Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 17 października 2019, o 03:59

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [Opis] Adeopapposaurus (adeopappozaur)
PostNapisane: 11 maja 2009, o 16:40 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Autor: Tomasz Sokołowski
Korekta: Tomasz Skawiński, Maciej Ziegler


Adeopapposaurus (adeopappozaur)

Wymiary:
- długość: 3 m
- masa: 150 kg
Występowanie:
- czas: wczesna jura
- miejsce: ogniwo Upper Pelitic, formacja Cañón del Colorado, prowincja San Juan (Argentyna)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Massospondylidae

Adeopapposaurus to rodzaj zauropodomorfa, który żył we wczesnej jurze na terenach obecnej środkowo-zachodniej Argentyny. Rodzaj ten został opisany w 2009 roku przez Ricardo Martineza na podstawie szczą…tków odkrytych w osadach formacji Cañón del Colorado, z począ…tku przypisanych do rodzaju Massospondylus. Martinez, opierają…c się na analizie Upchurcha i Barretta z 2007 roku (uznają…c ją… za wszechstronne i kompletne badanie, zawierają…ce wszystkie znane argentyńskie zauropodomorfy), doszedł do wniosku, że Adeopapposaurus jest taksonem siostrzanym dla Massospondylus z którym tworzą… klad nazywany Massospondylidae. Wskazuje na to głównie stosunek długości żuchwy do kości szczęki górnej, jednak sama ich budowa jest zróżnicowana u obu tych gatunków. Także obecność dodatkowego kręgu szyjnego u adeopappozaura różni te rodzaje.

Etymologia:
Jego nazwa pochodzi od łacińskiego wyrazu adeo, oznaczają…cego "oddalony", pappo - "jedzą…cy" (te dwa pierwsze człony nazwy dotyczą… stosunkowo długiej szyi, charakteryzują…cej nowo opisany takson) i saurus - "jaszczur". Epitet gatunkowy odnosi się do rejonu Mogna w prowincji San Juan w Argentynie.

Roślinożerność Adeopapposaurus
Zwyczaje żywieniowe "prozauropodów" i ich adaptacje do roślinożerności były wielokrotnie omawiane w cią…gu ostatnich kilkudziesięciu lat (Lull, 1953; Bond, 1955; Swinton, 1970; Raath, 1974; Cooper, 1981; Galton, 1985, 1986, 1990; Crompton i Attridge, 1986; Norman i Weishampel, 1991; Barrett, 2000; Galton i Upchurch, 2004; Barrett i Upchurch, 2005, 2007). Gady te były prawdopodobnie pierwszymi ziemskimi kręgowcami przystosowanymi do odżywiania się roślinnością… rosną…cą… na wysokości powyżej metra (Galton, 1985), choć niektóre tapinocefale mogły osią…gną…ć to już wcześniej. Prawdopodobnie była to jedna z przyczyn tak znacznego rozprzestrzenienia się "prozauropodów" w późnym triasie. Głównymi cechami odróżniają…cymi je od innych podstawowych grup żyją…cych w tamtych czasach były: znaczna długość ciała, redukcja wielkości czaszki, piłkowane zęby, gastrolity i zdolność do stawania na tylnych łapach i podpierania się ogonem, która znacznie poszerzyła ich pionowy zasięg dostępności roślin. W dodatku Adeopopposaurus posiadał unikalne cechy takie jak: (1) żuchwa o 10 mm krótsza od górnej szczęki podobnie jak u Massospondylus (Attridge et al., 1985; Crompton i Attridge, 1986). U adeopappozaura długość żuchwy (czyli odległość między rostralną… częścią… kości zębowej, a dalszym grzbietem stawu skroniowo-żuchwowego) jest o 10% większa niż łą…czna długość kości przedszczękowej, szczękowej, jarzmowej, kwadrato-jarzmowej i kwadratowej. Ten zgryz różni się od tych obecnych u innych bazalnych zauropodomorfów; (2) boczna powierzchnia kości przedszczękowej ma wypukłość lub kostne zgrubienie podobne do tych u Riojasaurus i Plateosaurus; (3) obecność dużych otworów nerwowo-naczyniowych w pionowym rzędzie na bocznej powierzchni kości przedszczękowej; (4 i 5) szereg dużych otworów graniczą…cych przez zgrubienie z szeregami otworów w subwertykalnym rzędzie, na powierzchni bocznej wewnętrznego końca kości zębowej; (6) jedenaście wydłużonych kręgów szyjnych.

