Strona 1 z 1

[Opis] Euskelosaurus (euskelozaur)

: 20 grudnia 2007, o 11:00
autor: Tomasz
Euskelosaurus (euskelozaur)

Wielkość:
- długość: 9 m
- wysokość: 3 m
- waga: 1,5 t
Występowanie:
- czas: 221-211 Ma - późny trias
- miejsce: Lesotho i RPA (dolne warstwy formacji Elliot), ?Zimbabwe (formacja Mpandi)
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha

Euskelosaurus był prozauropodem żyją…cym podczas późnego triasu około 221-211 milionów lat temu na terenach obecnej południowej Afryki. Skamieniałości tego gada znalezione w 1866 roku składają… się z niekompletnego szkieletu zawierają…cego kości przedniej kończyny oraz kręgi. Euskelosaurus może okazać się tym samym dinozaurem co Plateosauravus, żyją…cy również w południowej Afryce.

Naukowcy szacują…, że Euskelosaurus mierzył około 9 metrów długości, 3 metry wysokości oraz ważył około 1,5 tony. Dinozaur ten posiadał zakrzywiony trzonek kości udowej, co może znaczyć, że jego nogi umieszczone były bezpośrednio pod cielskiem, podobnie jak u dzisiejszych ssaków i niemal wszystkich dinozaurów. Kości euskelozaura zostały odkryte w kilku znanych, afrykańskich odkrywkach, między innymi w formacjach Elliot i być może Mpandi oraz koło Bushveld Sandstone.

Znane są… także skamieliny osobników młodocianych znalezione w Parku Narodowym Kruger, składają…ce się między innymi z kręgów ogonowych, kręgów grzbietowych, kości kończyn przednich i tylnych oraz niekompletnej miednicy. Dzięki nim widać jak bardzo gad ten rósł podczas całego życia. Przykładowo: kość udowa dorosłego osobnika mierzy 760mm, zaś najmniejsza znaleziona kość udowa młodego tylko 70mm.

Opierają…c się na rozmiarach tego gada, naukowcy twierdzą…, że euskelozaur przez większość czasu poruszał się na wszystkich czterech kończynach. Jednak mógł także stawać tylko na tylnych kończynach, na przykład gdy chciał sięgną…ć po wyżej rosną…cą… roślinność.

Typowy gatunek, E. browni został po ran pierwszy opisany przez Thomasa Henry'ego Huxley'a w 1866 roku. Drugi gatunek, E. capensis, synonim E. browni, został opisany po raz pierwszy przez Lydekkera w 1889 roku, oraz ostatecznie w 1906 przez Friedricha von Huene. Trzeci gatunek, E. molengraaffi, został opisany z począ…tku przez von Hoepena w 1916 roku podstawie skamieniałości z Springbok Flats, jednak w 1970, Steel uznał go za nomen dubium. Czwarty gatunek, E. africanus, również uważany za nomen dubium, został po raz pierwszy opisany przez Haughtona w 1924 roku, dzięki kościom znalezionym w prowincji Cape. Znany jest także nieopisany gatunek, Euskelosaurus sp. którego szczą…tki odnaleziono w Lesoto.

Ten zauropodomorf jest dość popularny w ksią…żkach dla dzieci, lecz jest oparty na niediagnostycznym materiale. Wiele jego skamienin przypisano później do innych gatunków, jak Plateosauravus cullingworthi, Eucnemesaurus fortis, a jeden osobnik stał się holotypem Antetonitrus ingenipes.

Gatunki:
Euskelosaurus Huxley, 1866
Euskelosaurus browni Huxley, 1866
Euskelosaurus africanus Haughton, 1924
Euskelosaurus capensis Lydekker, 1889/von Huene, 1906
Euskelosaurus molengraaffi van Hoepen, 1916/Steel, 1970

Nieopisane gatunki:
Euskelosaurus sp.

