(Artykuł) Największe z największych

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

No ja sam już do końca nie wiem u Holtza w mojej książce jest tak:

Argentinosaurus lenght 36,6 m? Mass Thirteen Elephant
Puertasaurus lenght 30 m? Mass Eleven Elephant

Ale, coż w necie często widzę teraz tak Argentinosaurus 115 feet a Puertasaurus 115-131 feet.

W książkach widnieje argentynozaur, no bo puertazaur jest dopiero właściwie z 2007 roku, przynajmniej wtedy przypisano mu ogromne rozmiary bo opisano go 2 lata wcześniej.

Patrząc na porównanie kręgów tutaj http://www.hmnh.org/archives/2006/08/05 ... sauropods/

powiedziałbym, że krąg purtazaura jest większy, żył on też w końcu ery mezozoicznej więc może zauropody były coraz większe.
Na stronie której podałem link jest podane tak argentynozaur 123 feet(37,5 m) a puertazaur nawet 135 feet(41 m) Cóż temu zamieniłem je miejscami ale tak jak mówię to nic pewnego Daniel Madzia po konsultacji ze mną, stwierdza, że puertazaur był według niego szerszy i cięższy.
Zobacze jeszcze co będzie pisać w ksiżce którą wczoraj kupiłem ale tak jak pisałem w poprzednim poście muszę jeszcze na nia poczekać.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Danu pisze:Daniel Madzia po konsultacji ze mną, stwierdza, że puertazaur był według niego szerszy i cięższy.
Otoz raczej nie stwierdzam, tylko uwazam (na podstawie materialu kopalnego - a szczegolnie kregow). ;) W kwestii najwiekszych (najmasywniejszych) zauropodow moze warto jeszcze pamietac o titanozauriformie z gatunku Huanghetitan ruyangensis, ktory byc moze rowniez osiagal trzydziestu (lub wiecej) metrow i masy kilku sloni. :P Ale to tak samo, jak w wypadku puertazaura czy argentynozaura domysly (bo material jest dosc ubogi). Nie wykluczone tez, ze wszyscy mogli byc mniejsi (w sensie dlugosci) od gatunku Futalognkosaurus dukei, Diplodocus hallorum (?= D. longus), Supersaurus vivianae lub nawet Turiasaurus riodevensis. Amphicoelias fragillimus zas spokojnie mogl byc tylko odrosnietym A. altus (jak juz sugerowano w literaturze) lub zupelnie innym rodzajem. Co do materialu kopalnego, ten nie musi byc zgubiony (oczywiscie nie mam na mysli kregu Cope'a; ten zgubiony albo zniszczony, co bardziej prawdopodobne ze wzgledu na kruchosc skamienialosci, jest). Ponoc moze istniec jakis nowy material, ale na razie nic wiecej (mi) nie wiadomo (byc moze juz w tym roku bedzie o nim mowa). W kwestii rozmiarow kosci ramiennej "bruhatkajozaura" i argentynozaura wypada przypomniec, ze ani jednej nie znamy. ;) Te oszycowania powstaly na podstawie znanego stosunku kosci ramiennej i piszczelowej u rodzaju Aegyptosaurus. W wypadku, ze oba wyzej wymienione zauropody (o ile bruhatkajozaur nie jest drzewem :)) mialyby stosunek identyczny, kosc ramienna bruhatkajozaura mialaby okolo 2,43 m, a argentynozaura 1,81 m.

