[OPIS] Chiayusaurus

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

[OPIS] Chiayusaurus

Post autor: Sebastian »

Chiayusaurus (nomen dubium)

Długość: 22 m???
Masa: 20 t???
Czas: 115-100 Ma
Miejsce: Chiny i Korea Południowa
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondylii
Euhelopodidae/Titanosauria???


Chiayusaurus to rodzaj zauropoda z Azji znanego jedynie z kilku zębĂłw odkrytych w jurajskich skałach. Początkowo nosił on nazwę ChiayĂźsaurus, ktĂłra później została zmieniona na Chiayusaurus. Oznacza ona w dosłownym tłumaczeniu „jaszczur z Chia-yu-kuan”.

Po raz pierwszy ząb tego zauropoda odnalazł Birger Bohlin. Został on odnaleziony w formacji Keilozo (obecnie Kalazha) w Chinach w skałach datowanych na tyton. Wiek tego szczątka wynosiłby zatem około 150-145 milionów lat. Długość odkrytego przez Bohlina zęba to 27 mm i jest to bardzo podobna wartość do tej jaką posiadają zęby młodszego rodzaju Asiatosaurus. Nie wykluczone, że mogło je łączyć bliższe pokrewieństwo. Według Russella i Zhenga ząb ten jest nierozróżnialny z zębami należącymi do Mamenchisaurus.

Bohlin opisał odkryty przez siebie materiał kostny w 1953 roku. Opublikował go wtedy pod nazwą "Gatunek A.", którą później zmienił na obowiązkową w systematyce nazwę rodzajową- "Chiayüsaurus". W 1997 Lee, Yang, i Park opisali nowy gatunek pochodzący z Korei Południowej. Paleontolodzy bazowali jednak (podobnie jak ich poprzednik) na pojedynczym zębie oznaczonym jako KPE 8001. Właściciel tego zęba żył około 110 milionów lat temu (alb, wczesna kreda). Badacze nazwali dinozaura C. asianensis, którego ząb był prawie dwa razy dłuższy od tego z Chin- dł. 46 mm.

W 2002 Barrett et al. przebadał skamieniałości dwóch gatunków czjajuzaura. Wynik tych analiz C. lacustris (oraz Asiatosaurus) jest prawdopodobnie bliskim krewnym Euhelopus, ale na pewno nie jego synonimem. Między C. lacustris i C. asianensis nie zauważył jednak żadnych łączących je synapomorfii, dlatego przypuszcza, że są to dwa odrębne rodzaje. W tym wypadku do Chiayusaurus należałby ten opisany wcześniej. C. asianensis to prawdopodobnie tytanozaurokształtny zauropod o bliżej nieokreślonej taksonomii w randze rodziny. Jak na razie zwierze to jest rodzajem wątpliwym (nomen dubium).

Spis gatunkĂłw:
Chiayusaurus- Bohlin, 1953
Chiayusaurus lacustris- Bohlin, 1953
?Chiayusaurus asianensis- Lee, Yang, i Park, 1997

Obrazek

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 3993
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [OPIS] Chiayusaurus

Post autor: Dino »

Sebastian pisze:Chiayusaurus (nomen dubium)

Długość: 22 m???
Masa: 20 t???
Czas: 115-100 Ma
Miejsce: Chiny i Korea Południowa
Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Macronaria
Titanosauriformes
Somphospondylii
Euhelopodidae/Titanosauria???


Chiayusaurus to rodzaj zauropoda z Azji znanego jedynie z kilku zębów odkrytych w jurajskich skałach. Początkowo nosił on nazwę Chiayüsaurus, która później została zmieniona na Chiayusaurus. Oznacza ona w dosłownym tłumaczeniu "jaszczur z Chia-yu-kuan".

Po raz pierwszy ząb tego zauropoda odnalazł Birger Bohlin. Został on odkryty [powtórzenie "odnalazł (...) odnaleziony] w formacji Keilozo (obecnie Kalazha) w Chinach w skałach datowanych na tyton. Wiek tego szczątka wynosiłby zatem około 150-145 milionów lat. Długość odkrytego przez Bohlina zęba to 27 mm i jest to bardzo podobna wartość do tej jaką posiadają zęby młodszego rodzaju - Asiatosaurus. Niewykluczone, że oba rodzaje mogło łączyć bliższe pokrewieństwo. Według Russella i Zhenga ząb ten jest nierozróżnialny z zębami należącymi do Mamenchisaurus.

