Forum Dinozaury.com

Forum Dinozaury.com

z nami przeniesiesz się w czasie...
 
Teraz jest 22 lutego 2018, o 23:26

Strefa czasowa: UTC + 1
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 
Autor Wiadomość
 Tytuł: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur
PostNapisane: 30 kwietnia 2009, o 15:00 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 maja 2008, o 15:49
Posty: 1016
Lokalizacja: Górny Śląsk
Aktualny opis jest tu:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... petosaurus
Długość: ok. 15 m
Waga: ok. 5 t
Wysokość: 5 m ?
Czas występowania: 70-65 milionów lat temu (mastrycht, późna kreda)
Miejsce występowania: formacja Maevarano, Madagaskar
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondyli
Titanosauria
Lithostrotia
Nemegtosauridae

Rapetozaur to niewielki zauropod, który występował w późnej kredzie ok. 70-65 milionów lat temu na terenach Madagaskaru. Obecnie wyróżnia się tylko jeden gatunek rapetozaura - R. krausei. Podobnie jak inne zauropody był czworonożnym, roślinożernym zapewne żyjącym w stadach zwierzęciem.

Budowa
Rapetozaur był typowym zauropodem z krótkim, smukłym ogonem, długą szyją i olbrzymim słonio-podobnym ciałem. Jego czaszka przypominała tę należą do diplodoków i miała długi, wąski pysk i małe ołówkokszałtne zęby. Były one przystosowane do zrywania roślinności, ale nie nadawały się do żucia. W porównaniu z innymi zauropodami w tym tytanozaurami był mały. Dobrze zachowany szkielet osobnika młodego ma 8 metrów długości, a dorośli przedstawiciele rodzaju Rapetosaurus mogli osiągać dwukrotnie większe rozmiary (ok. 15 m długości).

Odkrycie i etymologia
Nazwa Rapetosaurus krausei oznacza "jaszczura psotnego olbrzyma i Krause'a". Jest on pierwszym tytanozaurem, którego pierwsze odkryte szczątki składały się z prawie kompletnego szkieletu z czaszką. Nazwa rodzajowa Rapetosaurus składa się z imienia Rapeto należącego do olbrzyma z malgalskiego i greckiego słowa sauros - jaszczur. Epitet gatunkowy tego dinozaura honoruje zaś Davida W. Krause'a -przywódcę ekspedycji na Madagaskar mającej na celu odkrycie tamtejszych skamielin Dobry stan zachowania szczątków rapetozaura umożliwił dokładniejsze zrekonstruowanie wyglądu innych, znanych z bardziej fragmentarycznych skamielin tytanozaurów i dokładniejsze ustalenie pokrewieństwo między nimi. Pierwszy opis szczątków rapetozaura został opisany przez Kristinę Curry Rogers i Catherine A. Forster w naukowym piśmie "Nature". Ów świetnie zachowany szkielet (UA 8698) należy do osobnika młodego, po za nim odkryto także bardziej fragmentaryczne kości trzech innych osobników. Brakuje mu jedynie kilku kręgów ogonowych. Jest to najlepiej zachowany odkryty do tej pory szkielet tytanozaura.


Środowisko
Szczątki rapetozaura odkryto w formacji Maevarano. Wprawdzie nie była ona datowana radiometrycznie, ale dowody biostrygraficzne i paleomagnetyzm wskazuje, że pochodzi ona z mastrychtu (ok. 70-65 milionów lat temu). Wtedy podobnie jak dzisiaj Madagaskar był odizolowaną wyspą, znajdującą się o 10-15 stopni w szerokości geograficznej bardziej na południe. Rapetozaur zamieszkiwał przybrzeżny teren pocięty dopływami rzek. Ponieważ w mastrychcie podniósł się
poziom morza, rapetozaur był prawdopodobnie czasami zmuszony do przeprawienia się przez rzekę w celu dotarcia na inne tereny. Dochodziło do okresowych susz, powodujących wysoką śmiertelność zwierząt. Rapetozaur żył w towarzystwie ceratozaurów jak wykazujący zachowania kanibalistyczne
abelizauryd Majungasaurus, noazauryd Masiakasaurus odżywiający się prawdopodobnie rybami, nadrzewny dromeozauryd Rahonavis (być może chimera), ptaki jak Vorona , krokodylomorfy Mahajangasuchus, Simosuchus czy Trematochampsa, nieopisane dinozaury ptasiomiedniczne i tytanozaury . W skałach tej formacji odkryto także szczątki węży, ryb, żółwi i ssaków. Jednym z najbardziej znanych niedinozaurowych kręgowców z owej formacji jest gigantyczna żaba Beelzebufo mogąca polować na pisklęta rapetozaura i innych dinozaurów.