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Zastanawia mnie także Andesaurus podobno mógł mieć nawet 40 m długości, chociaż widuję także dane, że 18-20 m, trudno stwierdzić.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Ciekawy artykuł, ale trochę błędów znalazłem, są w kolejności takiej jak tekst, więc nie powinieneś mieć problemu ze zlokalizowaniem
Gada nazwano Brachiosaurus, krępa i masywna budowa ciała sprawiała, że mógł ważyć aż 40 ton, był więc najcięższym s pośród znanych wówczas zauropodów,
spośród
Jednym z pierwszych odnalezionych nie dawno olbrzymów był Supersaurus gad ten był bliskim krewnym diplodoka i apatozaura, ale większym, odnaleziono jego ogromne łopatki o długości 2,45 m, na podstawie których szacuje się, że ten gigant mógł mieć długość nawet 40 metrów i ważyć około 40 ton.
Niedawno
Supersaurus. Gad (nowe zdanie)
Kolejnym wielkim dinozaurem był Argyrosaurus, jego szczątki opisano już w 1893 roku, ale dopiero niedawno oszacowano jego wymiary, okazuje się, że mógł mierzyć około 28 m długości ale ważył nawet 45 ton, dlatego ponieważ należał do kredowej grupy zauropodów, jaką były tytanozaury,
długości, ale (przecinek)
bez "dlatego"
Nadano mu nazwę Turiasaurus zwierzę mogło dorastać nawet do 39 metrów długości
Turiasaurus. Zwierzę (nowe zdanie)
Sześć lat przed opisaniem turiazaura w stanach zjednoczonych w Oklahomie opisano krewnego brachiozaura, który był jeszcze większy od słynnego już na cały świat gigant.
z duĹźej litery
giganta
szacuje się, że mógł sięgać głową na wysokość 18,5 metra. co czyni go najwyższym jak dotąd opisanym zwierzęciem, jakie żyło na ziemi. Gigantyczny wzrost, służył mu zapewne do objadania roślinności z koron drzew, jak nawet i ten rodzaj nie był największym s pośród dinozaurów. Inne tytanozaury, podobnie jak wspomniany już argyrozaur też były masywne i ciężkie.
przecinek zamiast kropki
bez przecinka
liści
spośród
bez "inne", bo z tego wynika, że zauroposejdon był tytanozaurem
W 2001 roku na kontynencie Afrykańskim
z małej
Antarctosaurus giganteus był znacznie większy, szacuje się, że mógł mieć 33 metry długości i ważyć nawet 68 ton. Czyli więcej niż 10 wyrośniętych słoni afrykańskich zebranych na jednym miejscu
w
W 2005 roku w Argentynie odnaleziono innego giganta, jednak dopiero w 2007 roku, otrzymał on naukową nazwę, która brzmi Futalognkosaurus zauropod ten mierzył prawdopodobnie jakieś 32-34 metry długości
bez przecinka
Futalognkosaurus. Zauropod (nowe zdanie)
Puertasaurus. Odnaleziono ogromny krąg tego zauropoda o szerokości 1,68 metra.
kręg
Na podstawie tej kości oraz innych szacuje się, że zwierzę mierzyło około 35-40 metrów długości lub nawet więcej
przecinek
Dorosły osobnik był zapewne niepokonany w walce z drapieżcami.
bo ja wiem, czy niepokonany?
Nieco wcześniej bo w 1993 roku w Argentynie odnaleziono innego wielkiego zauropoda, któremu prawdopodobnie puertazaur odebrał tytuł największego zwierzęcia lądowego wszech czasów. Nadano mu nazwę Argentinosaurus, chociaż odnaleziono nie wiele jego ogromnych kości, to dokonano rekonstrukcji, tego dinozaura,
przecinak
niewiele
bez przecinka
W 1987 roku w Indiach znaleziono 2 ogromne kości (niektórzy uważają je za kawałek skamieniałego drzewa a nie za kości dinozaura),
jeżeli 2 kości, to kawałki
Obliczono, że Indyjski zauropod mógł mierzyć nawet 44 metry długości przez co musiałby być też bardzo ciężki,
z małej
przecinek
Jeszcze inny gigant został opisany już dawno temu bo w 1878 roku, wtedy to E. D. Cope odnalazł ogromny mierzący 2,2 metra wysokości krąg
przecinek
kręg
Jednak okaz zaginął w tajemniczych okolicznościach. Przez co niektórzy twierdzą,
przecinek, nie nowe zdanie
krąg był tylko wytworem wyobraźni Cope
kręg
Nie wiadomo ile ów gigant mógł ważyć,
przecinek
Zauropody był gigantyczne nawet jak na dinozaury rosły
przecinki
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Cóż Dinosaurs The Encyclopedia supplement 5 zawiera spory artykuł o puertazaurze, natomiast argentynozaur był opisany we wcześniejszych dodatkach, w opisie puertazaura jest wzmianka o argentynozaurze, ale trudno wywnioskować który był większy, bo tam też książka tego jednoznacznie nie podaje, zastanawia mnie też fakt, że kręgi puertazaura podobno były krótke jest więc możliwe, że był poprostu krótszy od argentynozaura ale skolei szerszy. Może dlatego Holtz podał tylko 30 m u puertazaura a nie 40 jak jest w necie. Jednym słowem trudno uznać któregoś za większego, jednak narazie pozostawie tytuł dla puertazaura, jeśli ktokolwiek na forum może mi pomóc z tym problemem to proszę o napisanie czegoś, jeśli ktoś ma jakieś ciekawe dane w sprawie dwóch gigantów. Wiem, że określenie który był większy jest prawie niemożliwe, ale ta sprawa bardzo mnie pochłoneła i chce dociec kilku faktów. Czytałem sporo prac mówiących o tych dwóch rodzajach.- Dinosaurs The most complete up to date encyclopedia for dinosaur lovers of all ages i książke Dinosaurs: The Encyclopedia Supplement 5 których jestem posiadaczem oraz wiele stron w necie, dzisiaj mam koniec szkoły więc w trakcie przygotowań do matury w ramach rozrywki postaram sie w najbliższym czasie znacznie rozszerzyć artykuł.

