[OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: nazuul »

Huanghetitan (huanghetytan)

długość: ?
masa: ?
miejsce: Chiny
czas: 145-83 (?100-?93) Ma
klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondyli


Wstęp
Huanghetitan to rodzaj zauropoda żyją…cego na terenach wschodniej Azji. Nie wiadomo dokładnie, kiedy żył - jeden z gatunków został odnaleziony w osadach wczesnokredowych a drugi w skałach z dolnej późnej kredy. Być może jest jednym z największych dotą…d odkrytych dinozaurów.

Etymologia
Huang He to nazwa rzeki (zwanej też Żółtą… Rzeką…), która płynie przez tereny basenu Lanzhou - miejsca gdzie znaleziono szczą…tki tego dinozaura. Drugi człon nazwy - titan - to słowo często wykorzystywane do nadawania nazw zauropodom, symbolizują…ce wielkość. Pochodzi z języka greckiego.

Budowa
Huanghetitan zapewne miał małą… głowę, długą… szyję i ogon oraz potężne, ciężkie ciało podtrzymywane przez cztery słupowate nogi.
Charakteryzuje się on wyją…tkową… budową… kręgów krzyżowych - mają… one zrośnięte wyrostki neuralne, które tworzą… jakby platformę. Końcówki wyrostków na kręgach krzyżowych i ogonowych są… rozrośnięte bocznie, podobnie jak u zauropoda Agustinia, więc huanghetytan mógł być podobnie opancerzony. Jednak żadnych płytek kostnych nie odnaleziono.

Pozycja filogenetyczna
Huanghetitan został uznany za bazalnego przedstawiciela kladu Titanosauriformes. W 2007 roku autorzy opisu H. ruyangensis utworzyli dla dwóch gatunków huanghetytana rodzinę Huanghetitanidae, choć sami uznali, że jest ona zbyteczna. Wykonana przez nich analiza kladystyczna wykazała, że Huanghetitan to tytanozaurokształtny zauropod nienależą…cy do Titanosauria. Zajmuje on pozycję między Brachiosaurus a Euhelopus, co jednak ma słabe wsparcie. Jeżeli takie umiejscowienie huanghetytana jest prawidłowe, to należy też do Somphospondyli, czyli kladu zawierają…cego wszystkie tytanozaurokształtne bliżej spokrewnione z gatunkiem Saltasaurus loricatus niż z Brachiosaurus altithorax.


Huanghetitan liujiaxiaensis

Miejsce: Chiny - prowincja Gansu (grupa Hekou - wschodnia część basenu Lanzhou)
Czas: 145-99 Ma
Etymologia: nazwa gatunkowa pochodzi od tamy na rzece Huang he, nazwanej Liujiaxia. Tama ta znajduje się niedaleko Narodowego Geoparku Dinozaurów Liujiaxia (Liujiaxia National Dinosaur Geopark).
Materiał kopalny: holotyp (GSLTZP02-001) to niemal kompletna kość krzyżowa, bliższy kręg ogonowy, kręg ze środkowej części ogona, fragmenty żeber szyjnych, niekompletny szewron, lewa łopatka i kość krucza. Okaz typowy znajduje się w Centrum Badań i Eksploatacji Skamieniałości w Trzeciej Akademii Geologii i Eksploatacji Zasobów Mineralnych Prowincji Gansu w Lanzhou (Fossil Research and Development Center of the Third Geology and Mineral Resources Exploration Academy of Province Gansu).
Diagnoza: bardzo niskie wyrostki neuralne z wybitnie poprzecznie rozrośniętymi dalszymi końcami.

Huanghetitan liujiaxiaensis to typowy gatunek tego rodzaju. W tych samych osadach co H. liujiaxiaensis odnaleziono też innego olbrzymiego zauropoda - Daxiatitan, iguanodonta Lanzhousaurus oraz wiele innych dinozaurów, ryb i żółwi.


