[OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: nazuul »

Autor: Maciej Ziegler
Korekta: Marcin Szermański, Krzysztof Lichota, Tomasz Singer, Tomasz Skawiński


Abydosaurus (abydozaur)

długość: ~ 18-19 m
masa: ?
czas: ~ 104,5±1 (?-98) Ma
miejsce: USA - Utah (formacja Cedar Mountain - ogniwo Mussentuchit)
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Brachiosauridae


Wstęp
Abydosaurus to rodzaj brachiozauryda ze "środkowej" kredy, który żył na terenie dzisiejszego stanu Utah. Jest ważnym odkryciem, gdyż do niego należała pierwsza kompletna czaszka kredowego amerykańskiego zauropoda. Jego szczą…tki znaleziono w osadach formacji Cedar Mountain, blisko podstawy ogniwa Mussentuchit.

Etymologia
Nazwa rodzajowa powstała przez połą…czenie pochodzą…cych z greki słów sauros (jaszczur) i nazwy Abydos - miasta położonego nad Nilem (obecnie El Araba el Madfuna), które miało być miejscem pochówku Ozyrysa - egipskiego boga życia, śmierci i urodzaju, co jest aluzją… do holotypu Abydosaurus, którego czaszkę i szyję znaleziono w kamieniołomie górują…cym nad rzeką… Green River. Epitet gatunkowy honoruje Jacka McIntosha za jego wsparcie dla Dinosaur National Monument i badania nad zauropodami.

Materiał kopalny
Holotyp (DINO 16488) to kompletna, artykułowana czaszka połą…czona z czterema kręgami szyjnymi.
Materiał przypisany to kości czaszki trzech osobników - niemal kompletna i artykułowaną… czaszka (DINO 17849), artykułowany pysk (DINO 17848) oraz puszkę mózgowa i góra czaszki (DINO 39727).
Najprawdopodobniej do tego gatunku należały też znalezione w tym samym miejscu niekompletna miednica i kość krzyżowa połą…czona z ogonem, łopatka, kość ramienna i śródręcze.

Budowa
Abydosaurus cechuje się skierowanym do przodu bocznym wyrostkiem nosowym z brakiem tylnego haka, nosowym wyrostkiem kości szczękowej z grzbietowym połą…czeniem z kością… nosową…, kośćmi nosowymi pokrywają…cymi się niesymetrycznie w linii środkowej, mniejszymi od oczodołów nozdrzami zewnętrznymi, górnymi koronami zębów przesuniętymi dystalnie, trzonkami górnych zębów skręconymi w łuk o ką…cie prawie 45° i starciami zębów obecnymi tylko przyśrodkowo (diagnoza za Chure i in., 2010).
Abydosaurus miał mniej wydłużone kręgi szyjne niż Paluxysaurus i prawdopodobnie też Sauroposeidon. Jego zęby były cieńsze niż zęby wcześniejszych brachiozaurydów, co wpisuje się w trend zmniejszania ich szerokości zaobserwowany u wielu innych grup zauropodów.
W relacjach prasowych można spotkać się z twierdzeniami, że odnalezione osobniki są… młode - jednak jest to kwestia nierozstrzygnięta, choć to dość prawdopodobnie, gdy weźmie się pod uwagę rozmiary odnalezionych osobników. Jak nieoficjalnie podaje Brooks Britt, miały one ok. 9 m długości i ok. 3 m wysokości. Jednak obliczenia na podstawie długości kości ramiennych Brachiosaurus altithorax i Giraffatitan brancai wskazują…, że powinny mieć prawie dwukrotnie więcej. W każdym razie odnalezione czaszki mierzyły ok. 0,5 m długości a kość ramienna przypisana do Abydosaurus - ok. 1,6 m - tyle ile u Cedarosaurus (lecz jest znacznie szersza u tego pierwszego).