Proszę o pomoc w sprawie argentynozaura i puertazaura
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

troche jeszcze pozmienialem dane w książce Dinosaurs The encyclopedia supplement 5 jest mniejsza masa do Sauroposeidon około 50 ton, i długość 28 m, dlatego napisalem masę 50-55 ton. Zmniejszyłem też trochę u Paralititan do 60 ton i u Futalognkosaurus do 65 ton. Ciągle zastanawiam się nad rodzajem Andesaurus móze ma ktoś coś do dyspozycji bo nie wiem na jakiej podstawie przypisuje sie mu raz 40 m a raz 18-20 skąd takie dane? Nie mam zadużo informacji o tym rodzaju. Natomiast jeśli chodzi o Mendozasaurus to Glut podaje długość do 25 m, dlatego tak napisałem a masę 35 ton, może było trochę więcej.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Danu pisze:Ciągle zastanawiam się nad rodzajem Andesaurus móze ma ktoś coś do dyspozycji bo nie wiem na jakiej podstawie przypisuje sie mu raz 40 m a raz 18-20 skąd takie dane?
Nie wiem, ile materilu kopalnego znamy z andezaura (ile znaleziono od 1991 r., kiedy go opisano), ale na podstawie publikacji Calvo i Bonaparte (1991) bym powiedzial, ze Andesaurus osiagal podobnych rozmiarow co Saltasaurus. Moge sie ale oczywiscie mylic. Praca jest po hiszpansku, wiec rozumiem tylko rysunki. :)

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Aha, no ja nie mam też materiałów dlatego pytam bo często widze też 40 m i 80 ton, ale np Holtz podaje 18 m, widziałem też dane 16 m lub 20 m. Nie mam też wiedzy na temat jakiegoklowiek materiału kopalnego dlatego nie moge nawet porównać jakiejś kosci do kości jakiegoś innego dinozaura.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Tak jak obiecałem rozszerzyłem artykuł o chyba wszystkie już znane wielkie dinozaury sorry że pisze jeden post pod drugim swoim ale tak wyszło. Jeśli chcecie żeby dodać jeszcze jakiegoś wielkiego dinozaura to piszcie może o jakimś zapomniłem mógłbym znacznie poszerzyć artukuł opisując poszczególne rodzaje ale chyba to nie ma sensu bo ich opis będzie w ED, a w artykule chodzi o rozmiary gigantów jeśli coś zmienić lub dodać to piszcie ja myślę że dino może dodać już artykuł. Mam nadzieje, że artykuł pomoże innym w porównywaniu największych zauropodów oczywiście wiedza się zmienia i chciałbym móc potem mieć możliwość dokonywania zmian w artykule czyli dodawania wielkich nowych gatunków oraz o zmienianiu rozmiarów bo tak jak napisalem wiele oszacowań jest bardzo niepewnych. Nie znamy np. chodźby oszacownia wielkości huanghetitana jak się dowiemy do dopiszę do w artykule narazie tyle. :D