Huanghetitan ruyangensis

Miejsce: Chiny - prowincja Henan ("formacja Magchuan")
Czas: ? 100-93 Ma
Materiał kopalny: znany z sześciu kręgów krzyżowych, 10 przednich ogonowych, łuków hermalnych, żeber i niekompletnej kości krzyżowej.
Diagnoza: Huanghetitan ruyangensis charakteryzuje się największą… średnicą… ciała z żebrami osią…gają…cymi długość przynajmniej 2.93 m i przednimi kręgami z wyrostkami neuralnymi przypominają…cymi w kształcie grzyby.

H. ruyangensis jest jednym z trzech opisanych w latach 2007-2009 azjatyckich gigantów, obok Daxiatitan i jeszcze większego Ruyangosaurus. Osią…gały one podobne rozmiary co największe tytanozaurokształtne - argentyńskie Puertasaurus i Argentinosaurus.


Spis gatunków:
Huanghetitan You, Li, Zhou i Ji Q., 2006
H. liujiaxiaensis You, Li, Zhou i Ji Q., 2006
H. ruyangensis Lu, Xu, Zhang, Hu, Wu, Jia i Ji, 2007

Źródła

http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... f0c6156a62

http://www.dinodata.org/index.php?optio ... &Itemid=67

http://www.heightow.com/rar/konglong/show.asp?Id=149

Lü J, Xu L, Jia S, Zhang X, Zhang J, Yang L, You H, Ji Q. (2009). "A new gigantic sauropod dinosaur from the Cretaceous of Ruyang, Henan, China". Geological Bulletin of China 28(1), 1-10.

Lü, J., Xu, L., Jiang, X., Jia, S., Li, M., Yuan, C., Zhang, X. & Ji, Q. (2009) "A preliminary report on the new dinosaurian fauna from the Cretaceous of the Ruyang Basin, Henan province of Central China". Journal of Paleontological Society of Korea. 25 (1) 43-56

You, H.-L., Li, D.-Q., Zhou, L.-Q., & Ji, Q. (2008) "Daxiatitan binglingi: a giant sauropod dinosaur from the Early Cretaceous of China". Gansu Geology 17 (4): 1-10.


Obrazki

Kości z okolicy krzyżowej H. liujiaxiaensis w widoku z góry (a) i wewnętrznym - brzusznym (b). Skala = 10 cm.
Obrazek

Te kości zostały podpisane tak:
"Proximal (a-f) and middle (g-l) caudals of Huanghetitan liujiaxiaensis in cranial (a, g), caudal (b, h), left lateral (c, i), right lateral (d, j), dorsal (e, k), and ventral (f, l) views. Scale bar equals 10 cm."
Ale wydaje mi się, że to łopatka i kość krucza
Obrazek

Rekonstrukcja przyżyciowa (uwaga: inne bazalne Titanosauriformes miały głowę raczej krótszą… i wyższą…, podobną… do brachiozaura). Obrazek pochodzi z tej strony.
Obrazek
Ostatnio zmieniony 13 marca 2010, o 20:04 przez nazuul, łącznie zmieniany 13 razy.

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Świetny opis tylko poprawne spolszczenie powinno brzmieć raczej huanhetytan :) Pozdro...

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Sebastian pisze:Świetny opis tylko poprawne spolszczenie powinno brzmieć raczej huanhetytan :) Pozdro...
czemu bez "g" skoro po polsku rzeka to Huang He?

RĂłwnieĹź pozdrawiam :)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Oki mój błąd jeśli spolszczenie zawiera oryginalną pisownię tak jak napisałeś to jest poprawnie, np. Shanghai (Szanghaj) ale jak nie ma spolszczenia to lepiej spolszczać wymową wyrazów obcojęzycznych... Dobry opis :)

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:Somphospondyli, czyli najszerszemu kladowi zawierającemu Saltasaurus loricatus ale nie Brachiosaurus brancai.
Kazdy, kto zna troche definicje filogenetyczne bedzie rozumial, o co Ci chodzi, ale dla potrzeb encyklopedii bym moze napisal cos w sensie: "[...]czyli kladowi zawierającemu wszystkich tytanozauryformow blizej spokrewnionych z gatunkiem Saltasaurus loricatus niz z Brachiosaurus brancai [wlasciwie powinno byc B. altithorax]."