Klasyfikacja
Rapetozaur należy do rodziny Nemegtosauridae, której inni przedstawiciele są znani z Azji i być może Afryki oraz Ameryki Południowej. Razem z kilkoma innymi rodzinami należy ona do Titanosauria - grupy zauropodów definiowanej jako obejmującą ostatniego wspólnego przodka andezaura i
saltazaura oraz wszystkich jego potomków. Jest to najliczniejsza grupa zauropodów, ale dość enigmatyczna. Do czasu odkrycia rapetozaura były oneznane zaledwie z bardzo fragmentarycznych skamielin - pojedynczych kości, zwykle pozaczkowych. Pierwszy opisany przedstawiciel tytanozaurów - Titanosaurus został opisany na podstawie pojedynczych pozaczkowych elementów. Z czasem został on używany jako "takson worek", do którego gatunków wliczano fragmentaryczne, często niediagnostyczne szczątki zauropodów z różnych części świata. Mimo, że to właśnie od niego pochodzą nazwy kladow Titanosauria i Titanosauridae (klad nieaktywny) jest uważany obecnie za nomen dubium, a samej tej nazwy się nie używa. Tytanozaury razem z brachiozaurydami i kamarazaurydami należą do grupy zwanej Macronaria ("duże nozdrza"). Większość przedstawicieli tego kladu miało wysokie czaszki, jednak u nemegtozaurydów i saltazaurydów były one niskie i wydłużone. Świetnie zachowany szkielet rapetozaura, nie tylko pomaga ustalić wygląd innych tytanozuarów i pokrewieństwo między członkami tej grupy, ale stanowi podstawę do szacowania ich wielkości. Tytanozaury w odróżnieniu od diplodokoidów przetrwały do końca ery mezozoicznej.

Wrogowie
Na kościach rapetozaura znaleziono ślady po zębach. Ich oględziny wykazały, że należały one do mażungazaura - sporego abelizauryda, będącego czołowym drapieżnikiem późnokredowego Madagaskaru. Nie wiadomo jednak czy ów teropod aktywnie polował na mażungazaury czy po prostu odżywiał się ich padliną. Charakterystyczne cechy czaszki oraz szyi mażungazaura i jego krótkie kończyny tylne, uniemożliwiające szybki bieg, lecz zapewniające prędkość wystarczającą do utrzymania kroku stadu zauropodów, zdają się popierać hipotezę o tym, że mażungazaur i inne
abelizaurydy żywiły się głównie zauropodami. Równocześnie u owego dinozaura znaleziono dowody na kanibalizm. Obroną rapetozaura mogły być rozmiary i przypuszczalny stadny tryb życia oraz osteodermy .

Gatunki
Rapetosaurus Curry Rogers i Forster, 2004
Rapetosaurus krausei Curry Rogers i Forster, 2004


Ostatnio edytowano 1 maja 2009, o 07:51 przez Dawid Mika, łącznie edytowano 9 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 30 kwietnia 2009, o 15:09 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
Ponieważ w mastrychtcie podniósł się

>mastrychcie?

Cytuj:
Do czasu odkrycia rapetozaura były oneznane zaledwie z bardzo fragmentarycznych skamielin

>one znane

Cytuj:
podstawie pojedynczych pozaczkowych elementĂłw

Cytuj:
zwykle pozaczkowych

>pozaczaszkowych?

Cytuj:
często niediangostyczne szczątki zauropodów

>niediagnostyczne

Cytuj:
nazwy kladow Titanosauria i Titanosauridae

>kladĂłw

Cytuj:
hipotezę o tym, że mażungazuar i inne

>maĹźungazaur

Opis bardzo ciekawy, jednak zanim wrzucisz jakiś tekst na forum, sprawdź go pod względem ortografii i literówek choćby w Microsoft Wordzie ;)

EDIT:
Cytuj:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Eusaurischia

Sauropodomorpha

Niepotrzebnie powtĂłrzone

Cytuj:
Dobrze zachowany szkielet osobnika młodego ma 8 metrów długości, a dorośli przedstawiciele rodzaju Rapetosaurus mogli osiągać dwukrotnie większe rozmiary (ok. 15 m długości) ale i tak były mniejsze od największych tytanozaurów jak argentynozaur czy puertazaur.

