[OPIS] Phuwiangosaurus (fuwiangozaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Phuwiangosaurus (fuwiangozaur)

Post autor: nazuul »

Dam też do wikipedii.
__________________________________________________
Phuwiangosaurus (fuwiangozaur)
Długość: 15-25(?) m
Masa: 15-30(?) ton
Miejsce występowania: Tajlandia (formacja Sao Khua, grupa Khorat)
Czas występowania: 140-130 Ma
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondyli
? Titanosauria (? Laurasiformes)
? Andesauroidea

Wstęp
Phuwiangosaurus był zauropodem żyją…cym we wczesnej kredzie w południowo-wschodniej Azji. Szczą…tki odnaleziono na terytorium Tajlandii. Fuwiangozaur wyglą…dał jak typowy zauropod - miał małą… głowę umieszczoną… na długiej szyi, obszerne ciało dźwigane przez cztery masywne nogi i długi ogon.

Środowisko życia
Inne dinozaury znalezione w formacji, z której znany jest fuwiangozaur to prawdopodobny karnozaur Siamotyrannus, znany z zębów Siamosaurus i nieopisany jeszcze ornitomimozaur wstępnie nazwany Ginnareemimus.

Materiał kopalny
Znaleziono wiele osobników tego zauropoda, w tym młode. Holotyp Phuwiangosaurus sirindhornae to niekompletny i częściowo artykułowany szkielet, zawierają…cy trzy kręgi szyjne, cztery grzbietowe, kilka żeber, lewą… łopatkę i część prawej, lewą… kość ramienną… i część lewej kości łokciowej, kości miednicy, obie kości udowe i lewą… kość strzałkową….

Etymologia
Phuwiangosaurus znaczy "jaszczur z Phu Wiang". Phu Wiang to nazwa parku narodowego i dystryktu, na których terenie znaleziono szczą…tki zauropoda. Epitet gatunkowy (sirindhornae) został nadany na cześć Księżniczki Maha Chakri Sirindhorn, drugiej córki króla Tajlandii Bhumibol Adulyadej, znanej z zamiłowania do geologii i paleontologii.

Pozycja systematyczna
Począ…tkowo trudno było zaliczyć fuwiangozaura do konkretnej grupy zauropodów. Obecnie, dzięki odkryciu wielu zauropodów z grupy Titanosauriformes i kladystyce, fuwiangozaur uważany jest za somfospondyla (przedstawiciela Titanosauriformes bliższego saltazaurowi niż brachiozaurowi).
W analizie kladystycznej GonzĂĄleza Riga'i i współpracowników (2008), przeprowadzonej w zwią…zku z opisaniem Malarguesaurus, okazało się że jest on siostrzanym taksonem Phuwiangosaurus oraz że oba te rodzaje wraz z Ligabuesaurus są… wśród somfospondydów najbardziej zaawansowane i najbliżej spokrewnione z Titanosauria.
Z kolei w innej analizie Canudo i współpracowników (2008), Phuwiangosaurus tworzy klad z Andesaurus oraz Cedarosaurus (uważanym wcześniej za brachiozauryda). Według tej analizy fuwiangozaur jest tytanozaurem (czyli należy do kladu tworzonego przez wszystkich potomków najmłodszego wspólnego przodka Andesaurus, Saltasaurus) i należy do Andesauroidea (czyli kladu tytanozaurów bliżej spokrewnionych z Andesaurus niż z Saltasaurus).
Według autorów opisu Tangvayosaurus dinozaur ten jest bliskim krewnym fuwiangozaura.
W analizie Hocknulla i in. (2009) należy do Laurasiformes w ramach Somphospondyli.
W analizie z pracy doktorskiej José Luisa Barco (2009) Phuwiangosaurus jest członkiem kladu siostrzanego do Titanosauriformes, wraz z Aragosaurus, Tastavinsaurus, Cedarosauus i Venenosaurus.
W analizach Royo-Torresa i in. (2012) Phuwiangosaurus jest najbardziej bazalnym przedstawicielem Somphospondyli.