Znaczy to to samo i wydaje mi sie, ze czytelnik latwiej zrozumie, o co chodzi.
nazuul pisze:po polsku rzeka to Huang He?
A ja myslalem, ze po polsku to "Żółta Rzeka" :P Wiec moze "zoltorzekotytan"? :) Ok, juz nie bede spammowac. :roll:

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: Daniel Madzia »

nazuul pisze:Somphospondyli, czyli kladu zawierającego wszystkich tytanozaurokształtne bliżej spokrewnione z gatunkiem Saltasaurus loricatus niż z Brachiosaurus brancai (własciwie to powinno być B. altithorax, ponieważ B. brancai ma zostać uznany za odrębny rodzaj - Giraffatitan).
Maciej pytal mnie na PW czy dobrze odgadl przyczyne, ale mysle, ze nie bedzie sie gniewal, jak odpowiem tutaj. ;) Na poczatek: "[...]kladu zawierającego wszystkich tytanozaurokształtnych[...]" (albo wszystkie tytanozauroksztaltne). ;)

Ale co do powodu:
nazuul pisze:[...]bliżej spokrewnione z gatunkiem Saltasaurus loricatus niż z Brachiosaurus brancai (własciwie to powinno być B. altithorax, ponieważ B. brancai ma zostać uznany za odrębny rodzaj - Giraffatitan).
To nie jest wlasciwy powod. Na pewno sugerowales sie definicja Serena (2005), prawda? Niestety interpretacja Serena jest [znow] niepoprawna, poniewaz B. brancai nie jest typowym gatunkiem Brachiosauridae. Tym jest B. altithorax, a wiec ten powinien specyfikowac zasieg nazwy.

Nazwe Somphospondyli po raz pierwszy definiowali Wilson i Sereno (1998) i poniewaz kolejna publikowana definicja Serena (1998) jest identyczna, autorami aktywnej definicji sa wlasnie Wilson i Sereno (1998). Sereno (2005) nie tylko, ze nie jest publikowany, to jeszcze uzywa niepoprawnego gatunku brachiozaura. Poniewaz Wilson i Sereno (1998) specyfikowali zasieg Somphospondyli przy uzyciu rodzaju, w definicji powinien byc automatycznie gatunek B. altithorax.

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: nazuul »

Daniel Madzia pisze:Maciej pytal mnie na PW czy dobrze odgadl przyczyne, ale mysle, ze nie bedzie sie gniewal, jak odpowiem tutaj.
Oj zły jestem, zły :lol:
Daniel Madzia pisze:Na pewno sugerowales sie definicja Serena (2005), prawda?
O dziwo nie do końca, nauczony niedawnym doświadczeniem, popatrzałem na dół i jest własnie Sereno i Wilson (publikowany!) więc myśle sobie "jest dobrze". Na to, że nie ma gatunku w tej definicji z 1998 nie zwróciłem uwagi, a oczywiście powinienem. Tak więc zostawiłem ten gatunek co był wyżej, nie zwracając uwagi, który jest typowy.
Daniel Madzia pisze:Niestety interpretacja Serena jest [znow] niepoprawna, poniewaz B. brancai nie jest typowym gatunkiem Brachiosauridae. Tym jest B. altithorax, a wiec ten powinien specyfikowac zasieg nazwy.
Pan Sereno zawsze mi mąci w opisach :lol:
Somphospondyli, czyli kladu zawierającego wszystkie tytanozaurokształtne bliżej spokrewnione z gatunkiem Saltasaurus loricatus niż z Brachiosaurus altithorax.
Myślę że tak będzie już poprawnie.