Hmm.. jeżeli był stosunkowo mały to ta końcówka zdania jest raczej nie potrzebna.

Cytuj:
Nazwa rodzajowa ''Rapetosaurus''

>brak kursywy
>>bez cudzysłowia

Cytuj:
przywódcę ekspedycji do Madagaskaru mającje na celu wydobywania skamielin

na Madagaskar mającej na celu odkrycie tamtejszych skamielin

Cytuj:
Pierwszy opis szczątków rapetozaura został opisany przez Kristinę Curry Rogers i Catherine A. Forster w fachowym piśmie "Nature".

>Pierwszego formalnego opisu dokonała Kristina Curry Rogers i Catherine A. Foster w naukowym piśmie Nature" ?

Cytuj:
tytanozaury .

bez spacji

W tekście także nie potrzebnie przenosiłeś do kolejnej linijki w niektórych wierszach w środku zdania.

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 30 kwietnia 2009, o 15:31 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 czerwca 2006, o 14:51
Posty: 1632
Lokalizacja: Wisła
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Hmm i taki mały szczegół wiem że bywam upierdliwy z tym, ale wpisze:) No 5 m wzrostu to miał 27 metroej długości diplodok:)

_________________
"nie wystarczy być dobrym graczem, trzeba jeszcze dobrze grać"
-----------------------------------------------------
http://img291.imageshack.us/img291/7815/userbar5ws.png


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur
PostNapisane: 30 kwietnia 2009, o 15:35 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6165
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Dawid Mika napisał(a):
Charakterystyczne cechy czaszki mażungazaura i jego krótkie kończyny tylne, uniemożliwiające szybki bieg, lecz zapewniające prędkość wystarczającą do utrzymania kroku stadu zauropodów, zdają się popierać hipotezę o tym, że mażungazuar i inne
abelizaurydy żywiły się głównie zauropodami.
cechy czaszki i szyji

Dawid Mika napisał(a):
Równocześnie u owego dinozaura znaleziono dowody na kanibalizm. Obroną rapetozaura mogły być rozmiary i przypuszczalny stadny tryb życia.
i osteodermy

Danu napisał(a):
Hmm i taki mały szczegół wiem że bywam upierdliwy z tym, ale wpisze:) No 5 m wzrostu to miał 27 metroej długości diplodok:)
Diplodok jest bardzo rozciągnięty. Wg mnie dobrze Dawid wpisał - porównajcie poniższe szkielety:

http://www.palaeos.com/Vertebrates/Unit ... aurus2.gif

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... arison.png

Rapetozaur jest mniej więcej 3 razy wyższy niż długi, więc jest OK te 15 m i 5m (zakładając, że głowę mógł unieść jeszcze trochę wyżej, bo tułów ma raczej nieco poniżej 5m). Rysunek z 3 kwadratami, aby to zobrazować:
http://i41.tinypic.com/2je9wea.gif


Ostatnio edytowano 30 kwietnia 2009, o 15:55 przez nazuul, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 30 kwietnia 2009, o 15:41 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 czerwca 2006, o 14:51
Posty: 1632
Lokalizacja: Wisła
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Mam inne zdanie i nawet dowody an to by się znalazły ale proszę zostaw jak jest :D

Nie dam się już sprowokować :D

_________________
"nie wystarczy być dobrym graczem, trzeba jeszcze dobrze grać"
-----------------------------------------------------
http://img291.imageshack.us/img291/7815/userbar5ws.png


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 30 kwietnia 2009, o 15:56 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6165
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Przepraszam bardzo, ale jakie prowokacje? Przecierz sprawa jest jasna - mylisz się.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2009, o 00:56 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 1843
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Cytuj:
(...) polskiej wikipedii, ktĂłra ogĂłlnie obecnie leĹźy i kwiczy

A i tak teraz jest sto razy lepiej niż było choćby rok temu :)

Co do opisu:
Cytuj:
szyji

szyi
Cytuj:
nie-dinozaurowych

Moje tradycyjne czepialstwo :) - łącznie, bez myślnika
Cytuj:
(klad nieaktywny)

Hmm, mam pewne wątpliwości, czy takie sformułowanie jest w pełni poprawne. Chyba po prostu nie tyle klad jest nieaktywny, co jego nazwa jest nieużywana. Zresztą w tym przypadku też różnie bywa, bo np. Sereno uznał Titanosauridae za inactive^1, ale w analizie Calvo et al. (2007) była wyróżniana^2.

