Ewolucja w przyszłości

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Ewolucja w przyszłości

Post autor: nazuul »

Wizja ewolucji w przyszłości:
http://www.sivatherium.narod.ru/enmammal.htm

(nie wiedziałem gdzie dać ten temat)
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ewolucja w przyszłości

Post autor: Kahless »

Dawno temu śledziłem tę stronkę, ale potem jakoś mi zaginęła w internetowym szumie. Widzę, że nieźle ją autorzy rozbudowali. Ogólnie całkiem fajne rozwiązania spekulatywne są tutaj zamieszczone - wszyscy, którym podobał się serial The Future is Wild powinni być zadowolenie z lektury.

Janusz
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 142
Rejestracja: 4 stycznia 2013, o 12:41
Imię i nazwisko: Janusz Mermer

Re: Ewolucja w przyszłości

Post autor: Janusz »

Skoro poruszamy ten temat, nie można nie wspomnieć o absolutnym klasyku jakim jest Dougal Dixon:http://www.sivatherium.narod.ru/library ... ain_en.htm

http://www.sivatherium.narod.ru/library ... /01_en.htm (to już hardcore :wink:)
Ewolucja spekulatywna jest fajna :mrgreen:

Awatar użytkownika
nazuul
Moderator
Moderator
Posty: 8246
Rejestracja: 3 grudnia 2007, o 19:51

Re: Ewolucja w przyszłości

Post autor: nazuul »

Ja natomiast dopiero trafiłem przypadkowo na ten projekt.
O przyszłości ludzi pisze też Memo Koseman
http://www.sivatherium.narod.ru/library ... /01_en.htm
(kiedyś już wspominałem o tym, ale pewnie warto tu zamieścić).
Różne zmyślone stwory można obejrzeć na deviancie Kosemana, w ulubionych jest ich bardzo dużo: http://nemo-ramjet.deviantart.com/
Obrazek
[Stamp: Apsaravis] [Avatar: P. Weimer, CC BY-NC-SA 2.0]

Awatar użytkownika
elfik...
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 159
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 20:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Ewolucja w przyszłości

Post autor: elfik... »

Ja również mam własną wizję ewolucji w przyszłości. Tworzę ją powolutku od około 4 lat. Niestety w tym czasie 2 razy straciłem wszystkie efekty mojej pracy ponieważ 2 komputery się (same) popsuły. W chwili obecnej mam jedynie kilka tekstów, dość obszerne systematyki kilka szkiców w szufladzie i mapę na Deviantarcie. Jeśli w końcu stworzę coś nadającego się do pokazania to na pewno się tym tutaj pochwalę.

Awatar użytkownika
skrecu
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1544
Rejestracja: 11 listopada 2007, o 20:04
Lokalizacja: Wrc

Re: Ewolucja w przyszłości

Post autor: skrecu »

przechowuj regularnie prace w chmurze, gdziekolwiek byle nie tylko na dysku
"Somewhere, something incredible is waiting to be known" - C.Sagan

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ewolucja w przyszłości

Post autor: Kahless »

Jakieś dwa lata temu zrobiłem bardzo długi artykulik o alternatywnej ewolucji życia zakładając, że nie wszystkie dinozaury nieptasie wymarły. Umyśliłem sobie sytuację w której na granicy kreda/paleogen wymarło większość dinozaurów (oraz innych grup kręgowców) ale nieliczne przetrwały i rozpoczął się wyścig zbrojeń dinozaury, krokodyle, ptasie ptaki i ssaki. Mój scenariusz obejmował już czas kilkadziesiąt milionów lat po wymieraniu, kiedy to ustaliły się ekosystemy mieszane. Na pierwszy rzut wziąłem faunę zamieszkującą wyspę, która w naszej rzeczywistości nazywałaby się Madagaskar. Jak na złość prawie kompletny artykuł wcięło gdzieś, być może mam na starym kompie.

Awatar użytkownika
elfik...
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 159
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 20:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Ewolucja w przyszłości

Post autor: elfik... »

Chciałbym przeczytać ten artykuł, mam nadzieję, że go znajdziesz i się nim podzielisz. Swoją drogą chyba podobną wizję do Twojej ma ktoś na Deviantarcie, bo kojarzę prace z gigantycznymi ptakami, kopytnymi i dromeozarydami.

