[Pytanie] dowody na istnienie dinozaurów ?

Luźne rozmowy paleontologiczne :)
rys. swordlord3d.deviantart.com
Regulamin forum
"Gniazdo raptorów" to otwarty, specjalny dział forum. Powstał z myślą o młodszych miłośnikach dinozaurów (i nie tylko ;) ). Służy luźnym dyskusjom na tematy paleontologiczne.
BumCykCyk
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 12:45

[Pytanie] dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: BumCykCyk »

witam, jestem nowym użytkownikiem , zarejestrowałem się na forum aby zasięgnąć waszej fachowej opinii na temat dinozaurów. wczoraj podczas spotkania z przyjaciółmi m.in znajomy powiedział, że nie wierzy w istnienie dinozaurów i go nie przekonuję , że ktoś jakiś szkielet znalazł i on ma w to uwierzyć, nawet jeśli mu powiedziałem, że jest wiele metod datowania i m.in radiowęglowa C14 k, dzięki której można określi wiek skamieliny rośliny lub kości.. no ale dalej go to nie przekonuje jak jakaś metoda może mu to okreslic za nic nie da się przekonac

proszę wiec o dowody ale poparte naukowo książki itp

Utahraptor
Moderator
Moderator
Posty: 2572
Rejestracja: 22 października 2007, o 18:29

Re: [Pytanie} dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: Utahraptor »

Pytanie wydaje się zaskakujące, zwłaszcza że my wszyscy interesujemy się dinozaurami od lat. Jest to jednak pytanie ważne i można je rozpatrywać w różnych aspektach. Po pierwsze skąd wiem, że istniały dinozaury. Początkowo wiedziałem o tym tylko z książek, potem zobaczyłem oryginalne kości w muzeum. Od kilku lat jeżdżę na wykopaliska, na których miałem okazję wydobyć wiele kości dinozaurów własnymi rękami. Jeśli jesteś zainteresowany udziałem, to napisz do mnie na priva.
Druga sprawa, to skąd wiemy jak stare są to kości i że nie są to kości dzisiejszych zwierząt? Przede wszystkim nie są one podobne do jakichkolwiek dzisiejszych zwierząt. Po drugie są różnorodne metody ich datowania. Już samo to, że ich kości tkwią głęboko w skałach świadczy o tym, że nie dostały się tam niedawno. O metodach datowania skał jest wiele fajnych filmików na yt (żebym nie musiał się rozpisywać ;)):
http://www.youtube.com/watch?v=rf1wFLZMh-0
Kolejną sprawą są ptaki, które najbardziej przypominają dinozaury i od nich pochodzą. Zależnie od terminologii można je nazywać dinozaurami lub nie, ale są żywym świadectwem ich istnienia.

Co do książek polecam książki z tej strony:
http://www.paleontologia.pl/forum/viewt ... 04&start=0
Biologia, UW

d_m

Re: [Pytanie} dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: d_m »

BumCykCyk pisze:nawet jeśli mu powiedziałem, że jest wiele metod datowania i m.in radiowęglowa C14 k, dzięki której można określi wiek skamieliny rośliny lub kości..
Metod jest naprawdę wiele, ale akurat C14 nigdy nie używa do tak starych szczątków!!!

BumCykCyk
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 12:45

Re: [Pytanie} dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: BumCykCyk »

dziękuję za udzielone odpowiedzi, chętnie zajrzę do ksiązek , które zostały podane w linku

pozdrawiam : )

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [Pytanie} dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: Dinosaur Man »

Chyba zwykliśmy wierzyć w dinozaury od najmłodszych naszych lat i jako dzieci braliśmy (prawie) każdą powiedzianą nam rzecz za prawdę. Stąd nasze głębokie przekonanie o ich istnieniu. Oczywiście z czasem nasze przekonanie gruntowało się po przeczytanych książkach. Zobaczenie kości na własne oczy wcale nie musi oznaczać, że ktoś uwierzy że dinozaury naprawdę istniały, jeśli jego wiedza jest oparta na przekonaniu, że nie istniały, jakkolwiek całkiem bezzasadnie.
Moim argumentem, poza powyższymi jest to, że gdyby dinozaury naprawdę nie istniały, byłyby chyba największą naukową mistyfikacją w dziejach. Musiano by sfałszować milionów kości, tropów i innych skamieniałości, musiano by namówić i przekupić tysiące ludzi aby podawali te informacje w naukowych czasopismach jako fakty, w których z resztą obok paleontologii istnieją działy związane z medycyną, fizyką i innymi, równie poważnymi dziedzinami nauki. Ogromne ilości gotówki od początków XIX wieku marnotrawione by były na to, aby oszukać ludzi na całym świecie, z resztą zupełnie bez powodu.
Nikt w muzeum nauk o ziemi nie wystawia kości smoków, a dinozaurów i innych wymarłych zwierząt, tak ;)

Awatar użytkownika
szerman
Neogeński mastodont
Neogeński mastodont
Posty: 4060
Rejestracja: 23 czerwca 2009, o 10:40
Imię i nazwisko: MSz
Lokalizacja: B-B

Re: [Pytanie} dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: szerman »

Dawid Mazurek pisze:
BumCykCyk pisze:nawet jeśli mu powiedziałem, że jest wiele metod datowania i m.in radiowęglowa C14 k, dzięki której można określi wiek skamieliny rośliny lub kości..
Metod jest naprawdę wiele, ale akurat C14 nigdy nie używa do tak starych szczątków!!!
Datowanie C14 (radiowęglowe) sprawdza się tylko do 50-60 tysięcy lat wstecz, a więc jedynie do połowy późnego plejstocenu.
"Mastodon sapiens"

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Pytanie} dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: Dino »

BumCykCyk pisze:znajomy powiedział, że nie wierzy w istnienie dinozaurów i go nie przekonuję , że ktoś jakiś szkielet znalazł i on ma w to uwierzyć
Pasowałoby chyba zapytać głębiej - dlaczego Twój kolega nie wierzy w istnienie dinozaurów? Nie uznaje może całej geologicznej historii Ziemi itp? Bardzo zaciekawił mnie jego światopogląd (wydaje się, że jego wiek też mógłby co nieco nam powiedzieć ;)).