Przypisy
1. Sereno, P. C.: Titanosauridae. Taxon Search, 2005.
2. J. O. Calvo, J. D. Porfiri, B. J. GonzĂĄlez-Riga, A. W. Kellner (2007). A new Cretaceous terrestrial ecosystem from Gondwana with the description of a new sauropod dinosaur. Anais Academia Brasileira Ciencia. 79 (3): 529–541.


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2009, o 16:44 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 czerwca 2006, o 14:51
Posty: 1632
Lokalizacja: Wisła
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
nazuul napisał(a):
Przepraszam bardzo, ale jakie prowokacje? Przecierz sprawa jest jasna - mylisz się.


To ty tak sądzisz :wink:

_________________
"nie wystarczy być dobrym graczem, trzeba jeszcze dobrze grać"
-----------------------------------------------------
http://img291.imageshack.us/img291/7815/userbar5ws.png


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur
PostNapisane: 1 maja 2009, o 16:47 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6165
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Poprawiłem różne błędy - tych mało istotnych nie zaznaczyłem kolorem [EDIT - już usunęłem kolor]. Zmieniłem tez obrazki - na ładniejsze
Dawid Mika napisał(a):
Ponieważ opis w ED jest dość krótki w oparciu o ang. wiki postaanowiłem napisać nowy. Później wrzucę też do polskiej wikipedii, która ogólnie obecnie leży i kwiczy.

Długość: ok. 15 m
Waga: ok. 5 t
Wysokość: 5 m ?
Czas występowania: 70-65 milionów lat temu (mastrycht, późna kreda)
Miejsce występowania: formacja Maevarano, Madagaskar
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondyli
Titanosauria
Lithostrotia
? Saltasauridae
? Nemegtosaurinae


Wstęp
Rapetozaur to niewielki zauropod, który występował w późnej kredzie ok. 70-65 milionów lat temu na terenach Madagaskaru. Obecnie wyróżnia się tylko jeden gatunek rapetozaura - R. krausei. Podobnie jak inne zauropody był czworonożnym, roślinożernym, zapewne żyjącym w stadach zwierzęciem.

Budowa
Rapetozaur był typowym zauropodem z krótkim, smukłym ogonem, długą szyją i olbrzymim słonio-podobnym ciałem. Jego czaszka przypominała tę należą do diplodoków i miała długi, wąski pysk i małe ołówkokszałtne zęby. Były one przystosowane do zrywania roślinności, ale nie nadawały się do żucia. W porównaniu z innymi zauropodami w tym tytanozaurami był mały. Dobrze zachowany szkielet osobnika młodego ma 8 metrów długości, a dorośli przedstawiciele rodzaju Rapetosaurus mogli osiągać dwukrotnie większe rozmiary (ok. 15 m długości).

Odkrycie i etymologia
Nazwa Rapetosaurus krausei oznacza ""jaszczur Rapeta i Krause'a". Jest on pierwszym tytanozaurem, którego pierwsze odkryte szczątki składały się z prawie kompletnego szkieletu z czaszką. Nazwa rodzajowa Rapetosaurus składa się z imienia Rapeto należącego do olbrzyma z malgalskiego i greckiego słowa sauros - jaszczur. Epitet gatunkowy tego dinozaura honoruje zaś Davida W. Krause'a - przywódcę ekspedycji na Madagaskar mającej na celu odkrycie tamtejszych skamielin. Dobry stan zachowania szczątków rapetozaura umożliwił dokładniejsze zrekonstruowanie wyglądu innych, znanych z bardziej fragmentarycznych skamielin tytanozaurów i dokładniejsze ustalenie pokrewieństwa między nimi. Pierwszy opis szczątków rapetozaura został dokonany przez Kristinę Curry Rogers i Catherinę A. Forster w naukowym piśmie "Nature". Ów świetnie zachowany szkielet (UA 8698) należy do osobnika młodego, poza nim odkryto także bardziej fragmentaryczne kości trzech innych osobników. Brakuje mu jedynie kilku kręgów ogonowych. Jest to najlepiej zachowany odkryty do tej pory szkielet tytanozaura.