PS Myśle, że artykuł wyszedł nie najgorzej hehe :D
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Danu, ale ten pierwszy Supersaurus był jednak troszke większy ("marginally larger"), niż ten teraz opisany, chyba można przyjąć 35m.
Artukuł byłby jeszcze lepszy gdybyś uwzględnił poprawki o których pisałem kilka postów wyżej.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Ok postaram się wprowadzić te poprawki ortograficzne ale co do superzaura to w zasadzie szacuje się go na 32 inni 32,5 lub 33 a ostanio własnie na 33-34 m. hehe. :D

Na a jeśli chodzi o to, że puertazaur był niepokonany (dorosły) cóż sądze, żę w starciu z 80 tonowym dinozaurem mięsożecy nie mieli wiele do powiedzenia, myśle, że raczej nie atkowali takich olbrzymów raczej młode puertazaura lub podrostki tam o dugości powiedzmy 20 ton. Bo zastanwiając się to nawet z 10 wielkich mięsożerćow miało by chyba problem pożreć 80 ton mięsa zanim to by zgniło ale niewiem zresztą. Wydaje mi się, że dorosłe i stare osobniki były raczej nie zagrożone były zbyt potężne.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Danu pisze:superzaura to w zasadzie szacuje się go na 32 inni 32,5 lub 33 a ostanio własnie na 33-34 m. hehe. :D
ale kiedy oszacowano go na 32m? Zapewne przed opublikowaniem artykułu o nowym osobniku superzaura, który jest mniejszy od właściciela tej słynnej łopatki. A nowy osobnik, to nowe dane, na podstawie których oszacowano drugiego zauropoda na 33-34m, a ten piewszy był przecierz dziebko ("marginally") większy. Pomijając kwestię niedokładności oszacowań, i niekompletności danych (nie znamy zapewne dokładnej długości ogona itp.) to Supersaurus mógł osiągać 34-35m.
Danu pisze:Na a jeśli chodzi o to, że puertazaur był niepokonany (dorosły) (...)
Tak, to nienaukowe źródło, ale w Wędrówkach z Dinozaurami była scenka polowania giganotozaurów na argentynozaura. Oczywiście każdy drapieżnik woli pewnie się mniej natrudzić i upolować młodego, ale teoretyczne 10 sztuk wielkich karcharodontozaurydów mogło by powalić takiego giganta. Podejdzie, ugryzie, poczeka aż zdechnie z upływu krwii i ma 80 ton mięsa do podziału. Ale jest jeszcze jedna kwestia - czy w mastrychcie żyły jeszcze karcharodontozaurydy? Ja żadnego nie znam, jeżeli odnaleziono by jakieś szczątki, choćby zęby, to zapewne Mortimer by podał to na swojej stronie, ale jakoś strona jest "Not Found" :( . O wielkich abelizaurydach też nie słyszałem. Czyli zapewne masz rację.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

bo w mastrychcie nie odnaleziono narazie rzadnego wielkiego teropoda ale to pewnie kwestia czasu.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Dodałem jeszcze do listy jednego prawdopodobnie osiągającego 25 m dinozaura mianowicie rodzaj Australodocus i zmieniłem rozmiary superzaura na te sugerowane przez nazula

Sorry że 2 posty jeden pod drugim ale tak wyszło
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Artykuł) Największe z największych

Post autor: nazuul »

Danu pisze:Tornieria, zauropod uważany za afrykański gatunek barozaura osiągający prawdopodobnie 26 m długości.
Torneria to wazny rodzaj, a nie gatunek barozaura. Wg Remesa, 2005:
http://www.bioone.org/perlserv/?request ... 2.0.CO%3B2
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Dlatego napisałem uważany, bo ich pokrewieństwo, jest bardzo bliskie, tak donosi między innymi Holtz w swojej książce i Dinosaurs:The encyclopedia 5
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Danu pisze:Dlatego napisałem uważany, bo ich pokrewieństwo, jest bardzo bliskie, tak donosi między innymi Holtz w swojej książce i Dinosaurs:The encyclopedia 5
Wg analizy przeprowadzonej przez Remesa Tornieria africana jest siostrzanym taksonem kladu tworzonego przez Barosaurus i Diplodocus.
In a phylogenetic analysis, the African form consistently emerges as the sister taxon to Barosaurus+Diplodocus.
http://www.users.qwest.net/~jstweet1/diplodocoidea.htm pisze:This Tendaguru sauropod species has usually been referred to Barosaurus in the past, but no one ever really said why.
Tworząc opis tornierii, znalazłem, że z powodu wydłuzonych kręgów szyjnych.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: (Artykuł) Największe z największych

