[Opis] Adeopapposaurus (adeopappozaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Adeopapposaurus (adeopappozaur)

Post autor: Tomasz »

Autor: Tomasz Sokołowski
Korekta: Tomasz Skawiński, Maciej Ziegler


Adeopapposaurus (adeopappozaur)

Wymiary:
- długość: 3 m
- masa: 150 kg
Występowanie:
- czas: wczesna jura
- miejsce: ogniwo Upper Pelitic, formacja Cañón del Colorado, prowincja San Juan (Argentyna)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Massospondylidae

Adeopapposaurus to rodzaj zauropodomorfa, który żył we wczesnej jurze na terenach obecnej środkowo-zachodniej Argentyny. Rodzaj ten został opisany w 2009 roku przez Ricardo Martineza na podstawie szczą…tków odkrytych w osadach formacji Cañón del Colorado, z począ…tku przypisanych do rodzaju Massospondylus. Martinez, opierają…c się na analizie Upchurcha i Barretta z 2007 roku (uznają…c ją… za wszechstronne i kompletne badanie, zawierają…ce wszystkie znane argentyńskie zauropodomorfy), doszedł do wniosku, że Adeopapposaurus jest taksonem siostrzanym dla Massospondylus z którym tworzą… klad nazywany Massospondylidae. Wskazuje na to głównie stosunek długości żuchwy do kości szczęki górnej, jednak sama ich budowa jest zróżnicowana u obu tych gatunków. Także obecność dodatkowego kręgu szyjnego u adeopappozaura różni te rodzaje.

Etymologia:
Jego nazwa pochodzi od łacińskiego wyrazu adeo, oznaczają…cego "oddalony", pappo - "jedzą…cy" (te dwa pierwsze człony nazwy dotyczą… stosunkowo długiej szyi, charakteryzują…cej nowo opisany takson) i saurus - "jaszczur". Epitet gatunkowy odnosi się do rejonu Mogna w prowincji San Juan w Argentynie.

Roślinożerność Adeopapposaurus
Zwyczaje żywieniowe "prozauropodów" i ich adaptacje do roślinożerności były wielokrotnie omawiane w cią…gu ostatnich kilkudziesięciu lat (Lull, 1953; Bond, 1955; Swinton, 1970; Raath, 1974; Cooper, 1981; Galton, 1985, 1986, 1990; Crompton i Attridge, 1986; Norman i Weishampel, 1991; Barrett, 2000; Galton i Upchurch, 2004; Barrett i Upchurch, 2005, 2007). Gady te były prawdopodobnie pierwszymi ziemskimi kręgowcami przystosowanymi do odżywiania się roślinnością… rosną…cą… na wysokości powyżej metra (Galton, 1985), choć niektóre tapinocefale mogły osią…gną…ć to już wcześniej. Prawdopodobnie była to jedna z przyczyn tak znacznego rozprzestrzenienia się "prozauropodów" w późnym triasie. Głównymi cechami odróżniają…cymi je od innych podstawowych grup żyją…cych w tamtych czasach były: znaczna długość ciała, redukcja wielkości czaszki, piłkowane zęby, gastrolity i zdolność do stawania na tylnych łapach i podpierania się ogonem, która znacznie poszerzyła ich pionowy zasięg dostępności roślin. W dodatku Adeopopposaurus posiadał unikalne cechy takie jak: (1) żuchwa o 10 mm krótsza od górnej szczęki podobnie jak u Massospondylus (Attridge et al., 1985; Crompton i Attridge, 1986). U adeopappozaura długość żuchwy (czyli odległość między rostralną… częścią… kości zębowej, a dalszym grzbietem stawu skroniowo-żuchwowego) jest o 10% większa niż łą…czna długość kości przedszczękowej, szczękowej, jarzmowej, kwadrato-jarzmowej i kwadratowej. Ten zgryz różni się od tych obecnych u innych bazalnych zauropodomorfów; (2) boczna powierzchnia kości przedszczękowej ma wypukłość lub kostne zgrubienie podobne do tych u Riojasaurus i Plateosaurus; (3) obecność dużych otworów nerwowo-naczyniowych w pionowym rzędzie na bocznej powierzchni kości przedszczękowej; (4 i 5) szereg dużych otworów graniczą…cych przez zgrubienie z szeregami otworów w subwertykalnym rzędzie, na powierzchni bocznej wewnętrznego końca kości zębowej; (6) jedenaście wydłużonych kręgów szyjnych.

