[OPIS] Muyelensaurus (mujelenzaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Muyelensaurus (mujelenzaur)

Post autor: nazuul »

dałem też do wikipedii (moje pierwsze hasło :) )

Muyelensaurus (mujelenzaur)
Długość: 11-12 m
Masa: ok. 3 tony
Miejsce występowania: Argentyna - Patagonia (formacja Portezuelo)
Czas występowania: 91-86 Ma (późny turon-wczesny koniak)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Titanosauria
Lithostrotia
Eutitanosauria
Rinconsauria

Muyelensaurus to nieduży, smukły tytanozaur znany z późnokredowych osadów z terenów Argentyny. Jak wszystkie zauropody, także on był spokojnym roślinożercą…, prawdopodobnie stadnym. Inne dinozaury żyją…ce w środowisku mujelenzaura to wielki Futalognkosaurus i teropody Unenlagia, Megaraptor i Patagonykus. Odkrycie Muyelensaurus pecheni jest istotne z anatomicznego i systematycznego punktu widzenia.

Etymologia
Nazwa Muyelensaurus pochodzi od słowa Muyelen (nazwa rzeki Colorado w języku Mapuczów) i greckiego saurus, oznaczają…cego jaszczurkę. Dr. Ana María Pechen z Uniwersytetu Comahue, która pomagała w badaniach skamieniałości dinozaurów z prowincji Neuquén, została uhonorowana przez nadanie mujelenzaurowi nazwy gatunkowej (pecheni).

Materiał kopalny
Są… to szczą…tki czterech dorosłych i jednego młodego osobnika. Holotyp to mózgoczaszka (MRS-PV 207). Paratypy to: fragment kości przedszczękowej z zębami, kręgi szyjne, grzbietowe, krzyżowe i ogonowe oraz niemal kompletne kości kończyn wraz z obręczami: miednicznymi i barkowymi. Do M. pecheni przypisano też kolejne kręgi grzbietowe.

Muyelensaurus pecheni Calvo, Gonzalez-Riga i Porfiri, 2007

Rekonstrukcja odnalezionych kości (na czarno) w oparciu o Lehman i Coulson, 2002 (z Calvo i in., 2007).
Obrazek

Literatura:
Calvo, J.O.; Gonzalez Riga, B.J. & Porfiri, J.D. 2007. A new titanosaur sauropod from the Late Cretaceous of Neuquén, Patagonia, Argentina. Arquivos do Museu Nacional, Rio do Janeiro, 65(4): 485-504.
Ostatnio zmieniony 2 maja 2009, o 15:09 przez nazuul, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Muyelensaurus to nieduży, smukły tytanozaur znany z późnokredowych osadów z terenów Argentyny.
Odkrycie Muyelensaurus pecheni, smukłego zauropoda, jest istotne z anatomicznego i systematycznego punktu widzenia.
Powtarza się dwa razy wyraz "smukły/ego". Może poprostu: "Odkrycie Muyelensaurus pecheni jest istotne z anatomicznego i systematycznego punktu widzenia."? ;)

Po za tym opis jest bez skaz :D
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Muyelensaurus (mujelenozaur)

Post autor: szerman »

Jak dla mnie to jeden z tych opisów zauropodów, które czekają pierwsze w kolejce do wrzucenia, a jeszcze nie zostały wrzucone ;) Parę rzeczy:
nazuul pisze:Muyelensaurus (mujelenozaur)
A czemu nie mujelenzaur? Bez "o" (dalej w opisie też tak piszesz). Etymologia tego nie wyjaśnia.
nazuul pisze:Długość: 11-12 m
Masa: ok. 8 ton
Wg Paula (2010) 11 m i 3 t, a wg Holtza (2012) 14 m i "masa 2 słoni" (ok. 8-14t?). Ryc. 2 z Calvo i in. (2007) daje ok. 10 m.
nazuul pisze:Wysokość:
- głowa ok. 4-5 m
- na wysokości barków ok. 2,5 m
To będzie niepotrzebne ;)
nazuul pisze:Czas występowania: 91-86 Ma
późny turon - wczesny koniak, a więc 90,3-88,6 Ma, ewentualnie 90-87 Ma.
nazuul pisze:Dr. Ana MarĂ­a Pechen z Uniwesttetu Comahue
Dr Ana María Pechen z Uniwersytetu Comahue; w ogóle w opisie zachowało się jakimś cudem kilka "krzaczków".
nazuul pisze:Materiał kopalny
Są… to szczą…tki czterech dorosłych i jednego młodego osobnika. Znaleziony materiał to: fragment kości przedszczękowej z zębami, puszka mózgowa, kręgi szyjne, piersiowe, krzyżowe oraz niemal kompletne kości kończyn wraz z obręczami: miednicznymi i barkowymi.
W Calvo i in. (2007) jest to holotyp i paratypy i materiał przypisany. Może chociaż holotyp dopisać? Albo wszystko - mogę się tym zająć, bo wystarczy tylko skopiować i zastąpić poszczególne kości polskimi odpowiednikami (max. 15 min roboty).
nazuul pisze:na czarno zaznaczono odnalezione kości:
Obrazek
Niestety nie działa obrazek. Warto tu dać ryc. 2 z pracki, z której pisałeś opis:
http://www.proyectodino.com.ar/pdfs/140-0021.pdf
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Muyelensaurus (mujelenozaur)

Post autor: nazuul »

może nie powinniśmy zbyt wiele pisać na forum? Problemem jest ilość wyświetleń, możemy się konsultować więc inną drogą. ED chyba spokojnie można edytować, ale raczej "raz a dobrze" (tj gruntownie jeden opis), bez zbędnego wyświetlania (np. przeszukiwania całości żeby linkować np. trzony kręgów)

poprawione, ale danych z suplementu do książki Holtza nie biorę pod uwagę

długość to pewnie oszacowanie na oko z pracki, masa pewnie wzięta z innego opisu z forum (dawno miałem właśnie taki sposób brania danych, że szukałem na forum opisów dinków podobnych rozmiarów i brałem z nich masę, wiem, kiepski pomysł)

czas występowania często zaokrąglam przez rozciągnięcie

materiału nie trzeba tak dokładnie, jest rysunek

mujelenozaur to błąd


Pomyślałem, że 1 nowy opis na kilka/kilkanaście dni w ED to nic złego, ale zapomniałem, że nie da się wrzucać fotek:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... elensaurus
MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