Re: [OPIS] Australodocus (australodok)

Wszystko o największych zwierzętach, jakie kiedykolwiek stąpały po Ziemi - "gadzich stopach"
Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4018
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: Marcin Szermański
Lokalizacja: B-B

Re: [OPIS] Australodocus (australodok)

Post autor: szerman »

Autorzy: szerman, Dino, Sebastian, nazuul
-------------------------------------------------------------


Australodocus (australodok):
Długość: 25 m ?
Wysokość: ? m
Masa: 10-20 t ?
Czas: późna jura (tyton; 150,8-145,5 Ma)
Miejsce: Tanzania (formacja Tendaguru - ogniwo Upper Dinosaur)

Klasyfikacja:
Dinosauria
Saurischia
Sauropodomorpha
Massopoda
Sauropoda
Eusauropoda
Neosauropoda
? Diplodocoidea/Macronaria
?? Diplodocidae/Titanosauriformes
??? Diplodocinae
Australodocus

Materiał kopalny:
MB.R. 2455 (holotyp) i 2454 (paratyp).
Na dzień dzisiejszy znamy jedynie 2 kręgi szyjne o dość unikalnej budowie tego zauropoda. Istniały jeszcze 2 kręgi, które jednak zostały zniszczone podczas II Wojny Światowej.

Historia odkryć:
Skamieniałości australodoka zostały odnalezione już w 1909 roku podczas niemieckiej wyprawy prowadzonej przez Wernera Janenscha w Tanzanii (warstwy Tendaguru). Były to 4 kręgi, z których do dzisiejszych czasów ocalały 2 egzemplarze, które nie są tak ekstremalnie wydłużone jak u Tornieria.

Paleoekologia:
W późnej jurze ówczesny superkontynent Gondwana nie był daleko oddalony od innego superkontynentu mieszczącego się bardziej na północ, Laurazji, co pozwalało na migrację różnych organizmów. Dlatego też fauna Tendaguru (dzisiejsza Tanzania, Afryka) jest bardzo zbliżona do niektórych innych późnojurajskich formacji, jak. np. Morrison (dzisiejsza Ameryka Północna). Widać tu pewną analogię wśród składu taksonomicznego, jak np.: Brachiosaurus i Dryosaurus w Laurazji i Giraffatitan i Dyslatosaurus w Gondwanie. Klimat był – jak na późną jurę przystało – ciepły i wilgotny, co sprzyjało bujnemu rozwijaniu się roślinności. Australodocus koegzystował na tych terenach wraz z innymi zauropodami, takimi jak Dicraeosaurus, Giraffatitan, Janenschia, Tendaguria, Tornieria, innymi roślinożercami, jak np. ornitopod Dryosaurus czy stegozauryd Kentrosaurus, a także z przedstawicielem teropodów Elaphrosaurus.

Pozycja systematyczna:
Australodocus to rodzaj późnojurajskiego zauropoda o nie do końca pewnej systematyce, żyjącego na terenie Afryki (Tanzania) pod koniec okresu jurajskiego. Początkowo jego skamieniałości były łączone z kladem Macronaria, ze względu na podobieństwo kręgów szyjnych z kręgami makronariów odnalezionych w tych samych warstwach, takich jak Giraffatitan brancai (ówcześnie znany jako Brachiosaurus brancai). Po dokładniejszych badaniach okazało się jednak, że różni się od niego wyrostkami nauralnymi, a także od innych przedstawicieli Macronaria następującymi synapomorfiami:

- pneumatyzacja wewnętrznej struktury kości w kręgu przedkrzyżowym
- zredukowane preurocele
- wskaźnik wydłużenia (ang. EI) środkowego kręgu szyjnego 4 lub większy

Zachowane szczątki tego dinozaura zostały nazwane i opisane formalnie dopiero w 2007 roku przez Remesa. Zaliczył go do Diplodocidae sugerując, że Australodocus jest blisko spokrewniony z Barosaurus, Diplodocus i Tornieria. Ten ostatni został zresztą odnaleziony rok wcześniej w tych samych pokładach skalny co austrolodok, bo w 1908 roku. Co za tym idzie, Australodocus jest wg niego drugim znanym przedstawicielem Diplodocidae po Tornieria żyjącym na ówczesnym kontynencie Gondwanie. Australodok posiada 4 autapomorfie niespotykane u innych diplodokidów, mianowicie:

- słabo rozwinięte preurocele
- grzbiet tylnoboczny zorientowany silnie tylnobrzusznie do przedniej części kłykcia
- otwór brzuszny trójkątny ograniczony przez boczną gałąź powierzchni centralnieprezygapofyzalnej do wyrostku stawowego bocznego i przednie rozszerzona powierzchnia prezygapofyzalna
- sterczące, spiczaste wyrostki prezygapofyzalne i przerastające przednio wyrostek stawowy przedni

