Dinozaury w południowej Polsce

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
Snarl
Kambryjski trylobit
Kambryjski trylobit
Posty: 35
Rejestracja: 26 grudnia 2014, o 12:23

Dinozaury w południowej Polsce

Post autor: Snarl »

Interesują mnie obecne tereny województwa : śląskiego, małopolskiego.


W których okresach był tutaj "suchy ląd" ? Co do występowania, jakich gatunków dinozaurów mamy tutaj pewność/bardzo wysokie prawdopodobieństwo?

Odnośnie okresów, w których te tereny były zalane - czy mamy jakąś informację o większych stworzeniach morskich tu występujących ?

Generalnie w obu wypadkach interesują mnie tylko gatunki >2m długości (może być już z ogonem :) ).

Suchomim
Dewoński labiryntodont
Dewoński labiryntodont
Posty: 289
Rejestracja: 3 października 2015, o 16:16
Imię i nazwisko: Adrian Sztuba
Lokalizacja: Wielkopolska
Kontakt:

Re: Dinozaury w południowej Polsce

Post autor: Suchomim »

Odnośnie samych dinozaurów - polecam przeczytać tą stronę: http://muzeum.pgi.gov.pl/lekcje_int/tropy/wstep.htm Są tu przedstawione niektóre ich tropy wraz z napisanym prawdopodobnym sprawcą. Oprócz tego to jak tropy powstają itp. Ze znalezisk kostnych - znaleziono Velocipes, oraz dwa archozaury, co do których nie ma pewności, czy są dinozaurami. Chodzi o Silesaurus i o Smok. O wszystkich trzech możesz przeczytać w Encyklopedia Dinozaury.com, więc nie będę szczegółowo pisał. Znaleziono także drobne, fragmentaryczne kości (np. małych teropodów). O takich znaleziskach możesz poczytać tutaj (w numerze 1. i 3.): http://www.paleo.pan.pl/pl/wydawnictwa_ewolucja.html

ODPOWIEDZ