[opis] Xianshanosaurus (ksjanszanozaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Xianshanosaurus (ksjanszanozaur)

Post autor: szerman »

:arrow: EDIT Poprawiona czcionka.
----------------------------------------------------------------

Xianshanosaurus:
Długość: ?
Wysokość: ?
Masa: ?
Czas: późna kreda (cenoman; 99,6-93,5 Ma)
Miejsce: Chiny (prowincja Henan), Basen Ruyang, ''formacja Mangchuan''

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusaropoda
Neosauropoda
Xianshanosaurus

Materiał kopalny:
Do holotypu należą: 10 naturalnie artykułowanych przednich kręgów ogonowych i 1 łuk hemalny (KLR-07-62-6), prawie kompletna prawa kość krucza (KLR-07-62-59), kompletna lewa kość udowa (KLR-07-62-15) i kilka kompletnych (KLR-07-62-3a, KLR-07-62-59-1) i niekompletnych żeber.

Diagnoza:
Zauropod posiadający następujące cechy: Wydłużony ząb (41HIII-0015) o długości wynoszącej 4 centymetry z wyraźnym grzbietem na kości gnykowej powierzchni korony zęba. Ząb posiada ‘pomarszczone’ szkliwo i brak mu ząbkowania wzdłuż jego brzegu, podobnie jak u brachiozaura (Carpenter i Tidwell, 1998; Upchurch i in., 2004). Wyrostki neuralne przednich kręgów ogonowych w kształcie płatków z grubymi obszarami na ich środkowej części przedniej i tylnej powierzchni. Odrębne doły obecne na przednio-bocznej powierzchni podstawy wyrostka przedstawowego i przedniej powierzchni podstawy wyrostka poprzecznego. Otwór kości gnykowej znajduje się dokładnie na szwie łopatki z kością… gnykową…. Płytka wklęsłość obecna przy proksymalnym (bliższym) końcu żebra.

Paleoekologia:
Xianshanosaurus dzielił przestrzeń życiową z innymi zauropodami, takimi jak ogromne Huanghetitan i Ruyangosaurus. Z dinozaurów roślinożernych żyją…cych wraz z ksjanszanozaurem można także wymienić nodozauryda (lub ankylozauryda) Zhongyuansaurus, który z kolei zasiedlał inną… niszę ekologiczną…. Fauną pokładów Basenu Ruyang uzupełniają… liczne teropody: owiraptorozaur Luoyanggia liudianensis, nieopisany jeszcze ornitomimid, spinozaurydy, karnozaury odnalezione w okolicach miast Liudan i Santun w okręgu administracyjnym Ruyang, prowincja Henan. Listę teropodów uzupełniają… okazy należą…ce być może do dromeozaurydów.

Opis:
Dużych rozmiarów dinozaur długoszyi o niepewnej pozycji systematycznej, odnaleziony we wschodnich Chinach. Jak każdy przedstawiciel tej grupy dinozaurów gadziomiedniczych, był roślinożerny, posiadał wydłużoną… szyję oraz poruszał się na czterech kończynach. Na podstawie podobieństwa jego zęba do uzębienia Brachiosaurus można przypuszczać, że dinozaur ten może mieć pewne powiązania z brachiozaurydami. Jego morfologia przypomina także uzębienie jakie występuje u Euhelopus zdanskyi, natomiast różni się od innych zauropodów. Holotyp Xianshanosaurus znajduje się w Muzeum Geologii w Henan.

Etymologia:
Na nazwę rodzajową… składają… się Xianshan (góra Xian), w pobliżu której odnaleziono holotyp oraz greckie sauros (jaszczur, jaszczurka). Nazwę można więc przetłumaczyć jako ''jaszczur z Xian''. Z kolei epitet gatunkowy odnosi się do wsi Shijiagou, gdzie odkopano holotyp.

Spis gatunków:
Xianshanosaurus Lü, Xu, Jiang, Jia, Li, Yuan, Zhang i Ji Q., 2009
Xianshanosaurus shijiagouensis Lü, Xu, Jiang, Jia, Li, Yuan, Zhang i Ji Q., 2009

Bibliografia:
Lü, J., Xu, L., Jiang, X., Jia, S., Li, M., Yuan, C., Zhang, X. & Ji, Q. (2009) "A preliminary report on the new dinosaurian fauna from the Cretaceous of the Ruyang Basin, Henan province of Central China". Journal of Paleontological Society of Korea. 25 (1) 43-56
Ostatnio zmieniony 19 sierpnia 2010, o 20:37 przez szerman, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Xianshanosaurus (ksjanszanozaur)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:haemal arch
łuk hemalny
szerman pisze:korakoid
k. krucza, dalej tez to występuje
szerman pisze:Zauropod posiadający następujące cechy: Wydłużony ząb
Wydłużony pewnie z małej miało być
na DD jest:
Diagnosis: A large-sized sauropod bearing the following characters:
nie wiem tylko, czy duże rozmiary są elementem diagnozy
szerman pisze:Faunę pokładów Basenu Ruyang uzupełniają liczne teropody: nowy ornitomimid Luoyanggia liudianensis, nowy owiraptoryd
Luoyanggia liudianensis to ten owiraptoryd a ornitomimid jest nieopisany :) . O Luoyanggia nie pisałbym jako o owiraptorydzie, lecz jako o owiraptorozaurze (nie chce mi sie rozpisywać czemu - zob. o nich artykuł).
szerman pisze:Listę mięsożerców uzupełniają okazy należące być może do dromeozaurydów.
żeby było jasne: nie wiemy czy owiraptorozaury i ornitomimidy jadły mięso

Opisany w 2009 a nie 2010

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Xianshanosaurus (ksjanszanozaur)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:
szerman pisze:haemal arch
łuk hermalny
Dzięki, tego nie wiedziałem.
nazuul pisze:
szerman pisze:Faunę pokładów Basenu Ruyang uzupełniają liczne teropody: nowy ornitomimid Luoyanggia liudianensis, nowy owiraptoryd
Luoyanggia liudianensis to ten owiraptoryd a ornitomimid jest nieopisany :) . O Luoyanggia nie pisałbym jako o owiraptorydzie, lecz jako o owiraptorozaurze (nie chce mi sie rozpisywać czemu - zob. o nich artykuł).
Heh na odwrót napisałem :)
nazuul pisze:
szerman pisze:Listę mięsożerców uzupełniają okazy należące być może do dromeozaurydów.
żeby było jasne: nie wiemy czy owiraptorozaury i ornitomimidy jadły mięso
Zmieniłem mięsojadów na teropody. Dzięki za poprawki, reszta także poprawiona ;)

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

ksjanszanozaur
Obawiam się, że to raczej nie jest poprawne spolszczenie. :(

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Post autor: szerman »

Ag.Ent pisze:
ksjanszanozaur
Obawiam się, że to raczej nie jest poprawne spolszczenie. :(
Czyli powinno brzmieć śjanszanozaur... :?: A tak w ogóle:
Ag.Ent pisze:
nazuul pisze:Usuńmy spolszczenia jako niezbędną część opisu!
Ale tutaj się z Tobą zgadzam :)
Jestem za, ale tylko w przypadku naprawdę kontrowersyjnych polskich odpowiednikach, trudno przetłumaczalnych - niestety są one coraz powszechniejsze, najczęściej są to właśnie nowe gatunki odkryte w Chinach.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

szerman pisze:Czyli powinno brzmieć śjanszanozaur... :?:
Wnioskując na podstawie wiarygodnych spolszczeń chińskich nazw dinozaurów, wydaje mi się, że Xianshanosaurus to byłoby coś w rodzaju "sienszanozaur", ale głowy nie dam, bo niektóre spolszczenia mnie zaskakiwały, jak np.: Alxasaurus = alśazaur, Xuanhanosaurus = siuanhanozaur itd. :)
szerman pisze:Jestem za, ale tylko w przypadku naprawdę kontrowersyjnych polskich odpowiednikach, trudno przetłumaczalnych - niestety są one coraz powszechniejsze, najczęściej są to właśnie nowe gatunki odkryte w Chinach.
Owszem, "longów" będzie na pewno coraz więcej ;) Poza tym nie sądzę, by spolszczenia typu "tyranozaur" albo "diplodok" były kontrowersyjne :)

ODPOWIEDZ