Cechy kości szczękowej i zębowej wskazują… na obecność rogowego dzioba. Choć jego obecność była wykazywana u innych zauropodomorfów (Attridge, 1985; Crompton i Attridge, 1986; Sereno, 1997, 2007) to w ostatnich pracach była zaledwie rozważana (Barrett i Upchurch, 2007), być może z powodu małej ilości dowodów popierają…cych obecność żuchwowych i przedszczękowych dziobów u wszystkich znanych bazalnych zauropodomorfów, z wyją…tkiem zakończonej platformą… kości przedszczękowej u Riojasaurus. Kości adeopappozaura dowodzą… istnienia zarówno dzioba w górnej jak i dolnej szczęce. Choć proponowano, że wskazuje to na obecność mobilnych warg, takich jak np. u obecnie żyją…cych hippopotamów, wydaje się mało prawdopodobne by dinozaury posiadały podobne. Posiadają…c rogowy dziób wchodzą…cy w skład narzą…du przeżuwania (masticatory apparatus), wraz z stosunkowo długą… szyją… (dzięki obecności dodatkowego kręgu szyjnego), Adeopapposaurus mógł znacznie łatwiej pożywiać się roślinnością… (możliwość cięcia roślin i dalszego zasięgu).

Materiał kopalny:
* Holotyp
- PVSJ610, niekompletny szkielet zawierają…cy kompletną… czaszkę z żuchwą… w okluzji, kompletną… serię kręgów szyjnych, grzbietowych i krzyżowych, dziewięć artykułowanych kręgów ogonowych z szewronami, obręcz piersiowa, kości kończyn przednich, niekompletny pas miedniczny oraz kości kończyn tylnych.
* Hypodigmy:
- PVSJ568, niekompletny szkielet składają…cy się z częściowo artykułowanej czaszki, dźwigacz, obrotnik, cztery artykułowane kręgi ogonowe (X-XIII) oraz inne fragmenty nieokreślonych kręgów, dalszy koniec kości udowej, kość piszczelowa i strzałkowa, kość skokowa i piętowa, dwie dalsze kości stępu (II i IV) i inne kości prawej stopy.
- PVSJ569, niekompletny szkielet, mniejszy od holotypu, zawierają…cy drugi i trzeci kręg krzyżowy bez kolców neuralnych, sześć krzyżowych "żeber", czterdziesty szósty kręg ogonowy, niekompletną… miednicę (bez kości biodrowej i łonowej), kończynę tylną… bez strzałki oraz wszystkich paliczków.
- PVSJ570, drugi kręg krzyżowy oraz centralny fragment kości ramiennej
Adeopapposaurus01.jpg
Źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... rus_BW.jpg
Adeopapposaurus02.jpg
Czaszka adeopappozaura.
Źródło: Ricardo N. Martínez (2009)
Ostatnio zmieniony 12 maja 2009, o 12:25 przez Tomasz, łącznie zmieniany 6 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

wszystkie znane argentyńskie zauropodmorfy
brak "o"
Gady te były pierwszymi ziemskimi kręgowcami przystosowanymi do odżywiania się roślinnością rosnącą na wysokości powyżej metra
ja bym tego nie pisał, bo nie wiadomo jak to było choćby z tapinocefalami
stawu skroniowo-żuchwowego)jest o 10% większa niż łącza
spacja,łączna
Choć jej obecność była wykazywana u
jego
zakończonej platformą kości przedszczekowej
kompletną serie kręgów szyjnych
dwie dalsze kości stepu (II i IV)
ę