Ja również skupiłem się na pisaniu, a wykonanie ewentualnych ilustracji odłożyłem na bliżej nieokreślone "później". Niestety moje prace niewiele mają w sobie z prawdziwego artykułu i raczej nieciekawie się je czyta, bo przypaminają słabo zredagowane artykuły na wikipedii. Tak czy inaczej postanowiłem podzielić się tu dwoma ogólnymi opisami dwóch rodzin: wielkich mięsożerców i pospolitych kopytnych (lub też "kopytnych")
Magnocephalidae to rodzina dużych i bardzo dużych mięsożerców zamieszkująca niemal całą Neolaurazję. Choć są grupą dość młodą osiągnęły już duży sukces ewolucyjny i są największymi mięsożercami na 3 kontynentach.
Serratodontinae to prymitywniejsza z 2 podrodzin żyjących obecnie. Należą do niej zwierzęta raczej niewielkie, w porównaniu do swych krewnych, przypominające swą budową koty, hieny lub psy. Ważą od 15 do 45kg. Żyją w całej Neolaurazji w bardzo wielu różnych środowiskach. W przeciwieństwie do Magnocephalinae nie są tak przystosowane do żywienia się padliną, ich zęby budową przypominają zęby innych przedstawicieli Serratodonta. Są dość wąskie i posiadają ząbkowane krawędzie.
Magnocephalinae to druga żyjąca dziś podrodzina. Gatunki ją reprezentujące osiągają wagę nawet 780kg. Grupa ta jest dość zróżnicowana. Należą do niej gatunki zarówno drapieżne jak i niemal wyłącznie padlinożerne. Mniejsze gatunki potrafią wspinać się na drzewa. Wiele z nich to zwierzęta towarzyskie, wykazujące zachowania stadne. Przystosowane do kruszenia kości zęby utraciły ząbkowane krawędzie. Choć są to zwierzęta doskonale przystosowane, w niektórych rejonach Eurazji ich miejsca w ekosystemach, jako największych mięsożerców, zajmują nadal Paraursidae a w Afryce rattotery - Diablops.
Brevicephalidae to wymarła podrodzina która charakteryzowała się niezwykle krótkimi i mocnymi czaszkami. Należały do niej zwierzęta duże, ważące około 300kg. Występowały one głównie w Azji i Ameryce, jednak zostały stamtąd wyparte przez Magnocephalinae w Azji i Deinonychocanidae w Ameryce.
Mieniotheridae to najpospolitsza rodzina dużych roślinożerców na Ziemi. Zamieszkują one całą Neolaurazję; od lasów deszczowych, przez nizinne sawanny, stepy, pustynie, lasy borealne, aż po ośnieżone góry. Są to zwierzęta bardzo zróżnicowane pod wieloma względami. Najmniejszy gatunek waży zaledwie 2kg, największe są ponad tysiąc razy cięższe. Rodzina ta liczy 43 rodzaje i 119 należących do nich gatunków.
Protomieniotherinae były grupą średniej wielkości zwierząt, które wymarły 4mln lat temu. Ważyły one 15-85kg, osiągając rozmiary podobne co późniejsze maenianiny. Ich łopaty były niewielkie, znacznie mniejsze niż rogi właściwe. Przez kilka milionów lat były pospolitymi roślinożercami, później jednak wymarły, wyparte przez bardziej zaawansowane formy.
Caprolaginae to odpowiedniki współczesnych kozłowatych. Żyją one głównie w górach, oraz na stepach. Samce posiadają zazwyczaj bardzo duże łopaty, zróżnicowane w swych kształtach, rogi właściwe mogą być również bardzo duże, jednak u niektórych gatunków są one nawet całkowicie zredukowane. Waga tych zwierząt wacha się między 25kg a 345kg. Najliczniej zamieszkują one środkową Azję, ale liczne są również w górach Medeiteranemskich i południowo-zachodniej Azji, występują również w północno-wschodniej Afryce, północnej Eurazji i zachodniej Ameryce.
Maenianinae to niewielkiej lub średniej wielkości roślinożercy. Charakteryzują się one występowaniem rogów wyrastających z tylnej krawędzi czaszki. Od tych rogów właśnie nazwę wziął typowy rodzaj tej rodziny - Maeniana (łac. Balkon). Występują one licznie w Afryce i Europie, nieco rzadziej w Azji i Australii. Preferują siedliska leśne, lub podmokłe. Występują też na sawannach a nawet stepach. Większość gatunków z tej grupy prowadzi stadny tryb życia, jednak niektóre, należące do mniejszych rodzajów są samotnikami. Podobnie jak Caprolaginae, a nawet bardziej, są to zwierzęta bardzo zróżnicowane pod względem rozmiarów: najmniejsze gatunki ważą zaledwie 2kg zaś największe 185kg.
Rutroceratinae są pod wieloma względami podobne do Maenianinae. Nie posiadają wyrostków z tyłu czaszki i preferują inne środowiska niż ich najbliżsi krewni. Występują głównie na sawannach oraz stepach Afryki, Europy i Azji wędrując w dużych stadach, liczących nawet kilkaset osobników. Są większe niż Maenianinae ważąc od 45kg do 265kg.
Mieniotherinae to podrodzina dużych, zaawansowanych mienioterydów. Występują w całej Neolaurazji, najliczniej w Afryce i południowej Azji. Do tej podrodziny należą głownie wielcy roślinożercy tacy jak Mieniotherium lub Alloceras ważące blisko tonę. Niektóre gatunki są jednak znacznie mniejsze, ważą ok. 80kg. Zaś waga największych dochodzi do 2350kg. Mienioteryny mają zazwyczaj wydatne łopaty o zróżnicowanych kształtach oraz mocne rogi właściwe. U niektórych gatunków występują wyrostki z tyłu czaszki, upodabniające je do maenianinów.
Hypselacerathinae to zwierzęta przypominające współczesne ludziom żyrafy. Nie posiadają rogów właściwych, a ich głowy zdobią jedynie niewielkie łopaty. Są to zwierzęta wyspecjalizowane w zdobywaniu wysoko rosnącego pożywienia. Osiągają nawet 7,5 metra wysokości i wagę od 65 do 1950kg Występują w Afryce, Europie oraz południowej i zachodniej Azji. We wschodniej Azji i Ameryce ich miejsce zajmują parakamelidy.
Fragilirutrinae to nieliczna podrodzina występująca głównie w Australii. Są to zwierzęta dośc duże, jednak nie tak masywnie zbudowane jak Mieniotherinae. Posiadają niewielkie łopaty i rogi właściwe, które u samic wcale nie występują. Zwierzęta te żyją zazwyczaj w niewielkich stadach. Osiągają wagę 50-225kg .

