[OPIS] Lirainosaurus (lirajnozaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Lirainosaurus (lirajnozaur)

Post autor: nazuul »

dałem też do wikipedii
_________________________________________________________
Lirainosaurus (lirajnozaur)

Długość: > 9 m
Masa: > 1,5 t
Miejsce występowania: Hiszpania (formacja Sierra Perenchiza)
Czas występowania: 74-69 Ma
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Titanosauria
Lithostrotia
Eutitanosauria
? Saltasaurinae


Lirainosaurus to tytanozaur żyjący w późnej kredzie na terenach obecnej Hiszpanii. Jego szczątki odkryto w prowincjach Araba i Walencja. Był to jeden z najmniejszych zauropodów. Autorzy opisu stwierdzili, że gad ten posiada najsmuklejszą kość udową spośród wszystkich zauropodów. Badanie histologiczne kości wykazały, że żaden z badanych okazów nie osiągnął maksymalnych rozmiarów. Lirainosaurus, podobnie jak inne małe zauropody z wysp Europy, rósł wolniej niż więksi pobratymcy.

Materiał kopalny
Znany jest z wielu okazów, zarówno młodych jak i dorosłych osobników. Holotyp (MCNA 7458) to przedni kręg ogonowy, paratypy to: potyliczna część czaszki, izolowane zęby, kręgi grzbietowe, łopatka, kość krucza, mostek, kości ramienne, fragmenty kości biodrowej i łonowej, kości udowe, kość piszczelowa i dwie płytki kostne, które tworzyły za życia zwierzęcia ochronny pancerz. Później przypisano kolejne kręgi i kości kończyn.

Etymologia
Nazwa tego gada oznacza "smukły jaszczur" (lirain z języka baskijskiego oznacza "smukły", zaś sauros to po grecku "jaszczur"), co odnosi się do budowy kości udowej. Epitet gatunkowy nadano na cześć Humberto Astibia.


Spis gatunków:
Lirainosaurus astibiae Sanz, Powell, Le Loeuff, Martinez i Pereda-Suberbiola, 1999


Rekonstrukcja. Rysunek pochodzi z tej strony.


Literatura:
Company, J. (2011) "Bone histology of the titanosaur Lirainosaurus astibiae (Dinosauria: Sauropoda) from the Latest Cretaceous of Spain" Naturwissenschaften, doi: 10.1007/s00114-010-0742-3
Ostatnio zmieniony 2 maja 2009, o 15:10 przez nazuul, łącznie zmieniany 10 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Nazwa tego gada oznacza "smukły jaszczur" ("lirain" z języka Baskijskiego oznacza "smukły", zaś "sauros" z greki to po prostu "jaszczur"). Jego szczątki odkryto nieopodal miasta Lano, w regionie Condado de Treviño w prowincji Alava w północno-środkowej Hiszpanii. Holotyp został oznaczony numerem MCNA 7458. ;) Jeśli się nie mylę to epitet gatunkowy nadano na cześć hiszpańskiego paleontologa i przyrodnika - Humberto Astibia (choć pewien nie jestem).

EDIT:
Był to dość mały zauropod - autorzy opisu stwierdzili, że gad ten posiada najsmuklejszą kość udową spośród wszystkich zauropodów. Jeak dotąd odkryto szczątki zarówno młodych jak i dorosłych osobników.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Gdzie znalazłeś te dane? Bo w standardowych źródłach nie było. Po prostu Google?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

http://www.dinosauria.com/dml/names/dinol.htm :D

EDIT:
fragmenty pancerza
a dokładniej dwie "bruzdy" skórne tworzące pancerz tego gada
autorzy opisu stwierdzili, że gad ten posiada najsmuklejszą kość udową spośród wszystkich zauropodów.
i stąd nazwa lirajnozaura (a właśnie - nie powinno być "j" zamiast "i"?)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Był to dość mały zauropod - autorzy opisu stwierdzili, że gad ten posiada najsmuklejszą kość udową spośród wszystkich zauropodów.
To że był mały się kłóci z wymiarami, na pewno był mały? A może tylko smukły?

Tą stronę chyba sobie dodam do swoich podstawowych źródeł informacji :)
fragmenty pancerza
ująłem to inaczej

Dzięki za poprawki, zostały wkopiowane (po częściowym poprawieniu) do opisu i było ich dużo, tak więc jesteś współautorem, a nie tylko autorem poprawek :D .

Poza tym co do pokazanego obrazka nie jestem przekonany, ten tyranozaur w tle trochę dziwi. Innych nie znalazłem, więc można by dać jakiegoś chudego tytanozaura. No i zniknął obrazek. :|
Dałem Neuquensaurus, jest smukły i opancerzony, należy do saltazaurydów, więc powinien się nadać.
Ostatnio zmieniony 26 czerwca 2008, o 15:28 przez nazuul, łącznie zmieniany 1 raz.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

To że był mały się kłóci z wymiarami, na pewno był mały? A może tylko smukły?
Pewien nie jestem, dlatego zacytuje:
Lirainosaurus is a small titanosaur known from an anterior caudal vertebra
W szybkim tłumaczeniu "Lirainosaurus jest małym tytanozaurem znanym z bliższego kręgu ogonowego..." ;)

Szkoda, że nie mam oryginalnego artykułu :(

EDIT:
Tutaj jest podany link do artykułu, jednak nie działający. Może skrecu posiada tą prace?

EDIT2:
Ale tak czy tak praca ta jest raczej w języku hiszpańskim więc chyba i tak nie za dużo zrozumiemy :|

EDIT3:
Tą stronę chyba sobie dodam do swoich podstawowych źródeł informacji
Można też dodać do tematu: "Wszystko co możesz potrzebować do pisania opisów :)"
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

ODPOWIEDZ