[OPIS] Eobrontosaurus - eobrontozaur

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

[OPIS] Eobrontosaurus - eobrontozaur

Post autor: nazuul »

Eobrontosaurus - eobrontozaur
Długość: 21-26 m
Masa: ?
Miejsce występowania: Stany Zjednoczone - formacja Morrison - stan Wyoming
Czas występowania: 155-150 Ma (kimeryd)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Diplodocidae
Apatosaurinae

Eobrontosaurus to późnojurajski diplodokid znany z Ameryki Północnej. Nazwa oznacza "wczesny Brontosaurus", zaś samo Brontosaurus to "gromowy jaszczur", nazwa ta to dawna nazwa rodzaju Apatosaurus, z którym eobrontozaur był blisko spokrewniony, lecz nieco bardziej prymitywny. Został począ…tkowo opisany w 1994 roku przez Filla i Redmana jako gatunek apatozaura - A. yahnahpin. Lecz Bakker w 1998 roku uznał go za odrębny rodzaj i nadał mu nazwę odnoszą…cą… się do starej nazwy apatozaura. Począ…tkowo uważano, że jest to jedyny zauropod zachowany z charakterystycznymi dla teropodów żebrami brzusznymi. Później okazało się, że były to żebra mostkowe, które rzadko ulegają… fosylizacji. Eobrontosaurus jest powszechnie uważany za siostrzany takson Apatosaurus i przedstawiciela Apatosaurinae, do której zalicza się też Suuwassea (choć to niepewne) i Supersaurus. Niektórzy naukowcy zasugerowali, że to synonim Camarasaurus. Eobrontozaur jest kolejnym wielkim zauropodem znanym z formacji Morrison, i żył obok słynnych rodzajów jak Diplodocus, Supersaurus i Brachiosaurus. Występowało tam także wiele innych znanych dinozaurów - Stegosaurus, Allosaurus i Ceratosaurus. W cieniu tych olbrzymów żyli mali prekursorzy kredowych dinozaurów - wczesny tyranozauroid - Stokesosaurus czy pancerna Mymoorapelta. Eobrontosaurus, tak jak inne diplodokidy, żywił się prawdopodobnie nisko rosną…cą… roślinnością…, pozostawiają…c te wyższe innym zauropodom. Jego najlepszą… obroną… przed drapieżnikami była sama wielkość i być może, biczowaty ogon mogą…cy skutecznie odpędzać mięsożerców.

Eobrontosaurus Bakker, 1998
Eobrontosaurus yahnahpin (Filla i Redman, 1994)
Apatosaurus yahnahpin Filla i Redman, 1994
Obrazek
Ostatnio zmieniony 25 marca 2010, o 17:08 przez nazuul, łącznie zmieniany 7 razy.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Re: [OPIS] Eobrontosaurus - eobrontozaur

Post autor: Daniel Madzia »

Nie sprawdzam caly tekst (nawet go nie czytalem :oops:), bo nie mam teraz tyle czasu. Na pierwszy rzut oka mi nie pasuje nastepne:
nazuul pisze:Eobrontosaurus to późnojurajski diplodokid znany z Ameryki Północnej. Nazwa oznacza "świt Brontosaurus"
"Swit Brontosaurus"? A nie lepiej "bazalny gromowy jaszczur" lub cos podobnego (po angielsku "down thunder lizard")? "Swit Brontosaurus" raczej nie za bardzo daje sens.
nazuul pisze:Eobrontosaurus yahnahpin Bakker, 1998 = Apatosaurus yahnahpin (Filla i Redman, 1994)
Zly zapis. ;) Bakker nie jest autorem opisu gatunku, tylko rodzaju, wiec:

Eobrontosaurus Bakker, 1998
Eobrontosaurus yahnahpin (Filla i Redman, 1994) - z nawiasem
Apatosaurus yahnahpin Filla i Redman, 1994 - bez nawiasu

Jesli wiec podajesz obie nazwy (rodzajowa i gatunkowa), nie mozesz podawac jako autora opisu R. T. Bakkera. ;)

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Zmieniłem na "wczesny Brontosaurus".
Dalej jest wyjaśnione z Brontosaurus, wydaje mi się, że sensownie.
Wykaz gatunków oczywiście zmieniłem.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Opis dość ciekawy i obszerny... znalazłem tylko jeden błędzik:
Lecz Bakker w 1998 roku uznał go za obrębny rodzaj
>>odrębny

Pozdrawiam!!
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Post autor: Dawid Mika »

Jego najlepszą obroną przed drapieżnikami była sama wielkość i, być może, biczowaty ogon mogący skutecznie odpędzać mięsożerców.
Przed i nie wstawiamy przecinka.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Eobrontosaurus - eobrontozaur

Post autor: szerman »

nazuul pisze:Ta podrodzina, jedna z dwóch (obok Diplodocinae) należących do rodziny Diplodocidae, jest znala wyłącznie z Ameryki Północnej z późnej jury.
znana

:arrow: EDIT:
Daniel Madzia i nazuul później pisze:Eobrontosaurus Bakker, 1998
Eobrontosaurus yahnahpin (Filla i Redman, 1994) - z nawiasem
Apatosaurus yahnahpin Filla i Redman, 1994 - bez nawiasu
Czy aby na pewno przy A. yahnahpin nie brakuje znaku "=" :?:

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Eobrontosaurus - eobrontozaur

Post autor: Danu »

Wiem, że pewnie wiele osób myśli , że jestem upierdliwy albo - "ten znowu zaczyna". Ale doczepię się kolejny raz nie ze złośliwości to robię ale dlatego, że ważna jest jak największa precyzja :)

Otóż w opisie mamy taki zapis w ED.
Długość: 21-23 (?26) m
Masa: 14-47 t (??)