Środowisko
Szczątki rapetozaura odkryto w formacji Maevarano. Wprawdzie nie była ona datowana radiometrycznie, ale dowody biostrygraficzne i paleomagnetyzm wskazują, że pochodzi ona z mastrychtu (ok. 70-65 milionów lat temu). Wtedy, podobnie jak dzisiaj, Madagaskar był odizolowaną wyspą, znajdującą się wtedy o 10-15 stopni szerokości geograficznej bardziej na południe. Rapetozaur zamieszkiwał przybrzeżny teren pocięty dopływami rzek. Ponieważ w mastrychcie podniósł się poziom morza, rapetozaur był prawdopodobnie czasami zmuszony do przeprawienia się przez rzeki w celu dotarcia na inne tereny. Dochodziło do okresowych susz, powodujących wysoką śmiertelność zwierząt. Rapetozaur żył w towarzystwie ceratozaurów, takich jak wykazujący zachowania kanibalistyczne abelizauryd Majungasaurus, noazauryd Masiakasaurus odżywiający się prawdopodobnie rybami, nadrzewny dromeozauryd Rahonavis (być może chimera), ptaki jak np. Vorona, krokodylomorfy Mahajangasuchus, Simosuchus czy Trematochampsa, nieopisane dinozaury ptasiomiedniczne i tytanozaury. W skałach tej formacji odkryto także szczątki węży, ryb, żółwi i ssaków. Jednym z najbardziej znanych niedinozaurowych kręgowców z tej formacji jest gigantyczna żaba Beelzebufo, mogąca polować na pisklęta rapetozaura i innych dinozaurów.

Klasyfikacja
Rapetozaur należy do kladu Nemegtosauridae, której inni przedstawiciele są znani z Azji i być może Afryki oraz Ameryki Południowej. Razem z kilkoma innymi kladami należy ona do Titanosauria - grupy zauropodów definiowanej jako obejmującą ostatniego wspólnego przodka andezaura i saltazaura oraz wszystkich jego potomków. Jest to najliczniejsza grupa zauropodów, ale dość enigmatyczna. Do czasu odkrycia rapetozaura były one znane zaledwie z bardzo fragmentarycznych skamielin - pojedynczych kości, zwykle pozaczkowych. Pierwszy opisany przedstawiciel tytanozaurów - Titanosaurus - został opisany na podstawie pojedynczych pozaczkowych elementów. Z czasem został on używany jako "takson worek", do którego wliczano fragmentaryczne, często niediagnostyczne szczątki zauropodów z różnych części świata. Mimo że to właśnie od niego pochodzą nazwy kladow Titanosauria i Titanosauridae jest uważany obecnie za nomen dubium. Tytanozaury razem z brachiozaurydami i kamarazaurydami należą do grupy zwanej Macronaria ("duże nozdrza"). Większość przedstawicieli tego kladu miało wysokie czaszki, jednak u nemegtozaurydów i saltazaurydów były one niskie i wydłużone. Świetnie zachowany szkielet rapetozaura nie tylko pomaga ustalić wygląd innych tytanozaurów i pokrewieństwo między członkami tej grupy, ale stanowi też podstawę do szacowania ich wielkości. Tytanozaury w odróżnieniu od innych grup zauropodów przetrwały do końca ery mezozoicznej.

Wrogowie
Na kościach rapetozaura znaleziono ślady po zębach. Ich oględziny wykazały, Ĺźe naleĹźały one do maĹźungazaura - sporego abelizauryda, będącego czołowym drapieĹźnikiem późnokredowego Madagaskaru. Nie wiadomo jednak czy Ăłw teropod aktywnie polował na maĹźungazaury, czy po prostu odĹźywiał się ich padliną. Charakterystyczne cechy czaszki oraz szyi maĹźungazaura i jego krĂłtkie kończyny tylne, uniemoĹźliwiające szybki bieg, lecz zapewniające prędkość wystarczającą do utrzymania kroku stadu zauropodĂłw, zdają się popierać hipotezę o tym, Ĺźe maĹźungazaur i inne abelizaurydy Ĺźywiły się głównie zauropodami. RĂłwnocześnie u owego dinozaura znaleziono dowody na kanibalizm. Obroną rapetozaura mogły być rozmiary, przypuszczalny stadny tryb Ĺźycia oraz osteodermy, który były największe z dotąd odkrytych - miały objętość prawie 10 l (jednak z uwagi na pustą przestrzeń w płycie dorosłego rapetozaura bardziej prawdopodobne wydaje się, że był to rezerwuar minerałów w trudnym środowisku - Curry Rogers i in., 2011).

