[opis] Wintonotitan (wintonotytan)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

[opis] Wintonotitan (wintonotytan)

Post autor: szerman »

Wintonotitan (wintonotytan):
Długość: 15-16 m
Wysokość: ok. 4 m w kłębie; całkowita 5-6 m
Masa: 10–15 t
Czas: wczesna kreda (najpóźniejszy alb, ok. 100-98 Ma)
Miejsce: północno - wschodnia Australia (ok. 60 km na północny zachód od miasta Winton, Queensland)

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Macronaria
Camarasauroporpha
? Titanosauriformes
? Somphospondyli
Wintonotitan

Materiał kopalny:
Holotyp (QMF 7292) zawiera: lewą łopatkę, część lewej kości ramieniowej i prawą kość ramieniową, część lewej kości łokciowej, prawą kość łokciową, część prawej kości promieniowej i prawie kompletną lewą kość promieniową, prawie kompletne śródręcze prawej kończyny (kompletne kości śródręcza II-V, część I), fragmentaryczne kręgi grzbietowe i sakralne, żebra, część prawej kości biodrowej, prawą kość kulszową, kręgi ogonowe (odcinek przedni i środkowy), oraz liczne niezidentyfikowane fragmenty kości.

Opis:
Średniej wielkości zauropod, występujący na obszarze dzisiejszej północno-wschodniej Australii. Występował na tych terenach wraz z innym przedstawicielem Camarasauroporpha, Diamantinasaurus. Prawdopodobnie jego naturalnym wrogiem był Australovenator, teropod należący do allozauroidów, którego szczątki również zostały odnalezione w osadach formacji Winton. Można wykluczyć przynależność wintonotytana do brachiozaurów z racji innej budowy kręgów, żeber, łopatki oraz kości biodrowej i łonowej. Jego kości były pneumatyczne (puste w środku), w celu zmniejszenia wagi zwierzęcia.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa znaczy w wolnym tłumaczeniu 'Tytan z Winton' (miasta, nieopodal którego znaleziono szczątki w formacji skalnej o tej samej nazwie + titan, olbrzym z mitologii greckiej). Natomiast człon gatunkowy upamiętnia Keitha Wattsa, który odnalazł szczątki osobnika (uznawanego obecnie za holotyp) i przekazał je Muzeum w Queensland w 1974 roku.

Spis gatunków:
Wintonotitan Hocknull, White, Tischler, Cook, Calleja, Sloan i Elliott, 2009
Wintonotitan wattsi Hocknull, White, Tischler, Cook, Calleja, Sloan i Elliott, 2009

Bibliografia:
http://www.qm.qld.gov.au/features/dinos ... otitan.asp

http://www.dinodata.org/index.php?optio ... &Itemid=67

http://en.wikipedia.org/wiki/Wintonotitan

http://www.paleodb.org/cgi-bin/bridge.p ... eal_user=1

Carballido J.L., Rauhut O.W.M., Pol D., Salgado L. (2011): Osteology and phylogenetic relationships of Tehuelchesaurus benitezii (Dinosauria, Sauropoda) from the Upper Jurassic of Patagonia. The Linnean Society of London, DOI: 10.1111/j.1096-3642.2011.00723.x

Rekonstrukcja Wintonotitan:
Obrazek
Ostatnio zmieniony 22 października 2011, o 15:17 przez nazuul, łącznie zmieniany 15 razy.
Powód: +Carballido i i in.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Wintonotitan (wintonotytan)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:Czas: wczesna kreda (alb, 112-100 Ma)
sam koniec albu, tak na oko 105-99 Ma
całkowita 4-4,5 m *

(...)