Spis gatunków:
Phuwiangosaurus sirindhornae Martin, Buffetaut i Suteethorn, 1994

Źródła:

http://www.dinodata.org

GonzĂĄlez Riga, Bernardo J.; Previtera, Elena; and Pirrone, Cecilia A. (2008). "Malarguesaurus florenciae gen. et sp. nov., a new titanosauriform (Dinosauria, Sauropoda) from the Upper Cretaceous of Mendoza, Argentina". Cretaceous Research

Canudo, José I.; Royo-Torres, Rafael; and Cuenca-Bescós, Gloria (2008). "A new sauropod: Tastavinsaurus sanzi gen. et sp. nov. from the Early Cretaceous (Aptian) of Spain". Journal of Vertebrate Paleontology 28 (3): 712-731

Hocknull, Scott A.; White, Matt A.; Tischler, Travis R.; Cook, Alex G.; Calleja, Naomi D.; Sloan, Trish; and Elliott, David A. (2009). Sereno, Paul. ed. "New Mid-Cretaceous (Latest Albian) Dinosaurs from Winton, Queensland, Australia". PLoS ONE 4 (7): e6190. doi:10.1371/journal.pone.0006190. PMC 2703565. PMID 19584929.

http://dml.cmnh.org/2009Mar/msg00027.html

Obrazek
Modele fuwiangozaura w Muzeum DInozaurów Sirindhorn, Kalasin, Tajlandia
(większy rozmiar http://farm3.static.flickr.com/2040/214 ... 1ed7_b.jpg)
Ostatnio zmieniony 5 marca 2009, o 07:32 przez nazuul, łącznie zmieniany 5 razy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

właśniwych tytanozaurów
właściwych
artykułowany szkielet, zawierający trzy kręgi szyjne, cztery grzbietowe, kilka żeber, lewa łopatka i część prawej, lewa kość ramienna i część lewej kości łokciowej, kości miednicy, obie kości udowe i lewa kość strzałkowa.
artykułowany szkielet, zawierający trzy kręgi szyjne, cztery grzbietowe, kilka żeber, lewą łopatkę i część prawej, lewą kość ramienną i część lewej kości łokciowej, kości miednicy, obie kości udowe i lewą kość strzałkową.

Po za tym wszystko w porządku ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Phuwiangosaurus (fuwiangozaur)

Post autor: Utahraptor »

http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... oldid=8743
Zaktualizowałem za Mannion i in., 2013. Część filogenetyczna była bardzo rozbudowana, ale trochę chaotyczna i mało przystępna. Mam nadzieję, że się nie obrazicie, że ją trochę skróciłem i przerobiłem. Tak szczerze mówiąc środkowy akapit też bym usunął. To były badania na bardzo skąpym materiale fuwiangozaura, nie uwzględniające prac Suteethorna z 2009 i 2010. Bibliografię ujednoliciłem po swojemu, ale jak chcecie, to możecie przerobić ją na inny format. ;)
Ostatnio zmieniony 14 marca 2016, o 18:25 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: wstawiłem link z uwidocznieniem zmian
Biologia, UW

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Phuwiangosaurus (fuwiangozaur)

Post autor: szerman »

Utahraptor pisze:Część filogenetyczna była bardzo rozbudowana, ale trochę chaotyczna i mało przystępna. Mam nadzieję, że się nie obrazicie, że ją trochę skróciłem i przerobiłem. Tak szczerze mówiąc środkowy akapit też bym usunął.
Kiedyś pisaliśmy w opisach o wszystkim :) Dlatego np. kwestię dotyczące środowiska dla dinka A koegzystującego z dinkiem B były zdublowane w obu opisach. W razie jakieś rewizji trzeba było poprawiać wszędzie, zamiast w jednym, dedykowanym tematowi miejscu. To samo dotyczy filogenezy.
"Mastodon sapiens"

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [OPIS] Phuwiangosaurus (fuwiangozaur)

Post autor: Utahraptor »

Wiadomo ;) , ale czy mam zielone światło, by usunąć środkowy akapit?
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Phuwiangosaurus (fuwiangozaur)

Post autor: nazuul »

tak
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