Naddźwiękowe machanie ogonem Diplodocus

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
spinozaur
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 60
Rejestracja: 25 kwietnia 2008, o 18:41

Naddźwiękowe machanie ogonem Diplodocus

Post autor: spinozaur »

Słyszałem że diplodok mógł machnąć swoim ogonem z prędkością dźwięku, wtedy powstawał huk, który ogłuszał napastników, i nie wiem czy to prawda :) A co wy wiecie na ten temat :?:

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Coś o tym było w programie który kiedyś leciał na Discovery pt. "Jurassica", ale wydaje mi się, że to nie jest zbyt zbyt kompetentne źródło. Pamiętam np. coś takiego w odcinku o mażungazaurze, otóż stwierdzili tam, że miał on 2 rogi na czaszce, a jeden z nich (ten drugi, zaznaczony na 1 rysunku) to wcale nie był róg, tylko struktura na czaszce, którą posiadało wiele teropodów. Na dolnym rysunku widać 2 linie szyi, czerwona to mażungazaur wg. jurassici, a niebieska to prawidłowa. Widać, że ten "róg" jest pokryty przez tkankę. Taki mi przykład przychodzi do głowy kiedy przypominam sobie nieścisłości w tym programie. Tylko nie wiem, czy czegoś nie pokręciłem, w końcu pamięć jest zawodna. :wink:
Więc nie wiem, na ile jest wiarygodne to z ogonem diplodoka.
Obrazek
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

spinozaur
Ordowicki bezszczękowiec
Ordowicki bezszczękowiec
Posty: 60
Rejestracja: 25 kwietnia 2008, o 18:41

Post autor: spinozaur »

A podobno apatosaurus mógł też machnąć swym ogonem 540m na sekundę[/i]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

apatosaurus
Nazwy łacińskie piszemy z dużej litery - a jeśli chodzi o apatozaura to czy nie miał on sporo krótszego ogona niż diplodok?
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze:
apatosaurus
Nazwy łacińskie piszemy z dużej litery - a jeśli chodzi o apatozaura to czy nie miał on sporo krótszego ogona niż diplodok?
patrzcie druga część postu:
:arrow: http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 5555#25555
Po raz kolejny apeluję o umieszczenie takiego wyjaśnienia w widocznym miejscu, może pod Regulaminem? Inaczej nigdy się z tą plagą nie uporamy. Dodam jeszcze, że sam miałem z tym duże problemy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Po raz kolejny apeluję o umieszczenie takiego wyjaśnienia w widocznym miejscu, może pod Regulaminem?
A ilu z nowych użytkowników czyta Regulamin? Może z 5-10% ;) Jednak również popieram pomysł :D
a jeśli chodzi o apatozaura to czy nie miał on sporo krótszego ogona niż diplodok?
:roll:
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Tomasz pisze: a jeśli chodzi o apatozaura to czy nie miał on sporo krótszego ogona niż diplodok? :roll:
ZaleĹźy od gatunku:
http://www.skeletaldrawing.com/sauropods/sauropods.htm
Generalnie miał krótszy ogon, ale ja bym nie przesądzał sprawy, że nie mógł machać jak diplodok. My sobie możemy conajwyżej pogdybać. No chyba że ktoś przedstawi jakąś pracę naukową na ten temat. :P
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