* Wysokość całkowita szacowana dla tytanozaurów
czyli?
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Titanosauriformes
z kladogramów wynika, że na końcu jeszcze Somphospondyli i moze jeszcze ?Titanosauria (sensu Salgado et al. 1997, Wilson i Sereno 1998, Sereno 1998, ale już nie sensu Wilson i Upchurch 2003 - może by stosować tę ostatnią definicję, bo często Somphospondyli=Titanosauria wg tych pierwszych)
Występował na tych terenach wraz z innym przedstawicielem tytanozauroformów,
tytanozauryformów, albo po prostu tytanozaurokształtnych
w osadach Winton.
w osadach formacji Winton
Nie został jeszcze zakwalifikowany do żadnej rodziny przez naukowców, dlatego funkcjonuje w systematyce jako incertae sedis.
Rodziny? Czmu akurat jej? Po co go zaliczać do jakieś rodziny - wiele dinozaurów nie jest w żadnej jednostce systematycznej z tą rangą a mają całkiem stałą pozycję w filogenezie i nic strzsznego się nie dzieje. On nie jest z tego powodu incertae sedis, raczej dlatego że wyniki dwóch analiz kladystycznych w których jest ten takson dość mocno się różnią.
Raczej można wykluczyć przynależność wintonotytana do brachiozaurów, z racji dość delikatnej i lekkiej budowy kończyn przednich i innych niż u Brachiosauridae proporcji.
nie dlatego, tylko dlatego:
Hocknull et al., 2009 pisze:Wintonotitan wattsi is considered to be a somphospondylus
titanosauriform by possessing the following synapomorphies from
respective authorities: presence of prespinal laminae on dorsal
vertebra neural spines; neural arches positioned anteriorly in mid
and posterior caudal centra; broadly expanded and upwardly
directed preacetabular lobe of ilium; pubic peduncle perpendicular
to sacral axis [34]. Spongy somphospondylus presacral
vertebrae; dorsal ribs plank-like with pneumatic cavities; iliac
preacetabular process semicircular; scapular glenoid fossa bevelled
medially [36]. W. wattsi may be a member of the Titanosauria by
possessing the following synapomorphies: eye-shaped pleurocoels
in dorsal vertebrae [34]. Prominent olecranon process; ischial
blade plate-like [36]
Spis gatunkĂłw:
Wintonotitan wattsi Hocknull 2009
przecinek po autorze nazwy. To nie był sam Hocknull. Wyrazenie "et al." znaczy "i inni", a konkretnie to byli:
Hocknull, White, Tischler, Cook, Calleja, Sloan i Elliott

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Wintonotitan (wintonotytan)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:
szerman pisze:Czas: wczesna kreda (alb, 112-100 Ma)
sam koniec albu, tak na oko 105-99 Ma
EDIT:
Poprawione wg danych, które są tu:
http://www.qm.qld.gov.au/features/dinos ... otitan.asp
całkowita 4-4,5 m *

(...)

* Wysokość całkowita szacowana dla tytanozaurów
czyli?
No właśnie na te 4-4,5 m :wink: Poprawiłem nieco to zdanie, by było bardziej zrozumiałe.
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Titanosauriformes
z kladogramów wynika, że na końcu jeszcze Somphospondyli i moze jeszcze ?Titanosauria (sensu Salgado et al. 1997, Wilson i Sereno 1998, Sereno 1998, ale już nie sensu Wilson i Upchurch 2003 - może by stosować tę ostatnią definicję, bo często Somphospondyli=Titanosauria wg tych pierwszych)
Poprawione.
Występował na tych terenach wraz z innym przedstawicielem tytanozauroformów,
tytanozauryformów, albo po prostu tytanozaurokształtnych
To rĂłwnieĹź.
w osadach Winton.
w osadach formacji Winton
Yhym.
Nie został jeszcze zakwalifikowany do żadnej rodziny przez naukowców, dlatego funkcjonuje w systematyce jako incertae sedis.
Rodziny? Czmu akurat jej? Po co go zaliczać do jakieś rodziny - wiele dinozaurów nie jest w żadnej jednostce systematycznej z tą rangą a mają całkiem stałą pozycję w filogenezie i nic strzsznego się nie dzieje. On nie jest z tego powodu incertae sedis, raczej dlatego że wyniki dwóch analiz kladystycznych w których jest ten takson dość mocno się różnią.
Usunąłem to zdanie.
Raczej można wykluczyć przynależność wintonotytana do brachiozaurów, z racji dość delikatnej i lekkiej budowy kończyn przednich i innych niż u Brachiosauridae proporcji.
nie dlatego, tylko dlatego:
Hocknull et al., 2009 pisze:Wintonotitan wattsi is considered to be a somphospondylus
titanosauriform by possessing the following synapomorphies from
respective authorities: presence of prespinal laminae on dorsal
vertebra neural spines; neural arches positioned anteriorly in mid
and posterior caudal centra; broadly expanded and upwardly
directed preacetabular lobe of ilium; pubic peduncle perpendicular
to sacral axis [34]. Spongy somphospondylus presacral
vertebrae; dorsal ribs plank-like with pneumatic cavities; iliac
preacetabular process semicircular; scapular glenoid fossa bevelled
medially [36]. W. wattsi may be a member of the Titanosauria by
possessing the following synapomorphies: eye-shaped pleurocoels
in dorsal vertebrae [34]. Prominent olecranon process; ischial
blade plate-like [36]
Chętnie bym to napisał, ale niestety wymiękam przy takim angielskim, a i translatory/słowniki również...
Spis gatunkĂłw:
Wintonotitan wattsi Hocknull 2009
przecinek po autorze nazwy. To nie był sam Hocknull. Wyrazenie "et al." znaczy "i inni", a konkretnie to byli:
Hocknull, White, Tischler, Cook, Calleja, Sloan i Elliott
Dodane.
Ostatnio zmieniony 11 sierpnia 2009, o 12:58 przez szerman, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Wintonotitan (wintonotytan)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:
całkowita 4-4,5 m *

(...)