I znowu moje pytanie jak zostało to wyliczone?. 47 ton to jest masa nierealna (opierając się o dane innych dinozaurów rzecz jasna). Na około 50 ton szacuje się 27-28 metrowe tytanozaury czasem i ponad 30 metrowe (np. Daxiatitan) Taka masa 47 ton jest naprawdę nierealnie duża dla zauropoda który jeszcze w dodatku jest wielce prawdopodobne, że należy do Diplodocoidea i ma 23 czy nawet te 26 m długości ?. Nie chcę , żeby moje posty zostały odbierane jako kogoś kto szuka tylko dziury w całym :( ale chciałbym i w tej kwestii, żeby jak najlepsze dane przedstawiała encyklopedia. A że akurat tym ostatnio się zajmowałem to tak patrzę jak w ED niektóre dane wyglądają i dlatego piszę... Nie miejcie mi zazłe :roll:
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [OPIS] Eobrontosaurus - eobrontozaur

Post autor: nazuul »

opis wprawdzie mój, ale pytanie do szemana - w pierwotnej wersji wyżej nie ma masy, wpisał ją szerman już w ED, długość podobnie
opis i tak jest oznaczony jako 'do poprawy'

jest nowa praca o masie http://dx.doi.org/10.1098/rsbl.2012.0263
są też komentarze na DML i svpow

PS ja to jestem dopiero upierdliwy :wink:
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Eobrontosaurus - eobrontozaur

Post autor: Danu »

Ja zrobiłem niedawno coś takiego... Są to pewne wyliczenia dla typowych tytanozaurów wzięte z skalowania Malawisaurus, jednak nie są wpełni dokładne niektóre wartości mogą ulegać zmianom które uwzględnia jakaś szczególna cecha np Daxiatitan (pisałem na temat jego masy w opisie). Natomiast ''wykres" który tutaj wkleję odnosi się do tytanozaurów jak najbardziej zbliżonych proporcjami do Malawisaurus .

12 m 3,1-4,3 tony
13 m 4-5 ton
14 m 5-6,8 tony
15 m 6,1-7,7 tony
16 m 7,5-9,5 tony
17 m 9-12 ton
18 m 10,6-13,7 tony
19 m 12,5-16,3 tony
20 m 14,5-18,5 tony
21 m 16,8-22,3 tony
22 m 19,3-25,7 tony
23 m 22,1-29 ton
24 m 25,1-32,5 tony
25 m 28,4-36,9 tony
26 m 32-42 ton
27 m 35,8-47,2 tony
28 m 40-52,3 tony
29 m 44,4-58,3 tony
30 m 49,1-64 ton
31 m 54,2-71,7 tony
32 m 59,6-78,1 tony
33 m 65,3-85,8 tony
34 m 71,5-93,5 tony
35 m 78-102 ton
36 m 84,8-111 ton
37 m 92,1-121 ton
38 m 99,8-131 ton
39 m 107,7-141,5 tony
40 m 116,2-152,7 tony

Dane skalowania zostały też rozszerzone o 10% w każdą stronę marginesu błędu.

Szczególnie te najmniejsze wartości mogą być trudne do ustalenia albowiem dinozaury takie jak saltazaury lub inne tytanozaury o krótkiej szyi czy ogonie prawdopodobnie przekraczały zakres podanych wartości bowiem proporcje ich ciał były inaczej rozłożone.
Ostatnio zmieniony 7 czerwca 2012, o 14:43 przez Danu, łącznie zmieniany 1 raz.
Tribute to Dinosaurs 2020

d_m

Re: [OPIS] Eobrontosaurus - eobrontozaur

Post autor: d_m »

Co myślicie o tej pracy Sellers i innych?

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Eobrontosaurus - eobrontozaur

Post autor: Danu »

Same wyliczenia moim zdaniem bardzo ciekawe. A one tak naprawde potwierdzają również do których sam dochodzę ostatnio coprawda innymi metodami 8-) obarczonymi znacznie większą możliwością błędu ale mimo to. Dla tego berlińskiego 23 metrowego - 23 tony to całkiem prawdopodobne brachiozaury prawdopodobnie mieściły się w moim skalowaniu jakie podałem wyżej w tej dolnej wartości (chociaż wykres nie dotyczy brachiozaurów) to mniej więcej tak było. I fajnie, że jest taka pracka bo się utwierdzam dzięki niej w ostatnich obliczeniach :)
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Eobrontosaurus - eobrontozaur

Post autor: szerman »

Na forum było 21-26 metrów, a te 23 m i 47 są wzięte z Camarasaurus supremus :) Ale fakt, opis wymaga poprawek.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: [OPIS] Eobrontosaurus - eobrontozaur

Post autor: Danu »

Z tym kamarazaurem to już nawet nic nie mów :) Poczytaj co na DML pisali o tych 47 tonach dla 23 m kamarazaura :) To nie tylko ja taki czepialski :) Moim zdaniem jeśli 30 ton ważył to już dużo a gdzie tam do 47 8-)

http://dml.cmnh.org/2012May/msg00179.html
Tribute to Dinosaurs 2020

ODPOWIEDZ