[POPRAWA OPISU] Rapetozaur

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

[POPRAWA OPISU] Rapetozaur

Post autor: Dawid Mika »

Aktualny opis jest tu:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... petosaurus
Długość: ok. 15 m
Waga: ok. 5 t
Wysokość: 5 m ?
Czas występowania: 70-65 milionów lat temu (mastrycht, późna kreda)
Miejsce występowania: formacja Maevarano, Madagaskar
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondyli
Titanosauria
Lithostrotia
Nemegtosauridae

Rapetozaur to niewielki zauropod, który występował w późnej kredzie ok. 70-65 milionów lat temu na terenach Madagaskaru. Obecnie wyróżnia się tylko jeden gatunek rapetozaura - R. krausei. Podobnie jak inne zauropody był czworonożnym, roślinożernym zapewne żyjącym w stadach zwierzęciem.

Budowa
Rapetozaur był typowym zauropodem z krótkim, smukłym ogonem, długą szyją i olbrzymim słonio-podobnym ciałem. Jego czaszka przypominała tę należą do diplodoków i miała długi, wąski pysk i małe ołówkokszałtne zęby. Były one przystosowane do zrywania roślinności, ale nie nadawały się do żucia. W porównaniu z innymi zauropodami w tym tytanozaurami był mały. Dobrze zachowany szkielet osobnika młodego ma 8 metrów długości, a dorośli przedstawiciele rodzaju Rapetosaurus mogli osiągać dwukrotnie większe rozmiary (ok. 15 m długości).

Odkrycie i etymologia
Nazwa Rapetosaurus krausei oznacza "jaszczura psotnego olbrzyma i Krause'a". Jest on pierwszym tytanozaurem, którego pierwsze odkryte szczątki składały się z prawie kompletnego szkieletu z czaszką. Nazwa rodzajowa Rapetosaurus składa się z imienia Rapeto należącego do olbrzyma z malgalskiego i greckiego słowa sauros - jaszczur. Epitet gatunkowy tego dinozaura honoruje zaś Davida W. Krause'a -przywódcę ekspedycji na Madagaskar mającej na celu odkrycie tamtejszych skamielin Dobry stan zachowania szczątków rapetozaura umożliwił dokładniejsze zrekonstruowanie wyglądu innych, znanych z bardziej fragmentarycznych skamielin tytanozaurów i dokładniejsze ustalenie pokrewieństwo między nimi. Pierwszy opis szczątków rapetozaura został opisany przez Kristinę Curry Rogers i Catherine A. Forster w naukowym piśmie "Nature". Ów świetnie zachowany szkielet (UA 8698) należy do osobnika młodego, po za nim odkryto także bardziej fragmentaryczne kości trzech innych osobników. Brakuje mu jedynie kilku kręgów ogonowych. Jest to najlepiej zachowany odkryty do tej pory szkielet tytanozaura.


Środowisko
Szczątki rapetozaura odkryto w formacji Maevarano. Wprawdzie nie była ona datowana radiometrycznie, ale dowody biostrygraficzne i paleomagnetyzm wskazuje, że pochodzi ona z mastrychtu (ok. 70-65 milionów lat temu). Wtedy podobnie jak dzisiaj Madagaskar był odizolowaną wyspą, znajdującą się o 10-15 stopni w szerokości geograficznej bardziej na południe. Rapetozaur zamieszkiwał przybrzeżny teren pocięty dopływami rzek. Ponieważ w mastrychcie podniósł się
poziom morza, rapetozaur był prawdopodobnie czasami zmuszony do przeprawienia się przez rzekę w celu dotarcia na inne tereny. Dochodziło do okresowych susz, powodujących wysoką śmiertelność zwierząt. Rapetozaur żył w towarzystwie ceratozaurów jak wykazujący zachowania kanibalistyczne
abelizauryd Majungasaurus, noazauryd Masiakasaurus odżywiający się prawdopodobnie rybami, nadrzewny dromeozauryd Rahonavis (być może chimera), ptaki jak Vorona , krokodylomorfy Mahajangasuchus, Simosuchus czy Trematochampsa, nieopisane dinozaury ptasiomiedniczne i tytanozaury . W skałach tej formacji odkryto także szczątki węży, ryb, żółwi i ssaków. Jednym z najbardziej znanych niedinozaurowych kręgowców z owej formacji jest gigantyczna żaba Beelzebufo mogąca polować na pisklęta rapetozaura i innych dinozaurów.