Obrazek

Re: [Opis] Euskelosaurus (euskelozaur)

: 19 listopada 2008, o 22:32
autor: nazuul
Tomasz pisze:- czas: około 223 Ma - późny trias
Wg Thescelosaurus! 221-211 Ma
- miejsce: Zimbabwe i Lesotho - południowa Afryka
Lesotho i RPA (dolne warstwy formacji Elliot), moĹźe Zimbabwe (formacja Mpandi)

moĹźe Zimbabwe, bo Thescelosaurus! podaje: "and ?Zimbabwe"
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia (Seeley 1888)
Sauropodomorpha (Huene 1932)
Prosauropoda (Huene 1920)
Plateosauria (Tornier 1913)
Plateosauridae (Marsh 1895)
Thescelosaurus! poprzestaje na Sauropodomorpha
Euskelosaurus był prozauropodem żyjącym podczas późnego triasu około 223 milionów lat temu na terenach obecnej, południowej Afryki między innymi w Lesoto i Zimbabwe.
moĹźe w Zimbabwe
bez przecinka między "obecnej" a "południowej "
223->221-211
Prawdopodobnie Euskelosaurus może okazać się tym samym dinozaurem co Plateosauravus, żyjący również w południowej Afryce.
bez "Prawdopodobnie"
Dinozaur ten posiadał, zakrzywiony trzcionek kości udowej, co może znaczyć że jego nogi umieszczone były bezpośrednio pod cielskiem, podobnie jak u dzisiejszych ssaków.
bez przecinka między posiadał a zakrzywiony
znaczyć że-->> tu przecinek
podobnie jak u dzisiejszych ssaków. -> a nie czasem wszystkie dinozaury miay nogi pod tułowiem?
Kości euskelozaura zostały odkryte w kilku znanych, afrykańskich odkrywkach, między innymi w formacjach Lower Elliot i Mpandi oraz koło Bushveld Sandstone.
Lower - dolne
nie wiadomo, czy w Mpandi są też własnie jego szczątki
Jednak mógł także stawać, na krótkim jedynie na tylnych kończynach, na przykład gdy chciał sięgnąć po wyżej rosnącą roślinność.
Jednak mógł także stawać tylko na tylnych kończynach, na przykład gdy chciał sięgnąć po wyżej rosnącą roślinność.
Trzeci gatunek, E. molengraaffi, został opisany z początku przez von Hoepen
Hoepena
Czwarty gatunek, E. africanus rĂłwnieĹź
, między

Wg Thescelosaurus! takĹźe typowy E. browni to nomen dubium. Ponadto pisze, Ĺźe
This sauropodomorph is relatively famous as a token prosauropod in detailed kids' books, but is based on dubious material. The good material has been referred to a variety of other things, including Plateosauravus cullingworthi, Eucnemesaurus fortis, and the remains now known as the type of Antetonitrus ingenipes.
Tłumaczenie:
Ten zauropodomorf jest dość popurarny w książkach dla dzieci, lecz jest oparty na niediagnostycznym materiale. Wiele jego skamienin przypisano później do innych gatunków, jak Plateosauravus cullingworthi, Eucnemesaurus fortis, a jeden osobnik stał się holotypem Antetonitrus ingenipes.

Re: [Opis] Euskelosaurus (euskelozaur)

: 26 września 2009, o 11:39
autor: szerman
Tomasz pisze:- czas: około 223 Ma - późny trias
Na ThePalentologyDatabase jest napisane, że okaz z Zimbabwe pochodzi z wczesnej jury. Pozostałe to późny trias (karnik - noryk)
Tomasz pisze:Dinozaur ten posiadał, zakrzywiony trzcionek kości udowej
trzonek ?



Poprawki wprowadzone. nazuul

Re: [Opis] Euskelosaurus (euskelozaur)

: 7 czerwca 2016, o 15:58
autor: Utahraptor
Wrzuciłem nieco poprawioną wersję do ED:
http://encyklopedia.dinozaury.com/index ... kelosaurus
W ten sposób mamy 1400 hasło i wszystkie prymitywne zauropodomorfy z Afryki :D