Gatunki
Rapetosaurus Curry Rogers i Forster, 2001
Rapetosaurus krausei Curry Rogers i Forster, 2001

Obrazek
Rekonstrukcja rapetozaura autorstwa RaĂşla MartĂ­na (pochodzi z tej strony)

Obrazek
Rekonstrukcja szkieletu. Autor: Mark Hallett/State University of New York (SUNY) at Stony Brook. Zdjęcie pochodzi z tej stronyPS
Danu napisał(a):
nazuul napisał(a):
Przepraszam bardzo, ale jakie prowokacje? Przecierz sprawa jest jasna - mylisz się.


To ty tak sądzisz :wink:
Oczywiście, że ja tak sądzę :lol: . Bowiem myśląc rozsądnie nie można uważać inaczej - patrz wyżej - dałem dowód na to, że 5 m to sensowna wysokość dla tego taksonu. :P No ewentualnie można przyjąć, że wysokość grzbietu miesciła się w przedziale 4-5 m, a głowa prawie na pewno mogła wznieść się na wysokość 5 m.
Jak coś twierdzisz to udowodnij - choć obalenie mojego dowodu będzie nad wyraz trudne. :P


Ostatnio edytowano 14 czerwca 2009, o 21:43 przez nazuul, łącznie edytowano 2 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2009, o 17:55 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
nazuul napisał(a):
Jak coś twierdzisz to udowodnij - choć obalenie mojego dowodu będzie nad wyraz trudne. :P


A ja twierdze, że miał 3 metry wysokości i bez problemu to udowadniam na zasadzie kwadratów Macieja:
http://img26.imageshack.us/img26/742/rapet.jpg

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2009, o 17:59 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 czerwca 2006, o 14:51
Posty: 1632
Lokalizacja: Wisła
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Tomasz też tak twierdzę, że 15 m, to miał jakieś 3-4 m wzrostu:) Ja i ty to wiemy już teraz :D A mnie się niechce dochodzić do tego przez 60 postów i udowadniać więc poco się fatygować niech sobie 5 m wpiszą :wink:

_________________
"nie wystarczy być dobrym graczem, trzeba jeszcze dobrze grać"
-----------------------------------------------------
http://img291.imageshack.us/img291/7815/userbar5ws.png


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2009, o 18:01 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Danu napisał(a):
Tomasz też tak twierdzę, że 15 m, to miał jakieś 3-4 m wzrostu:) Ja i ty to wiemy już teraz :D A mnie się niechce dochodzić do tego przez 60 postów i udowadniać więc poco się fatygować niech sobie 5 m wpiszą :wink:


Niestety ja tylko żartowałem.. tak naprawdę uważam podobnie jak Maciej, że rapetozaur mógł bez problemu osiągać 5 metrów wysokości ;)

EDIT:
W końcu gad ten nie był zbyt długoogoniasty lub długoszyi, więc stosunek długości do wysokości wynosił pewnie około 3:1, co zresztą ukazuje kwadratowy dowód Macieja :D

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Ostatnio edytowano 1 maja 2009, o 18:06 przez Tomasz, łącznie edytowano 4 razy

Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2009, o 18:04 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 24 czerwca 2006, o 14:51
Posty: 1632
Lokalizacja: Wisła
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Mniejsza z tym :wink: Tak jak mówiłem nichce mi się rozwodzić no i wybacz nazuul nie będe jak napisałeś tego udowadniał- Bo mi się niechce:) A kiedyś czytałem prackę na temat wzrostu zaurpodów :wink: Ale nie ważne najlepiej wykasuj te posty :D Nie mam czasu a nie zamiaru się nad tym rozwodzić:)

_________________
"nie wystarczy być dobrym graczem, trzeba jeszcze dobrze grać"
-----------------------------------------------------
http://img291.imageshack.us/img291/7815/userbar5ws.png


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 1 maja 2009, o 18:08 
Offline
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 30 października 2006, o 15:16
Posty: 2171
Lokalizacja: Międzychód
Cytuj:
A kiedyś czytałem prackę na temat wzrostu zaurpodów ;)

No wiesz... zauropod zauropodowi nie równy ;) Co innego diplodok (i inne długoszyje stwory) a co innego rapetozaur.