Spis gatunków:
Abydosaurus Chure, Britt, Whitlock i Wilson, 2010
A. mcintoshi Chure, Britt, Whitlock i Wilson, 2010


Źródła:
Chure, D., Britt, B.B., Whitlock, J.A. & Wilson, J.A. (2010) "First complete sauropod dinosaur skull from the Cretaceous of the Americas and the evolution of sauropod dentition". Naturwissenschaften, opublikowany online przed drukiem 24.02.2010, doi 10.1007/s00114-010-0650-6

http://en.wikipedia.org/wiki/Cedar_Moun ... ratigraphy
Abydosaurus.jpg
Rekonstrukcja A. mcintoshi. Autor: Michael Skrepnick. Kliknij aby powiększyć.
Rysunek pochodzi ze strony http://news.byu.edu/archive10-feb-abydosaurus.aspx
Jest tam też wiele zdjęć i filmik.
Ostatnio zmieniony 25 marca 2010, o 17:05 przez nazuul, łącznie zmieniany 5 razy.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Abydosaurus to rodzaj brachizauryda (...)
brachiozauryda

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:długość: ~ 9 m ?
masa: kilka t
Możesz dopisać wysokość, którą niżej w tekście umieściłeś i wynosi ona nieoficjalnie ok. 3 m.
nazuul pisze:Kość ramienna przypisana do Abydosaurus ma ok. 1,6 m
Jak to w końcu jest? 'Ramienna' lepiej brzmi niż 'ramieniowa', ale czy są zamienne, czy obie oficjalnie funkcjonują w polskiej terminologii anatomii?
http://www.anatomia.kaviorek.com/szkiel ... rna/06.jpg
:arrow: EDIT
PS Od dłuższego czasu zmienialiśmy kość ramienną na ramieniową w innych opisach ;)

Awatar użytkownika
Tomasz Singer
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1578
Rejestracja: 24 września 2007, o 09:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Tomasz Singer »

Coś nie zgadzają mi się szacowane rozmiary u tego rodzaju w porównaniu do wielkości czaszki i k. ramiennej. Jeżeli mierzyło by się jego wysokość jak u ssaków w kłębie to by się zgadzało, ale trzeba jeszcze doliczyć szyję, która jak u brachiozaurów przystało była spora. Nawet gdy u tej formy były proporcjonalnie krótsze niż u jego krewnych.
Inne moje spostrzeżenie to, że na rekonstrukcji otwory nosowe (lepiej to widać u zwierzęcia z prawej strony) powinny znajdować się niżej i bliżej przodu pyska, blisko początku zagłębienia towarzyszącemu nozdrzom zewnętrznym. Na całej tej rozciągłości zapewne znajdowały się fałdy skórne, które mogły czasami nadymać się jak balon. Był on jednak niższy niż u rodzaju Brachiosaurus, gdyż posiadał niższy "grzebień" nosowy.
Tomasz Singer

DINOZAURY

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz Singer pisze:Coś nie zgadzają mi się szacowane rozmiary u tego rodzaju w porównaniu do wielkości czaszki i k. ramiennej.
Mi też niespecjalnie, dlatego dałem z pytajnikami. To jest z filmiku z tej strony - może źle zrozumiałem: http://news.byu.edu/archive10-feb-abydosaurus.aspx
Przesłuchałem jeszcze raz - ok. 1:00 min Britt mówi, że miał 8-10 stóp w biodrach i 30 (ale tu nie jestem absolutnie pewnien) stóp długości.
Czaszka Giraffatitan ma tak na oko 60-70 cm (klik), a Abydosaurus ok. 50 cm - czyli nieznacznie mniej.

Moje obliczenia na podstawie kości ramiennej w porówananiu do Brachiosaurus altithorax i Giraffatitan brancai wskazują, że miał ok. 18-19 m. Wziąłem wymiary z Taylor, 2009 i wyliczone na ich podstawie dane z opisów:
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=3171
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 4078#34078

No to zmieniam na ~18-19 m długości, a wysokości nie piszę. Pamiętajmy jednak, że są to niepewne szacunki i te "~" ma dość szeroki margines błędu.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

nazuul pisze:Przesłuchałem jeszcze raz - ok. 1:00 min Britt mówi, że miał 8-10 stóp w biodrach i 30 (ale tu nie jestem absolutnie pewnien) stóp długości.
Tak mówi, ale zaznacza chwilę później, że chodzi o młodocianego osobnika (juvenile).

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: Danu »

Ostatnio analizuje pracke na temat Abydosaurus po konsultacjach z Nima Sassani wyszło na to, że abydozaur to prawdopodobnie gigantyczny zauropod. Pobrałem sobie supplementy do pracki tutaj są darmowe

http://link.springer.com/article/10.100 ... 010-0650-6

jest ich 7- zobaczcie do 3 jest tam mapka z kośćmi. Mniej więcej w lewej górze na tej siatce znajduje się wręcz gigantyczny fragment żebra, jeszcze nieskatalogowany. Sassani ocenił właściciela tego żebra na aż 29 m długości przy czym sam mówił , że to bardzo ostrożny szacunek. Patrząc na to żebro faktycznie wydaje się, że jest ogromne. Być może więc dorosły abydozaur był nawet największym znanym brachiozaurydem.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: nazuul »

O którą kość konkretnie chodzi?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: Danu »

Jak wejdziesz w ten link pobierzesz sobie supplement 3 do pracki ma on 4 strony. Tam jest taka mapka różnych osobników niektóre są podpisane, w lewym górnym rogu na tej siatce takiej jest fragment żebra który na moje oko ma około 150 cm. (w górnym rzędzie w 2 kratce od lewej na tej siatce)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: nazuul »

Danu pisze:fragment żebra który na moje oko ma około 150 cm. (w górnym rzędzie w 2 kratce od lewej na tej siatce)
Tak podejrzewałem, że o tą kość chodzi (ma ok. 160 cm). Skąd pomysł, że to jest żebro?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: Danu »

A co to jest jak nie żebro?
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: nazuul »

Nie wiadomo, na ile jest kompletna, prawidłowo odwzorowana ani w jakim widoku. To może być jakakolwiek kość kończyny, albo łopatka.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: Danu »

Nie wydaje mi się. Po 1 sam rozmiar udowa to to nie jest bo strasznie to cienkie jak na udo i nie ma rozszerzenia na "głowicach" ramienna tak samo wątpię ramienna moim zdaniem skromnym jest chyba na 6 kratce od lewej w górnym rogu. Pozostałe kości kończyn mając 160 cm też świadczyłyby o gigantycznym zauropodzie, na łopatkę to to totalnie nie wygląda. A ma bardzo jednostajny kształt i bardzo wąskie a wydłużone bardzo podobne do pozostałych mniejszych żeber, jedyne na co mi to wygląda to żebro, no chyba że jakoś wyjątkowo dziwnie ułożona bokiem inna kość w co wątpię. Ale to ma jakieś może z 15 cm szerokości jaki by to nie był rzut czy boczny czy taki czy owaki udowa, ramienna z każdej strony byłaby szersza przy tej długości.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: nazuul »

Jednak pozostaję przy swoim stwierdzeniu, że "Nie wiadomo, na ile jest kompletna, prawidłowo odwzorowana ani w jakim widoku", no i oczywiście na ile jest zdeformowana.

"extraordinary claims..."

Napisz może do Wilsona:
wilsonja@umich.edu
Załączniki
abydo quarry.PNG
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: Danu »

Hmm napisałem, ciekawe czy odpisze.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Ti58
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 308
Rejestracja: 8 czerwca 2020, o 21:29
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Re: [OPIS] Abydosaurus (abydozaur)

Post autor: Ti58 »

Jaka szerkosc ma to zebro i jaka szerokosc ma 3 zebro G. brancai?
Anchiornis :)

ODPOWIEDZ