Bohlin opisał odkryty przez siebie materiał kostny w 1953 roku. Opublikował go wtedy pod nazwą "Gatunek A.", którą później zmienił na obowiązkową w systematyce nazwę rodzajową - "Chiayüsaurus". W 1997 Lee, Yang, i Park opisali nowy gatunek pochodzący z Korei Południowej. Paleontolodzy bazowali jednak (podobnie jak ich poprzednik) na pojedynczym zębie oznaczonym jako KPE 8001. Właściciel tego zęba żył około 110 milionów lat temu (alb, wczesna kreda). Badacze nazwali dinozaura C. asianensis, którego ząb był prawie dwa razy dłuższy od tego z Chin- dł. 46 mm.

W 2002 Barrett i inni przebadali skamieniałości dwóch gatunków czjajuzaura. Wyniki tych analiz są następujące: C. lacustris (oraz Asiatosaurus) jest prawdopodobnie bliskim krewnym Euhelopus, ale na pewno nie jego synonimem. Między C. lacustris i C. asianensis nie zauważono jednak żadnych łączących je synapomorfii, dlatego przypuszcza się, że są to dwa odrębne rodzaje. W tym wypadku do Chiayusaurus należałby ten opisany wcześniej. C. asianensis to prawdopodobnie tytanozaurokształtny zauropod o bliżej nieokreślonej taksonomii w randze rodziny. Jak na razie zwierze to jest rodzajem wątpliwym (nomen dubium).

Spis gatunkĂłw:
Chiayusaurus- Bohlin, 1953
Chiayusaurus lacustris- Bohlin, 1953
?Chiayusaurus asianensis- Lee, Yang, i Park, 1997

Obrazek

EDIT 24.12.07 11:02
Nr 482 w ED:
http://www.dinozaury.com/index.php?opti ... iew&id=925

Dominik
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 303
Rejestracja: 14 marca 2006, o 16:10
Lokalizacja: Brzozów

Post autor: Dominik »

Ja mam tylko pytanie jeśli chodzi o spolszczenie nazwy - czy aby na pewno czjajuzaur? Ta forma wydaje się być niepoprawna pod względem ortografii...
[img]http://userbars.org/data/media/5/Harry_Potter.png[/img]

Awatar użytkownika
Sebastian
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1336
Rejestracja: 2 lipca 2006, o 13:32
Imię i nazwisko: Sebastian Oziemski
Lokalizacja: Harlow, Essex, UK

Post autor: Sebastian »

Myslę że powinna zostać taka jaka jest, gdyż wyraz, od którego pochodzi pisze się Chia-yu-kuan, a chińskiej wymowy nie znam: może być "cz" albo "ch". Nie wiem. Kto na forum jest chinologiem?

Awatar użytkownika
Tomasz
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2172
Rejestracja: 30 października 2006, o 15:16
Lokalizacja: Międzychód

Post autor: Tomasz »

Dominik pisze:Ja mam tylko pytanie jeśli chodzi o spolszczenie nazwy - czy aby na pewno czjajuzaur? Ta forma wydaje się być niepoprawna pod względem ortografii...
Chinologiem nie jestem ale wydaje mi się że tak powinno się pisać spolszczoną nazwę: cziajuzaur lub chiajuzaur a nie czjajuzaur.. dlaczego "i" zamieniłeś na "j"?? Przykładowo na polskiej wikipedii widnieje "ch" a nie "cz". ->>http://pl.wikipedia.org/wiki/Chiajuzaur
Tomasz Sokołowski

Koniecznie zapoznaj się z Regulaminem!

d_m

Post autor: d_m »

Ja też sinologiem (tak to się poprawnie nazywa) nie jestem, a podstawy chińskiego, które próbowałem kiedyś zgłębić odeszły w niepamięć, ale wydaje mi się, że formą prawidłową jest cziajuzaur.

Awatar użytkownika
Daniel Madzia
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1609
Rejestracja: 15 marca 2006, o 12:39
Lokalizacja: Třinec, Česká republika
Kontakt:

Post autor: Daniel Madzia »

Anglicy i Amerykanie wymawiaja nazwe rodzaju Chiayusaurus jako "JYAH-yoo-SAWR-us" (od chinskiego Chia-yu [= Jiayu] i greckiego sauros), wiec poprawne spolszczenie chyba powinno brzmic "cziajuzaur" lub "dĹźiajuzaur".

Taurovenator
Permski synapsyd
Permski synapsyd
Posty: 659
Rejestracja: 13 czerwca 2019, o 09:55
Imię i nazwisko: Michał Siedlecki

Re: [OPIS] Chiayusaurus

Post autor: Taurovenator »


ODPOWIEDZ