_________________
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł:
PostNapisane: 13 czerwca 2009, o 18:23 
Offline
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur

Dołączył(a): 19 marca 2009, o 20:55
Posty: 1843
Lokalizacja: Wrocław
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Cytuj:
Nazwa oznacza "jaszczura psotnego olbrzyma i Krause'a"
Skoro Rapeto to imię to chyba nie powinno się tego tłumaczyć - wtedy nazwa rodzajowa brzmiałaby "jaszczur Rapeta". Chociaż fakt, że cała nazwa gatunkowa nie tworzy wtedy spójnej całości ("jaszczur Rapeta Krause'a"?, "jaszczur Rapeta i Krause'a"? - imho nie brzmi dobrze)...

Cytuj:
Rapetosaurus Curry Rogers i Forster, 2004
Rapetosaurus krausei Curry Rogers i Forster, 2004
Rapetosaurus został opisany w 2001 roku.

Poprawiłem w wersji poprawionej przeze mnie, która jest gotowa do wrzucenia na stronkę.
Dzięki za poprawki.
nazuul


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur
PostNapisane: 26 kwietnia 2016, o 18:16 
Offline
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 czerwca 2009, o 10:40
Posty: 3547
Lokalizacja: B-B
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Wrzuciłem na prośbę Mateusza:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... petosaurus

Ma go za niedługo poprawić/zaktualizować. To, na co zwróciłem uwagę:

Cytuj:
Jego czaszka przypominał‚a tę™ należącą… do diplodoków i miał‚a długi, wąski pysk i mał‚e ołówkokszał‚tne zę™by. Był‚y one przystosowane do zrywania roś›linnoś›ci, ale nie nadawał‚y się™ do żucia

Na pewno?

Cytuj:
Pierwszy opisany przedstawiciel tytanozaurów - Titanosaurus - został opisany na podstawie pojedynczych pozaczaszkowych elementów. Z czasem został‚ on używany jako "takson worek", do którego wliczano fragmentaryczne, często niediagnostyczne szczątki zauropodów z różnych części ś›wiata. Mimo że to właś›nie od niego pochodzą… nazwy kladów Titanosauria i Titanosauridae jest uważany obecnie za nomen dubium.

Trzeba by to sprawdzić, czy jakiś inny gatunek zauropoda został wcześniej opisany, lecz wtedy jako należący zapewne do Cetiosauridae. Tytanozaur był "wzorcem" do rewizji wcześniej opisanych taksonów. No i kwestia na temat jego nieważności chyba niepotrzebnie poruszana tutaj, bo w razie ew. zmiany trzeba to będzie zmienić w kilku miejscach.
Cytuj:
Na kościach rapetozaura znaleziono ś›lady po zę™bach. Ich oglę™dziny wykazał‚y, że należał‚y one do mażungazaura - sporego abelizauryda, bę™dącego czoł‚owym drapieżnikiem późnokredowego Madagaskaru. Nie wiadomo jednak czy ów teropod aktywnie polował‚ na mażungazaury, czy po prostu odżywiał‚ się™ ich padliną….

Chyba chodzi o rapetozaura? ;)

Poprawiłem literówki i krzaczki. Mapka ogólna, sprawy merytoryczne wrzucone i nie sprawdzone - uwagi w/w.

_________________
"Mastodon sapiens"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur
PostNapisane: 26 kwietnia 2016, o 19:33 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6165
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
szerman napisał(a):
Cytuj:
Jego czaszka przypominał‚a tę™ należącą… do diplodoków i miał‚a długi, wąski pysk i mał‚e ołówkokszał‚tne zę™by. Był‚y one przystosowane do zrywania roś›linnoś›ci, ale nie nadawał‚y się™ do żucia

Na pewno?

Tak, zob. https://www.researchgate.net/profile/Kr ... 5b1783.pdf
jedynie co do "ołówkokszał‚tne" można mieć wątpliwości, bo autorki piszą "The teeth of Rapetosaurus are moderately large and robust, contrasting with the narrower, ‘‘pencil-like’’ teeth of diplodocoids"

szerman napisał(a):
Cytuj:
Pierwszy opisany przedstawiciel tytanozaurów - Titanosaurus - został opisany na podstawie pojedynczych pozaczaszkowych elementów. Z czasem został‚ on używany jako "takson worek", do którego wliczano fragmentaryczne, często niediagnostyczne szczątki zauropodów z różnych części ś›wiata. Mimo że to właś›nie od niego pochodzą… nazwy kladów Titanosauria i Titanosauridae jest uważany obecnie za nomen dubium.