* Wysokość całkowita szacowana dla tytanozaurów
czyli?
No właśnie na te 4-4,5 m :wink: Poprawiłem nieco to zdanie, by było bardziej zrozumiałe.
Dalej nie wiem o co chodzi. O wysokość wintonotytana czy o wysokość tytanozaurów - te drugie raczej nie powinno, bo niektóre na pewno były wyższe.
Mierzyłem holotyp na podstawie ryc 2 zamieszczonej w pracce - kłąb to ok. 4 m, a głowę zapewne mógł podnieść na 6 m (zakłądając, że linie umieszczone przy szkieletach mają 1 m - nie napisali ile mają :P ).
Patrz obrazek: http://i25.tinypic.com/wrx8g7.jpg
Raczej można wykluczyć przynależność wintonotytana do brachiozaurów, z racji dość delikatnej i lekkiej budowy kończyn przednich i innych niż u Brachiosauridae proporcji.
nie dlatego, tylko dlatego:
Hocknull et al., 2009 pisze:Wintonotitan wattsi is considered to be a somphospondylus
titanosauriform by possessing the following synapomorphies from
respective authorities: presence of prespinal laminae on dorsal
vertebra neural spines; neural arches positioned anteriorly in mid
and posterior caudal centra; broadly expanded and upwardly
directed preacetabular lobe of ilium; pubic peduncle perpendicular
to sacral axis [34]. Spongy somphospondylus presacral
vertebrae; dorsal ribs plank-like with pneumatic cavities; iliac
preacetabular process semicircular; scapular glenoid fossa bevelled
medially [36]. W. wattsi may be a member of the Titanosauria by
possessing the following synapomorphies: eye-shaped pleurocoels
in dorsal vertebrae [34]. Prominent olecranon process; ischial
blade plate-like [36]
Chętnie bym to napisał, ale niestety wymiękam przy takim angielskim, a i translatory/słowniki również...
Zostawiłes tak jak było, ale to nie jest poprawne zdanie. Wintonotitan nie rożni się od brachiozaurydów tymi cechami które napisałeś, lecz jak wynika z cytowanego fragmentu budową kręgów, kości biodrowej, łonowej, łopatki i żeber :wink:
Spis gatunkĂłw:
Wintonotitan wattsi Hocknull 2009
przecinek po autorze nazwy. To nie był sam Hocknull. Wyrazenie "et al." znaczy "i inni", a konkretnie to byli:
Hocknull, White, Tischler, Cook, Calleja, Sloan i Elliott
Dodane.
Twój obecny zapis nie jest niepoprawny, ale zawsze w opisach dinozaurów na D.com! podawaliśmy wszystkich autorów :)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Wintonotitan (wintonotytan)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:
szerman pisze:
całkowita 4-4,5 m *

(...)

* Wysokość całkowita szacowana dla tytanozaurów
czyli?
No właśnie na te 4-4,5 m :wink: Poprawiłem nieco to zdanie, by było bardziej zrozumiałe.
Dalej nie wiem o co chodzi. O wysokość wintonotytana czy o wysokość tytanozaurów - te drugie raczej nie powinno, bo niektóre na pewno były wyższe.
Mierzyłem holotyp na podstawie ryc 2 zamieszczonej w pracce - kłąb to ok. 4 m, a głowę zapewne mógł podnieść na 6 m (zakłądając, że linie umieszczone przy szkieletach mają 1 m - nie napisali ile mają :P ).
Patrz obrazek: http://i25.tinypic.com/wrx8g7.jpg
Racja, z rysunku wynika, że w kłębie ma ok. 4, a nie 3 metry. Lecz opierałem się na tym:
http://www.qm.qld.gov.au/features/dinos ... otitan.asp
Mimo to zmieniłem rozmiary :smile: A z tymi tytanozaurami chodziło o to, że oszacowałem sobie jego maksymalną wysokość na podstawie jakiegoś tam przedstawiciela tej rodziny :F Usunięte :cool:
Raczej można wykluczyć przynależność wintonotytana do brachiozaurów, z racji dość delikatnej i lekkiej budowy kończyn przednich i innych niż u Brachiosauridae proporcji.
nie dlatego, tylko dlatego:
Hocknull et al., 2009 pisze:Wintonotitan wattsi is considered to be a somphospondylus
titanosauriform by possessing the following synapomorphies from
respective authorities: presence of prespinal laminae on dorsal
vertebra neural spines; neural arches positioned anteriorly in mid
and posterior caudal centra; broadly expanded and upwardly
directed preacetabular lobe of ilium; pubic peduncle perpendicular
to sacral axis [34]. Spongy somphospondylus presacral
vertebrae; dorsal ribs plank-like with pneumatic cavities; iliac
preacetabular process semicircular; scapular glenoid fossa bevelled
medially [36]. W. wattsi may be a member of the Titanosauria by
possessing the following synapomorphies: eye-shaped pleurocoels
in dorsal vertebrae [34]. Prominent olecranon process; ischial
blade plate-like [36]
Chętnie bym to napisał, ale niestety wymiękam przy takim angielskim, a i translatory/słowniki również...
Zostawiłes tak jak było, ale to nie jest poprawne zdanie. Wintonotitan nie rożni się od brachiozaurydów tymi cechami które napisałeś, lecz jak wynika z cytowanego fragmentu budową kręgów, kości biodrowej, łonowej, łopatki i żeber :wink:
JuĹź :wink: zmienione.
Spis gatunkĂłw:
Wintonotitan wattsi Hocknull 2009
przecinek po autorze nazwy. To nie był sam Hocknull. Wyrazenie "et al." znaczy "i inni", a konkretnie to byli:
Hocknull, White, Tischler, Cook, Calleja, Sloan i Elliott
Dodane.
Twój obecny zapis nie jest niepoprawny, ale zawsze w opisach dinozaurów na D.com! podawaliśmy wszystkich autorów :)
Się robi :razz:

EDIT:
Dodany materiał kopalny oparty na:
http://www.dinodata.org/index.php?optio ... &Itemid=67

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Wintonotitan (wintonotytan)

Post autor: nazuul »

ostatnio szerman aktualizuje opisy zauropodów w oparciu o nową pracę D'Emica; bardzo pożyteczna działalność.

W ramach tego także aktualizacja Wintonotitan:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... oldid=8291

zmieniłem jednak później kilka rzeczy: http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... oldid=8709
i myślę, że wymaga to komentarza:
- przywróciłem "?" przy nazwie Titanosauriformes, bo z jednego z wcześniej cytowanych źródeł to wynika (Carballido et al. 2011B). D'Emic twierdzi, że wintonotytan to tytanozauryform, lecz analiza filogenetyczna Carballido et al. wyklucza go z tego kladu - tutaj trudno powiedzieć, kto ma rację.
- usunąłem wzmiankę o D'Emicu w zdaniu, które informuje, że Diamantinasaurus jest znacznie bardziej zaawansowany niż Wintonotitan - to wynika też z Hocknull i in. 2009. Właściwie należy powiedzieć, że to jedyna zaproponowana dotąd hipoteza nt. relacji tych dwóch zauropodów
- dopisałem też w systematyce Laurasiformes (kompletnie niepotrzebnie nazwany klad >Tastavinisaurus~Saltasaurus, który w każdej analizie znajduje się gdzie indziej) z aż czterema znakami zapytania, bo z pięcu hipotez nt. filogenezy Wintonotitan tylko jedna umiejscawia go w Laurasiformes.
- usunąłem z bliliografii paleodb.org, bo nie widzę tam nic, co nie wynikałoby z innych cytowanych źródeł
- dodałem linkowanie DOI
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [opis] Wintonotitan (wintonotytan)

Post autor: szerman »

nazuul pisze:ostatnio szerman aktualizuje opisy zauropodów w oparciu o nową pracę D'Emica; bardzo pożyteczna działalność.
Dzięki :)
nazuul pisze:- dopisałem też w systematyce Laurasiformes (kompletnie niepotrzebnie nazwany klad >Tastavinisaurus~Saltasaurus
Właśnie to pominąłem, bo nazwa egzotyczna i na szeroką skalę nieużywana, ale niech zostanie tak jak jest teraz.
nazuul pisze:- usunąłem z bliliografii paleodb.org, bo nie widzę tam nic, co nie wynikałoby z innych cytowanych źródeł
Jeszcze się ostało z pierwotnej wersji na forum.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [opis] Wintonotitan (wintonotytan)

Post autor: nazuul »

szerman pisze:
nazuul pisze:- dopisałem też w systematyce Laurasiformes (kompletnie niepotrzebnie nazwany klad >Tastavinisaurus~Saltasaurus
Właśnie to pominąłem, bo nazwa egzotyczna i na szeroką skalę nieużywana, ale niech zostanie tak jak jest teraz.
to nie są istotne kryteria. Mamy nazwę z wyznaczonym zasięgiem (=zdefiniowaną), zatem stosujemy, jeśli jest to potencjalnie nazwa znajdująca się najniżej w systematyce, to bezwzględnie
zapewne powyższe kryteria spowodowały, że zawsze umieszczasz w systematyce Eusauropoda (która ma 3 różne i problematyczne definicje) a nigdy Gravisauria (porządnie zdefiniowane i przez to znacznie bardziej użyteczne)

Niestety pewnie tak. MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [opis] Wintonotitan (wintonotytan)

Post autor: Utahraptor »

Biologia, UW

ODPOWIEDZ