Post autor: nazuul »

Danu pisze:Nowsza lista z danymi
? Amphicoelias 45-58 m?, 80-100 ton?
? Bruhathkayosaurus 40-44 m?, 90 ton?
Puertasaurus 35-40 m, 80 ton
Argentinosaurus 37 m, 70-75 ton
Huanghetitan ???, ??? (prawdopodobnie ogromny)*
Futalognkosaurus 32-34 m, 60-65 ton
? "Antarctosaurus giganteus" 33 m, 68 ton
Paralititan 32 m, 50-60 ton
Sauroposeidon 28-32 m, 50-55 ton i [17-18,5 m wzrostu]
Supersaurus 33-35 m, 35-40 ton
Turiasaurus 36-39 m 40-48 ton
Hudiesaurus 30 m, 40 ton?
Brachiosaurus 26 m, 40 ton
Czy naprawde tytanozuary były aż tak wielkie (długie)?
Mickey Mortimer na DML (2004) [url=http://dml.cmnh.org/2004Sep/msg00086.html]<klik>[/url] pisze:However, based on recent
reconstructions of Saltasaurus, Opisthocoelicauidia and Rapetosaurus, I
estimated Argentinosaurus was ~22-26 m and Paralititan was ~20-24 m
(http://dml.cmnh.org/2001Sep/msg00402.html). This is assuming the fibula
and humerus, respectively, scale isometrically and identically to the more
completely known taxa. There are only a few sauropods with elements
reported of comparable size. An undescribed femur from Morocco (Russell and
Taquet, 1999) is 2.36 m, Bruhathkayosaurus' tibia is 2 m, and Amphicoelias'
dorsal vertebra is huge. Assuming Bruhathkayosaurus is a titanosaur and has
an isometrically scaled tibia, we get ~28-34 meters for the taxon. The
Moroccan specimen might be ~28 meters long, using Patagosaurus as a
comparison (as a relatively conservative basal sauropod).
Te wyliczenia są moim zdaniem wiarygodne - jeżeli te zauropody mialy proporcje dość krótkoszyich Saltasaurus, Opisthocoelicauidia (brak szyi) i Rapetosaurus. Gdyby porównać z długoszyimi np. Futalognkosaurus, mogło by się okazać, że były znacznie dluższe, niż obliczył Mortimer. Ale jako długości mininalne to te liczby są wg mnie OK. Wydaje mi się, że rozmiary innych tytanozaurów moga byc przesadzone.

Jeszcze co do hudiezaura:
Matt Wedel na SVPOW [url=http://svpow.wordpress.com/2008/01/17/how-big-was-hudiesaurus]<klik>[/url] pisze:As measured by Dong (1997), the holotype dorsal centrum of H. sinojapanorum has a length of 42 cm, 1.5 times longer than the comparable element in the 22-meter (about 75-feet) long mounted holotype skeleton of Mamenchisaurus hochuanensis, which was the largest sauropod known from China when it was described. From these dimensions, Dong (1997) estimated the total length of H. sinojapanorum to be about 30 meters (more than 100 feet) in length.
(...)
So if the vertebra is actually D1 and if H. sinojapanorum was built like M. hochuanensis (be sure to keep your If Counter updated), it might have been anywhere from 27-37 meters long (89-121 feet).
(...)
If you ignore the neck, the animal was about the same size as Cetiosaurus or Haplocanthosaurus–about 75% the size of the well-known specimens of Apatosaurus, Diplodocus, and Camarasaurus, and no where near the size of Brachiosaurus (despite having a longer neck). It’s basically a weiner dog, with most of the weiner out in the neck. Which is how Hudiesaurus could be 22% bigger and still be about the same size as Diplodocus. Even if Hudiesaurus was 60% bigger than M. hochuanensis, it would still not be in Argentinosaurus range in anything but length.
Czyli Hudiesaurus sinojapanorum mógł mieć 27-37 m, w zależności jak był zbudowany. Porównując jednak rozmiary tułowia, był rozmiarów podobnych do Haplocanthosaurus i Cetiosaurus.

