Co jeśli Bruhathkayosaurus... ?

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Co jeśli Bruhathkayosaurus... ?

Post autor: Danu »

Niedawno Malkani wspomniał, że jego zdaniem Bruhathkayosaurus może być spokrewniony z Pakisaurus. Pisał tam o tym, że piszczel była smukła itd. Pomijając fakt o tym (wiemy wszyscy jakie są te prace) szukałem nieco informacji o piszczelach zauropodów. A co jeśli Bruhathkayosaurus był spokrewniony z Huabeisaurus ? Proporcje wydają się zbliżone, ogólnie Huabeisaurus także ma smukłe piszczele proporcjonalnie bardzo długie w stostunku do kości udowych. W dodatku jest wzmianka o tym jakoby były bardzo "twisted" o czym pisano również w artykule oryginalnym w 1987 odnośnie Bruhathkayosaurus.

"Both tibiae were recovered adjacent to their respective fibulae. The majority of their cnemial crests and the distal end of the left element are not preserved. Both tibiae have been reconstructed with an unnatural twist between their proximal and distal ends, as evident from comparing pre-restoration photographs with the tibiae on display in the exhibit (Fig. 22). The ratio of the length of the tibia to that of the femur is approximately 0.75, as noted in the original description [14]. This value is higher than in other sauropods, which typically have tibia: femur length ratios between 0.56–0.68 (see The autapomorphic tibia: femur ratio of Huabeisaurus in the Discussion). The tibiae are gracile elements, with a midshaft width to length ratio of 0.11 (Table 9). In dorsal view, the proximal end has a subrectangular outline, with a concave posterior margin"

Oczywiście nie wiele można wywnioskować z rysunków z pracy z 1987 ale wzmiankowane pomiary tej piszczeli dają pewne wyobrażenie.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Co jeśli Bruhathkayosaurus... ?

Post autor: nazuul »

W cytacie (skąd?) jest "reconstructed with an unnatural twist". Nie można łączyć taksonów na podstawie nienaturalnie zrekonstruowanej cechy u jednego z nich.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Co jeśli Bruhathkayosaurus... ?

Post autor: Danu »

Nie chodzi mi o konkretnie to twisted jest to tylko coś co rzuciło mi się w oczy bo tak naprawdę to tyczy wielu tytanozaurów (w pracy o Bruhathkayosaurus tak napisano co niewiele wnosi bo to nie cecha tylko jego), bardziej mam na myśli wymiary piszczeli podane w prscy które najbardziej zbliżone wydają mi się z Huabeisaurus (proporcje).
Tribute to Dinosaurs 2020

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: Co jeśli Bruhathkayosaurus... ?

Post autor: Utahraptor »

Proporcje piszczeli do kości udowej bywają bardzo zmienne. Często zmieniają się w ontogenezie, bo te dwie kości rosną w różnym tempie. Nie przywiązywałbym do tego dużej wagi. Chyba, że u zauropodów było inaczej niż np. u wczesnych dinozaurów.
Biologia, UW

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Co jeśli Bruhathkayosaurus... ?

Post autor: nazuul »

Spodziewałbym się, że właśnie było inaczej. Pobieżny przejrzenie literatury sugeruje izometryczny wzrost kości kończyn, więc pewnie proporcje długości się nie zmieniały.
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Danu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1926
Rejestracja: 24 czerwca 2006, o 14:51
Imię i nazwisko: Krzysztof Stuchlik
Lokalizacja: Wisła

Re: Co jeśli Bruhathkayosaurus... ?

Post autor: Danu »

Chodzi mi raczej o proporcje samej piszczeli jej distal i proximal condyle do długości całkowitej czy szerokości wału. Poprostu piszczel jest smukła podobnie jak u Huabeisaurus który jednoczesnie nie ma zbyt dużej kości udowej.
Tribute to Dinosaurs 2020

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Co jeśli Bruhathkayosaurus... ?

Post autor: szerman »

A co jeśli bruhatkajozaur nigdy nie istniał?
"Mastodon sapiens"

ODPOWIEDZ