Klasyfikacja
Rapetozaur należy do rodziny Nemegtosauridae, której inni przedstawiciele są znani z Azji i być może Afryki oraz Ameryki Południowej. Razem z kilkoma innymi rodzinami należy ona do Titanosauria - grupy zauropodów definiowanej jako obejmującą ostatniego wspólnego przodka andezaura i
saltazaura oraz wszystkich jego potomków. Jest to najliczniejsza grupa zauropodów, ale dość enigmatyczna. Do czasu odkrycia rapetozaura były oneznane zaledwie z bardzo fragmentarycznych skamielin - pojedynczych kości, zwykle pozaczkowych. Pierwszy opisany przedstawiciel tytanozaurów - Titanosaurus został opisany na podstawie pojedynczych pozaczkowych elementów. Z czasem został on używany jako "takson worek", do którego gatunków wliczano fragmentaryczne, często niediagnostyczne szczątki zauropodów z różnych części świata. Mimo, że to właśnie od niego pochodzą nazwy kladow Titanosauria i Titanosauridae (klad nieaktywny) jest uważany obecnie za nomen dubium, a samej tej nazwy się nie używa. Tytanozaury razem z brachiozaurydami i kamarazaurydami należą do grupy zwanej Macronaria ("duże nozdrza"). Większość przedstawicieli tego kladu miało wysokie czaszki, jednak u nemegtozaurydów i saltazaurydów były one niskie i wydłużone. Świetnie zachowany szkielet rapetozaura, nie tylko pomaga ustalić wygląd innych tytanozuarów i pokrewieństwo między członkami tej grupy, ale stanowi podstawę do szacowania ich wielkości. Tytanozaury w odróżnieniu od diplodokoidów przetrwały do końca ery mezozoicznej.

Wrogowie
Na kościach rapetozaura znaleziono ślady po zębach. Ich oględziny wykazały, że należały one do mażungazaura - sporego abelizauryda, będącego czołowym drapieżnikiem późnokredowego Madagaskaru. Nie wiadomo jednak czy ów teropod aktywnie polował na mażungazaury czy po prostu odżywiał się ich padliną. Charakterystyczne cechy czaszki oraz szyi mażungazaura i jego krótkie kończyny tylne, uniemożliwiające szybki bieg, lecz zapewniające prędkość wystarczającą do utrzymania kroku stadu zauropodów, zdają się popierać hipotezę o tym, że mażungazaur i inne
abelizaurydy żywiły się głównie zauropodami. Równocześnie u owego dinozaura znaleziono dowody na kanibalizm. Obroną rapetozaura mogły być rozmiary i przypuszczalny stadny tryb życia oraz osteodermy .

Gatunki
Rapetosaurus Curry Rogers i Forster, 2004
Rapetosaurus krausei Curry Rogers i Forster, 2004
Ostatnio zmieniony 1 maja 2009, o 07:51 przez Dawid Mika, łącznie zmieniany 9 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Ponieważ w mastrychtcie podniósł się
>mastrychcie?
Do czasu odkrycia rapetozaura były oneznane zaledwie z bardzo fragmentarycznych skamielin
>one znane
podstawie pojedynczych pozaczkowych elementĂłw
zwykle pozaczkowych
>pozaczaszkowych?
często niediangostyczne szczątki zauropodów
>niediagnostyczne
nazwy kladow Titanosauria i Titanosauridae
>kladĂłw
hipotezę o tym, że mażungazuar i inne
>maĹźungazaur

Opis bardzo ciekawy, jednak zanim wrzucisz jakiś tekst na forum, sprawdź go pod względem ortografii i literówek choćby w Microsoft Wordzie ;)

EDIT:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Eusaurischia

Sauropodomorpha
Niepotrzebnie powtĂłrzone
Dobrze zachowany szkielet osobnika młodego ma 8 metrów długości, a dorośli przedstawiciele rodzaju Rapetosaurus mogli osiągać dwukrotnie większe rozmiary (ok. 15 m długości) ale i tak były mniejsze od największych tytanozaurów jak argentynozaur czy puertazaur.
Hmm.. jeżeli był stosunkowo mały to ta końcówka zdania jest raczej nie potrzebna.
Nazwa rodzajowa ''Rapetosaurus''
>brak kursywy
>>bez cudzysłowia
przywódcę ekspedycji do Madagaskaru mającje na celu wydobywania skamielin
na Madagaskar mającej na celu odkrycie tamtejszych skamielin
Pierwszy opis szczątków rapetozaura został opisany przez Kristinę Curry Rogers i Catherine A. Forster w fachowym piśmie "Nature".
>Pierwszego formalnego opisu dokonała Kristina Curry Rogers i Catherine A. Foster w naukowym piśmie Nature" ?
tytanozaury .
bez spacji

W tekście także nie potrzebnie przenosiłeś do kolejnej linijki w niektórych wierszach w środku zdania.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Hmm i taki mały szczegół wiem że bywam upierdliwy z tym, ale wpisze:) No 5 m wzrostu to miał 27 metroej długości diplodok:)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur

Post autor: nazuul »

Dawid Mika pisze:Charakterystyczne cechy czaszki mażungazaura i jego krótkie kończyny tylne, uniemożliwiające szybki bieg, lecz zapewniające prędkość wystarczającą do utrzymania kroku stadu zauropodów, zdają się popierać hipotezę o tym, że mażungazuar i inne
abelizaurydy żywiły się głównie zauropodami.
cechy czaszki i szyji
Dawid Mika pisze:Równocześnie u owego dinozaura znaleziono dowody na kanibalizm. Obroną rapetozaura mogły być rozmiary i przypuszczalny stadny tryb życia.
i osteodermy
Danu pisze:Hmm i taki mały szczegół wiem że bywam upierdliwy z tym, ale wpisze:) No 5 m wzrostu to miał 27 metroej długości diplodok:)
Diplodok jest bardzo rozciągnięty. Wg mnie dobrze Dawid wpisał - porównajcie poniższe szkielety:

http://www.palaeos.com/Vertebrates/Unit ... aurus2.gif

http://commons.wikimedia.org/wiki/File: ... arison.png

Rapetozaur jest mniej więcej 3 razy wyższy niż długi, więc jest OK te 15 m i 5m (zakładając, że głowę mógł unieść jeszcze trochę wyżej, bo tułów ma raczej nieco poniżej 5m). Rysunek z 3 kwadratami, aby to zobrazować:
http://i41.tinypic.com/2je9wea.gif
Ostatnio zmieniony 30 kwietnia 2009, o 15:55 przez nazuul, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Mam inne zdanie i nawet dowody an to by się znalazły ale proszę zostaw jak jest :D

Nie dam się już sprowokować :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Przepraszam bardzo, ale jakie prowokacje? Przecierz sprawa jest jasna - mylisz się.

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

(...) polskiej wikipedii, ktĂłra ogĂłlnie obecnie leĹźy i kwiczy
A i tak teraz jest sto razy lepiej niż było choćby rok temu :)

Co do opisu:
szyji
szyi
nie-dinozaurowych
Moje tradycyjne czepialstwo :) - łącznie, bez myślnika
(klad nieaktywny)
Hmm, mam pewne wątpliwości, czy takie sformułowanie jest w pełni poprawne. Chyba po prostu nie tyle klad jest nieaktywny, co jego nazwa jest nieużywana. Zresztą w tym przypadku też różnie bywa, bo np. Sereno uznał Titanosauridae za inactive^1, ale w analizie Calvo et al. (2007) była wyróżniana^2.

Przypisy
1. Sereno, P. C.: Titanosauridae. Taxon Search, 2005.
2. J. O. Calvo, J. D. Porfiri, B. J. GonzĂĄlez-Riga, A. W. Kellner (2007). A new Cretaceous terrestrial ecosystem from Gondwana with the description of a new sauropod dinosaur. Anais Academia Brasileira Ciencia. 79 (3): 529–541.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

nazuul pisze:Przepraszam bardzo, ale jakie prowokacje? Przecierz sprawa jest jasna - mylisz się.
To ty tak sądzisz :wink:
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur

Post autor: nazuul »

Poprawiłem różne błędy - tych mało istotnych nie zaznaczyłem kolorem [EDIT - już usunęłem kolor]. Zmieniłem tez obrazki - na ładniejsze
Dawid Mika pisze:Ponieważ opis w ED jest dość krótki w oparciu o ang. wiki postaanowiłem napisać nowy. Później wrzucę też do polskiej wikipedii, która ogólnie obecnie leży i kwiczy.