Cechy kości szczękowej i zębowej wskazują… na obecność rogowego dzioba. Choć jego obecność była wykazywana u innych zauropodomorfów (Attridge, 1985; Crompton i Attridge, 1986; Sereno, 1997, 2007) to w ostatnich pracach była zaledwie rozważana (Barrett i Upchurch, 2007), być może z powodu małej ilości dowodów popierają…cych obecność żuchwowych i przedszczękowych dziobów u wszystkich znanych bazalnych zauropodomorfów, z wyją…tkiem zakończonej platformą… kości przedszczękowej u Riojasaurus. Kości adeopappozaura dowodzą… istnienia zarówno dzioba w górnej jak i dolnej szczęce. Choć proponowano, że wskazuje to na obecność mobilnych warg, takich jak np. u obecnie żyją…cych hippopotamów, wydaje się mało prawdopodobne by dinozaury posiadały podobne. Posiadają…c rogowy dziób wchodzą…cy w skład narzą…du przeżuwania (masticatory apparatus), wraz z stosunkowo długą… szyją… (dzięki obecności dodatkowego kręgu szyjnego), Adeopapposaurus mógł znacznie łatwiej pożywiać się roślinnością… (możliwość cięcia roślin i dalszego zasięgu).

Materiał kopalny:
* Holotyp
- PVSJ610, niekompletny szkielet zawierają…cy kompletną… czaszkę z żuchwą… w okluzji, kompletną… serię kręgów szyjnych, grzbietowych i krzyżowych, dziewięć artykułowanych kręgów ogonowych z szewronami, obręcz piersiowa, kości kończyn przednich, niekompletny pas miedniczny oraz kości kończyn tylnych.
* Hypodigmy:
- PVSJ568, niekompletny szkielet składają…cy się z częściowo artykułowanej czaszki, dźwigacz, obrotnik, cztery artykułowane kręgi ogonowe (X-XIII) oraz inne fragmenty nieokreślonych kręgów, dalszy koniec kości udowej, kość piszczelowa i strzałkowa, kość skokowa i piętowa, dwie dalsze kości stępu (II i IV) i inne kości prawej stopy.
- PVSJ569, niekompletny szkielet, mniejszy od holotypu, zawierają…cy drugi i trzeci kręg krzyżowy bez kolców neuralnych, sześć krzyżowych "żeber", czterdziesty szósty kręg ogonowy, niekompletną… miednicę (bez kości biodrowej i łonowej), kończynę tylną… bez strzałki oraz wszystkich paliczków.
- PVSJ570, drugi kręg krzyżowy oraz centralny fragment kości ramiennej

Załącznik:
Adeopapposaurus01.jpg
Adeopapposaurus01.jpg [ 22.81 KiB | Przeglądane 2449 razy ]
Źródło: http://upload.wikimedia.org/wikipedia/c ... rus_BW.jpg

Załącznik:
Adeopapposaurus02.jpg
Adeopapposaurus02.jpg [ 77.51 KiB | Przeglądane 2449 razy ]
Czaszka adeopappozaura.
Źródło: Ricardo N. Martínez (2009)

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Ostatnio edytowano 12 maja 2009, o 12:25 przez Tomasz, łącznie edytowano 6 razy

Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 18:44 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 lipca 2008, o 14:37
Posty: 1012
Lokalizacja: beWYRYhills
Cytuj:
wszystkie znane argentyńskie zauropodmorfy

brak "o"

Cytuj:
Gady te były pierwszymi ziemskimi kręgowcami przystosowanymi do odżywiania się roślinnością rosnącą na wysokości powyżej metra

ja bym tego nie pisał, bo nie wiadomo jak to było choćby z tapinocefalami

Cytuj:
stawu skroniowo-żuchwowego)jest o 10% większa niż łącza

spacja,łączna

Cytuj:
Choć jej obecność była wykazywana u

jego

Cytuj:
zakończonej platformą kości przedszczekowej

Cytuj:
kompletną serie kręgów szyjnych

Cytuj:
dwie dalsze kości stepu (II i IV)

ę


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 11 maja 2009, o 19:07 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
ja bym tego nie pisał, bo nie wiadomo jak to było choćby z tapinocefalami

