[OPIS] Daxiatitan (daksiatytan)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 6856
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

[OPIS] Daxiatitan (daksiatytan)

Post autor: nazuul »

AKTUALNA WERSJA:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index.php/DaxiatitanDaxiatitan (daksiatytan)

długość: przynajmniej 30 m
masa: ?
miejsce: Chiny - prowincja Gansu (basen Lanzhou, grupa Hekou)
czas: 145-99 Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Titanosauriformes
Titanosauria

Wstęp
Daxiatitan to rodzaj bazalnego tytanozaura, żyją…cego we wczesnej kredzie (wiek bliżej nieokreślony) na terenie obecnych Chin. Opisano go w 2008 roku na podstawie niekompletnego szkieletu odkrytego w osadach grupy Hekou (basen Lanzhou, prowincja Gansu, Chiny).
W tych samych osadach co Daxiatitan odnaleziono też innego olbrzymiego tytanozaurokształtnego zauropoda - Huanghetitan liujiaxiaensis, dużego iguanodonta Lanzhousaurus oraz wiele innych dinozaurów, ryb i żółwi.

Etymologia
Nazwa rodzajowa odnosi się do miejsca znalezienia szczą…tków zauropoda. "Daxia" to chińska nazwa jednego z dopływów Żółtej Rzeki, który płynie przez obszar Linxia w prowincji Gansu. Drugi człon nazwy (titan) to słowo często wykorzystywane do nadawania nazw zauropodom (w szczególności tytanozaurokształtnym), symbolizują…ce wielkość. Pochodzi z języka greckiego. Z kolei epitet gatunkowy (binglingi) pochodzi od tybetańskiego słowa "Bingling", oznaczają…cego 100.000 buddów. Odnosi się ona do świą…tyni Bingling, słynnej atrakcji turystycznej niedaleko tamy Liujiaxia, około 80 km na południowy zachód od Lanzhou - stolicy Gansu.

Materiał kopalny
Holotyp to niekompletny szkielet zawierają…cy: dziesięć tylnych kręgów szyjnych, dziesięć grzbietowych, dwa przednie kręgi ogonowe, części żeber szyjnych i piersiowych, łuk termalny, prawą… łopatkę i kość kruczą… oraz prawą… kość udową… (177 cm).
Okaz typowy oznaczony numerem katalogowym GSLTZP03–001 znajduje się w Centrum Badań i Eksploatacji Skamieniałości w Trzeciej Akademii Geologii i Eksploatacji Zasobów Mineralnych Prowincji Gansu w Lanzhou (Fossil Research and Development Center of the Third Geology and Mineral Resources Exploration Academy of Province Gansu).

Budowa i rozmiary
Olbrzymie (o długości 91 cm) kręgi szyjne daksiatytana wskazują…, że był to jeden z największych dinozaurów z Azji. Długość szyi oszacowano na ponad 12 m. Porównanie z długoszyim, znacznie prymitywniejszym euzauropodem Mamenchisaurus hochuanensis (szyja ok. 47% długości całkowitej) sugeruje zwierzę o długości 30 m. Szyja daksiatytana była jednak zaokrą…glona i gruba, w przeciwieństwie do smukłej szyi mamenchizaura. Jeżeli Daxiatitan miał bardziej typowe proporcje (np. długi ogon), to jego długość musiała znacznie przekraczać 30 m.
Niezwykłą… cechą… jest budowa kości udowych, z dystalnymi kłykciami skośnymi górnobocznie pod ką…tem ok. 10° w porównaniu do osi kości udowej oraz tylnowewnętrznie i przedniozewnętrznie w widoku od dołu, co wskazuje na styl chodzenia zwierzęcia z mocno rozsuniętymi bocznie kończynami.

Pozycja systematyczna
Analiza kladystyczna ujawniła pozycję między rodzajami Euhelopus i Malawisaurus, co dowodzi, że Daxiatitan jest bazalnym przedstawicielem Titanosauria.


Spis gatunków:
Daxiatitan You, Li, Zhou i Ji Q. 2008
D. binglingi You, Li, Zhou i Ji Q. 2008
---------------------------------------------------------------------------------
Źródło
You, H.-L.; Li, D.-Q.; Zhou, L.-Q.; and Ji, Q (2008). "Daxiatitan binglingi: a giant sauropod dinosaur from the Early Cretaceous of China". Gansu Geology 17 (4): 1-10.

Co do obrazka - może nada się Futalognkosaurus - np. ten wspaniały rysunek:
http://paleopastori.deviantart.com/art/ ... -107548959

Prawa łopatka z kością… kruczą… (a) i kość udowa (b). Skala = 10 cm
Obrazek
Ostatnio zmieniony 23 stycznia 2009, o 18:39 przez nazuul, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
hanys
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1012
Rejestracja: 24 lipca 2008, o 14:37
Lokalizacja: beWYRYhills

Post autor: hanys »

Daxiatitan to rodzaj bazalnego tyranozaura
tytanozaura

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1781
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Daxiatitan (daksiatytan)

Post autor: Danu »

Jak wcześniej wspomniałeś o euhelopie to przypomniało mi się coś. Otóż Daxiatitan miał sporo cech wspólnych z euhelopem przykładowo, podobna budowa grzbietu oraz ciekawa budowa kości udowej. Jednak są tęż rożnice pomiędzy oboma rodzajami. Jednak z racji tego, że Daxiatitan jest bardzo podobny do euhelopa to własnie według tego dinozaura powinno się szacować rozmiary. Paul oszacował euhelopa (holotyp) na jakieś 15 m długości jednak ów osobnik też niebył w pełni wyrośnięty prawdopodobnie mógł urosnąć jeszcze do jakiś 18 m. Daxiatitan był mniej więcej 2x większy od euhelopa więc jego długośc można określać na przedział 30-36 m. Natomiast jeśli Daxiatitan był zbudowany podobnie jak euhelop wyklucza to prawdopodbnie, że ważył tyle co ogromne tytanozaury osiągające podobną długość. Jest zatem prawdopodobne, że masa mieściła się w okolicach 50 ton (kiedyś pytałeś mnie skąd takie oszacowania wpisałem więc mniej więcej chciałem wytłumaczyć ale zaznaczam, że jest tutaj oczywiście możliwy spory margines błędu).
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