Długość: ok. 15 m
Waga: ok. 5 t
Wysokość: 5 m ?
Czas występowania: 70-65 milionów lat temu (mastrycht, późna kreda)
Miejsce występowania: formacja Maevarano, Madagaskar
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Eusaurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondyli
Titanosauria
Lithostrotia
? Saltasauridae
? Nemegtosaurinae


Wstęp
Rapetozaur to niewielki zauropod, który występował w późnej kredzie ok. 70-65 milionów lat temu na terenach Madagaskaru. Obecnie wyróżnia się tylko jeden gatunek rapetozaura - R. krausei. Podobnie jak inne zauropody był czworonożnym, roślinożernym, zapewne żyjącym w stadach zwierzęciem.

Budowa
Rapetozaur był typowym zauropodem z krótkim, smukłym ogonem, długą szyją i olbrzymim słonio-podobnym ciałem. Jego czaszka przypominała tę należą do diplodoków i miała długi, wąski pysk i małe ołówkokszałtne zęby. Były one przystosowane do zrywania roślinności, ale nie nadawały się do żucia. W porównaniu z innymi zauropodami w tym tytanozaurami był mały. Dobrze zachowany szkielet osobnika młodego ma 8 metrów długości, a dorośli przedstawiciele rodzaju Rapetosaurus mogli osiągać dwukrotnie większe rozmiary (ok. 15 m długości).

Odkrycie i etymologia
Nazwa Rapetosaurus krausei oznacza ""jaszczur Rapeta i Krause'a". Jest on pierwszym tytanozaurem, którego pierwsze odkryte szczątki składały się z prawie kompletnego szkieletu z czaszką. Nazwa rodzajowa Rapetosaurus składa się z imienia Rapeto należącego do olbrzyma z malgalskiego i greckiego słowa sauros - jaszczur. Epitet gatunkowy tego dinozaura honoruje zaś Davida W. Krause'a - przywódcę ekspedycji na Madagaskar mającej na celu odkrycie tamtejszych skamielin. Dobry stan zachowania szczątków rapetozaura umożliwił dokładniejsze zrekonstruowanie wyglądu innych, znanych z bardziej fragmentarycznych skamielin tytanozaurów i dokładniejsze ustalenie pokrewieństwa między nimi. Pierwszy opis szczątków rapetozaura został dokonany przez Kristinę Curry Rogers i Catherinę A. Forster w naukowym piśmie "Nature". Ów świetnie zachowany szkielet (UA 8698) należy do osobnika młodego, poza nim odkryto także bardziej fragmentaryczne kości trzech innych osobników. Brakuje mu jedynie kilku kręgów ogonowych. Jest to najlepiej zachowany odkryty do tej pory szkielet tytanozaura.


Środowisko
Szczątki rapetozaura odkryto w formacji Maevarano. Wprawdzie nie była ona datowana radiometrycznie, ale dowody biostrygraficzne i paleomagnetyzm wskazują, że pochodzi ona z mastrychtu (ok. 70-65 milionów lat temu). Wtedy, podobnie jak dzisiaj, Madagaskar był odizolowaną wyspą, znajdującą się wtedy o 10-15 stopni szerokości geograficznej bardziej na południe. Rapetozaur zamieszkiwał przybrzeżny teren pocięty dopływami rzek. Ponieważ w mastrychcie podniósł się poziom morza, rapetozaur był prawdopodobnie czasami zmuszony do przeprawienia się przez rzeki w celu dotarcia na inne tereny. Dochodziło do okresowych susz, powodujących wysoką śmiertelność zwierząt. Rapetozaur żył w towarzystwie ceratozaurów, takich jak wykazujący zachowania kanibalistyczne abelizauryd Majungasaurus, noazauryd Masiakasaurus odżywiający się prawdopodobnie rybami, nadrzewny dromeozauryd Rahonavis (być może chimera), ptaki jak np. Vorona, krokodylomorfy Mahajangasuchus, Simosuchus czy Trematochampsa, nieopisane dinozaury ptasiomiedniczne i tytanozaury. W skałach tej formacji odkryto także szczątki węży, ryb, żółwi i ssaków. Jednym z najbardziej znanych niedinozaurowych kręgowców z tej formacji jest gigantyczna żaba Beelzebufo, mogąca polować na pisklęta rapetozaura i innych dinozaurów.

