pozuje przy artykułowanej kończynie przedniej, 1954 rok (źródło: Läng & Goussard, 2007)

Literatura
Läng É. & Goussard, F. 2007. Redescription of the wrist and manus of ?Bothriospondylus madagascariensis: new data on carpus morphology in Sauropoda. Geodiversitas 29 (4): 549-560.
Mannion, P. 2010. A revision of the sauropod dinosaur genus 'Bothriospondylus' with a redescription of the type material of the Middle Jurassic form 'B. madagascariensis'. Palaeontology 53 (2): 277-296.
Ostatnio zmieniony 2 kwietnia 2010, o 17:29 przez d_m, łącznie zmieniany 1 raz.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Dawid Mazurek pisze:(...) niewaĹźny rodzaj (...)
Nie jestem pewien, co Mannion ma na myśli pisząc, że to invalid genus, ale - choć mogę się mylić - wydaje mi się, że nie można oficjalnie "unieważnić" rodzaju, bo może on (rodzaj) być tylko ważny, wątpliwy, "nieoficjalny" (nom. nudum) albo synonimiczny. Skoro gatunek typowy został formalnie opisany i nie zsynonimizowano go z innym gatunkiem, to rodzaj Bothriospondylus - ograniczony tylko do gatunku typowego - też byłby wątpliwy (nom. dubium).
Dawid Mazurek pisze:(...) siedmiu centr kręgów grzbietowych (...)
Nie powinno być "centrów"?
Dawid Mazurek pisze:(...) trzy, lub mniej (...)
Przecinek zbędny ;)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [poprawiony opis] botriospondyl (Bothriospondylus)

Post autor: szerman »

Dawid Mazurek pisze:B. madagascariensis Lydekker, 1895 - Titanosauriformes incertae sedis znany z izolowanych kręgów i fragmentów kończyn (cżęść madagaskarańskieo materiału wydzielono w ?ważny Lapparentosaurus madagascariensis)
część
Dawid Mazurek pisze:Autorzy podsumowują swoją pracę przedstawiając proponowaną homologię kości madagaskarskiego zauropoda i hipotetecznego archozaurowego przodka.
hipotecznego [raczej "hipotetycznego". "Hipoteczny" (=obciążający nieruchomość prawem zastawniczym) to może być np. kredyt :wink: . nazuul]
:arrow:EDIT :lol: Oczywiście że chodzi o hipotetyczny, ale po przeczytaniu opisu wszedłem w jego cytowanie, by zobaczyć błędy i akurat to słowo było podkreślone, tyle że nie czytając jeszcze raz tego zdania napisałem to, co napisałem :lol:
Ag.Ent pisze:
Dawid Mazurek pisze:(...) niewaĹźny rodzaj (...)
Nie jestem pewien, co Mannion ma na myśli pisząc, że to invalid genus, ale - choć mogę się mylić - wydaje mi się, że nie można oficjalnie "unieważnić" rodzaju, bo może on (rodzaj) być tylko ważny, wątpliwy, "nieoficjalny" (nom. nudum) albo synonimiczny.
Powiedzmy, że uznano po dokładniejszych badaniach wszystkie gatunki należące do jakiegoś rodzaju za wątpliwe, lub przeniesiono do innych rodzajów jako młodsze synonimy gatunków do nich należących. Wtedy rodzaj bez gatunku chyba może być unieważniony? Jeśli się nie mylę, to coś takiego spotkało cetiozaura. Z zauropodów podobny problem jest z tytanozaurem, kolejny takson-worek, który może być (albo wręcz na pewno jest?) zbiorem zupełnie różnych gatunków, nawet nie spokrewnionych ze sobą w bliższym stopniu. Niestety naukowcy z XIX w. nie mogli mieć takiej wiedzy, jak ich koledzy po fachu żyjący obecnie, teraz należy dokonywać rewizji opisanych przez nich gatunków, co właśnie ma miejsce :)

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:Powiedzmy, że uznano po dokładniejszych badaniach wszystkie gatunki należące do jakiegoś rodzaju za wątpliwe, lub przeniesiono do innych rodzajów jako młodsze synonimy gatunków do nich należących.
Zależy chyba od tego, co się stało z gatunkiem typowym :) Jeśli zsynonimizowano go z gatunkiem należącym do innego rodzaju, to sama nazwa rodzajowa też staje się chyba synonimem. Jeśli zaś gatunek typowy jest niediagnostyczny (na tyle, że uniemożliwia odróżnienie od innych rodzajów), to nazwa powoli odchodzi w zapomnienie, bo naukowcy rzadko stosują w swoich pracach nomina dubia :). Chyba że jest to nazwa o "historycznym znaczeniu", wtedy można podjąć działania, aby ją "uratować", jak to się stało z cetiozaurem właśnie (podobno teraz trwa głosowanie, czy zmienić gatunek typowy na diagnostyczny C. oxoniensis). Ale suffossus wciąż jest gatunkiem typowym rodzaju Bothriospondylus, tylko że wątpliwym, co chyba rzutuje na cały rodzaj (tak mi się wydaje, ale głowy sobie uciąć nie dam :)).

I jeszcze:
Dawid Mazurek pisze:madagaskarańskieo
madagaskarskiego

d_m

Post autor: d_m »

Poprawiłem wskazane literówki i póki co zostawiłem rodzaj nieważnym :wink:

ODPOWIEDZ