[Opis] Pukyongosaurus (pukjongozaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

[Opis] Pukyongosaurus (pukjongozaur)

Post autor: Tomasz »

:arrow: Aktualna wersja: http://www.encyklopedia.dinozaury.com/i ... ongosaurus

Pukyongosaurus (pukjongozaur)

Wielkość:
- długość: 15-25 m??
- wysokość: ??
- waga: ??
Występowanie:
- czas: wczesna kreda - ok. 125-121 Ma (apt)
- miejsce: formacja Hasandon - Korea Południowa
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Macronaria
Somphospondyli
Euhelopodidae

Pukyongosaurus to rodzaj wczensnokredowego zauropoda, żyją…cego na terenach obecnej Korei Południowej. Typowy gatunek, P. millenniumi został opisany przez Donga, Paika i Kima w 2001 roku. Nazwa pochodzi od uniwersytetu Pukyong National w którym pracuje jeden z autorów opisu. Epitet gatunkowy został nadany na cześć roku 2000 i nowego tysią…clecia. Jedyny materiał kopalny o holotypie PKNU-G.102-109 pochodzą…cy z formacji Hasandon, składa się między innymi z siedmiu niekompletnych kręgów szyjnych, kilku prawie kompletnych kręgów grzbietowych, kilku żeber oraz niekompletnego obojczyka. Porównanie kręgów pukyongozaura z kręgami innych zauropodów, dowiodło zamknięte powią…zanie tego dinozaura z rodziną… Euhelopodidae. Jest to trzeci zauropod odkryty w Korei Południowej. Pukjongozaur wystą…pił w serialu "Tarbozaur - najgroźniejszy z dinozaurów (Tarbosaurus the mighest ever)". Jednak w obrazie pukjongozaura w tym serialu znajdują… się błędy - jest przedstawiony jako żyją…cy 80 milionów lat temu (późna kreda), podczas gdy naprawdę występował wcześniej.

Gatunki:
Pukyongosaurus Dong, Paik i Kim, 2001
Pukyongosaurus millenniumi Dong, Paik i Kim, 2001

Obrazek
rekonstrukcja Euhelopus
Ostatnio zmieniony 18 lipca 2009, o 13:44 przez Tomasz, łącznie zmieniany 9 razy.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Opis] Pukyongosaurus (pukyongozaur)

Post autor: nazuul »

- długość: ??
- wysokość: ??
- waga: ??
Wg dinodata był "Medium-sized sauropod". Zapewne inni oszacowali by to lepiej, ale wg mnie to średni zauropod ma ok. 15-25m. Poniżej 15 to wg mnie mały, a powyżej 25 już duży. Albo po prostu napisać, że był średniej wielkości? A wysokość to już czysta zgadywanka.
- czas: wczesna kreda - ok. 125-112 Ma (apt - wczesny alb)
Wg http://www.users.qwest.net/~jstweet1/sauropoda.htm to "Hauterivian or early Aptian" - 136-128Ma lub 125-121Ma,
czyli 136-128Ma lub 125-121Ma (uwzględniając Twoje dane (apt), to chyba jest to jest bardziej prawdopodobne, lecz dokładniejsze - tylko wczesny apt)

Co do rysunku – warto zaznaczyć, Ĺźe to Euhelopus
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Wg http://www.users.qwest.net/~jstweet1/sauropoda.htm to "Hauterivian or early Aptian" - 136-128Ma lub 125-121Ma,
czyli 136-128Ma lub 125-121Ma (uwzględniając Twoje dane (apt), to chyba jest to jest bardziej prawdopodobne, lecz dokładniejsze - tylko wczesny apt)
ok już wprowadziłem poprawki... tylko odnośnie tych datowań.. ja sugerowałem się dinodata, a tam jest napisane "Aptian Albian".. więc podałem 125-112 Ma.
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

KrzysiekLichota
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 669
Rejestracja: 23 lipca 2006, o 09:37
Imię i nazwisko: Krzysztof Lichota
Lokalizacja: okolice Poznania

Re: [Opis] Pukyongosaurus (pukyongozaur)

Post autor: KrzysiekLichota »

Tomasz pisze:Pukyongosaurus (pukyongozaur)

Typowy gatunek, P. millenniumi

Pukyongosaurus millenninumi ]
MoĹźe po polsku pukjongozaur?

tu tak a tam inaczej (tam gdzie podkreślone)

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Re: [Opis] Pukyongosaurus (pukyongozaur)

Post autor: Tomasz »

krzysiu_dino pisze:
Tomasz pisze:Pukyongosaurus (pukyongozaur)

Typowy gatunek, P. millenniumi

Pukyongosaurus millenninumi ]
MoĹźe po polsku pukjongozaur?

tu tak a tam inaczej (tam gdzie podkreślone)
Oczywiście P. millenniumi jest poprawnie - niepotrzebnie dodałem "n"

A jeśli chodzi o spolszczenie to nie jestem w tym najlepszy.. ale racje przyznam, że zamiast "y" powinno być "j" w polskiej nazwie.

Poprawiłem ;)
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Chirostenotes
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 57
Rejestracja: 18 maja 2009, o 13:49

Post autor: Chirostenotes »

Warto wspomnieć, że pukjongozaur wystąpił w najnowszej seri rzeczpospolitej "Tarbozaur, najgrożniejszy z dinozaurów ".

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Może dodać coś takiego (rozbudowana wersja i lekko zmodyfikowana wersja)

Pukjongozaur wystąpił w serialu "Tarbozaur - najgrożniejszy z dinozaurów (Tarbosaurus the mighest ever)". Jednak w obrazie pukjongozaura w tym serialu znajdują się błędy - jest przedstawiony jako żyjący 80 milionów lat temu (późna kreda), podczas gdy naprawdę występował we wczesnej.

Nie widzę sensu pisania o "najnowszej serii Rzeczpospolitej", bo jak dadzą inny film o dinozaurach, to już nie będzie najnowsza.

Dzięki, uzupełniłem ;) - Tomek

ODPOWIEDZ