Awatar użytkownika
Kahless
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 588
Rejestracja: 23 kwietnia 2008, o 11:11
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Re: Ewolucja w przyszłości

Post autor: Kahless »

Postaram się odpalić jutro starego laptopa i poszukać, ale nie obiecuję, że cokolwiek znajdę. Co do alternatywnych wizji ewolucji - ja bardzo lubię tego typu tematy, interesuję się i śledzę devianta, ze względu na to, że wielu artystów wrzuca właśnie tam swoje wizje. Chyba wiem o jakiej osobie mówisz :)

Awatar użytkownika
elfik...
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 159
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 20:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Ewolucja w przyszłości

Post autor: elfik... »

Zgodnie z obietnicą "chwalenia się" wstawiam dwa linki do deviantarta. Mam nadzieję, że od teraz będę tam systematycznie coś umieszczał.

http://elfik-traktor.deviantart.com/art ... -491395580
http://elfik-traktor.deviantart.com/art ... -491398278

Piszę tam po angielsku, bo większośc użytkowników, którzy mnie obserwują nie włada polszczyzną, ale tym językiem nie posługuję się płynnie, więc jeśliby ktoś zauważył jakiś błąd to proszę mi go wytknąć i ewentualnie pomóc poprawić.

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: Ewolucja w przyszłości

Post autor: szerman »

Bardzo ciekawe prace :) Lubię taką tematykę, spekulowanie w przyszłość. Co do techniki, to bardzo mnie ujął sposób w jaki malujesz oczy - wygląda bardzo naturalnie, z takim błyskiem! :D Malujesz ołówkiem?
elfik... pisze:Piszę tam po angielsku, bo większośc użytkowników, którzy mnie obserwują nie włada polszczyzną, ale tym językiem nie posługuję się płynnie, więc jeśliby ktoś zauważył jakiś błąd to proszę mi go wytknąć i ewentualnie pomóc poprawić.
Może bym Ci i pomógł, ale mój level też nie jest zbyt wysoki więc lepiej jak sprawdzi to ktoś, kto poprawi porządnie (o ile jest taka potrzeba).
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
elfik...
Sylurski akantod
Sylurski akantod
Posty: 159
Rejestracja: 7 stycznia 2011, o 20:29
Lokalizacja: Bolesławiec

Re: Ewolucja w przyszłości

Post autor: elfik... »

Już chyba drugi raz chwalisz oczy w moim wykonaniu. Dziękuję bardzo. Rysunki ptaszków wykonane są niebieskim długopisem.

ODPOWIEDZ