Teraz o Brachiosaurus
http://en.wikipedia.org/wiki/Brachiosaurus pisze:Based on a complete composite skeleton, Brachiosaurus attained 25 metres (82 feet) in length (...). Fragmentary material from larger specimens indicates that it could grow 15% longer than this.
czyli max 28-29 m, jeżeli mają te same proporcje

Turiasaurus, podajesz 36-39m, a ja się spotykam z 30 do 37.
Danu pisze:"Englisch Poseidon" 24 m?, 35 ton?
Na pewno nie "Englisch", tylko "English". MoĹźe chodzi o nieformalnego "Angloposeidon"? JeĹźeli tak, to przynajnmniej 20 m.

http://darrennaish.blogspot.com/2006/07 ... art-i.html
http://darrennaish.blogspot.com/2006/07 ... rt-ii.html
http://darrennaish.blogspot.com/2006/07 ... -part.html
http://darrennaish.blogspot.com/2006/07 ... rt-iv.html

Rekonstrukcja diplodoka jest nieprawidłowa - ma więcej niż po 1 pazurze na przednich kończynach.
http://scienceblogs.com/tetrapodzoology ... ropods.php

PS.
http://svpow.wordpress.com/2008/02/01/y ... -pathetic/
"Your neck is pathetic" (Twoja szyja jest żałosna). Szukujące porównanie wielkości - ósmy kręg szyjny Sauroposeidon, czyli najłuższy kręg na świecie (140 cm)!
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

coz co od hudiesaura to holotyp ocenia sie na 30-34 m a te sie juz spotkalem z 20 m, hmm z brachiozaurem to sam nie wiem bo to moze byc tak jak z celeste nie koniecznie musi miec 28-29 m. A turiazaur coż ocenia holotyp oceniono na 36-39 m tak jest w Dinosaurs :The encyclopedia między innymi

A English poseidon jest w książce Holtza :D


Co do tyanozaurów to wiesz jak jest, znaleziono pojedyncze kości więc niemożna stwierdzić dokładnie jak były długie np Holtz podaje u puertazaura już tylko 30 m z kolei u niego argentynozaur ma podane raz 30-33,5 m a w tabeli 36,6 m więc też nie wiadomo.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Ja się przyczepie do rozmiarów zauropodów, w których wymarach jestem obeznany (bo prawdę mówiąc nie interesuję się zbytnio wymiarami dinozaurów).
Danu pisze:Daxiatitan 35 m??? 70 ton???
Skąd te dane?
Danu pisze:Sauroposeidon 28-30 m, 50-55 ton i [17-18 m wzrostu]
Jeżeli Sauroposeidon został oszacowany na 28 m, to dlaczego mu dodajesz 2 metry?
(o masie już się lepiej nie wypowiadać :wink: )
wysokość: pisze się o 16-18 metrach, więc dlaczego 17-18?
Brachiosaurus 26 m, 40 ton
Giraffatitan 26 m, 40 ton
Coś mi się zdaje, że te dane dotyczą jednego gatunku. Ile miał B. altithorax?
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Tak te dane są prawdopodobnie tego samego rodzaju czyli Brachiosaurus i Giraffatitan jeśli chodzi o zauroposejdona to już mówiłem skąd 30 m, a z tąd że i brachiozaura się szacuje np na 26 m a nie tylko na 22-25 m, a jeśli chodzi o zauroposejdona to znamy tylko 4 kręgi więc te 28 m wcale nie musi być dokładne dlatego przyjąłem bardziej optymalną liczbę czyli 30 m która zresztą powszechnie występuje, co do wzrostu cóż myśle że to rzadna różnica ale jak bardzo chcesz zmienie z 17-18 na 16-18 m :D No a co do daxiatitana to są to tylko szacunkowo wpisane liczby podobnie jak np bruhatkajozaura, którego znamy jeszcze mniej kości. Wnioskująć że był podobnych rozmiarów co argentynozaur, czy puertazaur myśle że spokojnie można napisać 35 m z pytajnikiem (przypomne że u zauroposejdona chcesz wpisać na 28 m a znamy mniej kręgów a nwet pytajnika nie dałeś przy 28 m) co do masy to zapewne jest zbliżona do mas argentyńskich gigantów więc napisałem 70 ton od co:) wcale to nie są jakieś inne szacunki niż dla zauroposejdona czy bruatkajozaura mamy więcej jego szkiletu niż tych i od te oszacowania.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Danu pisze:Tak te dane są prawdopodobnie tego samego rodzaju czyli Brachiosaurus i Giraffatitan
gatunku B. brancai (=Giraffatitan brancai):wink:
jeśli chodzi o zauroposejdona to już mówiłem skąd 30 m, a z tąd że i brachiozaura się szacuje np na 26 m a nie tylko na 22-25 m
opulikowano 28, więc tego powinnismy się trzymać :P
a jeśli chodzi o zauroposejdona to znamy tylko 4 kręgi więc te 28 m wcale nie musi być dokładne dlatego przyjąłem bardziej optymalną liczbę czyli 30 m
optymalne 30?? Optymalne jest 28. Możesz oczywiście zrobić w górę i w dół czyli 26-30. Tylko po co, skoro oficjalnie jest 28
która zresztą powszechnie występuje
a niech se występuje nawet 50 :P ; nie powinnismy się tym kierować
No a co do daxiatitana to są to tylko szacunkowo wpisane liczby podobnie jak np bruhatkajozaura, którego znamy jeszcze mniej kości. Wnioskująć że był podobnych rozmiarów co argentynozaur, czy puertazaur myśle że spokojnie można napisać 35 m z pytajnikiem
Ale skąd te szacunki? W pracy opisującej podano 30, choć oczywiście mógł miec więcej, jeśli miał bardziej typowe dla (nieazjatyckich) tytanozauokształtnych proporcje
(przypomne że u zauroposejdona chcesz wpisać na 28 m a znamy mniej kręgów a nwet pytajnika nie dałeś przy 28 m)
pytajnik czy nie - co za różnica. Prawie wszędzie powinniśmy w takim razie dawać pytajniki
co do masy to zapewne jest zbliżona do mas argentyńskich gigantów więc napisałem 70 ton od co:)
Nie lepiej zostawić puste, niż podawać liczby z kosmosu? Wg mnie powinno być tak:
Daxiatitan <30 m [masa nieznana]

===================
OgĂłlnie:
Sądzę, że powinno się podawać dane z prac naukowych, ewentualnie wyniki obliczeń z proporcji dla zauropodów z niepublikowanymi rozmiarami, na podstawie kilku pokrewnych taksonów. A nie takie partzenie na oko :wink:

Mógłbyś poprawić błędy w tekście o których pisałem już w kwietniu?,

Co sądzisz o rozmairach Hudiesaurus, o których pisałem w listopadzie? Bo wiesz, opublikowano 30 m ale na SVPOW jednak wykazono, że mógł mieć 27-37 m.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1925
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Post autor: Danu »

