filogeneza tytanozaurow

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

filogeneza tytanozaurow

Post autor: Daniel Madzia »

Dla ciekawosci :)

Obrazek

Jesli chodzi o pozycje Nemegtosauridae, to wychodze przede wszystkim z pracy Calvo et al., 2007, wg ktorych Rapetosaurus (nemegtozauryd) + (Aeolosaurini + (Rinconsaurus + Loma Lindero sp.)) tworza dychotomie. Nemegtosauridae + (Aeolosaurini + nienazwany klad) tworza na razie nienazwany klad (ktory mozna by bylo w skrocie definiowac jako "Nemegtosaurus, ale nie Saltasaurus") w ramach Eutitanosauria. Jestem bardzo ciekawy na kolejne prace (zwlaszcza na opis rodzaju Muyelensaurus). Pozycja systematyczna Nemegtosauridae byla (i najprawdopodobniej ciagle jest, poniewaz data matrix zawiera dane tylko jednego, choc dobrze znanego, nemegtozauryda) zawsze kwestia dyskusji.

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Ja znalazłem cos bardzo ciekawego- a mianowicie systematyke zauropodów według odkrywców Paluxysaurus, którzy postarali się o dośc dokładną filogenetyczną sferę pokrewieństwa między tytanozaurami, neozauropodam i makronarami.

http://palaeo-electronica.org/2007_2/00 ... /fig31.jpg
http://palaeo-electronica.org/2007_2/00 ... /fig32.jpg
http://palaeo-electronica.org/2007_2/00 ... /fig34.jpg

A więc Jobaria i Neosauropoda oraz Haplocanthosaurus z Diplodocoidea tworzą politomię. Isisaurus tworzy zaś zpolitomię z grupami następuących form: [Nemegtosaurus + Rapetosaurus], [Alamosaurus + Opisthocoelicaudia] i [Neuquensaurus + Saltasaurus].

http://palaeo-electronica.org/2007_2/00 ... /fig33.jpg

Inna ciekawa sprawa to taka, że Euhelopus okazał się być bliżej spokrewniony z tytanozaurami niż te z brachiozaurydami. Zaś według innych niezależnych badań przeprowadzonych przez inych badaczy okazuje się, że Datousaurus może należeć do tej samej rodziny co Euhelopus.

Inny fakt to taki, że Pleurocoelus nie należy do tej samej lini ewolucyjnej co Brachiosaurus, do której według analiz należy oczywiście sam brachiozaur, a także Cedarosaurus, Venenosaurus i Paluxysaurus.

Jeśli chodzi o same tytanozaury to Phuwiangosaurus został wyłączony z kladu Titanosauria obok Euhelopus.

ODPOWIEDZ