Właściwie zdanie to było tłumaczone wprost z pracy opisującej Adeopapposaurus. Dodam wyraz "prawdopodobnie" to powinno być ok ;)

Resztę również poprawiłem ;)

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł: Re: [Opis] Adeopapposaurus (adeopappozaur)
PostNapisane: 11 maja 2009, o 19:57 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6484
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Ale żeś opisa walnął! Wow! :D :lol:

Ale jak zawsze nie ujdzie na sucho parę nieścicłości (bo jakoś "błędami" z czystym sumieniem tego nazwać nie można :mrgreen: )

Tomasz napisał(a):
Cytuj:
ja bym tego nie pisał, bo nie wiadomo jak to było choćby z tapinocefalami

Właściwie zdanie to było tłumaczone wprost z pracy opisującej Adeopapposaurus. Dodam wyraz "prawdopodobnie" to powinno być ok ;)
hmmm jednak wspomnienie w opisie o tapinocefalach wydaje się roztropne :wink:

Tomasz napisał(a):
- miejsce: ogniwo Upper Pelitic, formacja Canon del Colorado

[...]

Rodzaj ten został opisany w 2009 roku przez Ricardo Martineza na podstawie szczątków odkrytych w osadach formacji Canon del Colorado
CañĂłn

Cytuj:
Adeopapposaurus to rodzaj zauropodomorfa, który żył we wczesnej jurze na terenach obecnej centralno-zachodniej Argentyny.
"środkowo" jakoś tak bardziej pasuje

Cytuj:
Martinez, opierając się na analizie Upchurcha i Barretta z 2007 roku (uznając ją za wszechstronne i kompletne badanie, zawierające wszystkie znane argentyńskie zauropodomorfy), doszedł do wniosku, że Adeopapposaurus jest taksonem siostrzanym dla Massospondylus.
doszedł do wniosku, a programik do analiz kladystycznych potwierdził, że oba tworza klad nazywany Massospondylidae :wink:

Cytuj:
Głównymi cechami odróżniającymi je od ówczesnych podstawowych grup były: znaczna długość ciała, redukcja wielkości czaszki, piłkowane zęby, gastrolity i the capacity for a tripodal posture (?), która znacznie poszerzyła ich pionowy zasięg dostępności roślin.
"podstawowych grup"? Możesz jaśniej?
"the capacity for a tripodal posture" = zdolność do stawania na tylnych łapach i podpierania się ogonem (chyba :) )

Cytuj:
W dodatku Adeopopposaurus posiadał unikalne cechy takie jak: (1) żuchwa o 10 mm krótsza od górnej szczęki podobnie jak u Massospondylus (Attridge et al, 1985; Crompton i Attridge, 1986).
et al - po "al" zapomniałes kropki

Cytuj:
jedenaście anteroposterioralnych wydłużonych kręgów szyjnych.
anterior to przód, posterior - tył; czyli choodzi o wszystkie kręgi - z całej szyi :)

Cytuj:
dziewięć wyartykułowanych kręgów ogonowych
Cytuj:
niekompletny szkielet składający się z częściowo wyartykułowanej czaszki,
Cytuj:
cztery wyartykułowane kręgi ogonowe (X-XIII)
artykułowanych/połączonych ze sobą (a nie rozsypanych :wink: )
"wyartykułować" to chyba coś innego znaczy :wink:

Cytuj:
zawierający drugi i trzeci kręg krzyżowy bez kolców neuralnych, sześć krzyżowych "żeber", czterdziesty szósty kręg ogonowy, niekompletna miednica (bez kości biodrowej i łonowej), kończyna tylna bez strzałki oraz wszystkich paliczków.
niekompletną miednicę (bez kości biodrowej i łonowej), kończynę tylną bez strzałki oraz wszystkich paliczków.


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
 Tytuł:
PostNapisane: 12 maja 2009, o 12:23 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
"podstawowych grup"? Możesz jaśniej?

Zacytuje prosto z artykułu:
Cytuj:
other basal groups

czyli "innych bazalnych grup" ;) (autorowi zapewne chodziło o inne grupy gadów żyjące w tamtych czasach) po prostu zamiast "bazalnych" napisałem "podstawowych". Zmianie na bazalne :)

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
Cytuj  
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 5 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL