[Poprawa opisu] Austrosaurus (austrozaur)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[Poprawa opisu] Austrosaurus (austrozaur)

Post autor: Sebastian »

Aktualna wersja opisu -> http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 4424#34424
__________________________________________________


Austrosaurus- austrozaur

Długość: 15 m
Masa: 20 t
Czas: 99-97 Ma
Miejsce: Maxwelton, Queensland, Australia
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Plateosauria
Massopoda
Anchisauria
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauria/Brachiosauridae/Camarasauridae???


Austrosaurus to rodzaj zauropoda opisanego przez Hebera Longmana z Queensland Museum w 1933 roku. Pierwsze skamieniałości tego dinozaura odnalazł w 1932 roku H. B. Wade- tak przynajmniej twierdził menadżer stanowiska Clutha niedaleko Maxwelton w Queensland, H. J. McKillop. Mężczyzna przekazał rok później, w 1933, szczątki swojemu bratu- doktorowi M. J. McKillop, który następnie oddał je do Muzeum w Queensland. Nazwa dinozaura oznacza "południowy jaszczur".

Wśród skamieniałości oprócz kości austrozaura, były również szczątki innych gadów, m.in. plezjozaurów, pliozaurów i ichtiozaurów. Ponieważ wszystkie z wymienionych zwierząt żyły w wodzie, w głowie Longmana zrodziła się hipoteza, iż zauropody także funkcjonowały w środowisku wodnym. Według niego w poruszaniu się po dnie pomagały im wysokie kończyny, zaś długa szyja chroniła nozdrza przed kontaktem z wodą. Obecnie jednak wiemy, iż dinozaury te preferowały raczej lądowy tryb życia, zaś tereny podmokłe były przez nie unikane.

Holotyp Austrosaurus (QM F2316) tkwił w trzech skalnych blokach, ktĂłre kryły w swym wnętrzu fragmenty kręgĂłw i Ĺźeber zwierzęcia. Zostały odkryte w latach trzydziestych XX wieku w Allaru Mudstone (Maxwelton). W 1959 roku w Alni Station (Maxwelton) odkryto fragmentaryczne szczątki zauropoda, ktĂłre przypisano nieformalnie nazwanemu Austrosaurus sp. Odkryte wtedy kości to kręgi szyjne, fragmenty kości miednicznych i Ĺźeber, łopatka oraz niektĂłre kości kończyny przedniej. W 1999 na posesji hodowcy bydła Dave’a Elliotta niedaleko Winton odkryto kość ramienną duĹźego zauropoda, ktĂłra przypominała tą odnalezioną wraz z innymi szczątkami w roku 1959. Materiał ten nazwano nieformalnie "Elliot", na cześć wspomnianego wcześniej odkrywcy. W innym miejscu (2003), rĂłwnieĹź w pobliĹźu Winton, doktor Mary Wade odnalazła k. ramienną i fragmenty Ĺźeber, ktĂłre naleĹźały prawdopodobnie do tego samego gatunku co "Elliot". Właściciel owych skamieniałości był jednak mniejszy; nazwano go "Mary". Początkowo sadzono, Ĺźe wszystkie te znaleziska to znany nauce Austrosaurus mackillopi, lecz obecnie panuje pogląd, iĹź mamy do czynienia z trzema róşnymi gat. austrozaura lub nawet dwoma róşnymi rodzajami.

Austrosaurus jest z pewnością zauropodem trudnym do zaklasyfikowania, gdyż jego materiał wykazuje istną mieszaninę różnych cech. Budowa kręgów jest dość prymitywna i zbliża dinozaura do wczesnych euzauropodów z rodziny "Cetiosauridae". Jest to cecha niespotykana u kredowych zauropodów. Nawet Rhoetosaurus (środkowa jura) wydaje się być pod względem budowy kręgów bardziej zaawansowany niż młodszy od niego austrozaur. Inne cechy anatomiczne pozwalają sądzić, że Austrosaurus to kamarazauryd lub tytanozaur. Niektórzy klasyfikują go nawet jako brachiozauryda. Jak więc widać jest to temat dość kłopotliwy, a na dokładną identyfikacje systematyczną należy poczekać do czasu, aż nie zostanie odnaleziony bardziej kompletny szkielet tego rodzaju lub ewentualnie jakiegoś pokrewnego taksonu.

Spis gatunkĂłw:
Austrosaurus Longman, 1933
Austrosaurus mackillopi Longman, 1933
Austrosaurus sp. (1) 1959- nieopisany austrozaur
?Austrosaurus sp. (2) "Elliot" i "Mary", 1999- nieopisany austrozaur lub nowy rodzaj tytanozaura.

Obrazek
Rekonstrukcja pochodzi ze strony
http://www.leute.server.de/frankmuster/ ... aurus1.jpg

http://home.alphalink.com.au/~dannj/aust-plate6-sm.gif
http://home.alphalink.com.au/~dannj/aust-plate5-sm.gif
http://home.alphalink.com.au/~dannj/aust-plate4-sm.gif
http://home.alphalink.com.au/~dannj/aust-plate3-sm.gif
Odkryte skamieniałości
Ostatnio zmieniony 29 grudnia 2007, o 11:15 przez Sebastian, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Poprawa opisu] Austrosaurus (austrozaur)

Post autor: Dino »

Sebastian pisze: Austrosaurus to rodzaj zauropoda opisanego przez Hebera Longmana z Queensland Museum w 1933 roku. Pierwsze skamieniałości tego dinozaura odnalazł w 1932 roku H. B. Wade- tak przynajmniej twierdził menadżer stanowiska Clutha niedaleko Maxwelton w Queensland, H. J. McKillop. Mężczyzna przekazał rok później, w 1933, szczątki swojemu bratu- doktorowi M. J. McKillop, który następnie oddał je do Queensland Museum [<- może lepiej po polsku "muzeum w Queensland"]. Nazwa dinozaura oznacza "południowy jaszczur".

(...)

Holotyp Austrosaurus (QM F2316) tkwił w trzech skalnych blokach, które kryły w swym wnętrzu fragmenty kręgów i żeber zwierzęcia. Zostały odkryte w latach trzydziestych XX wieku w Allaru Mudstone (Maxwelton). W 1959 roku w Alni Station (Maxwelton) odkryto fragmentaryczne szczątki zauropoda, które przypisano nieformalnie nazwanemu Austrosaurus sp. [<-nie kursywujemy skrótów "sp.; aff.; cf.]"
Jedyne błędy jakie udało mi się odszukać. Opis postaram się wrzucić na stronę najpóźniej w styczniu.
Pozdrawiam,
Łukasz :)

Awatar użytkownika
Broker
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 318
Rejestracja: 5 maja 2007, o 20:48
Lokalizacja: Zet Gie

Re: [Poprawa opisu] Austrosaurus (austrozaur)

Post autor: Broker »

Dino pisze:[<-nie kursywujemy skrĂłtĂłw "sp.; aff.; cf.]
Jestes tego pewien?? ;)
Theropods... yeah :D

d_m

Post autor: d_m »

To prawda - nie kursywujemy tego :wink:

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Dzięki za poprawki. Właśnie je wprowadzam. Co do Elliota to jest najprawdopodobniej zupełnie nowy tytanozaur. Jest bowiem dłuższy i różni się ponoć od typowego austrozaura :)

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Hebera Longmana z Queensland Museum
tutaj również powinno być "Muzeum w Queensland"
Wade-
bratu-
spacja przed myślnikiem
"Cetiosauridae"
dlaczego w cudzysłowiu?
EDIT: juĹź wiem, jest to takson obecnie nieaktywny
Austrosaurus sp. (1) 1959- nieopisany austrozaur
?Austrosaurus sp. (2) "Elliot" i "Mary", 1999- nieopisany austrozaur lub nowy rodzaj tytanozaura.
niepotrzebne myślniki
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8241
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: [Poprawa opisu] Austrosaurus (austrozaur)

Post autor: nazuul »

Aktualna wersja opisu -> http://www.dinozaury.com/forum/viewtopi ... 4424#34424
__________________________________________________


Poprawiony opis gotowy do wrzucenia do ED. Dopisałem informacje m.in. o klasyfikacji, pomieszałem kolejność "rodziałów" i dodałem tytuły, oraz poprawiłem błędy.
Sebastian pisze:Austrosaurus (austrozaur)

Długość: 15 m
Masa: 20 t
Czas: 99-97 Ma
Miejsce: Australia - Queensland (formacja Allaru)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Titanosauria ?

Austrosaurus to rodzaj tytanozaurokształtnego zauropoda żyjącego we wczesnej kredzie w Australii. Jak jego krewniacy, zapewne był spokojnym roślinożercą. Poruszał się na czterech mocnych nogach. Miał długą szyję zwieńczoną małą głową oraz długi ogon. Nazwa Austrosaurus oznacza "południowy jaszczur".

Odkrycie
Austrosaurus został opisany przez Hebera Longmana z Muzeum w Queensland w 1933 roku. Pierwsze skamieniałości tego dinozaura odnalazł w 1932 roku H. B. Wade - tak przynajmniej twierdził menadżer stanowiska Clutha niedaleko Maxwelton w Queensland - H. J. McKillop. Mężczyzna przekazał rok później, w 1933 roku, szczątki swojemu bratu - doktorowi M. J. McKillopowi, który następnie oddał je do Muzeum w Queensland.

Wśród skamieniałości, oprócz kości austrozaura, były również szczątki innych gadów, m.in. plezjozaurów, pliozaurów i ichtiozaurów. Ponieważ wszystkie z wymienionych zwierząt żyły w wodzie, w głowie Longmana zrodziła się hipoteza, iż zauropody także przebywały w środowisku wodnym. Według niego w poruszaniu się po dnie pomagały im wysokie kończyny, zaś długa szyja chroniła nozdrza przed kontaktem z wodą. Obecnie jednak wiemy, iż dinozaury te preferowały raczej lądowy tryb życia.

Materiał kopalny
Holotyp Austrosaurus (QM F2316) tkwił w trzech skalnych blokach, które kryły w swym wnętrzu fragmenty kręgów i żeber zwierzęcia. Zostały odkryte w latach trzydziestych XX wieku w osadach formacji Allaru (Maxwelton). W 1959 roku w Alni Station (Maxwelton) odkryto fragmentaryczne szczątki zauropoda, które przypisano nieformalnie do Austrosaurus sp. Odkryte wtedy kości to kręgi szyjne, fragmenty kości miednicznych i żeber, łopatka oraz niektóre kości kończyny przedniej.

Pozycja systematyczna

Austrosaurus jest z pewnością zauropodem trudnym do zaklasyfikowania, gdyż jego materiał wykazuje istną mieszaninę różnych cech. Budowa kręgów jest dość prymitywna i zbliża dinozaura do wczesnych euzauropodów z rodziny "Cetiosauridae". Jest to cecha niespotykana u kredowych zauropodów. Nawet Rhoetosaurus (środkowa jura) wydaje się być pod względem budowy kręgów bardziej zaawansowany niż młodszy od niego austrozaur. Inne cechy anatomiczne pozwalają sądzić, że Austrosaurus to kamarazauryd lub tytanozaur. Niektórzy klasyfikowali go nawet jako brachiozauryda. Obecnie uważa się go za przedstawiciela Titanosauriformes (kladu zawierającego tytanozaury i brachiozaurydy) i prawdopodobnie za tytanozaura. Jedyna analiza kladystyczna zawierająca austrozaura została opublikowana w 2004 roku (drugie wydanie "The Dinosauria"). Wykazała ona, że mamy do czynienia z tytanozaurem. Na dokładną i pewną identyfikację systematyczną należy poczekać do czasu, aż nie zostanie odnaleziony bardziej kompletny szkielet tego rodzaju lub ewentualnie jakiegoś pokrewnego taksonu.

"Elliot" i "Mary" - prawdopodobnie nowe zauropody
W 1999 roku na posesji hodowcy bydła Dave’a Elliotta niedaleko Winton odkryto kość ramienną duĹźego zauropoda, ktĂłra przypominała tą odnalezioną wraz z innymi szczątkami w roku 1959. Materiał ten nazwano nieformalnie "Elliot", na cześć wspomnianego wcześniej odkrywcy. W innym miejscu (2003), rĂłwnieĹź w pobliĹźu Winton, doktor Mary Wade odnalazła kość ramienną i fragmenty Ĺźeber, ktĂłre naleĹźały prawdopodobnie do tego samego gatunku co "Elliot". Właściciel owych skamieniałości był jednak mniejszy; nazwano go "Mary". Okazy datuje się na 102-98 Ma. Pochodzą z formacji Winton. Początkowo sądzono, Ĺźe wszystkie te znaleziska to znany nauce Austrosaurus mackillopi, lecz obecnie dominuje pogląd, iĹź mamy do czynienia z trzema róşnymi gatunkami austrozaura lub nawet dwoma róşnymi rodzajami.
Obrazek
Schematyczne rekonstrukcje Elliota (po lewej) i Mary (po prawej) za podstawie ogólnej budowy tytanozaurokształtnych zauropodów. Odnalezione kości zaznaczono kolorami - czerwonym i żółtym. Elliota ocenia się na ok. 16-21 m długości a Mary na ok. 10-12 m.

Spis gatunkĂłw:
Austrosaurus Longman, 1933
Austrosaurus mackillopi Longman, 1933
Austrosaurus sp.

Obrazek
Rekonstrukcja pochodzi ze strony
http://www.leute.server.de/frankmuster/ ... aurus1.jpg

http://home.alphalink.com.au/~dannj/aust-plate6-sm.gif
http://home.alphalink.com.au/~dannj/aust-plate5-sm.gif
http://home.alphalink.com.au/~dannj/aust-plate4-sm.gif
http://home.alphalink.com.au/~dannj/aust-plate3-sm.gif
Odkryte skamieniałości
Źródła:

http://en.wikipedia.org/wiki/Austrosaurus
http://home.alphalink.com.au/~dannj/austro.htm
http://www.uq.edu.au/dinosaurs/index.ht ... 4761&pid=0
http://www.qm.qld.gov.au/features/dinos ... /index.asp
http://dml.cmnh.org/2004Nov/msg00060.html
Ostatnio zmieniony 26 września 2009, o 23:12 przez nazuul, łącznie zmieniany 4 razy.

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Poprawiony opis gotowy do wrzucenia do ED.
Jeszcze kilka literĂłwek:
Jak jego krewniacy, zapewne był spokojnym rośloniżercą.
>roślinożercą
W 1999 roku na posesji hodowcy bydła Dave’a Elliotta niedaleko Winton
W innym miejscu (2003), rĂłwnieĹź w pobliĹźu Witnon
>raczej Winton
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

Zablokowany