Klasyfikacja
Rapetozaur należy do kladu Nemegtosauridae, której inni przedstawiciele są znani z Azji i być może Afryki oraz Ameryki Południowej. Razem z kilkoma innymi kladami należy ona do Titanosauria - grupy zauropodów definiowanej jako obejmującą ostatniego wspólnego przodka andezaura i saltazaura oraz wszystkich jego potomków. Jest to najliczniejsza grupa zauropodów, ale dość enigmatyczna. Do czasu odkrycia rapetozaura były one znane zaledwie z bardzo fragmentarycznych skamielin - pojedynczych kości, zwykle pozaczkowych. Pierwszy opisany przedstawiciel tytanozaurów - Titanosaurus - został opisany na podstawie pojedynczych pozaczkowych elementów. Z czasem został on używany jako "takson worek", do którego wliczano fragmentaryczne, często niediagnostyczne szczątki zauropodów z różnych części świata. Mimo że to właśnie od niego pochodzą nazwy kladow Titanosauria i Titanosauridae jest uważany obecnie za nomen dubium. Tytanozaury razem z brachiozaurydami i kamarazaurydami należą do grupy zwanej Macronaria ("duże nozdrza"). Większość przedstawicieli tego kladu miało wysokie czaszki, jednak u nemegtozaurydów i saltazaurydów były one niskie i wydłużone. Świetnie zachowany szkielet rapetozaura nie tylko pomaga ustalić wygląd innych tytanozaurów i pokrewieństwo między członkami tej grupy, ale stanowi też podstawę do szacowania ich wielkości. Tytanozaury w odróżnieniu od innych grup zauropodów przetrwały do końca ery mezozoicznej.

Wrogowie
Na kościach rapetozaura znaleziono ślady po zębach. Ich oględziny wykazały, Ĺźe naleĹźały one do maĹźungazaura - sporego abelizauryda, będącego czołowym drapieĹźnikiem późnokredowego Madagaskaru. Nie wiadomo jednak czy Ăłw teropod aktywnie polował na maĹźungazaury, czy po prostu odĹźywiał się ich padliną. Charakterystyczne cechy czaszki oraz szyi maĹźungazaura i jego krĂłtkie kończyny tylne, uniemoĹźliwiające szybki bieg, lecz zapewniające prędkość wystarczającą do utrzymania kroku stadu zauropodĂłw, zdają się popierać hipotezę o tym, Ĺźe maĹźungazaur i inne abelizaurydy Ĺźywiły się głównie zauropodami. RĂłwnocześnie u owego dinozaura znaleziono dowody na kanibalizm. Obroną rapetozaura mogły być rozmiary, przypuszczalny stadny tryb Ĺźycia oraz osteodermy, który były największe z dotąd odkrytych - miały objętość prawie 10 l (jednak z uwagi na pustą przestrzeń w płycie dorosłego rapetozaura bardziej prawdopodobne wydaje się, że był to rezerwuar minerałów w trudnym środowisku - Curry Rogers i in., 2011).

Gatunki
Rapetosaurus Curry Rogers i Forster, 2001
Rapetosaurus krausei Curry Rogers i Forster, 2001

Obrazek
Rekonstrukcja rapetozaura autorstwa RaĂşla MartĂ­na (pochodzi z tej strony)

Obrazek
Rekonstrukcja szkieletu. Autor: Mark Hallett/State University of New York (SUNY) at Stony Brook. Zdjęcie pochodzi z tej strony

PS
Danu pisze:
nazuul pisze:Przepraszam bardzo, ale jakie prowokacje? Przecierz sprawa jest jasna - mylisz się.
To ty tak sądzisz :wink:
Oczywiście, że ja tak sądzę :lol: . Bowiem myśląc rozsądnie nie można uważać inaczej - patrz wyżej - dałem dowód na to, że 5 m to sensowna wysokość dla tego taksonu. :P No ewentualnie można przyjąć, że wysokość grzbietu miesciła się w przedziale 4-5 m, a głowa prawie na pewno mogła wznieść się na wysokość 5 m.
Jak coś twierdzisz to udowodnij - choć obalenie mojego dowodu będzie nad wyraz trudne. :P
Ostatnio zmieniony 14 czerwca 2009, o 21:43 przez nazuul, łącznie zmieniany 2 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