Dzięki za poprawki!
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: Dawid Mika »

Lu i współpracownicy (2007) o kręgach krzyżowych w holotypie [i]H. ruyagensis[/i] pisze:The sacral vertebrae are not completely preserved. Although the anterior sacral centra were damaged by the local farmers, when they were dug
out as dragon bones for selling to herbal medicine shop,
partial centra are preserved, indicating that the number of the sacral vertebrae is six.
Można dopisać jako ciekawostkę.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: Danu »

no i tradycyjnie ja upierdliwy :D
długość: ?
masa: ?
żebro conajmniej 293 cm. Można np porównać do opsitocelikaudi której najdłuższe żebro ma 172 cm. Po przeskalowaniu długość Huanghetitan ruyangensis wyniesie około -26 m, jednak patrząc na to, że wszystkie znane duże tytanozaury miały długie szyje i fakt, że huanghetytan miał bardzo szeroką klatkę piersiową co sprawiałoby, że długi ogon i szyją byłyby wskazane dla lepszej równowagi, to długość około ~30 m wydaje się rozsądna.

Niemal identycznej długości , żebra mógł mieć B. altithorax oszacowany na niespełna 25 m, jednak ogon brachiozaurydów był proporcjonalnie krótszy zatem wydaje się, że przy bardziej typowych proporcjach dla tytanozaurów , huanghetytan powinien być dłuższy i znacznie cięższy od 25 metrowego brachiozaura który ważył prawdopodobnie około 30 ton.

Diamantinasaurus żebro 165 cm, długość 16 m, po przeskalowaniu dla H. ruyangensis około ~28,5 m

Szacunkowy rozmiar w okolicach ~30 m dla Huanghetitan ruyangensis powinien być rozsądny.
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: Utahraptor »

Nie wiem czy jest sens porównywać przypuszczalne rozmiary taksonów, gdy ich żebra różnią się długością dwukrotnie. Proporcje mogły być zupełnie inne.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: Danu »

Wiem aczkolwiek niestety innej możliwości nie ma... Pozostanie tylko gdybanie. Tak samo ma się np z amficeliasem jego proporcje mogą być diametralnie różne niż innych przedstawicieli diplodocoidea.
Tribute to Dinosaurs 2020

d_m

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: d_m »

Czy oba żebra tych dwóch zauropodów pochodzą z tego samego odcinka kręgosłupa? Czy oba okazy można uznać za w pełni wyrośnięte, czy może porównujemy rozmiary dwóch OSOBNIKÓW, a nie dwóch RODZAJÓW? Czy jakikolwiek dinozaur rósł izometrycznie? Czy oba rodzaje miały podobne proporcje? Jak dobrze długość jakiegokolwiek żebra koreluje u jakiejś grupy kręgowców z długością ciała? Moim zdaniem jest tu tyle zgadywanek i (czasem nierealistycznych) założeń, że jedynym poprawnym wpisem na obecną chwilę wydaje się: "? (zapewne kilkadziesiąt metrów)".

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: Danu »

Niestety to o czym piszesz Dawidzie , tyczy się 90% dinozaurów, np. troodona początkowo oszacowano tylko na podstawie zęba 8-)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: nazuul »

30 m opiera się na tak wątłych podstawach, że sądzę, że lepiej wpisać tak jak jest lub Dawid proponuje albo ewentualnie wpisać 30 m i zastrzec, że to rozmiary orientacyjne i nie jest wskazane porównywanie tej wielkości z innych zauropodami (zauważcie też, że to co komentujecie to stara wersja opisu i w ED zapewne wygląda inaczej - co jest w rozmiarach to nie wiem, ale na pewno nie ma tam o "kościach smoków"). H. ruyangensis znany jest także z kręgów krzyżowych i ogonowych (i np. kości kulszowej), więc może szacunki by na nich oprzeć a nie za żebrach?
H. ruyangensis miał ogon raczej krótki (Lu i in., 2007, s. 171).
H. ruyangensis może nie należeć do tego rodzaju (np. D'Emic 2012 doi: 10.1111/j.1096-3642.2012.00853.x, bez uzasadnienia) i nie wiadomo czy oba gatunki to tytanozaury (Danu - co rozumiesz przez to pojęcie?), choć somfospondyle na pewno (Lu i in., 2007; D'Emic 2012).
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: Danu »