BumCykCyk
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 12:45

Re: [Pytanie] dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: BumCykCyk »

jego wiek to 21

to była długa dyskusja , powiedział, ze po prostu uważa ,ze to zmyślone, te wszystkie kości i w ogóle, fakt pewnie nigdy nie był w muzeum ; p
nie wierzy i już musiałbym po prostu zacząć chyba od teorii ewolucji ;p w ogóle dziwny z niego przypadek a ja jestem uparty i muszę znaleźć sposób , żeby uwierzył ; p

Ag.Ent
Kredowy tyranozaur
Kredowy tyranozaur
Posty: 2286
Rejestracja: 19 marca 2009, o 20:55
Imię i nazwisko: Tomasz Skawiński
Lokalizacja: Wrocław

Re: [Pytanie] dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: Ag.Ent »

BumCykCyk pisze:znajomy powiedział, że nie wierzy w istnienie dinozaurów i go nie przekonuję , że ktoś jakiś szkielet znalazł i on ma w to uwierzyć
Nie musi wierzyć na słowo, może pójść do muzeum i zobaczyć na własne oczy. Albo jeszcze lepiej - zapisać się na jakieś wykopaliska i samemu coś odkryć :) To chyba przekonałoby każdego.

Z podobnej beczki: świetny wpis PZ Myersa na "Pharynguli".

BumCykCyk
Prekambryjski stromatolit
Prekambryjski stromatolit
Posty: 4
Rejestracja: 23 grudnia 2012, o 12:45

Re: [Pytanie] dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: BumCykCyk »

po prostu nie chce wierzyć i tyle hah a ja jestem uparty i muszę go przekonać , on ma 21 ; p

wiem to dziwne a nawet i może głupie ale cóz każdy ma prawo do nie wiedzy..
nie może tego do siebie dopuścić , ze takie duże gady chodziły a szkielety kości uważa za mistyfikacje : P

eh 7 światów z nim .

Awatar użytkownika
Dino
Administrator
Administrator
Posty: 4000
Rejestracja: 13 marca 2006, o 20:45
Imię i nazwisko: Łukasz Czepiński
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: [Pytanie] dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: Dino »

Zapytaj go dlaczego uważa, ze to mistyfikacja - to dla mnie niepojęte ;)

Cóż, niewiedza w istocie nieraz błogosławieństwem, ale nie możemy jej mylić z ignorancją ;)

Ag.Ent pisze:Z podobnej beczki: świetny wpis PZ Myersa na "Pharynguli".
Fajne - nie pozostawia chłonącego umysłu dziecka bez odpowiedzi (lub urywając w pewnym momencie dyskusję wielce informatywnym "Bo tak"), ale pobudza do kreatywnego myślenia.

Awatar użytkownika
Dawid Mika
Jurajski allozaur
Jurajski allozaur
Posty: 1016
Rejestracja: 23 maja 2008, o 15:49
Lokalizacja: Górny Śląsk

Re: [Pytanie] dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: Dawid Mika »

A może to jakiś solipsysta, który nie dowierza prawdziwości poznawanej zmysłowo rzeczywistości?
To by wszystko tłumaczyło. :roll:

Awatar użytkownika
Dinosaur Man
Karboński antrakozaur
Karboński antrakozaur
Posty: 542
Rejestracja: 19 lipca 2006, o 21:01
Imię i nazwisko: Dawid Studziński
Lokalizacja: Szczecin

Re: [Pytanie] dowody na istnienie dinozaurów ?

Post autor: Dinosaur Man »

BumCykCyk pisze:nie może tego do siebie dopuścić , ze takie duże gady chodziły a szkielety kości uważa za mistyfikacje
Zbierzmy wszystko w jedno:
Raz, że dinozaury osiągały niemal skrajne wagi, jak na zwierzęta lądowe. Jest to jak najbardziej ewolucyjnie możliwe, gdy jest wywierana umiarkowana presja ze strony środowiska. Przy okazji takie czynniki jak ilość roślin, klimat i obieg wody mają znaczenie, a zauważmy, że mezozoik charakteryzował się stosunkowo cieplejszym klimatem im sprzyjającym. Mechanicznie, zwierzę potrafi poradzić sobie z wagą 100 t. aby poruszać się i żyć, gdyż to właśnie ewolucja doprowadza do powstania najbardziej efektywnych dźwigarów, podnośników, pomp itd., w przypadku dużych zauropodów z gwarancją na jakieś 100, może więcej lat stałego przebiegu. Nie wszystkie dinozaury jednak były tak niewyobrażalnie wielkie.
Dwa, mistyfikacja nie wchodzi w rachubę, jak już mówiłem :D
Nauka bez dowodów jest niczym, a niewiara w takie zagadnienia jak ewolucja, czy nawet dinozaury może być zwykłym przykładem niechciejstwa (Nie wiem, nie znam się, nie orientuję się, zarobiony jestem), gdyż dowody można mnożyć w milionach, wystarczy trochę poszperać. Żeby coś negować, najpierw trzeba mieć podstawy.

ODPOWIEDZ