nazuul pisze:Jak coś twierdzisz to udowodnij - choć obalenie mojego dowodu będzie nad wyraz trudne. :P
A ja twierdze, że miał 3 metry wysokości i bez problemu to udowadniam na zasadzie kwadratów Macieja:
http://img26.imageshack.us/img26/742/rapet.jpg
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Tomasz też tak twierdzę, że 15 m, to miał jakieś 3-4 m wzrostu:) Ja i ty to wiemy już teraz :D A mnie się niechce dochodzić do tego przez 60 postów i udowadniać więc poco się fatygować niech sobie 5 m wpiszą :wink:
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Danu pisze:Tomasz też tak twierdzę, że 15 m, to miał jakieś 3-4 m wzrostu:) Ja i ty to wiemy już teraz :D A mnie się niechce dochodzić do tego przez 60 postów i udowadniać więc poco się fatygować niech sobie 5 m wpiszą :wink:
Niestety ja tylko żartowałem.. tak naprawdę uważam podobnie jak Maciej, że rapetozaur mógł bez problemu osiągać 5 metrów wysokości ;)

EDIT:
W końcu gad ten nie był zbyt długoogoniasty lub długoszyi, więc stosunek długości do wysokości wynosił pewnie około 3:1, co zresztą ukazuje kwadratowy dowód Macieja :D
Ostatnio zmieniony 1 maja 2009, o 18:06 przez Tomasz, łącznie zmieniany 4 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Mniejsza z tym :wink: Tak jak mówiłem nichce mi się rozwodzić no i wybacz nazuul nie będe jak napisałeś tego udowadniał- Bo mi się niechce:) A kiedyś czytałem prackę na temat wzrostu zaurpodów :wink: Ale nie ważne najlepiej wykasuj te posty :D Nie mam czasu a nie zamiaru się nad tym rozwodzić:)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

A kiedyś czytałem prackę na temat wzrostu zaurpodów ;)
No wiesz... zauropod zauropodowi nie równy ;) Co innego diplodok (i inne długoszyje stwory) a co innego rapetozaur.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2277
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Post autor: Ag.Ent »

Nazwa oznacza "jaszczura psotnego olbrzyma i Krause'a"
Skoro Rapeto to imię to chyba nie powinno się tego tłumaczyć - wtedy nazwa rodzajowa brzmiałaby "jaszczur Rapeta". Chociaż fakt, że cała nazwa gatunkowa nie tworzy wtedy spójnej całości ("jaszczur Rapeta Krause'a"?, "jaszczur Rapeta i Krause'a"? - imho nie brzmi dobrze)...
Rapetosaurus Curry Rogers i Forster, 2004
Rapetosaurus krausei Curry Rogers i Forster, 2004
Rapetosaurus został opisany w 2001 roku.

Poprawiłem w wersji poprawionej przeze mnie, która jest gotowa do wrzucenia na stronkę.
Dzięki za poprawki.
nazuul

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur

Post autor: szerman »

Wrzuciłem na prośbę Mateusza:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... petosaurus

Ma go za niedługo poprawić/zaktualizować. To, na co zwróciłem uwagę:
Jego czaszka przypominał‚a tę™ należącą… do diplodoków i miał‚a długi, wąski pysk i mał‚e ołówkokszał‚tne zę™by. Był‚y one przystosowane do zrywania roś›linnoś›ci, ale nie nadawał‚y się™ do żucia
Na pewno?
Pierwszy opisany przedstawiciel tytanozaurów - Titanosaurus - został opisany na podstawie pojedynczych pozaczaszkowych elementów. Z czasem został‚ on używany jako "takson worek", do którego wliczano fragmentaryczne, często niediagnostyczne szczątki zauropodów z różnych części ś›wiata. Mimo że to właś›nie od niego pochodzą… nazwy kladów Titanosauria i Titanosauridae jest uważany obecnie za nomen dubium.
Trzeba by to sprawdzić, czy jakiś inny gatunek zauropoda został wcześniej opisany, lecz wtedy jako należący zapewne do Cetiosauridae. Tytanozaur był "wzorcem" do rewizji wcześniej opisanych taksonów. No i kwestia na temat jego nieważności chyba niepotrzebnie poruszana tutaj, bo w razie ew. zmiany trzeba to będzie zmienić w kilku miejscach.
Na kościach rapetozaura znaleziono ś›lady po zę™bach. Ich oglę™dziny wykazał‚y, że należał‚y one do mażungazaura - sporego abelizauryda, bę™dącego czoł‚owym drapieżnikiem późnokredowego Madagaskaru. Nie wiadomo jednak czy ów teropod aktywnie polował‚ na mażungazaury, czy po prostu odżywiał‚ się™ ich padliną….
Chyba chodzi o rapetozaura? ;)