30 m opiera się na tak wątłych podstawach, że sądzę, że lepiej wpisać tak jak jest lub Dawid proponuje albo ewentualnie wpisać 30 m i zastrzec, że to rozmiary orientacyjne i nie jest wskazane porównywanie tej wielkości z innych zauropodami (zauważcie też, że to co komentujecie to stara wersja opisu i w ED zapewne wygląda inaczej - co jest w rozmiarach to nie wiem, ale na pewno nie ma tam o "kościach smoków").
O ile pamiętam to było właśnie tam chyba 30 m i 73 tony wpisane ale nie wiem czy potem tego nie zmieniono.

H. ruyangensis znany jest także z kręgów krzyżowych i ogonowych (i np. kości kulszowej), więc może szacunki by na nich oprzeć a nie za żebrach?
obawiam się, że to będzie jeszcze trudniejsze i bardziej rozbieżne niż na żebrach. Żebro jako takie daje już jakieś orientacyjne dane na temat szerokości "tułowia" przez co wydaje mi się bardziej wiarygodnym oszacowaniem.
H. ruyangensis może nie należeć do tego rodzaju (np. D'Emic 2012 doi: 10.1111/j.1096-3642.2012.00853.x, bez uzasadnienia)
bardzo możliwe, też o tym słyszałem sugeruje to nawet Paul
i nie wiadomo czy oba gatunki to tytanozaury (Danu - co rozumiesz przez to pojęcie?), choć somfospondyle na pewno (Lu i in., 2007; D'Emic 2012).
[/quote]

chodziło mi o Titanosauria , faktycznie mój błąd, bo huanghetitan nie jest pewne czy należał do Titanosauria, jak to słusznie zauważyłeś. A określenie Titanosauriformes jako tytanozaurów nie byłoby logiczne z mojej stony bo i brachiozaur wtedy by podlegał. Powinienem raczej napisac Somphospondyli.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: nazuul »

Danu pisze:
i nie wiadomo czy oba gatunki to tytanozaury (Danu - co rozumiesz przez to pojęcie?), choć somfospondyle na pewno (Lu i in., 2007; D'Emic 2012).
chodziło mi o Titanosauria , faktycznie mój błąd, bo huanghetitan nie jest pewne czy należał do Titanosauria, jak to słusznie zauważyłeś. A określenie Titanosauriformes jako tytanozaurów nie byłoby logiczne z mojej stony bo i brachiozaur wtedy by podlegał. Powinienem raczej napisac Somphospondyli.
Nie zrozumieliśmy się chyba. Jak wiemy, Somphospondyli to klad siostrzany Brachiosauridae, zawierający m.in. Saltasaurus i Titanosaurus. Natomiast nazwy Titanosauria używa się w takim samym znaczeniu jak Somphospondyli (Titanosauria sensu lato, tak np. autorzy w The Dinosauria) albo w znacznie węższym znaczeniu tj. ograniczonym do kladu Saltasaurus + Andesaurus (Titanosauria sensu stricto, tak np. wspomniany D'Emic). Na podstawie tego, co napisałeś wcześniej powstała u mnie wątpliwość, w którym znaczeniu używasz nazwy Titanosauria.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Huanghetitan (huanghetytan)

Post autor: Danu »

Natomiast nazwy Titanosauria używa się w takim samym znaczeniu jak Somphospondyli (Titanosauria sensu lato, tak np. autorzy w The Dinosauria)
chodziło mi oto, miałem napisać somphospondyli a napisałem titanosauria, chodziło mi o ten szerszy zakres.

Bo np u D'Emic 2012 to już ten kladogram obejmuje znacznie węższy zakres jako Titanosauria.
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