Hmm co do hudiezaura to wogóle jest zamęt bo czytałem też u Holtza np że 'tylko' 20 m więc to wogóle jest skomplikowane. Natomiast co do daxiatitana to nie rozumiem, przecież nie zaprzeczasz jak w artykule podaje rozmiary bruhatkajozaura czy zauroposejdona a teoretycznie są one bardziej niepewne niż te daxiatitana. Pozatym daxiatitan był tytanozaurem a nie tak jak np mamenchizaur czy hudiezaur lekko zdbudowanym zauropodem wieć na 90% można stwierdzić że miał faktycznie inne proporcje. No i czemu by nie wpisać takiej szacunkwoej długości? Skoro zostało wspomniane że ponad 30 m? To czemu nie? Tak jak mowie inne dinozaury miały podane wymiary opierające się o znacznie bardziej ubogi materiał kopalny. Co do zauroposejdona chodzidlateg o 30 m bo jest to okrągła liczba to tak jak by podać np 27,86 też będzie dobrze ale jaki by to miało sens? :D Dlatego podałem okrągłą liczbę bo wcale nie jest pewne a przybliżeniu około 30 m. I tak nawiasem mówiąc twój cytat opublikowano 28 powinniśmy się tego trzymać a zaraz obok pisało 50 ton :D a jakoś się tego nie trzymiesz tylko uważasz że 60 :D Zresztą to są naprawde drobiazgi dlatego nie wiem czemu tak ci na tym zależy:) skoro nie mamy pojęcia jaką dokładnie osiągał długośc. Ja naprawde nie mam czasu żeby tu 100 razy zaglądać i takie drobnostki zmieniać lub nie, zastanowiłem się jak pisałem ten artykuł.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Post autor: nazuul »

Danu pisze:Hmm co do hudiezaura to wogóle jest zamęt bo czytałem też u Holtza np że 'tylko' 20 m więc to wogóle jest skomplikowane.
No ok, ale moim zdaniem Wedel na SVPOW argumentuje całkiem sensownie. A nie wiem na czym bazuje Holtz :wink:
Natomiast co do daxiatitana to nie rozumiem, przecież nie zaprzeczasz jak w artykule podaje rozmiary bruhatkajozaura czy zauroposejdona a teoretycznie są one bardziej niepewne niż te daxiatitana.
Bo ja jak juz pisałem nie zgłębiałem tej tematyki, pisze o tych które akurat zostały dobrze poznane przeze mnie.
Pozatym daxiatitan był tytanozaurem a nie tak jak np mamenchizaur czy hudiezaur lekko zdbudowanym zauropodem wieć na 90% można stwierdzić że miał faktycznie inne proporcje.
No nie byłbym tego taki pewnem. W przypadku zauropodów z Chin bardzo wiele ma nadzwyczajnie długie szyje, także tytanozaurokształtne. Za bardzo nie wiem co tu ma do rzeczy masywność lub lekkośc budowy. Odsyłam do mojego postu:
http://www.dinozaury.com/forum/viewtopic.php?t=2662
No i czemu by nie wpisać takiej szacunkwoej długości? Skoro zostało wspomniane że ponad 30 m? To czemu nie?
No bo to jest takie gdybanie. Mógł mieć te 30 albo sporo więcej i nie wiemy jak było.
Co do zauroposejdona chodzidlateg o 30 m bo jest to okrągła liczba to tak jak by podać np 27,86 też będzie dobrze ale jaki by to miało sens? :D
A to dopiero ciekawe uzasdnienie :)
I tak nawiasem mówiąc twój cytat opublikowano 28 powinniśmy się tego trzymać a zaraz obok pisało 50 ton :D a jakoś się tego nie trzymiesz tylko uważasz że 60 :D
- nie uważam że 60. Właściwie nic nie uważam. Z wyliczeń wychodzi między 30-kilka a 60-kilka
- 50 ton dla ewidentnego założenia że brachiozaur miał 30. A mógł miec więcej lub mniej. Dlatego się tak tego uczepiłem :)

A może by tak zilustrować artykuł obrazkiem z tej pracki Carpentera? Jest kilka dużych zauropodów, widać jakie kości sa odnalezione. Można by tez dodać kilka innych zauropodów, np futalognkozaura (nadaje się ten, bo jest skala).
Danu pisze:Zresztą to są naprawde drobiazgi dlatego nie wiem czemu tak ci na tym zależy:) skoro nie mamy pojęcia jaką dokładnie osiągał długośc.
Zalezy mi żeby artykuł byl jak najlepszy.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

d_m

Post autor: d_m »

Zaraz, zaraz - czy mi się wydaje, czy zapomnieliście w tych wszystkich dyskusjach o rozmiarach o jednym ważnym aspekcie? Rozmawiacie o wymiarach OSOBNIKÓW. W encyklopedycznym opisie powinna być umieszczona MAKSYMALNA lub TYPOWA wielkość, a takiej zazwyczaj nie znamy :P

ODPOWIEDZ