Poprawiłem literówki i krzaczki. Mapka ogólna, sprawy merytoryczne wrzucone i nie sprawdzone - uwagi w/w.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur

Post autor: nazuul »

szerman pisze:
Jego czaszka przypominał‚a tę™ należącą… do diplodoków i miał‚a długi, wąski pysk i mał‚e ołówkokszał‚tne zę™by. Był‚y one przystosowane do zrywania roś›linnoś›ci, ale nie nadawał‚y się™ do żucia
Na pewno?
Tak, zob. https://www.researchgate.net/profile/Kr ... 5b1783.pdf
jedynie co do "ołówkokszał‚tne" można mieć wątpliwości, bo autorki piszą "The teeth of Rapetosaurus are moderately large and robust, contrasting with the narrower, ‘‘pencil-like’’ teeth of diplodocoids"
szerman pisze:
Pierwszy opisany przedstawiciel tytanozaurów - Titanosaurus - został opisany na podstawie pojedynczych pozaczaszkowych elementów. Z czasem został‚ on używany jako "takson worek", do którego wliczano fragmentaryczne, często niediagnostyczne szczątki zauropodów z różnych części ś›wiata. Mimo że to właś›nie od niego pochodzą… nazwy kladów Titanosauria i Titanosauridae jest uważany obecnie za nomen dubium.
Trzeba by to sprawdzić, czy jakiś inny gatunek zauropoda został wcześniej opisany, lecz wtedy jako należący zapewne do Cetiosauridae. Tytanozaur był "wzorcem" do rewizji wcześniej opisanych taksonów. No i kwestia na temat jego nieważności chyba niepotrzebnie poruszana tutaj, bo w razie ew. zmiany trzeba to będzie zmienić w kilku miejscach.
może Haestasaurus becklesii Mantell, 1852
Titanosaurus jest dość problematyczny, zob. http://www.forum.dinozaury.com/viewtopi ... rus#p51889
nie wchodząc w szczegóły i problematyczne kwestie, można w opisie wskazać, że szczątki z Madagaskaru przydzielano kiedyś do Titanosaurus (było tak?), albo w ogóle zrezygnować z tego, jako zbędny element opisu

W haśle wiele trzeba poprawić, zaktualizować. Wyszło w ciągu kilku lat kilka ciekawych prac o rapetozaurze, do tego filogeneza tytanozaurów, nawiązania do innych zwierząt w Środowisko

Krzaczki wcale nie są usunięte - po polskich literach widać coś takiego: "‚"
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Krzaczki wcale nie są usunięte - po polskich literach widać coś takiego: "‚"
:?: U mnie na Chromie nic takiego nie występuje, no chyba, że coś tam przeoczyłem i te drobne korekty Mateusza załatwiły sprawę:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... on=history
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur

Post autor: Utahraptor »

Zakończyłem prace nad opisem:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ldid=16305

Zapraszam do czytania:
http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... petosaurus

To chyba najlepiej poznany tytanozaur, więc jak ktoś chce się zająć pozostałymi tytanozaurami, to będzie miał teraz łatwiej. Dajcie znać jeśli dopatrzycie się literówek. Ktoś bieglejszy w histologii może sprawdzić, czy czegoś nie pomieszałem w części o malutkim rapetozaurze.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur

Post autor: nazuul »

Opis ma podstawową wadę obecną w Twoich hasłach: brak cytowania źródeł informacji.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur

Post autor: Utahraptor »

Hasło należy głównie do Dawida ;) , ale to prawda. Sam musiałem się z tym mierzyć poprawiając to hasło. Na szczęście w tym wypadku łatwo się domyślić z których publikacji pochodzi większość informacji.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [POPRAWA OPISU] Rapetozaur

Post autor: nazuul »

Utahraptor pisze:Hasło należy głównie do Dawida ;) ,
Bo ja wiem?
Utahraptor pisze:Sam musiałem się z tym mierzyć poprawiając to hasło.
Więc widzisz, jak to ważne.
Utahraptor pisze:Na szczęście w tym wypadku łatwo się domyślić z których publikacji pochodzi większość informacji.
Tutaj akurat tak się poszczęściło.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