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

ja bym tego nie pisał, bo nie wiadomo jak to było choćby z tapinocefalami
Właściwie zdanie to było tłumaczone wprost z pracy opisującej Adeopapposaurus. Dodam wyraz "prawdopodobnie" to powinno być ok ;)

Resztę również poprawiłem ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 6693
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [Opis] Adeopapposaurus (adeopappozaur)

Post autor: nazuul »

Ale żeś opisa walnął! Wow! :D :lol:

Ale jak zawsze nie ujdzie na sucho parę nieścicłości (bo jakoś "błędami" z czystym sumieniem tego nazwać nie można :mrgreen: )
Tomasz pisze:
ja bym tego nie pisał, bo nie wiadomo jak to było choćby z tapinocefalami
Właściwie zdanie to było tłumaczone wprost z pracy opisującej Adeopapposaurus. Dodam wyraz "prawdopodobnie" to powinno być ok ;)
hmmm jednak wspomnienie w opisie o tapinocefalach wydaje się roztropne :wink:
Tomasz pisze:- miejsce: ogniwo Upper Pelitic, formacja Canon del Colorado

[...]

Rodzaj ten został opisany w 2009 roku przez Ricardo Martineza na podstawie szczątków odkrytych w osadach formacji Canon del Colorado
CañĂłn
Adeopapposaurus to rodzaj zauropodomorfa, który żył we wczesnej jurze na terenach obecnej centralno-zachodniej Argentyny.
"środkowo" jakoś tak bardziej pasuje
Martinez, opierając się na analizie Upchurcha i Barretta z 2007 roku (uznając ją za wszechstronne i kompletne badanie, zawierające wszystkie znane argentyńskie zauropodomorfy), doszedł do wniosku, że Adeopapposaurus jest taksonem siostrzanym dla Massospondylus.
doszedł do wniosku, a programik do analiz kladystycznych potwierdził, że oba tworza klad nazywany Massospondylidae :wink:
Głównymi cechami odróżniającymi je od ówczesnych podstawowych grup były: znaczna długość ciała, redukcja wielkości czaszki, piłkowane zęby, gastrolity i the capacity for a tripodal posture (?), która znacznie poszerzyła ich pionowy zasięg dostępności roślin.
"podstawowych grup"? Możesz jaśniej?
"the capacity for a tripodal posture" = zdolność do stawania na tylnych łapach i podpierania się ogonem (chyba :) )
W dodatku Adeopopposaurus posiadał unikalne cechy takie jak: (1) żuchwa o 10 mm krótsza od górnej szczęki podobnie jak u Massospondylus (Attridge et al, 1985; Crompton i Attridge, 1986).
et al - po "al" zapomniałes kropki
jedenaście anteroposterioralnych wydłużonych kręgów szyjnych.
anterior to przód, posterior - tył; czyli choodzi o wszystkie kręgi - z całej szyi :)
dziewięć wyartykułowanych kręgów ogonowych
niekompletny szkielet składający się z częściowo wyartykułowanej czaszki,
cztery wyartykułowane kręgi ogonowe (X-XIII)
artykułowanych/połączonych ze sobą (a nie rozsypanych :wink: )
"wyartykułować" to chyba coś innego znaczy :wink:
zawierający drugi i trzeci kręg krzyżowy bez kolców neuralnych, sześć krzyżowych "żeber", czterdziesty szósty kręg ogonowy, niekompletna miednica (bez kości biodrowej i łonowej), kończyna tylna bez strzałki oraz wszystkich paliczków.
niekompletną miednicę (bez kości biodrowej i łonowej), kończynę tylną bez strzałki oraz wszystkich paliczków.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2171
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

"podstawowych grup"? Możesz jaśniej?
Zacytuje prosto z artykułu:
other basal groups
czyli "innych bazalnych grup" ;) (autorowi zapewne chodziło o inne grupy gadów żyjące w tamtych czasach) po prostu zamiast "bazalnych" napisałem "podstawowych". Zmianie na bazalne :)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

ODPOWIEDZ