Ze względu na sugestie Remesa na bliskie pokrewieństwo australodoka z Barosaurus, Diplodocus i Tornieria najczęściej klasyfikuje się go do podrodziny Diplodocinae. Jednak Whitlock (2011) podważa spostrzeżenia Remesa i zalicza go do Macronaria tak, jak było to pierwotnie. Na podstawie bardzo skąpego materiału kopalnego (zaledwie 2 kręgi) trudno jednak o pewną co do wyniku analizę filogenetyczną. Whitlock analizuje problem Australodocus też w osobnej publikacji i na podstawie porównań i analizy filogenetycznej, w której są diplodokoidy oraz z Macronaria Brachiosaurus (razem z Graffatitan), Sauroposeidon i Camarasaurus stwierdza, że Australodocus należy do Titanosauriformes i jest bliższy brachiozaurowi niż zauroposejdonowi. Niestety w analizie brak niebrachiozaurydowych tytanozaurokształtnych, więc wynik jest raczej tymczasowy.

Morfologia:
Ponieważ Remes opierał się jedynie na dwu kręgach opisując gatunek typowy A. bohetii, nie posiadamy pełnego obrazu tego zwierzęcia. Na podstawie zachowanych kręgów niewiele możemy powiedzieć. Faktem jest jednak, gdyby był przedstawicielem Diplodocidae, to powinien być zbudowany dość lekko i najprawdopodobniej posiadać bardzo długi, biczowaty ogon. Nie miał na pewno tak długiej szyi jak barozaur czy diplodok. Nieoficjalne dane mówią o ok. 25 m długości, czyli mniej więcej tyle, co Diplodocus carnegii.

Etymologia:
Nazwa rodzajowa Australodocus pochodzi od dwu słów: łacińskiego australis (południowy) i greckiego dokos/δοκоς (belka), więc jej wolne tłumaczenie znaczy "południowa belka" i odnosi się zapewne do Diplodocus ("podwójnej belki"), z którym rzekomo ma być blisko spokrewniony. Z kolei epitet gatunkowy bohetii został nadany, aby uczcić pamięcią tubylczej grupy nadzorczej Boheti bin Amrani.

Spis gatunków:
Australodocus Remes, 2007
Australodocus bohetii Remes, 2007

Źródła:
Whitlock, J.A. (2011A) "A phylogenetic analysis of Diplodocoidea (Saurischia: Sauropoda)" Zoological Journal of the Linnean Society, 161(4), 872–915. DOI: 10.1111/j.1096-3642.2010.00665.x

Whitlock J.A. (2011B) "Re-evaluation of Australodocus bohetii, a putative diplodocoid sauropod from the Tendaguru Formation of Tanzania, with comment on Late Jurassic sauropod faunal diversity and palaeoecology" Palaeogeography, Palaeoclimatology, Palaeoecology, 309(3-4), 333-341.

http://www.dinodata.org/index.php?optio ... &Itemid=67

http://en.wikipedia.org/wiki/Australodocus

http://en.wikipedia.org/wiki/Tendaguru# ... aguru_Beds

http://www.paleodb.org/cgi-bin/bridge.p ... eal_user=1

Rekonstrukcja australodoka (jako diplodokid):
Obrazek
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
nazuul
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Złoty Dinek Kwiecień 2020
Posty: 6802
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51
Imię i nazwisko: Maciej Ziegler
Lokalizacja: Wielkopolska

Re: [OPIS] Australodocus

Post autor: nazuul »

Whitlock analizuje problem Australodocus też w osobnej publikacji (http://dx.doi.org/10.1016/j.palaeo.2011.07.001) i na podstawie analizy w której są diplodokoidy oraz z Macronaria Brachiosaurus (razem z Graffatitan), Sauroposeidon i Camarasaurus, stwierdza, że Australodocus należy do Titanosauriformes i jest bliższy brachiozaurowi niż zauroposejdonowi. Niestety w analizie brak niebrachiozaurydowych tytanozaurokształtnych, więc wynik raczej tymczasowy.
szerman pisze:- camellate wewnętrznej struktury kości w kręgu przedkrzyżowym
w 1 kręgu czy więcej?
camellate chyba jest nieprzetłumaczalne - chodzi o rodzaj pneumatyzacji (to wygląda jak wiele blisko upakowanych dziur w kości, występuje np. u karcharodontozaurów)
szerman pisze:- wskaźnik wydzielania? (ang. EI) środkowego kręgu szyjnego 4 lub większy
wydłużenia
Mid-cervical centra, anteroposterior length/height of posterior face
szerman pisze:Gdyby jednak okazał się przedstawicielem kladu Macronaria i – tak jak wg analizy Whitlocka – powinien prezentować budowę pośrednią między Camarasaurus, a Brachiosaurus.
ta analiza dotyczy diplodokoidów, więc za bardzo nie można wyciągać na jej podstawie wniosków dotczących pozycji australodoka wśród makronarów

Poprawione, wykorzystałem prawie w 100% Twój pierwszy akapit, jesteś więc wspóautorem. MSz
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

ODPOWIEDZ