Trzeba by to sprawdzić, czy jakiś inny gatunek zauropoda został wcześniej opisany, lecz wtedy jako należący zapewne do Cetiosauridae. Tytanozaur był "wzorcem" do rewizji wcześniej opisanych taksonów. No i kwestia na temat jego nieważności chyba niepotrzebnie poruszana tutaj, bo w razie ew. zmiany trzeba to będzie zmienić w kilku miejscach.

może Haestasaurus becklesii Mantell, 1852
Titanosaurus jest dość problematyczny, zob. viewtopic.php?f=7&t=5329&p=51889&hilit=Titanosaurus#p51889
nie wchodząc w szczegóły i problematyczne kwestie, można w opisie wskazać, że szczątki z Madagaskaru przydzielano kiedyś do Titanosaurus (było tak?), albo w ogóle zrezygnować z tego, jako zbędny element opisu

W haśle wiele trzeba poprawić, zaktualizować. Wyszło w ciągu kilku lat kilka ciekawych prac o rapetozaurze, do tego filogeneza tytanozaurów, nawiązania do innych zwierząt w Środowisko

Krzaczki wcale nie są usunięte - po polskich literach widać coś takiego: "‚"

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur
PostNapisane: 28 kwietnia 2016, o 17:41 
Offline
Paleogeński prawaleń
Paleogeński prawaleń
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 23 czerwca 2009, o 10:40
Posty: 3547
Lokalizacja: B-B
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
nazuul napisał(a):
Krzaczki wcale nie są usunięte - po polskich literach widać coś takiego: "‚"

:?: U mnie na Chromie nic takiego nie występuje, no chyba, że coś tam przeoczyłem i te drobne korekty Mateusza załatwiły sprawę:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... on=history

_________________
"Mastodon sapiens"


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur
PostNapisane: 14 października 2016, o 06:59 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): 22 października 2007, o 18:29
Posty: 2191
Zakończyłem prace nad opisem:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=16305

Zapraszam do czytania:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... petosaurus

To chyba najlepiej poznany tytanozaur, więc jak ktoś chce się zająć pozostałymi tytanozaurami, to będzie miał teraz łatwiej. Dajcie znać jeśli dopatrzycie się literówek. Ktoś bieglejszy w histologii może sprawdzić, czy czegoś nie pomieszałem w części o malutkim rapetozaurze.

_________________
Biologia UW


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur
PostNapisane: 16 grudnia 2016, o 18:03 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6165
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Opis ma podstawową wadę obecną w Twoich hasłach: brak cytowania źródeł informacji.

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur
PostNapisane: 31 grudnia 2016, o 17:56 
Offline
Moderator
Moderator

Dołączył(a): 22 października 2007, o 18:29
Posty: 2191
Hasło należy głównie do Dawida ;) , ale to prawda. Sam musiałem się z tym mierzyć poprawiając to hasło. Na szczęście w tym wypadku łatwo się domyślić z których publikacji pochodzi większość informacji.

_________________
Biologia UW


Góra
 Zobacz profil  
 
 Tytuł: Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur
PostNapisane: 1 stycznia 2017, o 11:40 
Offline
Moderator
Moderator
Avatar użytkownika

Dołączył(a): 3 grudnia 2007, o 19:51
Posty: 6165
Lokalizacja: Wielkopolska
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Utahraptor napisał(a):
Hasło należy głównie do Dawida ;) ,

Bo ja wiem?

Utahraptor napisał(a):
Sam musiałem się z tym mierzyć poprawiając to hasło.

Więc widzisz, jak to ważne.

Utahraptor napisał(a):
Na szczęście w tym wypadku łatwo się domyślić z których publikacji pochodzi większość informacji.

Tutaj akurat tak się poszczęściło.

_________________
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]


Góra
 Zobacz profil  
 
Wyświetl posty nie starsze niż:  Sortuj wg  
Utwórz nowy wątek Odpowiedz w wątku  [ Posty: 22 ] 

Strefa czasowa: UTC + 1


Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość


Nie możesz rozpoczynać nowych wątków
Nie możesz odpowiadać w wątkach
Nie możesz edytować swoich postów
Nie możesz usuwać swoich postów
Nie możesz dodawać załączników

Szukaj:
Skocz do:  
cron
Copyright © 2005-2013 Dinozaury.com! - z nami przeniesiesz się w czasie...
Powered by phpBBphpBB Group
Template made by DEVPPL/ThatBigForum
Przyjazne użytkownikom polskie wsparcie phpBB3 - phpBB3.PL